výstava

Tibor Borský (SK) – Vtedy a tam

Výstava sa koná v rámci festivalu Mesiac fotografie 2022. Kurátorka: Silvia L. Čúzyová.
odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum vernisáže:
02.11.2022 17:30, St

Tibor Borský (1939) je bratislavský rodák, dlhým životom požehnaný pamätník Bratislavy, Slovenska i sveta niekoľkých dekád 20. a 21. storočia; známy fotožurnalista a dokumentarista populárnej hudobnej aj kultúrnej scény. V rámci retrospektívnej výstavy Vtedy a tam predstavuje v autorskom výbere svoje legendárne i menej známe čiernobiele snímky zoradené do niekoľkých tematických blokov  ̶  Osobnosti československej kultúry (Juraj Jakubisko, Marián Varga, Oľga Schoberová, Milan Lasica, Július Satinský, Miroslav Horníček alebo slávny Helmut Newton atď.);  Okupácia 1968; O slovenskej krajine (Bratislava alebo unikátna východoslovenská „Karpatia").     

Borský študoval v rokoch 1954  až 1959 na SUPŠ v Bratislave a potom v rokoch 1963  až 1967 absolvoval pražskú FAMU na Katedre filmového a televízneho obrazu, odbor umeleckej fotografie (u prof. J. Šmoka a prof. J. Ehma). Už počas školských rokov vznikli pozoruhodné fotografické cykly drevených kostolov alebo pútavá reportáž z londýnskej módnej uličky Carnaby Street.

Po skončení štúdia sa vďaka osobným kontaktom, šťastnej náhode a  fotografickej pohotovosti stal „dvorným fotografom československej novej vlny", keď v roku 1967 vytvoril legendárnu spoločnú fotografiu všetkých režisérok a režisérov tzv. novej vlny. Je to pravdepodobne „najznámejšia československá fotografia vôbec", s určitosťou je tou najpublikovanejšou. Prebralo ju viac ako 30 svetových agentúr, je v 12 knihách a takmer v každých dejinách kinematografie (ako uvádza J. Opoldusová v Pravde z roku 2009).

Tibor Borský spolupracoval na filmoch Juraja Jakubiska (Kristove roky a Dovidenia v pekle, priatelia), Miloša Formana (Hoří má panenko), spolupracoval aj s ďalšími režisérmi (E. Havetta, P. Juráček, J. Jireš). Zhotovil mnoho autentických a šibalsky uvoľnených dobových portrétov.

V auguste roku 1968 bol jedným z bratislavských fotografov, ktorí fotografovali v uliciach mesta sovietsku okupačnú armádu. Táto udalosť ho, podľa jeho vlastných slov, mimoriadne poznačila, a nielen jeho, v podstate celú generáciu. Snímky z leta ´68 je potrebné pripomínať, ale práve dnes, v čase ruskej okupačnej vojny na Ukrajine, môže byť tento nepochopiteľný akt agresie voči Československu oživený aktuálnym dianím aj pre súčasné generácie.     

Fotografie Tibora Borského sa uplatnili na obaloch platní pre hudobné vydavateľstvá Supraphon a Opus. Dokumentoval umeleckú tvorbu Mariána Vargu  ̶  vytvoril plagáty a obaly gramoplatní pre Collegium musicum, Konvergencie, Zelenú poštu, Divergencie a ďalšie.

Priebežne fotografoval pre viaceré dôležité obrázkové časopisy v Československu; vystavoval na kolektívnych aj autorských výstavách doma i v zahraničí. Od roku 1972 je členom Združenia slovenských profesionálnych fotografov. Vydal niekoľko publikácií svojich čiernobielych fotografií: Tibor Borský  ̶  London 1967 (reportáž z londýnskej Carnaby Street  ̶  mekky módy, kde zachytil prvú vlnu nosenia minisukní, vydaná 2021); Obrázky Bratislavy (s úvodným textom J. Satinského, vydaná 1998); Karpatia (s fotografiami drevených kostolov cerkví východného Slovenska nafotografovaných v rokoch 1965  ̶  1967, vydaná z roku 2016). V roku 2019 sa stal Osobnosťou slovenskej fotografie.

Individuálny fotografický prienik do sveta navôkol v podaní Tibora Borského tvorí pozoruhodnú čiernobielu mozaiku špeciálnych kultúrno-spoločenských udalostí alebo prchavých situácií každodenného života niekdajšieho sveta. Snímky sú určené pre potreby kolektívnej pamäte, ale aj pre príjemné oživenie individuálnych spomienok. Sú to presvedčivé a vizuálne silné záznamy „vtedy a tam", keď bol ich autor s fotoaparátom v pravej chvíli na pravom mieste.
--
Zdroj: Tibor Borský  ̶  Karpatia. Bratislava, Petrus 2016.

Vstup voľný

Pozrite si program celého festivalu Mesiac fotografie 2022.

Odporúčame

iná akcia

Palma LIVE

St 1.5.2024 / areál Palma, Račianska 76
odporúčame!
film

Letné svetlo a potom príde noc

Po 29.4.2024 / Kino Film Europe
odporúčame!
výstava

Jan Meisner - Šátrání v paměti

Vytvoril cez štyristo knižných obálok, ilustroval takmer tridsať knižiek, najmä pre deti, a potom aj omaľovánky, leporelá, súbory...Viac
14.2.2024 - 25.4.2024 / TOTO! je galéria
odporúčame!
party

Nočná x Sharpe Festival 2024

So 27.4.2024 / Nová Cvernovka
od vás odporúčame!