výstava

Čierne diery v MMB: Dlaždice Bratislavy a umenie nápodoby

Výstava vychádza z textu pre knihu o obkladoch a dlažbách, ktorú vydalo OZ Čierne diery v roku 2023. Na výstave v MMB budú fotografie bratislavských obkladov a dlažieb od fotografa Štefana Cipára párované s príkladmi diel z bohatých zbierok múzea.
odporúčame!
Dátum vernisáže:
30.05.2024 18:00, Št
31.05.2024, Pi - 13.10.2024, Ne

Kreatívny výber na základe vizuálnej súvzťažnosti odkazuje na dlhodobú tradíciu imitovania a napodobovania luxusných prírodných materiálov ako korytnačina či polodrahokamy a ich spracovania inými materiálmi a technológiami, napríklad sklom či povrchovou úpravou keramiky.

Zamyslenie sa nad mimetickými postupmi v dejinách umenia nám umožňuje dozvedieť sa viac o vzoroch nápodoby a o význame a hodnote, ktoré im pripisovala a pripisuje spoločnosť.

Vďaka keramickým obkladom a dlažbám sa nám otvára svet rafinovaných techník ako priehradkový email cloisonné, marketéria pietre dure či irizované sklo a lityalín.

Vďaka spolupráci s Prírodovedným múzeom SNM bude výstava obohatená o ukážky pozoruhodných minerálov, nerastov a živočíchov. 

 

Výstava prepája históriu bratislavských dlažieb a obkladov z knižného bestselleru združenia Čierne diery a predmety v zbierkach Múzea mesta Bratislavy.

Nejde však o ďalšie dlaždice, ale o nápodoby luxusných materiálov. Výskum bratislavských dlažieb sa tak prepojí s ďalšími artefaktmi v interiéroch, ktoré imitovali napríklad korytnačinu, polodrahokamy či techniky úpravy skla a keramiky.

Výstava vychádza z výskumu dvojice Julia Itin a Štefan Cipár, ktorým sa podarilo dostať do niekoľkých stoviek domov v širšom centre mesta. Viac než tri roky hľadali exempláre obkladov a dlažieb datované od polovice 19. storočia až do polovice 20. storočia v lokalitách ako Staré Mesto, Palisády, Obchodná ulica, Hlavná stanica, Blumentál, ale aj Rača alebo Vajnory.

Kurátorka výstavy Jana Švantnerová „spárovala“ nálezy dlaždíc s dielami v zbierkach Múzea mesta Bratislavy. Kreatívny výber na základe vizuálnej súvzťažnosti odkazuje na dlhodobú tradíciu imitovania a napodobovania luxusných materiálov alebo techník.

Zamyslenie sa nad mimetickými postupmi v dejinách umenia nám umožňuje dozvedieť sa viac o vzoroch nápodoby a o význame a hodnote, ktoré im pripisovala a pripisuje spoločnosť. Vďaka keramickým obkladom a dlažbám sa nám otvára svet rafinovaných techník a materiálov ako priehradkový email cloisonné, marketéria pietre dure či irizované sklo a lityalín.

Vďaka spolupráci so SNM – Prírodovedným múzeom bude výstava obohatená o ukážky pozoruhodných minerálov, nerastov a živočíchov. 

Kurátorská koncepcia: PhDr. Jana Švantnerová, PhD.

Viac o knihe Mozaika Bratislavy - Skryté dlažby a obklady

Odporúčame

film

Mad Max 2: Bojovník ciest

Pološialený Max, prenasledovaný démonmi minulosti je presvedčený, že jediný spôsob ako prežiť vo vyprahnutej pustatine je...Viac
St 19.6.2024 / Kino Lumière
odporúčame!
divadlo

Kým prídu Stouni...

Ne 30.6.2024 / Slovenské národné divadlo - Činohra
odporúčame!
výstava

Pozor, hranica! Devín v železnej opone 1948 – 1989

Nová výstava Múzea mesta Bratislavy s názvom Pozor, hranica! Devín v železnej opone 1948 – 1989 sa zameriava na dejiny hradu...Viac
18.5.2024 - 31.12.2024 / Hrad Devín MMB - Národná kultúrna pamiatka
odporúčame!
výstava

VyNIKAjú. Ukryté pod šatami

1.3.2024 - 30.6.2024 / Apponyiho palác MMB
odporúčame!