výstava

Znovuobjavené dedičstvo

Židovské komunitné múzeum, ktoré sídli v jedinej zachovanej bratislavskej synagóge, otvára svoju piatu sezónu výstavou Znovuobjavené dedičstvo. Výstava po prvýkrát predstaví doteraz nevystavované historické poklady dokumentujúce históriu bratislavskej židovskej obce. 

odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

Opona na svätostánok, ktorá pamätá časy bratislavského rabína Chatama Sofera, židovské rituálne predmety, ktoré pri návšteve Prešporka obdivoval cisár František Jozef či fragmenty hebrejského pergamenového rukopisu starého viac ako 700 rokov. 

„Nezasvätené publikum si pod pojmom „židovské kultúrne dedičstvo“ často predstaví prázdne budovy synagóg, spustnuté cintoríny alebo rituálne predmety, ktoré stratili pôvodný účel. Naše múzeum chce však predovšetkým oživovať zabudnuté príbehy židovskej komunity, ktorá po stáročia súčasťou Pressburgu, Prešporku a dnes je stále súčasťou Bratislavy,“ hovorí riaditeľ Židovského komunitného múzea Maroš Borský.

Aktuálnej výstave s troma desiatkami vzácnych predmetov predchádzal dlhoročný výskum. Kurátorka judaík Jana Švantnerová skúmala obradné textilné predmety ako napríklad plášte na Tóru či opony na svätostánok so zvitkami Tóry. Hebrejské nápisy na nich pomohli odhaliť ich prepojenie na slávne židovské prešporské rodiny. Aj výskum židovských cintorínov a archívu komunity poskytol dôležité údaje, ktoré umožnili identifikáciu darcov týchto predmetov a ich väzieb na dnes už zničené bratislavské synagógy.

Medzi takéto rodiny patrili Pressburgerovci, Thebenovci, Jafe-Schlesingerovci či Brillovci. Prostredníctvom textílií pred nami defilujú predstavitelia týchto rodov, ktorí spoluvytvárali históriu židovskej obce nielen v Bratislave, ale aj vo Viedni, Eisenstadte, Mikulove a Prahe.

Jedným z najväčších objavov predstavených na výstave je nepochybne časť štvorčlennej súpravy od rodiny Franklovcov z roku roku 1863/1864. V zbierke ŽKM sa nachádza prikrývka na čítací pult synagógy a vrchná časť opony na svätostánok. 

Zo začiatku 19. storočia pochádzajú textílie od Ezriela a Trauly Brilinovcov, ktorí v roku 1811 založili na prízemí ich domu na Judengasse 28 v Prešporku dnes už neexistujúcu synagógu, ktorú navštevoval aj vo svete preslávený bratislavský rabín Chatam Sofer.

Zo zbierok Slovenského národného archívu a Univerzitnej knižnice v Bratislave sa podarilo zapožičať aj komentáre židovského práva tejto významnej rabínskej autority modernej doby. Počas 33 rokov vybudoval Chatam Sofer, vlastným menom Moše Schreiber, v Bratislave rabínsku školu – ješivu, ktorá patrila počas jeho života k najlepším pedagogickým inštitúciám svojho druhu v strednej a východnej Európe. Kniha jeho responz, ktorá vyšla posmrtne v siedmych základných monumentálnych zväzkoch je známa v rabínskej literatúre po celom svete.

Medzi stenami bratislavskej synagógy si návštevníci budú môcť prezrieť aj fragment hebrejského rukopisu na pergamene. Ide o časť textu z Babylonského Talmudu, ktorý možno datovať do 13. – 14. storočia či fragment vzácneho rukopisu s modlitbami na Vysoké sviatky z 13. storočia. Tieto vzácne dokumenty boli 16. a 17. storočí použité ako materiál do knižných väzieb publikácií s kresťanskou tematikou. Dnes sú uložené v Slovenskom národnom archíve.

Verejnosť bude môcť obdivovať aj raritné strieborné predmety na ozdobenie zvitkov Tóry. Raritné preto, že slobodné kráľovské mestá mali právo zamedziť vstupu židov do cechov. Príslušníci rodiny Beckerovcov z Podhradia v tomto umení vynikali  a ich diela sa nachádzajú vo viacerých zahraničných zbierkach, okrem iného aj v zbierke Maďarského židovského múzea a archívu v Budapešti.

Výstavu si môžu návštevníci pozrieť v Židovskom komunitnom múzeu od 27. mája do 9. októbra 2016,  okrem židovských sviatkov, každý piatok od 10 h. do 16 h. a v nedeľu od 10 h. do 16 h.

Odporúčame

koncert

Už jsme doma (CZ) + Schmrntz

Koncert legendárnej kapely česko-slovenského undergroundu, ktorá ani po takmer 40 rokoch nestráca na sile a údernosti. Doplní ich...Viac
Pi 21.6.2024 / Pink Whale
odporúčame!
film

Anatómia pádu

12.5.2024 - 14.5.2024 / Kino Lumière
odporúčame!
výstava

Čierne diery v MMB: Dlaždice Bratislavy a umenie nápodoby

Výstava vychádza z textu pre knihu o obkladoch a dlažbách, ktorú vydalo OZ Čierne diery v roku 2023. Na výstave v MMB budú...Viac
30.5.2024 - 13.10.2024 / Múzeum mesta Bratislavy (MMB)
odporúčame!
trh / gastro

Mercato italiano - Taliansky trh

V rámci festivalu Dolce Vitaj aj tento rok zavítajú do historického centra typické talianske trhy „Mercato italiano“. Dni od 17...Viac
17.6.2024 - 24.6.2024 / Hviezdoslavovo námestie
odporúčame!