výstava

Dvojkríž

Výstavný projekt pútavou formou predstaví príbeh slovenskej štátnej symboliky - dvojkríža, ktorému sa venuje zvýšená pozornosť predovšetkým počas významných štátnych výročí a sviatkov.

 

16.12.2023, So - 30.06.2024, Ne

Ide zároveň o tradičnú a emotívnu tému, podrobne vedecky spracovanú. Ako historický národný symbol, považujeme dvojkríž za objekt všeobecne známy, v rôznych kontextoch a podobách je súčasťou našej identity už po celé stáročia.

Cieľom výstavy je vizuálne príťažlivo prezentovať aj menej známe a často prekvapivé časti tohto dlhého príbehu, ktorý tematicky siaha od duchovnej roviny, cez štátnu, politickú, komunálnu, športovú a vojenskú symboliku až k reklame a extrémizmu. Symboliku  predstavuje zároveň očami minulosti, v ktorej vznikala. Prostredníctvom niekoľkých tém ju približuje v troch chronologických častiach – od obdobia stredoveku po súčasnosť. Výberom exponátov zasadzuje symbol do rôznych historických kontextov. Jadro tvoria zbierkové predmety z fondov Slovenského národného múzea. Ďalšie pochádzajú z početných slovenských múzeí, galérií a archívov a zo súkromných zbierok, pričom väčšina z nich je vystavená po prvý raz. Návštevníci nájdu medzi exponátmi stredoveké kachlice, medovníkové formy, predmety zo skla, modrotlač, súčasné umelecké diela, športové dresy, reklamné predmety, ale aj extrémistické tlačoviny.

Spracovanie projektu prekvapí široko koncipovanou témou symboliky dvojkríža a najmä množstvom jeho podôb a historických súvislostí v našich dejinách. V tak veľkorysej podobe je na Slovensku prezentovaný po prvý raz. 

Výstavu autorsky pripravil Radoslav Ragač.

Odporúčame

divadlo

Generácia Z: Sused, ktorého nechcem

St 22.5.2024 / DPOH
odporúčame!
koncert

Slobodná Európa & Bez ladu a skladu

Turné po ôsmych slovenských a českých mestách je jedinečnou príležitosťou, ako si užiť obe legendy na jednom pódiu. Parné valce,...Viac
So 27.4.2024 / Majestic music club
odporúčame!
divadlo

Labutie jazero

3.5.2024 - 9.5.2024 / Slovenské národné divadlo - Balet
odporúčame!
koncert

Kontravoid (USA) + support: Sofia Nøt, Saint Mark, Fantomass

Kontravoid je v súčasnosti veľmi výrazné meno na darkwave/synthwave/EBM scéne. 1. marca vydáva nový album Detachment, s ktorým...Viac
Ut 30.4.2024 / Fuga
odporúčame!