film

Febiofest: Súťaž krátkych filmov I

Kľúčovou programovou sekciou je súťaž krátkych filmov V strede Európy, zameraná na filmy z krajín Vyšehradskej štvorky, Rakúska a Ukrajiny. Tým sa uzatvára výber krajín susediacich so Slovenskom, ktoré majú k sebe najbližšie nielen vďaka spoločným hraniciam, ale aj svojou minulosťou a kultúrou.

odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

Diváci tak majú jedinečnú príležitosť vidieť zaujímavé krátke hrané, dokumentárne, animované a experimentálne filmy z nášho regiónu, ku ktorým by sa inak pravdepodobne nedostali. Súťaž tvorí už tradične 20 titulov; pri ich výbere sa viac ako rovnomerné zastúpenie zúčastnených krajín zohľadňovala kvalita jednotlivých snímok. Štyri bloky filmov sú pravidelne doplnené diskusiami s tvorcami po premietaní.

celkový čas: 86 min.

V tmavej jaskyni sa nachádza nezvyčajná záhrada, o ktorú sa stará osamelý muž. Jedného dňa, keď orezáva rastliny, nájde v kvetináči malého chlapca. Dieťa má nechty dlhé ako výhonky rastliny.

Plantárium, Poľsko, 2020, 7 min.
Réžia:
Tomek Ducki

15+

Po vynesení rozsudku v súdnom procese sa rodina snaží nájsť cestu späť do normálneho života. Morálka slobodného otca a jeho dvoch detí je spochybnená rozporuplnými očakávaniami spoločnosti. Neuvážené rozhodnutie znovu otvorí staré rany a spôsobí odcudzenie brata a sestry. 

Verdikt v prípade K., Rakúsko, 2020, 30 min.
Réžia
: Özgür Anil

15+

Teploty stúpajú a davy ľudí sa každý deň, ako zvieratá u púštnej kaluže, tlačia okolo brehov kúpalísk. Hulákajúce letné hity umlčí hlásenie o dvoch nezvestných chlapcoch. Môžeme byť svedkami tragédie, alebo si ľahnúť do tieňa s pocitom, že sa nás to netýka.

Anatomie českého odpoledne, Česko, 2020, 22 min.
Réžia:
Adam Martinec

15+

Materstvo je film o únave matky dvoch malých detí.  Obetovanie sa pre dieťa, ktoré pohlcuje všetok čas a nenecháva priestor na konzum ani na uspokojenie či márnivosť, sa pre oddanú fyzicky a emocionálne vyčerpanú ženu stáva šancou dosiahnuť transcendentálny stav blízky duchovnej extáze. Jej telo nemá dostatok zdrojov na správne fungovanie, nedokáže poriadne spracúvať informácie a dostáva sa do stavu akéhosi šialenstva, keď mozog nie je schopný riadiť myšlienkový proces ako zvyčajne. Keďže sa úplne a výlučne sústredí na dieťa, prestáva byť pre ňu všetko ostatné na svete dôležité, a tak sa oslobodí od prebytočných a povrchných vecí.

Materstvo, Ukrajina, 2019, 17 min.
Réžia
: Nataliya Ilchuk

Metro je krátky príbeh o živote vodiča metra menom Arsenij. Svoju prácu miluje, no čosi ho neustále trápi: cestujúci. Jedného dňa sa rozhodne dať im príučku.

Metro, Poľsko, 2019, 10 min.
Réžia
: Natalia Krawczuk

15+

Odporúčame

festival

FLAAM festival 2023

18.8.2023 - 19.8.2023 / Hidepark Nitra
odporúčame!
divadlo

Cirkul'art: festival nového cirkusu 2023

Divadlo, cirkus, pouličné umenie. Festival nového cirkusu Cirkul'art je medzinárodnou prehliadkou kreatívnych a žánrovo pestrých...Viac
26.5.2023 - 28.5.2023 / Kaštieľsky park, Stupava
odporúčame!
film

Letné svetlo a potom príde noc

St 8.2.2023 / Kino Mladosť
odporúčame!
koncert

Slobodná Európa

Slobodná Európa uvádza špeciálne turné k albumu Trojka (2003), od ktorého vydania ubehne presne 20 rokov. Koncertný playlist bude...Viac
Pi 31.3.2023 / Majestic music club
odporúčame!