film
festival

Týždeň slovenského filmu 2021- online

Prehliadka Týždeň slovenského filmu sa presúva do online priestoru. Uskutoční sa v redukovanej podobe, jej program bude tvoriť výber desiatich majoritne slovenských filmov, odborné panely o hranej, dokumentárnej a animovanej tvorbe a o filmologickom časopise Kino-Ikon, diskusia o vplyve pandémie na audiovíziu aj online Filmový kabinet deťom.

odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

Prehliadka sa začne v pondelok 29. novembra a potrvá do nedele 5. decembra na platforme www.kino-doma.sk.Vstup na online projekcie a sprievodný program je voľný, s výnimkou filmu Tempos, ktorý sa premietne za špeciálne vstupné 1 euro. 

Novinkou aktuálneho ročníka je divácke hlasovanie o najlepší film roku 2020. Diváci budú môcť svoj hlas odovzdať jednému filmu prostredníctvom formulára zverejneného na webstránke podujatia alebo v priestoroch Kina Lumière. Divácke hlasovanie bude prebiehať od 15. novembra do 5. decembra.

-------

Program:

Pondelok 29. 11.

13:00 Panel o slovenskom dokumentárnom filme 2020

20:20 Raj na zemi

Utorok 30. 11.

13:00 Panel o slovenskej filmovej vede 2020: KINO-IKON 25 

20:20 Králi videa

Streda 1. 12.

10:00 Diskusia: Audiovizuálna tvorba, distribúcia v čase pandémie 

13:00 Panel o slovenskom hranom filme 2020

20:20 Milan Sládek

Štvrtok 2. 12.

20:20 Zlatá zem {The Golden Land}, Dominik Jursa /2020, 64′, K4/ {English subtitles}

Piatok 3. 12.

13:00 Panel o slovenskom animovanom filme 2020

18:00 Salto je kráľ 

20:20 Tempos

Sobota 4. 12.

18:00 Meky

20:20 Služobníci

Nedeľa 5.12.

15:30 Filmový kabinet deťom + workshop 

18:00 Hokejový sen

20:20 Sviňa

------

Filmový program Týždňa slovenského filmu tvorí desať majoritne slovenských filmov, ktoré mali premiéru v uplynulom roku. Sú medzi nimi prevažne dokumenty, diváci si budú môcť pozrieť snímky o nedávno zosnulom spevákovi Miroslavovi Žbirkovi Meky režiséra Šimona Šafránka, o slovenskom reportérovi Andrejovi Bánovi Raj na zemi od režiséra Jara Vojteka, portrét svetoznámeho slovenského míma Milan Sládek od režiséra Martina Šulíka aj hudobný dokument Tempos trojice režisérov Nazarij Kľujev, Roman Kelemen a Maxim Kľujev, ktorý rozpráva príbeh Patrika „Rytmusa“ Vrbovského.

Premietne sa tiež celovečerný dokument s hranými scénami Králi videa režiséra Lukáša Bulavu, ktorý mapuje scénu dovozu, kopírovania a dabovania západných filmov v socialistickom Československu, dokument Zlatá zem od Dominika Jursu, ktorý sleduje boj obyvateľov troch malých obcí na východe Slovenska o územie s veľkou americkou ropnou spoločnosťou, snímka Hokejový sen Mareka Vaňousa, ktorá predstavuje Slovákov ako hokejový národ, a dokument Salto je kráľ Pavla Barabáša zobrazujúci partiu kamarátov s túžbou zlaniť najvyššie vodopády sveta.

Diváci uvidia aj drámu Služobníci Ivana Ostrochovského, jeden z najoceňovanejších a najžiadanejších filmov minulého roka. Film, ktorý mal premiéru na vlaňajšom Berlinale, reflektuje ideologický vplyv cirkvi na študentov bohosloveckej fakulty v 80. rokoch minulého storočia. V programe figuruje tiež triler Sviňa režisérskej dvojice Mariana Čengel Solčanská a Rudolf Biermann, najnavštevovanejší film roka 2020, ktorý zamiešal aj rebríček návštevnosti slovenských filmov v ére samostatného Slovenska od roku 1993.

Sprievodný program v online podobe podujatia prinesie odborné panely, ktoré predstavia tvorbu uplynulého roka v širšom kontexte. Uskutočnia sa panely o hranej, dokumentárnej a animovanej tvorbe, témou panelu o filmovej vede bude filmologický časopis Kino-Ikon, ktorý tento rok oslavuje 25 rokov od svojho založenia. Diváci sa budú môcť počas panelov zapojiť aj do diskusie prostredníctvom četu. Pripravená je aj online diskusia nazvaná Audiovizuálna tvorba, distribúcia a ich podpora v čase pandémie, ktorej sa zúčastnia zástupcovia producentov, distribútorov, kinárov i Audiovizuálneho fondu. Ukrátené neostanú ani deti, počas prehliadky sa bude konať online Filmový kabinet deťom, v ktorom jeho lektorka Martina Mlichová najmenším divákom vysvetlí, ako vzniká animovaný film a uvedie výber krátkych slovenských animovaných filmov.

 

Týždeň slovenského filmu organizuje Slovenský filmový ústav, partnermi podujatia sú Kino Lumière, Audiovizuálny fond, Stredoeurópsky dom fotografie, Slovenská asociácia producentov v audiovízii, Asociácia slovenských filmových klubov, Febiofest Industry, DAFilms a Bratislavské kultúrne informačné stredisko. Podujatie sa koná s finančnou podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.

 

 

Odporúčame

koncert

Caribou

Pi 4.2.2022 / Edison Park
odporúčame!
koncert

Marky Ramone

Do bratislavského MMC prichádza bubeník legendárnych Ramones - Marky Ramone, spolu so svojou kapelou Blitzkrieg.Viac
Ut 12.7.2022 / Majestic music club
odporúčame!
film

Scandi (prehliadka súčasných severských filmov)

Koniec januára bude už tradične patriť severským krajinám a ich nezameniteľnej kinematografii. Od 24. 1. do 30. 1. 2022 bude na...Viac
24.1.2022 - 30.1.2022 / Bratislava
odporúčame!
koncert

Semblant

Ne 27.2.2022 / Randal Club
odporúčame!