výstava

Novum. Umelecké a umelé: inteligencia, predstavivosť a tvorivosť

Rastúca prítomnosť umelej inteligencie v našom živote a možnosť vzájomnej komunikácie medzi rôznymi typmi inteligencie konfrontujú umeleckú tvorivosť s rozšíreným spektrom hodnotových otázok.
Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum vernisáže:
20.09.2022 18:00, Ut

Vystavujúci a vystavujúca: András Cséfalvay, Jozef Pilát, Danica Pišteková, Marek Kvetan, Pavol Truben, Dominik Hlinka

Kurátori: Miroslav Haľák, Adrián Kobetič

Koncepcia výstavy: Ivan Gerát, Marian Zervan

Technosféra prináša kontrastné pozadie pre vnímanie umeleckej tvorby: spontánne momenty tvorivého procesu protirečia naprogramovanej štruktúre komplexných systémov, neurónových sietí a umelej inteligencie. Mediálna sféra tvorby sa obohacuje napríklad objavovaním nových rozhraní, zvyšovaním interaktivity, vytváraním imerzívnych prostredí a využívaním robotických systémov.

Systémy, ktoré sa dokážu učiť, vedia spracovať a prepojiť gigantické množstvo údajov, ale zatiaľ zásadne neprevyšujú schopnosti svojich programov; „strojové“ umenie môže len ťažko konkurovať „ľudskému“.

Ďalšie perspektívy otvára otázka pravdivosti a overiteľnosti pri vytváraní fiktívnych, fantazijných a virtuálnych svetov. Tradičné techniky zvádzania, zavádzania alebo falšovania získavajú nové, nebývalé možnosti. Ako informačné technológie a digitálne médiá modelujú skúsenosti publika a jeho účasť na recepcii umeleckého diela?

Ako tieto javy ovplyvňujú vzťahy medzi systémom a antisystémom, kultúrou a kontrakultúrou, emocionalitou a racionalitou, aktívnou participáciou a pasívnym pozorovaním, starostlivosťou a odcudzením, reprezentáciou a konštruovaním?

Ivan Gerát a Marian Zervan

Odporúčame

festival

[fjúžn] festival 2023

Porozumej svetu, ktorý máme doma. Festival [fjúžn] organizuje Nadácia Milana Šimečku už od roku 2006 a postupne sa stal...Viac
22.9.2023 - 29.9.2023 / Bratislava
odporúčame!
divadlo

Generácia Z: Krása nevídaná

Ut 26.9.2023 / DPOH
odporúčame!
divadlo

Red Catvision Song Contest

Pestrá hudobno-tanečná interaktívna show na motívy najsledovanejšieho TV programu súčasnosti – Eurovízie. Red Catvision predstaví...Viac
So 7.10.2023 / Red Cat Cabaret Club
odporúčame!
iná akcia

128. KPČ: Nick Cave

V júlovom knižnom klube zasadneme do kresiel a budeme sa rozprávať o o Viere, nádeji a masakre – knihe rozhovorov Seána O´Hagana...Viac
Št 28.9.2023 / Nová Cvernovka
odporúčame!