Kam na výstavy v Bratislave?

Letná ponuka výstav v Bratislave je plná krásnych výstav, ktoré by ste určite mali vidieť. Pozrite si naše tipy, čo je nové v bratislavských galériach a múzeách.

blog

Filla - Fulla: Osud umělce | Osud umelca / Slovenská národná galéria, Nám. Ľ. Štúra 4
UT - NE 10:00 - 18:00, ŠT 12:00 - 20:00

Slovenská národná galéria v rámci projektu Made in Czechoslovakia venovanému 100. výročiu vzniku Československej republiky pripravuje výstavu o tvorbe dvoch klasikov českého a slovenského moderného umenia: Emila Fillu (1882 - 1953) a Ľudovíta Fullu (1902 - 1980).
Výstava sa po prvýkrát pokúsi o porovnanie a paralely, ale i odlišnosti a špecifiká (aj protiklady), umeleckých i životných osudov dvoch výrazných individualít s dôrazom na ich jedinečné tvorivé typy, vnútorné vlastnosti tvorby, ako aj vonkajšie socio-kultúrne súvislosti. 

Karol Plicka: obraz a pieseň / Slovenské národné múzeum, Vajanského nábrežie 2
UT - NE 9:00 - 17:00, SO 10:00 - 18:00

Slovenské národné múzeum pozýva na výstavu, ktorá predstavuje tvorbu univerzálnej osobnosti zberateľa folklóru, fotografa, výtvarníka, choreografa, zbormajstra, hudobného vedca, spisovateľa, muzikanta, pedagóga, filmového kameramana a režiséra – dokumentaristu Karola Plicku (14. 10. 1894 Viedeň – 6. 5. 1987 Praha). 
Výstava zo zbierok SNM-Múzeí v Martine predstavuje časť Plickovej tvorby, ktorá je spojená so slovenskou a českou krajinou. Prezentuje jeho fotografické dielo ako oslavu zeme, úctivý obdiv ducha dejín, vyznanie lásky k človeku – tvorcovi a pokračovateľovi duchovných tradícií.

Letný art festival / Danubiana, Čuňovo
UT - NE 10:00 - 18:00

Aj tento rok je pre návštevníkov Danubiany pripravený Letný art festival plný umenia. V Danubiane sa predstavia spolu štyri výstavy v zastúpení zahraničných, aj slovenských umelcov.
Pozrieť si môžete výstavy: 
C.H. PEDERSEN & E. ALFELT ‖ Umelecká dvojica
MARKUS HUEMER ‖ Táto výstava oplýva utopickou hojnosťou 
PATRÍCIA KOYŠOVÁ ‖ ZOOM
DUŠAN KÁLLAY ‖ Magický svet farieb 

Eugen Bárkány / Medzi Prešovom a Bratislavou, Židovské komunitné múzeum, Heydukova 11-13
PI a NE 10:00 - 16:00

Zberateľské poklady záchrancu židovského kultúrneho dedičstva vystavia po prvýkrát v bratislavskej synagóge. Eugen Bárkány prežil dramatický životný príbeh. Nikdy však neprestal vo svojej životnej misii – záchrane židovského kultúrneho dedičstva.

100 rokov dizajnu / Slovenské múzeum dizajnu, Hurbanove kasárne, Kollárovo nám.
UT - NE 13:00 - 18:00 

Expozícia 100 rokov dizajnu vznikla pri príležitosti 100. výročia založenia ČSR a 25. výročia vzniku Slovenskej republiky. . V expozícii sú prezentované doterajšie výskumy a diela z územia Slovenska, ktoré reprezentujú obdobie od roku 1918 až po súčasnosť a ktoré sú v zbierkovom fonde múzea. Všetko čo nájdete na výstave si môžete pozrieť aj na webovej stránke 100.scd.sk

Konkrétne leto / Súčasné európske geometrické tendencie / Bratislava - rôzne galérie

Hlavným zámerom organizátorov podujatia je predstaviť čo najširšiu škálu možností konkrétneho a geometrického umenia. Výstavy sa konajú vo viacerých galériách. Výstavy budú umiestnené v Bratislave v Galérii Z, v Galérii Umelka, v Galérii Francúzskeho inštitútu, v  Galérii Poľského inštitútu, v Galérii Rakúskeho kultúrneho fóra a v Galérii mesta Bratislavy.

Česko-slovenská / Slovensko-česká výstava / Bratislavský hrad
UT - NE 9:00 - 17:00 

Slovenské národné múzeum a Národní muzeum k 100. výročiu založenia Československa spoločne pripravili výstavný projekt, mapujúci dejiny spoločného štátu, života jeho obyvateľov, vrátane osudových okamihov spoločných dejín.  Ako vyzeral život v Československu? Aké hry sa deti hrávali a čím sa túžili stať mladí ľudia? Ktoré legendárne produkty sa v Československu vyrábali a za akých okolností vzniklo Československo? Na tieto ale i mnohé iné otázky sa výstava ponúka odpovede.

Anna Daučíková / Gandy gallery, Sienkiewiczova 4
ST - PI 14:30 - 18:30

Gandy gallery pozýva na výstavu slovenskej autorky Anny Daučíkovej. Na tejto prvej samostatnej prezentácii autorky v priestoroch galérie budú predstavené jej staršie práce z konca osemdesiatych a prvej polovice deväťdesiatych rokov, a to najmä práce na papieri a numerické maľby. Diela Daučíkovej aktuálne získavajú prestíž a uznanie na významných zahraničných prehliadkach a výstavách.

- - - - - - -

Pozrite si aj ďalšie výstavy a expozície. Vyhľadávať môžete aj podľa miesta - medzi galériami a múzeami.