výstava

Rímsky kufor, znovuobjavené fotografie „sladkého života“

Kedysi objavil v starom kufri negatívy – dnes je z náhody vzácna výstava fotografií slávnych osobností 60-tych rokov s názvom Rímsky kufor. Znovuobjavené fotografie „sladkého života“.
Táto akcia sa konala v minulosti

Kurátor: Marcello Mencarini

Taliansky fotograf Marcello Mencarini si kedysi kúpil starý kufor a okrem iného v ňom našiel približne 600 čierno-bielych negatívov. Časom sa ukázalo, že sú to vzácne dobové zábery hercov, politikov, spisovateľov ako Sophia Loren, Charlie Chaplin, Audrey Hepburn, Marlene Dietrich, Juliette Greco, Jean-Paul Sartre, Igor Stravinsky zachytených v Ríme 60-tych rokov, ktoré charakterizovala „Dolce Vita“. Ich autor je neznámy. 

“Ak by som v to ráno pred mnohými rokmi nešiel okolo bazáru, všetky tie fotky by sa nenávratne stratili, tak, ako sa v našej krajine stratilo už veľa fotografických archívov. Preto chcem, aby tieto snímky videlo čo najviac ľudí. V knihách, na výstavách či prednáškach, aby sme vystúpili proti nevšímavosti tých, ktorí vlastnia podobné dokumenty a nepripisujú im hodnotu, ako aj proti nezáujmu príslušných inštitúcií,“ povedal Marcello Mencarini, zhodou okolností fotograf.

Spolu so svojou partnerkou archivárkou negatívy zreštauroval, zdigitalizoval a skatalogizoval. Sú medzi nimi fotografie známych osobností: Sophia Loren, Federico Fellini, Marcello Mastroianni,  Charlie Chaplin, Audrey Hepburn, Marlene Dietrich, Juliette Greco, Jean-Paul Sartre, David Niven, Igor Stravinsky a ďalší. „Autor je žiaľ neznámy, v každom prípade vzhľadom na štýl a miesta, na ktoré mal prístup, išlo určite o profesionála,“ dodáva Mencarini.

Výstava bude v Bratislave symbolicky v priestoroch Kina Lumière. Vo štvrtok 22. novembra 2018, v deň otvorenia festivalu MittelCinemaFest sa o 17.30 hod. bude konať prednáška Marcella Mencariniho s názvom Paparazzi a „sladký život“. Bude to prvá osobná návšteva tohto fotografa s príbehom „rímskeho kufra“ na Slovensku.

Výstava bude sprevádzať šestnásty ročník stredoeurópskeho festivalu talianskeho filmu MittelCinemaFest.

---

miesto: foyer kina Lumiére

Sprievodné podujatie: 
22. novembra o 17.30 - prednáška

Odporúčame

koncert

BJD 2022: Yussef Dayes

So 22.10.2022 / A4 Studio, Trnavská cesta 39
odporúčame!
festival

BHS / Bratislavské hudobné slávnosti 2022

23.9.2022 - 8.10.2022 / Slovenská filharmónia
odporúčame!
výstava

Petra Feriancová: Porifera

30.9.2022 - 4.11.2022 / tranzit SK
odporúčame!