výstava

Petra Feriancová: Porifera

Porifera Petry Feriancovej vychádza z jej dlhodobého výskumu živočíšnosti. Čo je to živočích? Aké sú rozdiely medzi živými bytosťami a neživou hmotou, medzi živočíchmi a rastlinami? Aký vzťah majú ľudia k živočíchom? Čo je to život? - týmito otázkami sa neustále zaoberá, či už ide o (väčšinou) fotografické archívy, texty alebo nájdené predmety.

odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum vernisáže:
29.09.2022 18:00, Št

Hoci autorka vníma chov ako činnosť spojenú s materstvom a (pro)kreáciou, podmorský svet pre ňu predstavuje zdroj skúmania pôvodu života, evolúcie druhov a otázok nesmrteľnosti. 

Porifery, všeobecne známe ako hubky, sa považujú za najjednoduchšie a najstaršie mnohobunkové organizmy, teda prvé živočíchy. Majú jedinečné regeneračné schopnosti, symbiotické vlastnosti a považujú sa za ekosystémových inžinierov, pretože vytvárajú priestor, ktorý využívajú rôzne spoločenstvá bezstavovcov aj niektoré stavovce. Inštalácia v študovni využíva prírodné a umelé hubky, ako aj texty, ktoré sú vo vzájomnej interakcii s existujúcimi vedomosťami návštevníkov a zároveň ich nabádajú zamyslieť sa nad postavením človeka vo vesmíre, krehkosťou a trvácnosťou života, nesmiernosťou prírody a hranicami nášho poznania.

Kurátorka: Judit Angel

Petra Feriancová, narodená v roku 1977 v Bratislave, využíva médiá vrátane fotografie, sochy a inštalácie, pričom zároveň tvorí knihy. Často pracuje s archívmi svojich blízkych a inými materiálmi, ktoré interpretuje a reorganizuje o-lineárnym spôsobom v snahe nájsť alternatívne štruktúry k bežnej konštrukcii a vnímaniu významu a hmoty.
 

 

Odporúčame

koncert

Sensorium Festival 2023

Festival a platforma pre tvorivé strety prepájajúca nové prístupy v súčasnej hudobnej tvorbe a medziodborovej kreativite v...Viac
Fuga / Slovenská národná galéria Bratislava
odporúčame!
výstava

Pamäť ako referencia

Kritické kontexty slovenského štátu v súčasnom vizuálnom umení. Dňa 8. mája v Deň víťazstva nad fašizmom Post Bellum otvára na...Viac
8.5.2023 - 7.9.2023 / Múzeum holokaustu v Seredi, Kasárenská 1005
odporúčame!
party

Hodinový set w/ DJ Saint Mark

Pi 2.6.2023 / Dom U Dobrého pastiera - Múzeum hodín MMB
odporúčame!
film

Antikrist + Lektorský úvod: Zuzana Gindl-Tatárová

Škandalózny a veľmi kontroverzný film, skúmajúci ľudské podvedomie ovládané démonmi.Viac
Kino Lumière / Kinosála FTF VŠMU
odporúčame!