film
festival

Febiofest 2023

Do kín mieri 30.ročník medzinárodného filmového festivalu Febiofest. Cieľom festivalu je nielen priniesť publiku súčasné a archívne snímky, domáce či zahraničné, ale zároveň podporovať distribúciu, vývoj a produkciu nových filmov.

odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

Už 15. marca otvorí Asociácia slovenských filmových klubov v spolupráci so Slovenským filmovým ústavom v priestoroch novozrekonštruovanej Slovenskej národnej galérie jubilejný 30. medzinárodný filmový festival FEBIOFEST Bratislava 2023.

Päťdňový filmový maratón bude pokračovať v Kine Mladosť, Kine Klap, v SNG, v Jurkovičovej Teplárni a následne poputuje do vybraných kín a filmových klubov po celom Slovensku.

Prečítajte si viac o festivale a špeciálnych hosťoch Febiofestu

 

Program

15.marec

16:00 Ružový panter, SNG

16:15 Pohľad motýľa, Kino Klap

16:30 Súťaž krátkych filmov I, Kino Mladosť

18:30 Neznesiteľná váha obrovského talentu, Kino Klap

18:45 Veľryba, Kino Mladosť

19:00 Pamfir, SNG

19:00 Kaskadérky, Jurkovičova Tepláreň

20:30 Fajčenie spôsobuje kašeľ, Kino Klap

21:00 Zločiny budúcnosti, Kino Mladosť

 

16.marec

16:00 Súťaž krátkych filmov II, Kino Mladosť

17:00 Kým sme chceli byť, SNG

18:30 Banditi pre Baladu, Kino Mladosť

19:00 Dôstojník a špión, Kino Klap

19:00 Veľryba, Jurkovičova Tepláreň

19:30 Skúška umenia + Peniaze a šťastie, SNG

21:00 Chlieb a soľ, Kino Mladosť

 

17.marec

15:45 Súťaž krátkych filmov III, Kino Mladosť

16:30 La Palisiada, SNG

18:30 Kaprkód, Kino Mladosť

19:00 Manifest, Jurkovičova Tepláreň

19:30 Poznámky z Eremocénu, SNG

20:00 Od súmraku do úsvitu, Kino Klap

21:00 Útek na strieborný glóbus, Kino Mladosť

 

18.marec

11:30 Yuku a himalájsky kvet, SNG

13:30 Běžná selhání + Krížom krážom, SNG

14:00 Záhada na zámku Styles, Kino Mladosť

16:00 Mimi, SNG

16:30 Súťaž krátkych filmov IV, Kino Mladosť

18:45 Maškaráda, Kino Mladosť

19:00 Extase + živá hudba: Stroon, Jurkovičova Tepláreň

20:00 Východný front, SNG

21:00 Môj sused Adolf, Kino Klap

21:30 Ivanova krajina, Kino Mladosť

 

19.marec

13:00 Živočích, Kino Mladosť

14:00 Kým sa skončí táto noc, SNG

15:15 Prelomiť vlny, Kino Mladosť

15:30 Na striebornom glóbuse, Kino Klap

16:00 Manifest, SNG

16:00 Cinemini uvádza: blok krátkych filmov pre deti + tvorivý workshop, Jurkovičova Tepláreň

18:30 Nosorožec, SNG

19:00 Turnus, Kino Mladosť

19:00 Tichá krajina, Jurkovičova Tepláreň

19:30 Videodrome, Kino Klap

19:30 Zošalieť, A4 - priestor súčasnej kultúry

20:30 Muži činu, Kino Mladosť

21:00 Kaskadérky, SNG

21:30 New Kids Turbo, Kino Klap

 

SPRIEVODNÉ PODUJATIA 

16.marec

10:00 Dmytro Sukholytkyy-Sobchuk – prednáška, Kino Klap

Ukrajinský režisér Dmytro Sukholytkyy-Sobchuk, víťaz ceny Európskej filmovej akadémie za Európsky objav roka 2022, je autorom niekoľkých krátkych filmov. Jeho najnovší krátky dokument Liturgia protitankových prekážok (2022) bol uvedený na prestížnych festivaloch ako IDFA, Toronto a Sundance. Jeho celovečerný debut Pamfir (2022) mal premiéru minulý rok na festivale režisérov v Cannes. (prednáška bude len v angličtine)

13:00 Nový riaditeľ, nové vízie Audiovizuálneho fondu - diskusia, SNG

Od januára tohto roku má Audiovizuálny fond nového riaditeľa. Príďte sa rozprávať s Petrom Badačom o výzvach, ktorým aktuálne čelí slovenská audiovízia, i potenciálnych zmenách vo fungovaní samotného fondu: s akými víziami prichádza, kde vidí priestor na zlepšenie a v čom sa chce inšpirovať zahraničnou skúsenosťou? Moderuje Tomáš Hudák, vedúci Bratislava Industry Days.

13:00 AGRFT Ljubljana + freeSZFE Budapest, Kino Klap

Pásmo študentských filmov v rámci partnerského podujatia Visegrad Film Forum. 

15:30 Sepideh Farsi – prednáška, Kino Klap

Iránska režisérka Sepideh Farsi pracovala na hraných tituloch, ako aj na dokumentoch. Jej prvé dva hrané celovečerné filmy Dreams Of Dust (2003) a The Gaze (2006) mali premiéru na prestížnom festivale v Rotterdame a jej najnovší celovečerný animovaný film Siréna (2023) mal premiéru na tohtoročnom Berlinale v sekcii Panoráma. Film rozpráva príbeh o pátraní štrnásťročného Omida po jeho nezvestnom bratovi – a únikovej ceste z obliehaného mesta Abadan. (prednáška bude len v angličtine)

 

17.marec

10:00 Pawel Edelman – prednáška, Kino Klap

Poľský kameraman známy najmä spoluprácou s uznávanými režisérmi Romanom Polanskim a Andrzejom Wajdom. Bol nominovaný na Oscara, cenu Americkej spoločnosti kameramanov (ASC) a cenu BAFTA. Okrem Pianistu má na konte aj filmy ako Katyń, Oliver Twist alebo Všetci králi muži.

13:00 Warsaw Film School + FAMU Praha, Kino Klap

Pásmo študentských filmov v rámci partnerského podujatia Visegrad Film Forum. 

16:30 Jim Stark – prednáška, Kino Klap

Producent a scenárista Jim Stark pomohol vo vzniku mnohých kultových nezávislých amerických a európskych filmov, vrátane spolupráce s Jimom Jarmuschom (Down by Law, Mystery Train, Night on Earth, Coffee and Cigarettes), Szabolcsom Hajdu (Mirage) alebo Corneliu Porumboiu (La Gomera). Nedávno pôsobil ako výkonný producent filmu Trojuholník smútku, ktorý získal štyri ocenenia na Európskych filmových cenách. (prednáška bude len v angličtine)

 

18.marec

10:00 Mark Ulano + Patrushka – prednáška, Kino Klap

Mark majster zvuku a Patrushkha je mikrofonistka a asistentka zvuku. Obaja majú viac ako 40-ročné skúsenosti. Práca Marka Ulana na Titanicu mu vyniesla Oscara za mix zvuku. Okrem toho má na konte ďalšie tri nominácie na Oscara za filmy Ad Astra, Vtedy v Hollywoode, Nehanební bastardi. Jeho tvorba zahŕňa aj filmy ako Nespútaný Django, Kill Bill: Vol. 1, Iron Man atď. Väčšina ľudí v tomto odvetví pozná Patrushkhu Mierzwa ako jednu z prvých ženských mikrofonistiek v Hollywoode. Podelila sa o nominácie na Oscara za prácu na filmoch Ad Astra a Vtedy v Hollywoode.

14:00 FTF VŠMU Bratislava + LMTA Vilnius, Kino Klap

Pásmo študentských filmov v rámci partnerského podujatia Visegrad Film Forum. 

16:45 Vitalij Manskij – prednáška, Kino Klap

Vitalij Manskij je jedným z najuznávanejších súčasných európskych dokumentaristov a producentov. Jeho diela boli prezentované na viac ako 500 medzinárodných filmových festivaloch, kde získal viac ako 100 cien vrátane „Strieborného glóbusu“ MFF Karlovy Vary, „Striebornej holubice“ festivalu v Lipsku. Je prezidentom festivalu dokumentárnych filmov "Artdocfest".

Vica Kerekes, Martin Huba, Dmytro Sucholytkyj-Sobčuk i premietanie so živou hudbou.

Filmoví nadšenci sa môžu tešiť na slovenské premiéry a filmy, ktoré nikde inde neuvidia a taktiež na stretnutia s našimi i zahraničnými filmovými hosťami. Napríklad s Vicou Kerekesovou, Martinom Hubom či ukrajinským režisérom Dmytrom Sucholytkyjom-Sobčukompribližuje programový riaditeľ festivalu Ondrej Starinský. Víťaz ceny Európskej filmovej akadémie za Objav roka 2022 uvedie počas otváracieho večera snímku PAMFIR, ktorá mala premiéru v Cannes. Ja osobne sa teším aj na legendárny československý erotický film Extáza, ktorý premietneme so živou hudbou od Dalibora Kociana alias Stroona.

Organizátori Febiofestu zaradili do programu snímky, ktoré zarezonovali na svetových festivaloch alebo v distribúcii svojich domovských krajín.

Či už sú to filmy, o ktorých sa hovorí, ako Veľryba Darrena Aranofského, kde svojím hereckým výkonom na seba znova upozornil Brendan Fraser, filmy známych režisérov, ako David Cronenberg alebo dokumentárne či experimentálne filmy reflektujúce aktuálnu situáciu vo svete – Manifesto – film poskladaný z videí zo sociálnych sietí od ruských tínedžerov, vysvetľuje Ondrej Starinský. Tak ako každý rok, ani tento podľa neho nemôže na festivale chýbať film s legendárnym hercom Nicolasom Cageom. Diváci si tentoraz budú môcť pozrieť film Neznesiteľná váha obrovského talentu, v ktorom Cageovi sekunduje aktuálna seriálová hviezda Pedro Pascal.

Tohtoročný festival ponúkne sekciu Bez limitov, ktorá prináša zaujímavé žánrové spojenia, herecké obsadenia i dejové zvraty. Priestor v nej majú začínajúci i renomovaní tvorcovia. Jediným kritériom pri výbere filmov je kvalita.

V rámci sekcie Film+ uvedie Febiofest filmy od tvorcov, ktorí v posledných rokoch významne ovplyvňujú klubový film a ich diela rezonovali posledný rok na festivalovej scéne (napríklad spomínaný Darren Aranofsky, či Nicolas Bedos). „

Polnočná sekcia Planet Dark opäť ponúkne divákovi možnosť stráviť neskoré večery na festivale v spoločnosti temných žánrov, ku ktorým by sa inak nedostali.

Sekcia Zrkadlo minulosti zahŕňa už štandardne filmy, ktoré vďaka digitalizácii, špeciálnemu výročiu či téme zažívajú svoju renesanciu vrátane projekcie archívneho filmu so živou hudbou.

V súťažnej sekcii krátkych a celovečerných filmov V strede Európy sa predstavia snímky zo Slovenska a zo všetkých susedných krajín – Poľska, Česka, Maďarska, Ukrajiny a Rakúska. O najlepšom krátkom filme a v tohtoročnej premiére aj o najlepšom celovečernom filme rozhodne medzinárodná odborná porota. Febiofest nezabúda ani na detské publikum.

Filmový kabinet deťom budú tvoriť školské projekcie a projekcie pre verejnosť spojené s tvorivými dielňami pre najmenších divákov.

Súčasťou Medzinárodného filmového festivalu Febiofest Bratislava je opäť aj medzinárodné vzdelávacie a networkingové podujatie Visegrad Film Forum združujúce filmových študentov a profesionálov. Viac informácií na febiofest.sk a .

Odporúčame

koncert

Not Waving (UK) + wyme + greyArea

Št 8.6.2023 / Fuga
odporúčame!
film

Moc

V dráme s prvkami politického thrilleru je nešťastná náhoda na poľovačke, pri ktorej zomrie človek, začiatkom príbehu, ktorý...Viac
Kino Mier Modra / Slovenská národná galéria Bratislava / Kino Lumière
odporúčame!
koncert

IAMX (GB)

Ut 26.9.2023 / Majestic music club
odporúčame!
festival

Lestival 2023

LEStival je multižánrovým fantazijným festivalom, rozprestierajúcim sa na 17 hektárovom historickom parku kaštieľa v Dolnej...Viac
17.6.2023 - 17.6.2023 / Dolná Krupá, historický park
odporúčame!