film

Febiofest: Súťaž krátkych filmov III

Kľúčovou programovou sekciou je súťaž krátkych filmov V strede Európy, zameraná na filmy z krajín Vyšehradskej štvorky, Rakúska a Ukrajiny. Tým sa uzatvára výber krajín susediacich so Slovenskom, ktoré majú k sebe najbližšie nielen vďaka spoločným hraniciam, ale aj svojou minulosťou a kultúrou.

odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

Diváci tak majú jedinečnú príležitosť vidieť zaujímavé krátke hrané, dokumentárne, animované a experimentálne filmy z nášho regiónu, ku ktorým by sa inak pravdepodobne nedostali. Súťaž tvorí už tradične 20 titulov; pri ich výbere sa viac ako rovnomerné zastúpenie zúčastnených krajín zohľadňovala kvalita jednotlivých snímok. Štyri bloky filmov sú pravidelne doplnené diskusiami s tvorcami po premietaní.

celkový čas: 87 min.

Film Battlefield sa inšpiroval citátom rakúskeho expresionistu Oskara Kokoschku: „Burina je opozíciou prírody voči vláde záhradníkov.“ Ukazuje život na vojenskej základni ako mikrokozmos, ktorý akoby vypadol z inej doby. Vojaci sa namiesto prípravy na vojnu starostlivo venujú záhradkárčeniu. Trávnaté zelené bojisko má precízny vojenský zostrih. Film ponúka snový pohľad do imaginárnej budúcnosti, kde kasárne vyzerajú ako dobre udržiavané skanzeny. Tanky sú už len  relikviami, nemými pripomienkami, hoci niektoré z nich stále fungujú.

Bojisko, Rakúsko, 2020, 8 min.
Réžia:
Jannis Lenz

Tento krátky hybridný dokumentárny film je režisérkiným pokusom o zachytenie skutočných aj vymyslených spomienok na jej matku, ktorá si vzala život.

Aj toto sa mohlo stať, Česko, 2020, 26 min.
Réžia:
Eilat Ben Eliyahu

Piotr chytil v rybárskej súťaži najväčšiu a najodpornejšiu rybu. Jeho život sa okamžite začne meniť k lepšiemu a ulovenú rybu začne považovať za spásonosný amulet. Lenže všetkým naokolo ryba prináša skazu. Piotr si bude musieť vybrať medzi vlastným záujmom a záujmom celej ostrovnej komunity.

Úlovok, Poľsko, 2020, 26 min.
Réžia:
Michal Ciechomski

El vulcano je portrétom režisérovho mladšieho brata, zdanlivo obyčajného chlapca, ktorý vie všetko o dinosauroch a neustále tvrdohlavo kope, pretože dúfa, že pod zemou nájde niečo ohromné.

El Vulcano, Ukrajina, 2020, 13 min.
Réžia:
Oleksandr Hoisan

Začala sa dedinská zábava a Rózu nikto nepozýva tancovať. Zrazu sa objaví neznámy chlapec, pozve Rózu do tanca a podaruje jej pár červených topánok. Róza začne tancovať s veľkou vášňou a rýchlo sa stane stredobodom pozornosti. Čoskoro si však uvedomí, že topánky neovláda, ale ony ovládli ju...

Červené topánky, Česko, 2021, 14 min.
Réžia
: Anna Podskalská

Odporúčame

film

Dealer

Kino Mier Modra / Kino Pezinok
odporúčame!
film

Trojuholník smútku

3.2.2023 - 5.2.2023 / Kino Mladosť
odporúčame!
divadlo

Vojna a mier

So 25.2.2023 / Slovenské národné divadlo - Činohra
odporúčame!
festival

Konvergencie: Janáček

2.3.2023 - 12.3.2023 / Bratislava
odporúčame!