film

Febiofest: Súťaž krátkych filmov II

Kľúčovou programovou sekciou je súťaž krátkych filmov V strede Európy, zameraná na filmy z krajín Vyšehradskej štvorky, Rakúska a Ukrajiny. Tým sa uzatvára výber krajín susediacich so Slovenskom, ktoré majú k sebe najbližšie nielen vďaka spoločným hraniciam, ale aj svojou minulosťou a kultúrou.
odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

Diváci tak majú jedinečnú príležitosť vidieť zaujímavé krátke hrané, dokumentárne, animované a experimentálne filmy z nášho regiónu, ku ktorým by sa inak pravdepodobne nedostali. Súťaž tvorí už tradične 20 titulov; pri ich výbere sa viac ako rovnomerné zastúpenie zúčastnených krajín zohľadňovala kvalita jednotlivých snímok. Štyri bloky filmov sú pravidelne doplnené diskusiami s tvorcami po premietaní.

celkový čas: 94 min.

"Pozeral som na YouTube veľa videí, ktoré stimulujú ASMR (autonómnu zmyslovú meridiánovú reakciu) a ocitol som sa v tajomnom svete, ktorý šíri medzi divákov záhadne uspokojivý zvukový jazyk. Chcel som nakrútiť film, ktorý by priamo odrážal takýto intímny a zároveň verejný zážitok pre ASMR interpreta aj ASMR diváka, a preskúmať myšlienku rituálu, ktorý sa odohráva tisíckrát. Názov Chladný meridián naznačuje temnejší prístup k tomu, čo sa považuje za relaxačnú sféru internetu. Snažil som sa predstaviť si zlý sen diváka alebo interpreta ASMR. Voyerské chúťky diváka z ničoho nič vyruší online performer, ktorý zázračne ožije a spochybňuje jeho konanie. Predstava streamovaného obsahu ako niečoho inertného je spochybnená, keď online performer začne klásť divákovi otázky, a zrazu prestáva byť jasné, kto koho ovláda."

Chladný meridián, Maďarsko, 2020, 7 min.
Réžia
: Peter Strickland

Horúce leto. Osamelý karavan na pláži neďaleko malého prímorského mesta. Dvaja bratia sa venujú plaveckému tréningu v mori. Pre mladšieho z nich je to výnimočná dovolenka. Otec ho pripravuje na to, aby dokázal preplávať veľkú vzdialenosť. Podarí sa mu prekonať strach a naplniť otcove ambície?

Posledný hvizd, Poľsko, 2020, 30 min.
Réžia
: Karol Lindholm

Quido Habereck je čudák, ktorý si hľadá svoje miesto medzi svetmi na hranici dvoch paralelných realít. Pozýva nás nahliadnuť do svojej bubliny fantázie v podobe obrázkovej knihy, leporela.

Leporelo z mojej naničhodnosti, Slovensko, 2020, 21 min.
Réžia:
Kristián Grupač
 

„Ako zmiznúť“ je protivojnový film v pravom zmysle slova, ktorý hľadá možnosti mieru na tom najnepravdepodobnejšom mieste – v online bojovej hre. Je to pocta neposlušnosti a dezercii – v digitálnej aj reálnej vojne. Hyperrealistická grafika malebných vojnových scenérií hry „Battlefield V“ sa stáva kulisou pre esejistické rozprávanie. Film sa točí okolo histórie dezertérov – kapitoly ľudských dejín, ktorá ostáva zahalená rúškom tajomstva. Performancie a tvorivé zásahy skúmajú rozsah a hranice mašinérie audiovizuálnej zábavy.

Ako zmiznúť, Rakúsko, 2020, 21 min.
Réžia
: Total Refusal (Robin Klengel, Leonhard Müllner, Michael Stumpf)

Danny, český študent, a jeho španielsky priateľ sa vyberú na výlet na český vidiek. Na železničnej stanici stretnú párik miestnych, ktorí nevedia, že im Danny rozumie, a tak trúsia sarkastické poznámky. Netrvá dlho, kým situácia vyústi do konfliktu, ktorého výsledok je pre oba páry zdrvujúci.

Musí to být bolestivý, Česko, 2020, 15 min.
Réžia:
David Semler

Odporúčame

výstava

Juraj Bartusz

10.1.2023 - 10.2.2023 / Roman Fecik Gallery
odporúčame!
divadlo

Kým prídu Stouni...

So 18.2.2023 / Slovenské národné divadlo - Činohra
odporúčame!
party

Moody Selections

Pi 3.2.2023 / Manifest Bohéma
odporúčame!
koncert

Rare Americans (CAN)

Št 30.3.2023 / Fuga
odporúčame!