výstava

Milan Houser / Miesto pripojenia

Kunsthalle LAB prináša samostatnú výstavu českého vizuálneho umelca Milana Housera s názvom Miesto pripojenia. Výstava vzniká ako sprievodná akcia kurátorského projektu Vladimíra Beskida OBJEKTívne.
odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum vernisáže:
29.11.2018 18:00, Št

Kurátor: Vladimír Beskid

Český výtvarník Milan Houser (*1971) sa dlhodobo zaujíma o materiálnosť samotnej maľby. Svoj výskum sústreďuje na základné vyjadrovacie prostriedky média maľby a ich možnosti niesť vlastnú vizuálnu informáciu. V jeho tvorbe majú javy a predmety svoj svet a význam aj bez ľudskej prítomnosti a interpretácií. Obraz tak autor chápe väčšmi ako maliarske teleso, fyzický vizuálny predmet než abstraktnú maľbu, či plochu.

Houser vo svojich dielach používa prevažne priemyselné materiály a technológie, vytvára rozsiahle nepomenované série obrazov operujúce s pevne stanovenými formálnymi pravidlami. Dlhodobo skúma a overuje možnosti využitia špeciálne vyrábaného laku, ktorý je v súčasnosti jeho dominantným technologickým prostriedkom. Jeho tvorba je charakteristická formálnou zovretosťou a konzistentnosťou. Inklinuje k rozsiahlym a vlastne nikdy neuzavretým obrazovým sériám, v ktorých sa snaží obsiahnuť všetky nuansy spôsobov a možností, ako so svojou technológiou liatia zaobchádzať. Najďalej však zachádza pri rozmerných monochrómnych poliach s vysokým leskom. Vrstvením v týchto „zrkadlách“ dosahuje prekvapivé hĺbky vo vnútri obrazu. Divák tak môže „prepínať“ medzi dvoma režimami viditeľnosti:  sledovať odrazený okolitý svet vo farebne a proporčne deformovanom tvare rovnako ako môže preostriť a dostávať sa dovnútra materiálu a pozorovať už len jeho objem, konzistenciu a farebnosť.

Pri tematizovaní fenoménu farby, pigmentov či hĺbky na povrchu maľby Houser  na výstave predstavuje sériu sústredených monochrómnych, resp. plnofarebných kruhov (séria Bez názvu, 2018). Tie  môžu pripomínať oči, šošovky, kaluže, terče, kozmické telesá. Otvárajú tak priestor na prečítanie jednotlivých maliarskych vrstiev a ich možných konotácií.

Milan Houser pre svoju samostatnú výstavu Farbometria  v Dome umenia v Brne v roku 2016 pripravil veľkorysú site specific  inštaláciu siete červených zavesených maliarskych nití, resp. vláken. V Kunsthalle LAB je tento moment čistokrvných „vláken“ maľby recyklovaný do nových zväzkov, prútov, vrkočov, ktoré „ohmatávajú“ aj obsadzujú daný priestor a prinášajú istý plastický i organický moment do geometrického rámovania priestoru a obrazových formátov.

Okrem obrazových polí kruhov a objekto-maliarskych vláken či káblov Houser ponúka silný objímajúci environment farby a svetla – natretie podkladových stien  a vylepenie transparentných fólii na obvodové sklá. Vzniká  intenzívne prežiarenie a prehriatie žltou farbou, ale aj nalomenie klasického výstavného priestoru. Autor vytvára akési laboratórne prostredie s nasýtenou atmosférou expanzívnych farebných bodov a polí. Pri svojom záujme o samotnú „matériu“ maľby tak modeluje dematerializovaný priestor plný farby a svetla – ojedinelý  „Color House-r“.

Keďže ide o sprievodnú akciu k česko-slovenskej výstave objektov, individuálnu výstavu českého umelca Milana Housera s názvom Miesto pripojenia, môžeme vnímať aj ako príspevok o hraničných podobách maľby a objektu. Ide o novo definované územie farby, neistý terén novej vizuality, priestor spojenia či prepojenia týchto médií do inej dimenzie.

Miesto: vonkajší priestor LAB

--------

Vstup je voľný

----

Sprievodné podujatia: 

27.1.2019, 16.00 - Posledná komentovaná prehliadka

Odporúčame

koncert

Saténové ruky

Saténové ruky sa považujú za nesprávnu odpoveď na britpop a správnu odpoveď na slovenský pop a český underground. Zatiaľ čo...Viac
So 15.8.2020 / .klub pod lampou
odporúčame!
výstava

Generácia 909,76

Pojem zaviedol Karol Vaculík na výstave Generácia 1909 - svedomie doby v Slovenskej národnej galérii v roku 1964. Názov vychádzal...Viac
26.6.2020 - 10.1.2021 / Slovenská národná galéria Bratislava
odporúčame!
divadlo

Muži sa minuli (Dáša, Rút & Sisa) (divadlo GUnaGU)

Čierna komédia o manželstve. V hre je všeličo naopak – Viktor Horján, Martin Meľo a Martin Hronský hrajú tri ženy a všetkých...Viac
Št 17.9.2020 / GUnaGU
odporúčame!
film

Leto

Leto plné hudby, priateľstva a zakázanej lásky v Rusku osemdesiatych rokov.Viac
11.8.2020 - 12.8.2020 / Kino Lumière
odporúčame!