výstava

Sybille Bergeman (DE)

„Zaujímam sa o okraje sveta, nie o jeho stred. A to, na čom záleží, je to, čo nie je nahraditeľné. Keď čosi tak úplne nesedí v ľudskej tvári či krajine…”

Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum vernisáže:
01.11.2019 16:00, Pi

Kurátorka: Ursula Zeller

Táto výstava predstavuje medzinárodnému publiku práce jednej z popredných súčasných nemeckých fotografiek. Fotografie Sibylle Bergemannovej sú udivujúco rôznorodé, pokrývajú celé spektrum typov fotografie, od módnej fotografie cez fotoreportáž, fotografickú esej, fotografie mestskej a vidieckej krajina až po portréty.  

Táto rozmanitosť je výrazom bezchybného fotografického štýlu umelkyne. Sociálny kontext bol vždy kľúčovým faktorom Bergemannovej prác. Jej snímky vyjadrujú kritickú analýzu reality v časoch NDR. Fotografia pre ňu nie je jednoduchým zobrazením skutočnosti, ale skôr médiom, ktoré realitu osvetľuje, ktoré rozpráva príbehy a ktoré sa pohráva s túžbami diváka.

Sibylle Bergemann (1941 – 2010) sa stala slávnou vďaka svojim módnym fotografiám. Bola výnimočnou tvorkyňou fotografických esejí a veľmi precíznym pozorovateľom sveta naokolo. Pracovala tiež s fotografickými sériami a dlhé roky si viedla fotografické denníky a tvorila akési „fotografické poznámky“.

Módne fotografie a portréty sú v jej prácach ohniskom záujmu – často boli tvorené pre časopisy SIBYLLE alebo GEO. Koncom 60. rokov minulého storočia začala skúmať situácie a scény života  v Berlíne, neskôr pracovala v iných mestách, medzi ktoré patrí New York, Paríž, Tokio či São Paulo. Dlhé roky pracovala s polaroidovými snímkami, do 90. rokov boli jej práce skoro výhradne čierno-biele. Bola jednou z mála fotografov, ktorí vo svojich dielach pracovali s farbou ako so smerodajným prvkom, nielen ako s ilustratívnou formou.

Po zjednotení Nemecka Bergemannová spoluzakladala agentúru OSTKREUZ a stala sa členkou Umeleckej akadémie.

Výstava je súčasťou Mesiaca fotografie

 

Odporúčame

film

Klan Gucci

Príbeh o tom, ako Patrizia Reggiani, bývalá manželka Maurizia Gucciho, plánovala zabitie svojho manžela, vnuka renomovaného...Viac
Cinemax Bory Mall / Cinema City Aupark / Cinema City Eurovea / Cinema City Vivo / Kino Lumière / Kino Nostal...
odporúčame!
koncert

Tricot

Št 21.4.2022 / Nová Cvernovka
odporúčame!
výstava

Ako sa hrali naši...

Múzeum mesta Bratislavy sprístupňuje od 12. 12. 2020 výstavu historických hračiek pod názvom Ako sa hrali naši... Svet hry a...Viac
12.12.2020 - 27.3.2022 / Múzeum mesta Bratislavy MMB
odporúčame!
výstava

Martin Benka

1.1.2021 - 30.9.2022 / Historické múzeum SNM
odporúčame!