výstava

Ján Durina / Devil Ninja Thorax

Diela slovenského interdisciplinárneho umelca Jana Durinu sa zaoberajú témou duševného zdravia, skúmajú otázky identity, ľudského tela a sveta prírody.

05.11.2020, Št - 06.12.2020, Ne

Mesiac fotografie

Na začiatku kariéry sa Jan Durina venoval hlavne digitálnej fotografii, v rámci ktorej produkoval rafinované fantazijné obrazy a koláže. Okrem fotografie pracuje s performanciou, filmom, textilom a hudbou; s ľahkosťou sa pohybuje medzi výstavnými aktivitami a performatívnymi projektmi.

Durinove rané fotografické diela oplývajú silnou výrazovosťou a emocionalitou –  dramatické osvetlenie, krehké nahé telá zasadené do prírodnej scenérie, často vyobrazené v stave silného vnútorného prežívania či agónie. Jeho múzy sa na živých, saturovaných obrazoch menili na lesné a vodné nymfy, čarodejnice, sudičky, no i unavené, pokoj hľadajúce zlomené duše.

Mladý autor bol v začiatkoch svojej tvorby fascinovaný dielom britskej umelkyne, poetky a hudobníčky KatieJane Garside, podľa ktorej v roku 2011 pomenoval svoj experimentálny hudobný projekt For you Katrina. V roku 2014 sa po ukončení magisterského štúdia na Katedre intermédií Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave presťahoval do Berlína, kde žil a tvoril do roku 2019.
Berlínske slobodné, vášnivé, nekonvenčné prostredie, živá undergroundová scéna a queer komunita inšpirovali a posilnili novú stránku umelcovho vyjadrenia. Práve v Berlíne sa jeho hlavným vyjadrovacím prostriedkom stala performancia. Teatrálnu audiovizuálnu show For you Katrina predstavil v rokoch 2017 a 2018 na pódiách renomovaných hudobných klubov, festivalov a divadiel v rámci Európy.V rovnakom období tiež vytvoril obsiahlu sériu fotografií Horal, ktorá bola nepochybne očistou od ohromujúceho, no valcujúceho životného štýlu v Berlíne. Horal mapoval umelcove cesty naprieč slovenskou prírodou (najmä rodným Liptovom), kde vytváral rôzne privátne performancie, ktoré dokumentoval na videách a fotografiách.

Jan Durina sa v roku 2019 stal finalistom Ceny Oskára Čepana –  na finálovej výstave predstavil dielo Cute & Tragic. Multimediálna inštalácia pripomínala divadelnú scénu –  v tajuplnom zatemnenom galerijnom priestore boli nainštalované bodovo osvetlené veľkoformátové fotografie a obrazovka s videom zachytávajúcim drásajúcu performanciu Awesome Heat.
Každé z diel zobrazovalo autora odetého do vlastnoručne vyšívaných masiek a kostýmov.

Práve práca s textilom je v Durinových súčasných dielach stále viac prítomná. Na výstave Hasarsiz v tureckom Izmire predstavil minulý rok inštaláciu skladajúcu sa okrem iného z „démonmi chráneného” kusu odevu, ktorý má pri nosení hojiť trhliny pošramotených duší. Na umelcovej poslednej výstave HumanThirst (spolupráca s francúzskou umelkyňou Pauline Canavesio) v berlínskej ACUD Galerie predstavil dve nové textilné diela –  Earth Return a Rolling Desire. Rolling Desire bola mužská folklórna ľanová košeľa celoplošne pokrytá vtipnými výšivkami čarovných postavičiek a príšeriek prepletajúcich sa s „tancujúcimi” falickými symbolmi.

Na výstave Devil Ninja Thorax prepája Jan Durina fotografiu, textil a typografiu. Nové diela, pútajúce pozornosť opulentnosťou, divokou farebnosťou a tragikomickosťou, dopĺňa v inštalácii niekoľko starších diel zo série Horal, ktoré vyžarujú skôr melancholickú náladu, no zároveň pôsobia svojou nehou a vyrovnanou mlčanlivosťou.

--------

Vstup: 4€

Odporúčame

koncert

Iva Bittová & Dunaj

Št 21.1.2021 / Ateliér Babylon
odporúčame!
výstava

Dorota Sadovská - Common Nonsense

Výstava prezentuje najnovšiu tvorbu Doroty Sadovskej z rokov 2018 – 2020. Obrazy zoskupené do celkov sa v mnohých momentoch viažu...Viac
30.9.2020 - 13.12.2020 / GMB - Mirbachov palác
odporúčame!
cestovanie

Cestovateľské kino: Portugalsko

Ut 8.12.2020 / Dunaj˜
odporúčame!
festival

Biela noc Bratislava 2020 - Christmas edition

29.11.2020 - 31.12.2020 / Bratislava
odporúčame!