koncert
festival

SHARPE

Koncerty v ikonických priestoroch bratislavskej Novej Cvernovky, talentovaní umelci, diskusie aktuálnych tém hudobného a kreatívneho priemyslu odborníkmi a promotérmi z rôznych častí sveta, workshopy či networking. To je 6. ročník hudobného festivalu a konferencie SHARPE - výber tej najostrejšej a fresh hudby zo Slovenska aj Európy.

odporúčame!
25.04.2024, Št - 27.04.2024, So

Okrem prvých slnečných lúčov, na jar poteší návštevníkov Novej Cvernovky aj program festivalu a konferencie SHARPE 2024. Festival odhaľuje 12 nových hudobných mien z USA, Spojeného kráľovstva, západnej a južnej Európy, aj susedných krajín. Predstavuje aj prvých konferenčných rečníkov, medzi ktorými je legendárny DJ a moderátor KEXP, kapacita hudobnej žurnalistiky a známa tvár z IQ magazínu, ako aj promotéri španielskeho Primavera Sound a ostrovného festivalu Tremor.

Od lokálneho rádia až po jednu z najvplyvnejších hudobných platforiem, ktorá nestratila silnú komunitu poslucháčov. Nezávislá rozhlasová stanica KEXP zo Seattlu je mnohým známa, a ak aj nie, určite minimálne videli niektoré z ich "Live on KEXP" videí na YouTube. Dlhoročný, legendárny šéfdramaturg rádia, Kevin Cole, ktorý sa okrem iného môže pochváliť aj DJ-ovaním na súkromných párty Princa a osobným priateľstvom s umelcom, po fyzicky neuskutočnenom pandemickom ročníku SHARPE 2020 opäť potvrdil svoju účasť pre ten nadchádzajúci. Okrem Kevina sa v programe predstaví aj pravidelný konferenčný hosť, hudobný novinár Gordon Masson, či prvýkrát prednášajúci Ivone Lesan z Primavera Sound a Márcio Laranjeira, promotér mnohých portugalských podujatí a festivalu Tremor organizovaného na Azoroch.

Spoza Atlantiku priletí na festival predviesť inovatívny punkový prístup The Drin (USA). Šesťčlenná kapela hrá temný post-punk plný zvukových textúr. Ich albumu "Today My Friend You Drunk the Venom" venoval recenziu aj renomovaný Pitchfork. Z Glasgowa prídu energickí DOSS (UK), ktorých živé vystúpenia sú jedinečným zážitkom, plným mohutných bicí, basových liniek a vtipnej aj kritickej lyriky. Dôverne reflektujú škótsku kultúrnu identitu. Multidisciplinárny umelec SWARMM (UK) vo svojom vystúpení zaujme elektronickým setom, ktorý prelína hrou na husle v spojení s 3D projekciou. Experimentálne duo Los Sara Fontan (ES) spája hru na klávesy, husle a bicie vo vystúpeniach, ktoré sú plné polyrytmov a  improvizácie. Z berlínskej scény sa predstavia popový Mink (DE), ktorých hudbu možno opísať pocitom eufórie a melanchólie pri kráčaní domov po dlhej letnej noci. Zo susedného Poľska zavíta stálica varšavskej alternatívnej scény, Julek Ploski (PL). V tvorbe, ktorá pôsobí dojmom filmového soundtracku, spája barok, metal a hyperpop. Ďalšou poľskou skupinou je maskované trio T'ien Lai (PL), inšpirované klubovými rytmami z Afriky, Južnej Ameriky, produkuje industriálne techno, prelínajúce sa so živými perkusiami. Minulý rok line-up postrádal shoe-gaze, čo organizátori tento rok napravili éterickými Manon Meurt (CZ). Mladé kvarteto si poslucháčov získalo prenikavými vokálmi speváčky Kateřiny Elznicovej a chytľavými melódiami.

V rámci slovenského zastúpenia sa s premiérou hudobného projektu predstaví R'n'b popová speváčka Erika Rein (SK). Spolu s producentom Jonatánom Pastirčákom tvoria hudbu, ktorá pop, experiment a alternatívu neškatuľkuje ale prepája. Talentovaná hudobníčka a klaviristka Kriss Krimm (SK) sa predstaví spolu s kapelou a odpremiéruje jej nové projekty. Žánrovo fluidný set plný rytmických melódii zahrá etablovaná DJ-ka TRANSmisia (SK). Originálnu inštrumentálnu hudbu, ktorá priťahuje pozornosť nadšencov prog-rocku, nu-jazzu, alternatívy a klasickej hudby zahrá zoskupenie Trilobeat (SK).

SHARPE nie je len hudobný a spoločenský zážitok, ale aj vzdelávacia platforma, podporujúca medzinárodnú spoluprácu a cirkuláciu slovenskej nezávislej hudby. Šiesty ročník v apríli 2024 prinesie pestrý hudobný a edukačný zážitok s umelcami a rečníkmi z rôznych častí sveta.

Všetkých umelcov môžu návštevníci počúvať v pravidelne aktualizovaných Spotify a YouTube playlistoch

Priebežný Line-up:
~ ||ALA|MEDA|| (PL)
~ Æ MAK (IRL)
~ Blanch (SK)
~ Blue Uandi (CZ)
~ DASA (SK/UK)
~ Dominik Prok (SK)
~ East Side Sorry (SK)
~ Ida The Young (CZ)
~ Kodiki (SK)
~ Mayssa Jallad (LB)
~ SLOWLICK (SK)
~ STROJE (SK)
~ Susobrino (BE)
~ Wczasy (PL)
~ YARD (IRL)
~ Zaffer 9 (CZ/SK)
...viac čoskoro

Vstupné: Permanentky na dva festivalové večery sú v predaji za cenu 39€. Pro pass, ktorý umožňuje vstup na celý festival, vrátane dvoch hudobných večerov, konferencií, workshopov, networkingov a Pro Area prístup, je v predaji za 69 €.

Viac info na webe festivalu.

Od iných hudobných podujatí sa Sharpe odlišuje jeho víziou prispieť ku kvalite domácej hudobnej infraštruktúre podporovaním vzdelávania, rozvoja a spolupráce. Organizátori túto víziu napĺňajú prostredníctvom konferencie, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou festivalu.

Sharpe tak vytvára priestor na odborné diskusie, workshopy a oficiálne aj neoficiálne stretnutia medzi interpretmi, hudobnými odborníkmi a fanúšikmi.

Odporúčame

koncert

Peter Nagy a Indigo 105

Koncert česko-slovenského turné na oslavu Petrovho životného jubilea a pôsobenia skupiny Indigo na hudobnej scéne...Viac
So 20.4.2024 / STARS auditorium
odporúčame!
koncert

Still Corners (USA/UK)

Doteraz Slovensko vždy tesne minuli, tentokrát v rámci koncertnej série Nu Sound Of zaleje americko-britské trio Still Corners...Viac
St 22.5.2024 / Nová Cvernovka
odporúčame!
divadlo

Muži sa minuli (Dáša, Rút & Sisa)

Čierna komédia o manželstve. V hre je všeličo naopak – Viktor Horján, Martin Meľo a Martin Hronský hrajú tri ženy a všetkých...Viac
Ut 12.3.2024 / GUnaGU
odporúčame!
party

Hochspannung!: MCMLXXXV (DE)+ Domizako + Microchic & more

Pi 1.3.2024 / Subdeck
odporúčame!