výstava

Sybille Bergeman (DE)

„Zaujímam sa o okraje sveta, nie o jeho stred. A to, na čom záleží, je to, čo nie je nahraditeľné. Keď čosi tak úplne nesedí v ľudskej tvári či krajine…”

Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum vernisáže:
01.11.2019 16:00, Pi

Kurátorka: Ursula Zeller

Táto výstava predstavuje medzinárodnému publiku práce jednej z popredných súčasných nemeckých fotografiek. Fotografie Sibylle Bergemannovej sú udivujúco rôznorodé, pokrývajú celé spektrum typov fotografie, od módnej fotografie cez fotoreportáž, fotografickú esej, fotografie mestskej a vidieckej krajina až po portréty.  

Táto rozmanitosť je výrazom bezchybného fotografického štýlu umelkyne. Sociálny kontext bol vždy kľúčovým faktorom Bergemannovej prác. Jej snímky vyjadrujú kritickú analýzu reality v časoch NDR. Fotografia pre ňu nie je jednoduchým zobrazením skutočnosti, ale skôr médiom, ktoré realitu osvetľuje, ktoré rozpráva príbehy a ktoré sa pohráva s túžbami diváka.

Sibylle Bergemann (1941 – 2010) sa stala slávnou vďaka svojim módnym fotografiám. Bola výnimočnou tvorkyňou fotografických esejí a veľmi precíznym pozorovateľom sveta naokolo. Pracovala tiež s fotografickými sériami a dlhé roky si viedla fotografické denníky a tvorila akési „fotografické poznámky“.

Módne fotografie a portréty sú v jej prácach ohniskom záujmu – často boli tvorené pre časopisy SIBYLLE alebo GEO. Koncom 60. rokov minulého storočia začala skúmať situácie a scény života  v Berlíne, neskôr pracovala v iných mestách, medzi ktoré patrí New York, Paríž, Tokio či São Paulo. Dlhé roky pracovala s polaroidovými snímkami, do 90. rokov boli jej práce skoro výhradne čierno-biele. Bola jednou z mála fotografov, ktorí vo svojich dielach pracovali s farbou ako so smerodajným prvkom, nielen ako s ilustratívnou formou.

Po zjednotení Nemecka Bergemannová spoluzakladala agentúru OSTKREUZ a stala sa členkou Umeleckej akadémie.

Výstava je súčasťou Mesiaca fotografie

 

Odporúčame

iná akcia

Piknik vo vinohradoch

So 24.9.2022 / Pezinok
odporúčame!
festival

Staromestské kultúrne leto 2022

Mestská časť Bratislava-Staré mesto pre vás počas letných prázdnin opäť organizuje hudobné, divadelné a iné voľnočasové aktivity...Viac
26.6.2022 - 25.8.2022 / Bratislava
odporúčame!
festival

Punkáči deťom 2022

24.8.2022 - 27.8.2022 / Letisko Trenčín
odporúčame!
trh / gastro

SaShE v Tržnici

14.9.2022 - 16.9.2022 / Stará tržnica
odporúčame!