iná akcia

Bratislavské mestské dni 2019

Počas štvrtka, piatka, soboty a nedele 25. až 28. apríla sa budú konať Bratislavské mestské dni. Ide o 16. ročník podujatia, v rámci ktorého môže verejnosť zavítať na nevšedné miesta nášho hlavného mesta.

 

odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

Tradícia Bratislavských mestských dní sa viaže na históriu osláv Dňa svätého Juraja. Podľa mestských privilégií si už od 13. storočia mešťania práve 24. apríla mohli slobodne voliť richtára a svojich zástupcov. V tom čase to bola významná a ojedinelá výsada v Európe. Spájala sa s oslavami i neformálnymi stretnutiami zástupcov radnice s obyvateľmi mesta.

V sobotu ráno sa už tradične pod Michalskou bránou za účasti „mestských radných pánov“ odpečatia brány mesta. Symbolicky tak pozvú Bratislavčanov a návštevníkov Bratislavy do mesta, kde ich čakajú otvorené historické miesta, mestské múzeá, kultúrne, spoločenské i športové areály.

Už vo štvrtok 25. apríla si bude možné pozrieť na priečelí Starej radnice animáciu mestského privilégia panovníka Ondreja III., teda pomyselného „rodného listu“ nášho mesta. Originál počas víkendu až do 5. mája vystavia v súdnej sieni Starej radnice.

Okrem programu Múzea mesta Bratislavy či Galérie mesta Bratislavy, ktorá ponúka možnosť pozrieť si výstavu grafík Pabla Picassa, môžu Bratislavčania zájsť na prehliadku Vodárenského múzea či vodárenského zdroja Sihoť.

Múzeum mesta Bratislavy ponúka aj fantastický detský program na sobotné poobedie, kliknite pre viac info. Na ďalší diel série "Ako sa hrali naši" je výnimočne vstup voľný, ale zásadne na limitované voľné vstupenky. Vyzdvihnúť sa dajú v pokladni v Starej radnici.

Hlavné námestie sa premení na Námestie detí s celodenným programom žiakov základných umeleckých škôl a centier voľného času.

V priestoroch Novej Cvernovky festival Sharpe počas „bratislavského víkendu“ prinesie dni nabité koncertmi, prednáškami a sprievodnými akciami.

No a počas soboty a nedele si budete môcť užiť aj nový festival s názvom Ixpo. Ide o najväčší technologický a zážitkový festival na Slovensku. Ixpo nie je len pre IT odborníkov či mladých výskumníkov, je určený všetkým. Môže byť príjemným podujatím pre celú rodinu, kde sa dá zabaviť, naučiť sa niečo nové a spolu nazrieť do budúcnosti.

Lákadlom určite bude aj tento rok bratislavská Zoo, ktorá okrem programu pre deti pripravila novú expozíciu s názvom Soví chodník.

Nebude chýbať ani Dobrý trh na Jakubáku, ktorý sa stane Hravým m(i)estom, a pred Starou tržnicou Street Food Park s ochutnávkou pouličného jedla.

Tohoročné Mestské dni budú v predvečer víkendu opäť spojené s udelením najvýznamnejšieho samosprávneho ocenenia Ceny primátora Bratislavy.

V sobotu sa otvoria brány Primaciálneho paláca, kde môžu návštevníci zažiť Deň otvorených dverí primátora – tradične si pozrieť kanceláriu primátora, stretnúť sa s ním i s jeho námestníkmi. Bratislava sa počas Mestských dní predstaví aj ako mesto, ktoré číta, nebude chýbať ani Bratislavská burza kníh.

Program: 

Múzeum mesta Bratislavy
Múzeum mesta Bratislavy sa zapája do Bratislavských mestských dní 2019 programom zameraným na dôležité historické udalosti. Upozorňuje na unikát – prvé mestské privilégium Ondreja III. z roku 1291. Dôležitý medzník v histórii hlavného mesta pripomína výstava Bratislava 1919 / Pripojenie k Československu, k výstave je pripravená asistovaná prehliadka s autorkou a program pre mládež. MMB pozýva aj na pokračovanie cyklu Ako sa hrali naši... s hosťkou Božidarou Turzonovovou.

Štvrtok 25. 4., piatok 26. 4., sobota 27. 4.
20:00, priečelie Primaciálneho paláca
Privilégium Ondreja III.
Animovaný obsah unikátneho dokumentu vo forme videomappingu
Piatok 26. 4.
10:00 – 17:00, Stará radnica, súdna sieň
Privilégium Ondreja III.
Krátkodobé vystavenie originálu základných mestských práv. Mimoriadne sprístupnenie dokumentu pre verejnosť v rámci náv- števných hodín Múzea dejín mesta, Stará radnica. S platnou vstupenkou 26. 4., piatok; 30. 4. – 5. 5., utorok – nedeľa,
27. 4. a 28. 4. je voľný vstup na výstavu

Sobota 27. 4. a Nedeľa 28. 4.
10:00 – 18:00, Stará radnica, súdna sieň
Privilégium Ondreja III.
Vystavenie originálu základných mestských práv
Sobota 27. 4.
14:30, Apponyiho palác
Ako sa hrali naši...
Pozor. Vstup len s vopred vyzdvihnutou voľnou vstupenkou v pokladni Starej radnice. Spájanie generácií, pesničky, rozprávanie, zábava a hračky z depozitára múzea. Dvojročný projekt MMB – Ateliéru Múzeum má budúcnosť. Program v troch častiach: Čo si hračky šepkajú? Rozprávaj mi. Papierové múzeum. Hosťka programu: Božidara Turzonovová, Spievankovo

Nedeľa 28. 4.
11:00, Ateliér Múzeum má budúcnosť, Stará radnica
Od Prešporka po Bratislavu
Pozor. Vstup len s vopred vyzdvihnutou voľnou vstupenkou v pokladni Starej radnice. Program pre rodiny k výstave Bratislava 1919 s ukážkou dobových sekvencií pôvodného filmu z roku 1928 a rozprávaním o strhujúcich udalostiach v roku 1919 s Beátou Husovou a Martinou Pavlikánovou.
15:30, Výstavná sieň Stará radnica
Bratislava1919/ Pripojenie k Československu
Asistovaná prehliadka výstavy s odborným výkladom autorky PhDr. Eleny Kurincovej.

Počas oboch dní (27. – 28. 4.) od 11:00 do 18:00 voľné sprístupnenie tematických múzeí MMB:
Múzeum dejín mesta, Stará radnica
Múzeum vinohradníctva, Apponyiho palác (s ochutnávkou vín) Múzeum historických interiérov, Apponyiho palác
Múzeum hodín, Dom U dobrého pastiera
Múzeum zbraní, Michalská veža
Múzeum farmácie, lekáreň U červeného raka
Múzeum Arthura Fleischmanna
Múzeum Johanna Nepomuka Hummela
Hrad Devín a Antická Gerulata Rusovce (nové výstavy)

Bratislavské kultúrne a informačné stredisko
Bratislavské kultúrne a informačné stredisko pripravilo pestrý program pre všetky vekové kategórie. Symbolickým odpečatením Michalskej brány mesto pomyselne otvorí dvere a brány svojich inštitúcií a zároveň odštartuje pútavý program v uliciach. Hlavné námestie bude patriť celodenným vystúpeniam žiakov ZUŠ a CVČ, Mestské divadlo P. O. Hviezdoslava odhalí milovníkom divadla tajomstvá svojho zákulisia.

Sobota 27. 4.
10:00, Michalská brána
Odpečatenie mestských brán a pozvánka pre všetkých Bratislavčanom vstúpiť 
10:00 – 17:00, Hlavné námestie
Námestie detí. Celodenný program a vystúpenia žiakov ZUŠ a CVČ
10:00 – 17:00, Jakubovo nám.
Dobrý trh na Jakubáku
Námestie sa stane Hravým m(i)estom – detskou arénou plnou hier

Deň otvorených dverí v mestskom divadle P. O. Hviezdoslava
10:00 – 13:00 a 14:00 – 16:00 - Program pred divadlom
Veselá pozvánka vstúpiť do divadla – Fantóm divadla, pesničky z roz- právok a fotenie v maketkách z predstavení Koza rohatá a Tri prasiat- ka, oslava 10. sezóny MDPOH, predaj pesničkového CD – Tri prasiatka
10:00 – 13:30 - Program na 1. poschodí
Vankúšová chill-out zóna a tvorivé dielne pre deti – kreslenie podľa predlôh z rozprávkových predstavení, najzaujímavejšie kresby budú ocenené vstupenkami na predstavenie Tri prasiatka.
10:00 – 13:00 - Spoznaj divadlo
Prehliadka zákulisia v sprievode Fantóma divadla. Spoznáte históriu MDPOH, dozviete sa dôležité informácie o etikete aj o tom, ako sa do divadla obliecť, nakuknete do šatní a vyskúšate si sedenie v hľadisku, navštívite svetelnú aj zvukovú kabínu.
15:15 – 16:00 - Program vo foyer divadla
Autogramiáda hercov zakúpených CD z predstavenia Tri prasiatka Viac informácií o programe: www.bkis.sk

Sprievodné podujatia:

El Lissitzky & Er Sikora
Danubiana Meulensteen Art Museum, Čunovo, Vodné dielo
Matthew Plummer. Fernandez: Rozšírené autorstvo 

Satelit, galéria dizajnu SCD, Hurbanove kasárne, Kollárovo námestie. Otváracie hodiny: ut. – ne: 13:00 – 18:00, vstup voľný

Festival Sensorium prezentuje tému autorstva v dobe digitálnej kreativity a prepojenie dnešného človeka so softvérovou automatizáciou. Viac informácií

Slovakia Cantat 2019 (25. – 28. 4. 2019)
15 zborov zo 6 krajín, 500 účinkujúcich
25. 4. / 19:00 Otvárací koncert festivalu, Jezuitský kostol
26. 4. / 10:00 – 12:30 Súťažná časť festivalu, Moyzesova sieň 17:00 Festivalový koncert, Hudobná sieň Klarisky
19:00 Festivalový koncert, Hudobná sieň Klarisky
27. 4. / 9:30 – 12:00 Súťažná časť festivalu, Moyzesova sieň 14:00 Festivalový koncert, Hudobná sieň Klarisky
15:30 Festivalový koncert, Hudobná sieň Klarisky
17:00 Vyhlásenie výsledkov súťaže, Hlavné námestie

Galéria mesta Bratislavy (GMB)
Vstup na výstavy zdarma počas víkendu Bratislavské mestské dni, otvorené od 11:00 do 18:00

Que Viva Picasso - Mirbachov palác, Františkánske nám. 11
Výstava prezentuje 123 grafík Pabla Picassa zo zbierky Thomasa Emmerlinga, ktoré poskytnú prehľad o jeho kreativite v grafickej práci po roku 1945. Práve v Picassovych neskorších dielach sa prejavuje umelcova obrovská vitalita. Jeho vlastnými slovami: „Trvá to dlho stať sa mladým.“

Gabriela St. Genois - Mirbachov palác, Františkánske nám. 11
Autorstvo 24 rozmerných malieb v zbierke GMB bolo v roku 2018 prira- dené maliarke Gabriele Eleonóre Saint-Genois d’Anneaucourt rod. Stolberg von Stolberg (1827 – 1904). Akademicky neškolená, avšak kvalitou vynikajúca maliarka vytvorila niekoľko pôsobivých sérií s historizujúcimi a žánrovými scénami pre vilu v bratislavskom Horskom parku, kurátorka: Jana Luková

ZŠ Jarovnice - Pálffyho palác, Panská 19
Na výstave predstavíme obrazy vytvorené rómskymi deťmi zo Špeciálnej základnej školy v Jarovniciach. Deti už získali za svoje diela mnoho me- dzinárodných ocenení a ich talent už roky rozvíja učiteľ Mgr. Ján Sajko, kurátor: Ivan Jančár

Otčenáš Františka Bílka a Alfonza Muchu - Pálffyho palác, Panská 19
Dve rozdielne stvárnenia základnej kresťanskej modlitby predstavuje ko- morná výstava kresieb a grafík sochára Františka Bílka a maliara Alfonza Muchu. Bílkova autorská kniha vyšla v roku 1901 v Novom Jičíne, Muchov Otčenáš v Paríži a súčasne v Prahe v roku 1899, kurátorka: Hana Larvová

Bratislavská vodárenská spoločnosť  (BVS)
27. 4., 9:00 – 17:00, 28. 4., 10:00 – 16:00
Prehliadky vo Vodárenskom múzeu (Devínska cesta 1), hlavolamy a hry o vode pre deti i dospelých
27. 4., 11:00 – 17:00, 28. 4., 10:00 – 13:00
Prehliadky vodárenského zdroja Sihoť s odborným výkladom

Stará tržnica
27. 4., 9:00 – 22:00
9:00 – 15:00 - Trh- Piac-Markt
Tradičný potravinový trh v Starej tržnici
12:00 – 22:00 - Street Food Park 
Festival pouličného jedla na námestí pred Starou tržnicou

Zoo Bratislava
27. a 28. 4.
Bezplatný vstup pre návštevníkov
10:00 – 17:00 Vozenie na koníkoch horné detské ihrisko, počas priaznivého počasia
10:00 – 11:00 Ukážky práce Mestskej polície (kynológie a jaz- deckého oddielu) – ukážky odchytu zločincov, zatarasenie auta jazdeckou políciou (zadržanie páchateľov), horný výbeh koní (lúka pod nosorožcami)
27. 4., v popoludnajších hodinách, Slávnostné otvorenie expo- zície Soví chodník, súčasťou bude moderovaný program Prehliadky expozícií zvierat počas oboch dní (od 9:00 do 18:00): Výbeh vlkov eurázijských, jeleňov a zubrov
Pavilón šeliem pre levy juhoafrické, tigre biele, jaguáre americké a leopardy cejlónske
Terárium a exotárium s expozíciou surikát, opičiek, leňocha, pásav- cov a potkanokengúr
Výbehy nosorožcov, kengúr, pštrosov a antilopiek
Výbehy zebier a žiráf, afrických antilop a hrošíkov libérijských Prírodné jazerá plameniakov a pelikánov
Expozície stredných opíc
Expozície ibisov, papagájov a nosáľov
Výbehy tiav, poníkov a kulanov
DinoPark s paleontologickým ihriskom, náučným chodníkom o vývoji života na Zemi

Odvoz a likvidácia odpadu (OLO)
27. 4., 10:00 – 16:00
Primaciálne námestie
Hovoriť sa bude o správnom triedení odpadu a chýbať nebude ani prehliadka pravého smetiarskeho auta

Mestská knižnica Bratislava (MKB)
25. 4., 8:00 – 19:00
Otvorenie 13. roč. Bratislavskej burzy kníh
Nádvorie MKB, Klariská 16
26. 4., 8:00 – 19:00, 27. 4 a 28. 4., 10:00 – 18:00

Bratislavská burza kníh
Nádvorie MKB, Klariská 16
27. 4., 10:00 – 18:00
Bratislava- Mesto, ktoré číta (cieľová skupina skôr dospelí)
Deň otvorených dverí v Mestskej knižnici na pracoviskách:
Úsek krásnej a cudzojazyčnej literatúry, Laurinská 5
Oddelenie odbornej literatúry, Klariská 16
Úsek literatúry pre deti a mládež, Kapucínska 3
Oddelenie hudobnej a umenovednej literatúry, Kapucínska 1 Výpožičné služby, zapisovanie nových čitateľov bez poplatkov, bezplatný internet
14:00 Ukážky výcviku vodiacich psov
Letná čitáreň U červeného raka, Michalská 26
Čo všetko sa musia naučiť psíky, aby mohli byť spoľahlivými pomocníkmi nevidiacim ľuďom? V spolupráci s Výcvikovou školou pre vodiace a asistenčné psy

28. 4., 10:00 – 18:00 - Bratislava- Mesto, ktoré číta
Deň otvorených dverí v Mestskej knižnici na pracovisku: Oddelenie odbornej literatúry, Klariská 16
Výpožičné služby, zapisovanie nových čitateľov bez poplatkov, bezplatný internet

Odporúčame

divadlo

Iago

So 28.11.2020 / Nová scéna
odporúčame!
koncert

Erik Truffaz Quartet

Ne 11.4.2021 / Ateliér Babylon
odporúčame!
výstava

Na hrane / At the Limit / Am Limit

Medzinárodný výstavný projekt Na hrane / At the Limit / Am Limit skúma skúsenosti spojené s hraničnými situáciami na pozadí diel...Viac
5.8.2020 - 31.1.2021 / Kunsthalle Bratislava
odporúčame!
výstava

1. otvorený ateliér 1970 - 2020

19.11.2020 - 20.12.2020 / Galéria 19
odporúčame!