výstava

Novum. Umelecké a umelé: inteligencia, predstavivosť a tvorivosť

Rastúca prítomnosť umelej inteligencie v našom živote a možnosť vzájomnej komunikácie medzi rôznymi typmi inteligencie konfrontujú umeleckú tvorivosť s rozšíreným spektrom hodnotových otázok.
Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum vernisáže:
20.09.2022 18:00, Ut

Vystavujúci a vystavujúca: András Cséfalvay, Jozef Pilát, Danica Pišteková, Marek Kvetan, Pavol Truben, Dominik Hlinka

Kurátori: Miroslav Haľák, Adrián Kobetič

Koncepcia výstavy: Ivan Gerát, Marian Zervan

Technosféra prináša kontrastné pozadie pre vnímanie umeleckej tvorby: spontánne momenty tvorivého procesu protirečia naprogramovanej štruktúre komplexných systémov, neurónových sietí a umelej inteligencie. Mediálna sféra tvorby sa obohacuje napríklad objavovaním nových rozhraní, zvyšovaním interaktivity, vytváraním imerzívnych prostredí a využívaním robotických systémov.

Systémy, ktoré sa dokážu učiť, vedia spracovať a prepojiť gigantické množstvo údajov, ale zatiaľ zásadne neprevyšujú schopnosti svojich programov; „strojové“ umenie môže len ťažko konkurovať „ľudskému“.

Ďalšie perspektívy otvára otázka pravdivosti a overiteľnosti pri vytváraní fiktívnych, fantazijných a virtuálnych svetov. Tradičné techniky zvádzania, zavádzania alebo falšovania získavajú nové, nebývalé možnosti. Ako informačné technológie a digitálne médiá modelujú skúsenosti publika a jeho účasť na recepcii umeleckého diela?

Ako tieto javy ovplyvňujú vzťahy medzi systémom a antisystémom, kultúrou a kontrakultúrou, emocionalitou a racionalitou, aktívnou participáciou a pasívnym pozorovaním, starostlivosťou a odcudzením, reprezentáciou a konštruovaním?

Ivan Gerát a Marian Zervan

Odporúčame

film

Chlast

Štyria priatelia, učitelia na strednej škole, testujú teóriu, že zlepšia svoj život udržiavaním konštantnej úrovne alkoholu v...Viac
Kino Film Europe / Kino Nostalgia
odporúčame!
divadlo

Kým prídu Stouni...

2.12.2022 - 29.1.2023 / Slovenské národné divadlo - Činohra
odporúčame!
koncert

Gypsy Jazz Festival

So 3.12.2022 / Koncertné štúdio Slovenského rozhlasu
odporúčame!
film

Menu

Kino Nostalgia / Cinema City Eurovea / Cinema City Aupark / Cinema City Vivo / Cinemax Bory Mall
odporúčame!