výstava

“Z depozitu” Múzea fotografie

Výstava sa koná v rámci festivalu Mesiac fotografie 2022. Kurátor: Martin Kleibl.
Táto akcia sa konala v minulosti

Múzeum fotografie vzniklo v roku 2015 ako zbierkotvorná inštitúcia Stredoeurópskeho domu fotografie (SEDF), ktorej cieľom je budovanie zbierky fotografií autorov tvoriacich od druhej polovice 20. storočia až po súčasných predstaviteľov fotografickej scény. Fotografie múzeum získava formou daru od žijúcich autorov, prípadne od potomkov už nežijúcich fotografov.

Prvého júna v roku 2016 otvorilo Múzeum fotografie v budove SEDF výstavné priestory a začalo tak s výstavnou a výskumnou činnosťou, ktorej výsledkom bolo viacero realizovaných expozícií (Počiatky fotografie na Slovensku, Košicko-bohumínska železnica, Gustáv Matz, Bratislava a fotografia 1839–1918, Vojtech Alexander, 100 rokov fotografickej techniky a ďalšie) a aj projekt webového portálu BAAT – bratislavské fotografické ateliéry (baat.sedf.sk)

Ambíciou Múzea fotografie je oboznamovať laickú verejnosť s počiatkami fotografie, združovať odborníkov a inštitúcie, ktoré sa tejto téme venujú a poskytnúť priestor na prezentáciu a výskum nových poznatkov z oblasti dejín slovenskej fotografie 19. storočia a prvej polovice 20. storočia.    

V súčasnosti sa v depozite Múzea fotografie nachádza viac ako 400 zaevidovaných diel od slovenských, českých, ale aj zahraničných autorov. Najnovšími prírastkami do zbierky sú vzácne pozostalosti dvoch významných slovenských fotografov – Pavla Janeka a Miloša Dohnányho –  v podobe originálnych zväčšenín, negatívov a rôznych artefaktov súvisiacich s ich životom a tvorbou.

Výstava v šuplíkových zakladačoch v priestoroch Múzea fotografie prezentuje  dvadsať diel od dvadsiatich slovenských a českých autorov. Ide o reprezentatívny výber širokého spektra autorov rôznych generácií, rôznych žánrov a prístupov k práci s médiom fotografie, ktoré sú zastúpené v zbierke múzea.

Vystavujúci autori: Josef Ehm, Tibor Honty, Ivan Kozáček, Fero Tomík, Ján Krížik, Rudo Sikora, Pavel Pecha, Dorota Sadovská, Filip Vančo, Andrej Bán, Ľubo Stacho, Jaro Žiak, Pavel Mára, Vladimír Birgus, Rudolf Lendel, Jozef Sedlák, Jindřich Štreit, Vasil Stanko, Tibor Huszár, Jana Želibská 

Vstupné: 5 €

Pozrite si program celého festivalu Mesiac fotografie 2022.

Odporúčame

divadlo

Slzy Janka Borodáča: Pop Animal

6.2.2023 - 7.2.2023 / Nová Cvernovka
odporúčame!
divadlo

Ladies & Gentlemen show

16.3.2023 - 18.3.2023 / Red Cat Cabaret Club
od vás odporúčame!
divadlo

Lepetit Malý princ

Ne 26.2.2023 / DPOH
odporúčame!
koncert

Slobodná Európa

Slobodná Európa uvádza špeciálne turné k albumu Trojka (2003), od ktorého vydania ubehne presne 20 rokov. Koncertný playlist bude...Viac
Pi 31.3.2023 / Majestic music club
odporúčame!