Výstavy v Bratislave

Čo sa deje v bratislavských galériách? Pozrite si náš výber, pozrieť si môžete výstavy umelcov ako Jan Saudek, Július Koller, Gérard Rancinan, Renata a Marek Ormandíkovci, Patrícia Koyšová, Jiří Kovanda, Erik Šille, Dorota Sadovská, Jana Farmanová, Rudo Sikora, Stano Filko, Martin Vongrej, Erik Binder, či Radovan Čerevka.
blog

GMB - Galéria mesta Bratislavy

V Mirbachovom paláci si môžete pozrieť aj aktuálnu tvorbu Doroty Sadovskej. Výstava Common Nonsense trvá do 31. januára.

Stano FilkoErik BinderMartin Vongrej vystavujú spoločne v Pálffyho paláci do 17. januára.

Spoločná výstava šperkárskeho manželského páru sa koná do 10. januára. Jana Machatová a Peter Machata vystavujú v Pálffyho paláci.

Výstava Edmund Gwerk – Paralely a paradoxy predstavuje 80 autorových vrcholných diel, podáva obraz o celej jeho tvorbe od dvadsiatych do štyridsiatych rokov minulého storočia. Do 4. apríla Mirbachovom paláci na Františkánskom námestí.

---

SNG - Slovenská národná galéria

Ó, šaty! je názov najnovšej výstavy Slovenskej národnej galérie. SNG spustila do vôd galérie umenia vlajkovú loď módneho návrhu: spoločenské šaty. Výstava trvá do 10. januára.

Do 10. januára SNG zároveň prezentuje významných slovenských umlecov 30. a 40. rokov v netradičnej inštalácií. Výstava Generácia 909,76.

Niekoľkomesačná umenovedná výprava Akcia ZET otvára množstvo dôležitých a aktuálnych tém. V átriu SNG výtvarník Marcel Mališ maluje autorskú repliku strateného diela. Ukončenie projektu bude 27. júna, symbolicky na výročie popravy Milady Horákovej. Klik pre info o aktivitách projektu.

 

---

Kunsthalle

Medzinárodný výstavný projekt Na hrane / At the Limit / Am Limit skúma skúsenosti spojené s hraničnými situáciami na pozadí diel od 16 autorov a autoriek zo šiestich krajín.

Kunsthalle LAB predstavuje najnovšiu etapu tvorby košického umelca — Radovana Čerevku. Inštaláciu je možné si pozrieť aj z vonkajších priestorov, z chodníka námestia SNP pred Kunsthalle.

Obe výstavy sú prístupné do konca januára.

---

Múzeum mesta Bratislavy a Galéria Michalský dvor spoločne prezentujú unikátnu výstavu umeleckého fotografa Jana Saudeka. Predajná výstava je v špeciálnych výstavných priestoroch, v suteréne Múzea dejín mesta v Starej radnici.

Výstava v Galérií 19 je pripomienkou 50. výročia legendárneho podujatia alternatívnej výtvarnej scény, ktoré sa konalo v dome Rudolfa Sikoru na Tehelnej ulici v Bratislave 19.11.1970. Adamčiak, Dobeš, Želibská, Mudroch a ich súpútnici vystavujú v galérií na Lazaretskej ulici do 20. decembra.

Múzeum fotografie na  na Prepoštskej ulici uvádza výstavu Vojtech Alexander - Priekopník röntgenografie do 31. januára.

 

---

Výstava maliara, kresliara, grafika a knižného ilustrátora Alojza Klima predstavuje prierez tvorby od roku 1966 až do roku 1996. Pozrieť si ju môžete do 20. januára v Roman Fecik Gallery na Zámočníckej ulici.

Art Books Coffee uvádza Výstavu cez výklad. Diela šiestich renomovaných domácich autorov (Dorota Sadovská, Mária Švarbová, Ivan Csudai, Viktor Frešo, Vladimír Popovič) si môžete pozrieť 24/7 vo výklade na Baštovej ulici do 31. januára.

Do 31. januára je otvorená aj výstava Národná cena za dizajn 2020 – Komunikačný dizajn. 277 prác od 51 nominovaných dizajnérov nájdete v Hurbanových kasárňach na Kollárovom námestí.

---

V Galérií Čin Čin na Podjavorinskej ulici do 29. januára vystavuje svoje koláže Rita Koszorús.

Aktuálna výstava v galérií Zahorian & Van Espen v Prievoze do 25. februára prináša priestor na stretnutie Jiřího Kovandu a Zhanny Kadyrovej a zároveň im dáva možnosť umeleckej výmeny na tému krehkosť v soche.

Renata a Marek Ormandíkovci majú do 7. marca spoločnú výstavu v galérií Nedbalka na Nedbalovej ulici. V Nedbalke si môžete pozrieť aj stále expozície slovenskej moderny či skupiny Mikuláša Galandu.

---

Erik Šille, jeden z najúspešnejších a najvýraznejších slovenských maliarov strednej generácie, vystavuje svoje maľby do 21. januára v galérií White & Weiss na Größlingovej. Klik pre viac info.

Výstava ilustrátoriek, žien tvoriacich v období 60. až 70. rokov sa volá -ová. Jarmila Čihánková, Viera Kraicová, Anastázia Miertušová, Naďa Rappensbergerová-Jankovičová, Agneša Sigetová, Irena Tarasová, Blanka Votavová vystavujú do 21. januára v TOTO! je galéria na Moskovskej ulici.

Patrícia Koyšová vystavuje v priestore slávice na Laurinskej tohtoročné čerstvé maľby a tlače na papieri do 10. marca.

---

Obrazy plné temnoty, tvrdosti, ale aj poetického ticha a krásy rodného domova. Ľubomíra Sekerášová vystavuje do 12. februára v galérií Ateliér XXII na Panskej ulici. Výstava sa otvára 19. decembra.

Výstavný projekt Experiment je sprístupnením časti pozostalosti Roberta Cypricha. Trvá do 6. januára v galérií Tranzit SK na Beskydskej.

Výstavu venovanú významnej osobnosti slovenského divadelného sveta, ktorou bol herec Ctibor Filčík, si môžete pozrieť od 16. decembra do 29. januára v priestoroch SND.

---

Múzeum mesta Bratislavy uvádza výstavu historických hračiek Ako sa hrali naši.... Počas celého roka uvidíte v Starej radnici viac ako 1 600 exponátov zo svojho zbierkového fondu hračiek v celkovom rozsahu takmer 3 000 predmetov z obdobia od druhej polovice 19. do konca 20. storočia.

Ikona stredoeurópskeho konceptuálneho umenia Július Koller má vlastné múzeum. Antimúzeum J.K. na Zámočníckej ulici je otvorené iba štvrtky. Klik pre info.

New Platform Gallery uvádza autorskú výstavu Lenky L. Lukačovičovej a Viktora Šelestáka. Galéria sa nachádza v DK Zrkadlový háj v Petržalke, výstava je otvorená denne do 31. januára

---

Danubiana Meulensteen Art Museum ponúka päť výstav:

Výstava grafík Albína Brunovského je predĺžená do 31. januára. Do konca januára budú vystavené aj portréty umelcov od nekonvečného francúzskeho umelca Gérarda Rancinana

Palo Macho a Jana Hojstričová prezentujú v Danubiane výsledky svojej poslednej spolupráce, spoločné diela sklárskeho výtvarníka – maliara a fotografky. Výstava bude prístupná do 7. februára, podobne ako aktuálna výstava Jany Farmanovej.

Ústrednou témou Johannesa Deutscha je spojenie hudby a vizuálneho umenia - venuje sa aj vizualizácii klasických diel. Výstava trvá do 3. januára.