výstava

Petra Feriancová: Porifera

Porifera Petry Feriancovej vychádza z jej dlhodobého výskumu živočíšnosti. Čo je to živočích? Aké sú rozdiely medzi živými bytosťami a neživou hmotou, medzi živočíchmi a rastlinami? Aký vzťah majú ľudia k živočíchom? Čo je to život? - týmito otázkami sa neustále zaoberá, či už ide o (väčšinou) fotografické archívy, texty alebo nájdené predmety.

odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum vernisáže:
29.09.2022 18:00, Št

Hoci autorka vníma chov ako činnosť spojenú s materstvom a (pro)kreáciou, podmorský svet pre ňu predstavuje zdroj skúmania pôvodu života, evolúcie druhov a otázok nesmrteľnosti. 

Porifery, všeobecne známe ako hubky, sa považujú za najjednoduchšie a najstaršie mnohobunkové organizmy, teda prvé živočíchy. Majú jedinečné regeneračné schopnosti, symbiotické vlastnosti a považujú sa za ekosystémových inžinierov, pretože vytvárajú priestor, ktorý využívajú rôzne spoločenstvá bezstavovcov aj niektoré stavovce. Inštalácia v študovni využíva prírodné a umelé hubky, ako aj texty, ktoré sú vo vzájomnej interakcii s existujúcimi vedomosťami návštevníkov a zároveň ich nabádajú zamyslieť sa nad postavením človeka vo vesmíre, krehkosťou a trvácnosťou života, nesmiernosťou prírody a hranicami nášho poznania.

Kurátorka: Judit Angel

Petra Feriancová, narodená v roku 1977 v Bratislave, využíva médiá vrátane fotografie, sochy a inštalácie, pričom zároveň tvorí knihy. Často pracuje s archívmi svojich blízkych a inými materiálmi, ktoré interpretuje a reorganizuje o-lineárnym spôsobom v snahe nájsť alternatívne štruktúry k bežnej konštrukcii a vnímaniu významu a hmoty.
 

 

Odporúčame

koncert

Tamikrest (Mali)

Púštny blues rock kultových Tamikrest na brehoch Dunaja v rámci koncertnej série Danube Music Day.Viac
So 1.6.2024 / Pink Whale
odporúčame!
výstava

Fórum dizajnu 2024

3.5.2024 - 31.5.2024 / Galéria dizajnu Satelit
odporúčame!
výstava

Michalská veža: po rekonštrukcii

27.9.2023 - 30.11.2024 / Michalská veža
odporúčame!
letný festival

Colours of Ostrava 2024

17.7.2024 - 20.7.2024 / Dolní Vítkovice, Ostrava
odporúčame!