film

Febiofest: Súťaž krátkych filmov IV

Kľúčovou programovou sekciou je súťaž krátkych filmov V strede Európy, zameraná na filmy z krajín Vyšehradskej štvorky, Rakúska a Ukrajiny. Tým sa uzatvára výber krajín susediacich so Slovenskom, ktoré majú k sebe najbližšie nielen vďaka spoločným hraniciam, ale aj svojou minulosťou a kultúrou.

odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

Diváci tak majú jedinečnú príležitosť vidieť zaujímavé krátke hrané, dokumentárne, animované a experimentálne filmy z nášho regiónu, ku ktorým by sa inak pravdepodobne nedostali. Súťaž tvorí už tradične 20 titulov; pri ich výbere sa viac ako rovnomerné zastúpenie zúčastnených krajín zohľadňovala kvalita jednotlivých snímok. Štyri bloky filmov sú pravidelne doplnené diskusiami s tvorcami po premietaní.

celkový čas: 86 min.

Kopierwerk je abstraktná hra s fyzikou filmu, tancom písmen a sivým závojom generácií kopírovacích strojov. Weberhoferová tvorila film tri roky výlučne manuálne, čo vypovedá aj o radikálnej reštrukturalizácii filmového priemyslu a o (digitálne zmnoženom) posmrtnom živote analógových filmových obrazov v avantgarde.

Kopírka, Rakúsko, 2020, 7 min.
Réžia
: Stefanie Weberhofer

Film koncipovaný ako denník zobrazuje režisérkine spomienky na problematický vzťah s otcom, ktorý bol v čase jej dospievania poznačený otcovou duševnou chorobou. Potreba oslobodiť sa od minulosti a prelomiť ulitu mlčania okolo tejto bolestnej situácie privádza režisérku späť do Bieloruska, kde robí rozhovory s členmi rodiny a zbiera ich spomienky a názory. To jej dáva šancu oživiť a konečne prejaviť úprimné pocity dospelej dcéry k otcovi.

Otec, Poľsko, 2020, 29 min.
Réžia
: Maryia Yakimovich

Vo vidieckom regióne Maďarska blízko srbských hraníc číha neviditeľné nebezpečenstvo – to vám potvrdí každý dedinčan. Po poliach sa zakrádajú postavy, vidno neznáme autá, psy na dvoroch sa správajú čudne a deti sa boja, keď sa zotmie. Sandor, otec ôsmich detí, sa zamestnal ako „poľný strážnik“, aby ochránil malú komunitu, v ktorej žijú. So svojím autom a okuliarmi na nočné videnie hliadkuje na hraniciach, pričom mu pomáha najstarší syn, ktorý dáva pozor na všetko podozrivé. Hoci v skutočnosti žiadnych votrelcov nevidíme a hovorí sa o nich len neurčito, hrozba je vždy citeľná, najmä pre deti. Správy, ktoré otec a syn v noci sledujú na smartfónoch, odhaľujú pozadie všetkého napätia. Široké statické zábery v kombinácii s okolitým zvukom vytvárajú zlovestnú atmosféru: autá v diaľke, cvrkot cvrčkov za súmraku, kvákanie žiab a štekot psov v tme.

Súmrak, Maďarsko / Belgicko /  Portugalsko, 2020, 21 min.
Réžia
: Bálint Bíró

Keď starý otec Emil dostane e-mail od nigérijského princa s prosbou o finančnú pomoc, nemá inú možnosť (napriek nesúhlasu zvyšku rodiny), len mu poslať peniaze. Nigérijský princ mu za to sľúbi nielen kráľovskú vďačnosť, ale aj polovicu svojho dedičstva.

Pozdrav z Nigérie, Slovensko, 2020, 17 min.
Réžia:
Peter Hoferica

István, riaditeľ školy musí podpísať papiere študenta, ktorého rodičia chcú vziať chlapca zo školy a prinútiť ho pracovať. Čo je pre Istvána každodennou rutinou, je pre chlapca okamihom, ktorý mu zmení život, no zdá sa, že to nikoho nezaujíma.

Prestávka, Maďarsko, 2020, 12 min.
Réžia:
Levente Kölcsey

Odporúčame

koncert

Sharpe 2023

Priestory bratislavskej Novej Cvernovky v apríli opäť ožijú hudobným festivalom a konferenciou. Sharpe prinesie prehliadku...Viac
20.4.2023 - 22.4.2023 / Nová Cvernovka
odporúčame!
divadlo

Rozprávka o šťastnom konci

Rozprávke nechýba humor ani napätie, pohybová ladnosť až cirkusová akrobacia, výtvarná poézia ani scénická premenlivosť. A...Viac
Ne 5.2.2023 / Slovenské národné divadlo - Opera
KIDSTOWN odporúčame!
vážna hudba

Metropolitný orchester Bratislava - Na bratislavskom bále

Ne 12.2.2023 / Dom kultúry Zrkadlový háj
odporúčame!
prednáška / diskusia

Viacjazyčnosť ako predmet konfliktu aj vzájomného porozumenia. Jazyková situácia v Bratislave po roku 1918 

Ut 7.2.2023 / Múzeum dejín mesta - Stará radnica
odporúčame!