výstava

Timotej Križka - 30. výročie Ateliéru kameramanskej tvorby FTF VŠMU

Výstava fotografií Timoteja Križku je súčasťou mesiaca fotografií. Organizuje sa na počesť 30. výročia založenia Ateliéra kameramanskej tvorby FTF VŠMU.

06.11.2020, Pi - 28.11.2020, So

Mesiac fotografie

Kurátor: Štefan Komorný

Tvorba fotografických kompozícií je súčasťou výuky vo viacerých tvorivých predmetoch na Ateliéry kameramanskej tvorby FTF VŠMU v Bratislave už od jeho založenia jedným z najvýznamnejších  Slovenských kameramanov prof. Stanislavom Szomolányim - súčasne so vznikom samostatnej Filmovej a televíznej fakulty VŠMU v roku 1990 a je prirodzenou súčasťou ich profesijného zamerania. Mnohí z adeptov kameramanskej profesie sa ku štúdiu na AKT dostali práve cez fotografický obraz.
Rovnako, mnohí z nich sa fotografickej tvorbe venujú i po absolvovaní školy, popri plnom kameramanskom profesionálnom nasadení. Fotografujúcich slovenských kameramanov, ktorí sú im významnými tvorivými vzormi je celý rad. Napr. jeden z nestorov fotografickej výchovy na „ŠUP-ke“, nedávno zosnulý František Tomík, absolvent kamery na pražskej FAMU. Zo strednej generácie viacerými Českými levmi ocenený Martin Štrba, rovnako absolvent katedry kamery FAMU). Jeho fotografická tvorba je o.i. neoddeliteľnou súčasťou tzv. Slovenskej Novej vlny 80. rokov minulého storočia. Z najmladšej generácie už vlastných absolventov AKT FTF VŠMU napr. medzinárodne oceňovaný Martin Kollár (Cena Oskara Barnacka 2014), či nedávny absolvent Juraj Mravec (2. miesto v kategórii reportáž Czech Press Photo 2015) a aktuálny študent mgr. stupňa AKT Michal Vasiľ  (jeden z víťazov Slovak Press Photo 2018), či autor nedávno predstavenej fotografickej publikácie „Pokojní v nepokoji“ Timotej Križka. 

Výstava fotografickej tvorby súčasných poslucháčov a významných absolventov AKT predstaví ich školskú, ale aj voľnú tvorbu. Zastúpené sú všetky výrazové podoby výtvarnej, či dokumentárne, alebo reportážne zameranej fotografie. Návštevník výstavy môže zhliadnuť široký tvorivý záber vystavujúcich autorov, napr. fotografické  zátišia, portréty osobností, fotografiu architektúry, reklamnú fotografiu, luminografické experimenty, návraty ku dobovým, dnes už takmer nepoužívaným postupom, či autoportréty. Práce sú realizované na digitálnej, alebo klasickej fotochemickej báze.

V galérii SEDF predstavujú svoje fotografie  autori – kameramani, absolventi AKT FTF VŠMU a súčasni poslucháči Ateliéru kameramanskej tvorby na FTF VŠMU v Bratislave. Jedná sa o prvú prierezovú a širšiu kolektívnu prezentáciu mapujúcu ich fotografickú tvorbu v Bratislave. 

---------

Vstup je voľný

Odporúčame

divadlo

Noc na Broadway

The Only Helga a jej hostia vás prevedú nocou na Broadway! Louis Band a náš showensemble budú hrať svetoznáme muzikálové melódie...Viac
26.11.2020 - 17.12.2020 / Red Cat Cabaret Club
odporúčame!
výstava

Filozofi v novembri 1989

30.10.2020 - 29.11.2020 / Staromestská galéria Zichy
odporúčame!
letný festival

Brutal Assault 2021

10.8.2021 - 14.8.2021 / Pevnosť Josefov, Jaroměř
odporúčame!
koncert

Saténové ruky

Saténové ruky sa považujú za nesprávnu odpoveď na britpop a správnu odpoveď na slovenský pop a český underground. Zatiaľ čo...Viac
So 12.12.2020 / .klub pod lampou
odporúčame!