výstava

Michal Gabriel: Privátní monumenty

White & Weiss Gallery otvára jesennú sezónu výstavou významného českého sochára Michala Gabriela. Do Bratislavy sa vracia po 6 rokoch – v roku 2016 bol jeho cyklus „Jogínky“ prvou výstavou v novovzniknutej White & Weiss Gallery. Výstava „Privátní monumenty“ predstaví jeho subtílnejšiu tvorbu, ktorá vychádza z pôvodných náčrtov objektov väčších rozmerov.
Táto akcia sa konala v minulosti

Gabrielove sochy sa často rodia z objavu formy diela počas procesu jeho tvorby. Málokedy príde s vopred premysleným konceptom, ktorý potom realizuje v materiáli. Jeho veci sa zvyčajne pomaly liahnu z neurčitosti, pričom každá tvorivá fáza inšpiruje ďalšiu. Socha neustále nachádza nielen svoju vonkajšiu formu, ale aj svoj význam a až následne svoje meno. Ako keby sa vynárala z podvedomia a nevedomia a až po jej dokončení bolo možné rozlúštiť jej podstatu.

Michal Gabriel (nar. 1960 v Prahe) vzišiel z umeleckej skupiny Tvrdohlaví, jedného z najvýraznejších a najsvojráznejších združení českých umelcov. Študoval sochárstvo na Akadémii výtvarných umení v Prahe, je držiteľom Ceny Jindřicha Chalupeckého a v roku 2009 bol vymenovaný za profesora.

Od roku 1998 vedie ateliér figurálneho sochárstva na Fakulte výtvarných umení VUT v Brne, v rámci ktorého vytvoril unikátny ateliér digitálneho sochárstva. Mnohé z jeho voľných diel sú už dnes považované za ikonické príklady umenia svojej doby a výrazne poznačili verejný priestor.

Realizoval napríklad monumentálnu bránu Veľtržného paláca v Prahe, sochu okrídleného leoparda nad vstupom do Kancelárie prezidenta republiky na Pražskom hrade, sochu štyroch koní pre vodnú kaskádu v Dejviciach alebo interiér pavilónu indonézskej džungle v pražskej ZOO a v tomto roku aj technologicky unikátny nerezový pamätník Karla IV. v Karlových Varoch a mnohé ďalšie verejné i súkromné zákazky. 

Kurátorka: Mgr. Lucie Pangrácová

Otvorené Ut - Pia 13:00 - 18:00

Dielo: Michal Gabriel, Stolní hra, 2014, bronz, v. 19 x 22 x 21 cm

Akciu a všetky informácie o nej pridal na Citylife.sk priamo organizátor White & Weiss Contemporary Art Gallery. Redakcia nezodpovedá za prípadné nepresnosti, chyby, a zmeny. Ak organizujete akciu, na Citylife.sk a Kidstown.sk ju môžete pridať na adrese pridaj.citylife.sk.

Odporúčame

výstava

Erwin Wurm (AT) – Umelec prosiaci o milosť

2.11.2022 - 29.1.2023 / GMB - Pálffyho palác
odporúčame!
koncert

Haf & Bey

Haf & Bey - špeciálny vianočný koncert. Špeciálny hosť Živé trúby. Support: Selecta Cifiman.Viac
St 21.12.2022 / Kafe Scherz Palisády
odporúčame!
iná akcia

Singularch: COMTE/MEUWLY (CH) / Ján Studený (SK)

Čerstvé Ovocie a Archtung Vás srdečne pozývajú na poslednú prednášku v roku 2022. Podujatie je súčasťou projektu Singularch –...Viac
Št 15.12.2022 / GMB - Mirbachov palác
odporúčame!
iná akcia

Deň otvorených dverí v Archíve mesta Bratislavy

So 10.12.2022 / Archív mesta Bratislavy, Markova 1
odporúčame!