festival
výstava

Mesiac fotografie 2020

Mesiac Fotografie prinesie celkovo 21 výstav, ktoré môžeme rozdeliť na tri okruhy: svetové fotografické dianie, súčasnú fotografiu v stredo-východoeurópskom priestore a fotografickú tvorbu na Slovensku.

odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

Program

Výstavy - Slovensko

Vojtech Alexander - Priekopník röntgenografie Stredoeurópsky dom fotografie, Múzeum Fotografie
Vstupenky: 4€

Jan Durina - Devil Ninja Thorax Stredoeurópsky dom fotografie, Galéria Martina Martinčeka
Vstupenky: 4€

Milan Tittel - Karanténa Galéria Artotéka Mestská knižnica v Bratislave
vstup voľný

Zdanie a klam - 30 rokov založenia Katedry fotografie a nových médií VŠVU / Galéria Medium VŠVU
vstup voľný | free entry 

Timotej Križka - výstava k 30. výročiu založenia Ateliéru kameramanskej tvorby FTF VŠMUGaléria F7 
vstup voľný 

30 rokov festivalu Mesiac fotografie / Galéria Slovenskej výtvarnej únie – Umelka
vstup voľný 

Výstavy Stredná a Východná Európa

Karel Slach - Komédia fotografie medzi zrnom a pixelom (CZ) / Staromestské centrum kultúry a vzdelávania prízemie - Pistoriho palác
Vstupenky: 2€

400 ASA: Jednoducho dokument... (CZ) / Dom umenia 2. posch. Námestie SNP 12 Bratislava 
Vstupenky: 5€

Tri dekády - Inštitút tvorivej fotografie, FPF Sliezskej Univerzity v Opave 1990 – 2020 (CZ) / Dom umenia 2. posch. Námestie SNP 12 Bratislava 
Vstupenky: 5€

Lukáš Jasanský, Martin Polák - Mesiac v zetku (CZ) Galéria Z 
Vstupenky: 2€ 

Arkadiusz Gola - Čiernobiela zem (PL)Poľský inštitút
vstup voľný 

Kristina Krumova - Vodorovno (GB) / Bulharský kultúrny inštitút
vstup voľný 

Klaus Pichler - Zlaté dni pred koncom (AT) / Rakúske kultúrne fórum
vstup voľný 

I. Ozveny festivalu La Gacilly-Baden Photo 2020 / ZOYA Gallery
Vstupenky: 3€ 

II. Ozveny festivalu La Gacilly-Baden Photo 2020 / Outdoor Michalská ulica Michalská 25
vstup voľný 

Alessandra Capodacqua, Paul di Felice, Christian Gattinoni - Kritici ale umelci (FR) / Francúzsky inštitút na Slovensku
vstup voľný


Výstavy - svet

Vik Muniz - Imaginária (BR) Stredoeurópsky dom fotografie Galéria Profil 
Vstupenky: 4€

Sprievodný program: 

6.11.2020 - 30.11.2020
Výstava kníh a súťaž o najlepšiu fotografickú knihu v Strednej a Východnej Európe
 / Výstavná sála Univerzitnej knižnice v Bratislave 
vstup voľný 

Kúsok svetovej fotografickej scény budeme mať možnosť zažiť na výstave brazílskeho fotografa v Galérii Profil v Stredoeurópskom dome fotografie. Vik Muniz tu predstaví svoje dielo s názvom ,,Imaginária”. V tom, autor ako umelec dáva ducha neživému materiálu a fyzickú formu nadprirodzeným esenciám viery.

V rámci fotografického diania strednej a východnej Európy sa predstavia autori z Rakúska, Bulharska, Poľska, Ruska či susedného Česka. ,,Zlaté dni pred koncom” je fotografický projekt Klausa Pichlera doplnený o text Clemensa Marschalla. Výstava odhalí niečo málo z bujného života viedenských barov. Výstavu nájdete v Rakúskom kultúrnom fóre na Hodžovom námestí. Kurátorom výstavy je Thomas Licek. Zoya Gallery na Ventúrskej ulici ale aj Michalská ulica budú hostiť I. a II.
,,Ozveny festivalu La Gacilly-Baden Photo 2020”, ktore pripravil kurátoský tím v zložení Lois Lammerhuber, Florence Drouhet a Václav Macek. Bulharská dvojica Ivelin Metodiev a Kristina Krumova predstavia svoj výskumný projekt ,,Vodorovno” v priestoroch Bulharského kultúrneho inštitútu.
Arkadiusz Gola z Poľska nám v rámci festivalu Mesiac Fotografie predstaví svoj projekt ,,Čiernobiela Zem”. Kurátormi sú Vladimír Birgus a Michał Szalast. Výstava sa bude konať v Poľskom inštitúte, kde sa ako sprievodný program festivalu uskutoční prednáška autora o vystavenom projekte.
V priestoroch Francúzkeho inštitútu v Bratislave na nás bude čakať súčasný fotografický projekt ,,Critics but artists”. Autormi projektu sú francúzki umelci Alessandra Capodacqua, Christian Gattinoni a Paul di Felice, ktorý je zároveň aj kurátorom.
Českú fotografickú scénu bude reprezentovať dvojica Lukáš Jasanský a Martin Polák, ich výstavu zastihnete v Zichyho paláci. V Pistoriho paláci predstaví Karel Slach svoje dielo ,,Komédia fotografie medzi zrnom a pixelom”, ktorého kurátorkou je Pavlína Vogelová

V rámci priestoru strednej a východnej Európy treba určite spomenúť kolektívnu výstavu dokumentárnej fotografie s názvom ,,Jednoducho dokument”. Autor projektu je skupina 400ASA, skupina českých fotografov, a Paolo Pellegrin, člen medzinárodnej fotografickej agentúry Magnum Photos. Výstava, ktorej kurátorom je Jozef Moucha, priblíži divákovi život rôznych spoločenských skupín v Dome umenia.
Tridsaťročnicu Inšitútu tvorivej fotografie v Opave oslávime na západnej terase Bratislavského hradu výstavou ,,Tri dekády”. Kurátorský tím je zložený z Vladimíra Birgusa, Ondřeja Durczaka a Michała Szalasta.

A v čom ešte je tento ročník festivalu výnimočný? Okrem toho, že sám Mesiac Fotografie oslavuje svoje okrúhle 30. výročie, tak zároveň je aj oslavou fotografie v rámci domácej akademickej pôdy. Vysoká škola múzických umení a Vysoká škola výtvarných umení počnúc rokom 2020 tak isto ako sám Mesiac Fotografie a ITF prekračujú miľník svojej 30 ročnej existencie.
Tú oslavujú školy práve počas nášho festivalu svojimi výročnými výstavami: kolektívnym výstavám fotografie na domácej scéne tak dominuje číslo 30: Na výstave ,,30. rokov založenia Filmovej a televíznej fakulty na VŠMU” v Galérii F7 pod taktovkou kurátora Štefana Komorného si divák bude môcť pozrieť výber toho najlepšieho, čo 30 rokov existencie katedry fotografie na VŠMU v Bratislave prinieslo. Katedra fotografie na bratislavskej Vysokej školy výtvarných umení tento rok tiež oslavuje v Galérii Medium svoje 30. narodeniny. Výstavu s názvom ,,Smoke and Mirrors” mal pod palcom tím mladých kurátorov: Ema Hesterová, Oksana Hosko, Barbora Komarová, Ľuboš Kotlár a Miroslava Urbanová.Výstavu ,,30 rokov Festivalu Mesiac Fotografie”, ktorú si pre nás pripravil Václav Macek spolu s Juditou Csáderovou, uvidíme na plote bratislavskej Umelky. 

Médium Fotografie na domácej scéne mapujú okrem jubilejných skupinových výstav aj viaceré sólo výstavy. V priestoroch Stredoeurópskeho domu fotografie, a teda galérie Martina Martinčeka sa predstaví multimediálny umelec Jan Durina so svojim komplexným príbehom ,,Devil Ninja Thorax”, v ktorom mapuje otázky duševného zdravia, identity, ľudského tela a prírody.
Fascinujúcu röntgenografiu prinesie do Múzea Fotografie v budove SEDF jej priekopník Vojtech Alexander. Úlohy kurátorov sa ujali Ľubo Stacho a Martin Kleibl. Oko diváka bude mať tento rok príležitosť zažiť naživo čaro camery obscury, ktorú si pre diváka pripravil Martin Kleibl vo veži Starej radnice. Galéria Artotéka na Kapucínskej ulici bude hostiť výstavu Milana Tittela s názvom ,,Karanténa”.

Predstavitelia domácej scény poputujú v rámci festivalu mesiac Fotografie aj do zahraničia. V priestore Slovenského inštitútu vo Viedni sa predstaví Jana Hojstričová spolu s jej výstavou ,,Exponovať znamená postrehnúť - Albumové listy”. Projekt Roba Kočana s názvom (NE)VŠEDNÉ bude vystavený v Slovenskom inštitúte v maďarskej Budapešti. 

Aj v roku 2020 budú festivalový program sprevádzať viaceré podujatia. Konanie sprievodných podujatí sa však taktiež ako samotný festival bude prispôsobovať aktuálnym protipandemickým bezpečnostným opatreniam. Pre aktuálne informácie o priebehu festivalového programu a konania sprievodných podujatí sledujte sociálne siete festivalu Mesiac Fotografie (facebook, instagram).

Vo výstavnej sále Univerzitnej knižnice v Bratislave prebehne výstava kníh a súťaž o najlepšiu fotografickú knihu v strednej a východnej Európe, do ktorej je nominovaných 100 kníh z 12 krajín.
V Stredoeurópskom dome fotografie sa bude konať prezentácia kniny Martina Kleibla, ,,Počiatky Fotografie na Slovensku 1839-1918 “. Cestou na prezentáciu sa budeme môcť prejsť uličkou fotografie na Prepoštskej ulici, kde sa odprezentujú viacerí autori participujúci na tohtoročnom festivale. Alan Hyža odprezentuje svoju knihu ,,Spiš” v kaplnke Sv. Jána Evanjelistu na Františkánskom námestí. 30. výročie svojej existencie oslávia školy debatou ,,Okrúhly stôl 3x30=90 rokov” o fotografickom vzdelávaní na území Slovenska a Česka. Festivalový program okrem spomenutých sprievodných podujatí obohatia nielen online, ale aj živé projekcie s účasťou publika. Dátumy konania jednotlivých podujatí sa budú aktualizovať vzhľadom na bezpečnostné opatrenia.

Sprievodný festival Mesiaca fotografie - festival OFF Bratislava, bude prebiehať od 6. do 20. novembra v OC Dunaj.

Viac informácií nájdete na mesiacfotografie.sk
 

Odporúčame

festival

4 živly 2021: Pravda a lož

4.8.2021 - 8.8.2021 / Banská Štiavnica
odporúčame!
koncert

Bratislavské Dievčatá / Pitztal Boys

Pi 6.8.2021 / Weranda Punk-rock Bufet
odporúčame!
film

Leto 85

Režisér François Ozon sa vracia ku koreňom majstrovsky vyrozprávaných príbehov, a v tomto prípade nám dokonale sprostredkuje...Viac
Kino Nostalgia / Kino Lumière
odporúčame!
výstava

Aldo Rossi – Kresby a Projekty

Výstava “Aldo Rossi – Kresby a projekty” patrí medzi najvýznamnejšie podujatia 14. ročníka talianskeho festivalu na Slovensku...Viac
25.6.2021 - 5.12.2021 / Slovenské národné múzeum (SNM)
odporúčame!