film

Anatómia pádu

Napínavá rodinná dráma ocenená na festivale v Cannes analyzuje pád jedného vzťahu a skvostne kontrastuje osobnú tragédiu s nádherným horským prostredím a mrazivou atmosférou.
odporúčame!
Dátum premiéry:
19.10.2023, Št
21.06.2024, Pi
27.06.2024, Št
29.06.2024, So

Úspešná spisovateľka Sandra (Sandra Hüller) žije so svojím manželom Samuelom a jedenásťročným, čiastočne nevidiacim synom Danielom v odľahlej chate vo francúzskych Alpách. A zatiaľ čo Sandra pracuje na svojom ďalšom románe, Samuel renovuje ich priestranné obydlie. Jedného dňa však Daniel nájde pri návrate z venčenia ich psa otca na zemi pred chatou mŕtveho v kaluži krvi. Bola to samovražda, nešťastná náhoda alebo má manželovu smrť na svedomí Sandra, ktorej tvrdohlavá povaha z nej robí hlavnú podozrivú? Verejné vyšetrovanie prípadu odkrýva nielen okolnosti samotnej smrti, ale aj intímne a znepokojujúce detaily ich búrlivého vzťahu.

Počas celej histórie filmového festivalu v Cannes si Zlatú palmu odniesli iba tri režisérky. Jane Campion, Julie Ducournau a tento rok sa k nim pridala aj režisérka filmu Anatómia pádu Justine Triet.

Justine Triet natočila napínavú rodinnú drámu s rafinovane vystavaným scenárom, nápaditou réžiou a vynikajúcimi hereckými výkonmi. Film si okrem Zlatej palmy odniesol aj psiu cenu - Palme Dog, ktorá bola udeľovaná psovi s menom Messi, ktorý zohráva vo filme dôležitú úlohu v rozuzlení prípadu. Film tiež vyniká výnimočným výkonom desaťročného herca, ktorý zohráva postavu Daniela a hrá kľúčovú úlohu v dejovom zvrate príbehu.

Anatómia pádu nie je len filmovou udalosťou roka, ale tiež sa odvážne púšťa do aktuálnych partnerských i spoločenských tém. 

Do hlavnej úlohy obsadila režisérka nemeckú herečku Sandru Hüller, s ktorou spolupracovala už na svojom predchádzajúcom filme Sibyl. „Jej interpretácia role zanechala vo filme trvalú stopu. Na konci nakrúcania som mala pocit, že dala projektu časť seba a že to, čo sme zachytili, je jedinečné,“ hovorí Triet o výkone oceňovanej herečky, ktorá vo filme vystrieda niekoľko jazykov. „Scenár som písala  priamo na ňu, a to bola jedna z prvých vecí, ktorá vo mne vzbudila záujem. Táto oslobodená žena, ktorá bola odsudzovaná za svoju sexualitu, kariéru a materstvo: verila som, že Sandra vnesie do postavy komplexnosť a hĺbku bez toho, aby z nej urobila iba "posolstvo".,“ dodáva francúzska režisérka.

Anatomie d'une chute, Francúzsko, 2023, 150 min, titulky
Réžia:
Justine Triet
Hrajú: Sandra Hüller, Swann Arlaud, Milo Machado Graner, Jehnny Beth, Samuel Theis, Saadia Bentaïeb, Antoine Reinartz, Camille Rutherford, Sophie Fillières 

Film na ČSFD

Odporúčame

film

Tady Havel, slyšíte mě?

St 26.6.2024 / Kino Lumière
odporúčame!
festival

Uprising 2024

30.8.2024 - 31.8.2024 / Zlaté piesky
odporúčame!
festival

Grape 2024

9.8.2024 - 10.8.2024 / letisko Trenčín
odporúčame!
film

Osem hôr

24.6.2024 - 25.6.2024 / Kino Lumière
odporúčame!