výstava

Petra Feriancová: Porifera

Porifera Petry Feriancovej vychádza z jej dlhodobého výskumu živočíšnosti. Čo je to živočích? Aké sú rozdiely medzi živými bytosťami a neživou hmotou, medzi živočíchmi a rastlinami? Aký vzťah majú ľudia k živočíchom? Čo je to život? - týmito otázkami sa neustále zaoberá, či už ide o (väčšinou) fotografické archívy, texty alebo nájdené predmety.

odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum vernisáže:
29.09.2022 18:00, Št

Hoci autorka vníma chov ako činnosť spojenú s materstvom a (pro)kreáciou, podmorský svet pre ňu predstavuje zdroj skúmania pôvodu života, evolúcie druhov a otázok nesmrteľnosti. 

Porifery, všeobecne známe ako hubky, sa považujú za najjednoduchšie a najstaršie mnohobunkové organizmy, teda prvé živočíchy. Majú jedinečné regeneračné schopnosti, symbiotické vlastnosti a považujú sa za ekosystémových inžinierov, pretože vytvárajú priestor, ktorý využívajú rôzne spoločenstvá bezstavovcov aj niektoré stavovce. Inštalácia v študovni využíva prírodné a umelé hubky, ako aj texty, ktoré sú vo vzájomnej interakcii s existujúcimi vedomosťami návštevníkov a zároveň ich nabádajú zamyslieť sa nad postavením človeka vo vesmíre, krehkosťou a trvácnosťou života, nesmiernosťou prírody a hranicami nášho poznania.

Kurátorka: Judit Angel

Petra Feriancová, narodená v roku 1977 v Bratislave, využíva médiá vrátane fotografie, sochy a inštalácie, pričom zároveň tvorí knihy. Často pracuje s archívmi svojich blízkych a inými materiálmi, ktoré interpretuje a reorganizuje o-lineárnym spôsobom v snahe nájsť alternatívne štruktúry k bežnej konštrukcii a vnímaniu významu a hmoty.
 

 

Odporúčame

koncert

Kataklysm / Soilwork / Wilderun

Svoje sily spojili na pripravovanom európskom turné kanadskí deatheri Kataklysm a švédski melodic groove metalisti Soilwork. Obe...Viac
Ne 16.4.2023 / Majestic music club
odporúčame!
divadlo

Divadlo SkRAT: Unavená žiadosť (predpremiéra+premiéra)

15.12.2022 - 16.12.2022 / A4 - priestor súčasnej kultúry
odporúčame!
film

Slon

Kino Mladosť / Kino Klap
odporúčame!
divadlo

New York City Night Show

2.12.2022 - 27.12.2022 / Red Cat Cabaret Club
odporúčame!