koncert
festival

SHARPE

Koncerty v ikonických priestoroch bratislavskej Novej Cvernovky, talentovaní umelci, diskusie aktuálnych tém hudobného a kreatívneho priemyslu odborníkmi a promotérmi z rôznych častí sveta, workshopy či networking. To je 6. ročník hudobného festivalu a konferencie SHARPE - výber tej najostrejšej a fresh hudby zo Slovenska aj Európy.

 

 

odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

Program:

25. apríla, štvrtok

Opening

20:00 Angry Blackmen (US) Club Cverna

21:20 Kill Your Rap Idols (Berlin Manson, Fvck Kvlt, Dušan Vlk, Temný Rudo, Paris, Arleta) (SK/CZ) Club Cverna

23:20 Dame Area (ES) Club Cverna

---

26. apríla, piatok

18:00 DJ MtotheG (SK) Park de Palma

19:20 Flunder (AT) Club Cverna

20:00 Ida The Young (CZ) Park de Palma

20:00 secret session Library

20:20 Kriss Krimm (SK) Kabinet

20:40 Mayssa Jallad (LB) Club Cverna

20:40 secret session Library

 

21:00 Æ MAK (IRL) Radio_FM Stage

21:20 Hyphen Dash (UA) Park de Palma

21:20 Dominik Prok (SK) 365 bank

21:20 Fallgrapp acoustic (SK) Library

21:40 Slowlick (SK) Kabinet

 

22:00 Punktó (LT) Club Cverna

22:00 Vanessa Weisz (SK) Underground

22:00 secret session Library

22:20 Los Sara Fontan (ES) Radio_FM Stage

22:40 Stroje (SK) 365 bank

22:40 secret session Library

 

23:00 lúpína (IS) Kabinet

23:20 The Drin (US) Club Cverna

23:20 Monika Šubrtová (UK/SK) Underground

23:40 Wczasy (PL) Radio_FM Stage

 

0:00 Zaffer 9 (SK/CZ) 365 bank

0:20 Susobrino (BE) Kabinet

0:40 Scúru Fitchádu (PT) Club Cverna

0:40 NFNR (UA) Underground

1:00 Deti (SK) Radio_FM Stage

1:20 Kodiki live (SK) 365 bank

2:40 মm (AT/BD) 365 bank

---

27. apríla, sobota

18:40 Faye (SK) Park de Palma

19:20 ŽEN (HR) Club Cverna

19:40 Trilobeat (SK) Radio_FM Stage

 

20:00 Mink (DE) Park de Palma

20:00 secret session Library

20:20 DASA (SK/UK) Kabinet

20:40 Erika Rein (SK) Club Cverna

20:40 East Side Sorry (SK) Underground

20:40 secret session Library

 

21:00 ||ALA|MEDA|| (PL) Radio_FM Stage

21:20 The Dharma Chain (AU/DE) Park de Palma

21:20 Ancestral Vision live (CZ) 365 bank

21:20 secret session Library

21:40 Blanch (SK) Kabinet

 

22:00 YARD (IRL) Club Cverna

22:00 Julek Ploski (PL) Underground

22:00 secret session Library

22:20 Kanalizacija (LT) Radio_FM Stage

22:40 Yibai (HU) 365 bank

22:40 secret session Library

 

23:00 Štefan Szabó: Be - long - ing (SK) Kabinet

23:20 SWARMM (UK) Club Cverna

23:20 Blue Uandi (CZ) Underground

23:40 DOSS (UK) Radio_FM Stage

 

0:00 Jessica Kert live (DE) 365 bank

0:20 Manon Meurt (CZ) Kabinet

0:40 T'ien Lai (PL) Club Cverna

0:40 Selgor (SI) Underground

1:00 Besna (SK) Radio_FM Stage

1:20 Opium Hum (DE) 365 bank

3:00 Transmisia (SK) 365 bank

4:00 DJ Bager (RO) 365 bank

---

Všetkých umelcov môžu návštevníci počúvať v pravidelne aktualizovaných Spotify a YouTube playlistoch

---

Otvorenie SHARPE 2024 nebude bez pozorne zostaveného programu úvodného večera. Nádejnou dominantou bude spoločné vystúpenie Kill Your Rap Idols (SK). Názov síce počujete prvýkrát, no ukrýva dobre známych Berlin Manson (SK), Fvck_Kvlt (SK), Dušana Vlka (SK), Temného Ruda (SK), Parisa (SK) a Arlety (CZ). Ostrá špičku slovenskej alternatívnej scény v spoločnom koncerte na jednom pódiu. Vystúpi aj barcelonské experimentálne duo Dame Area (ES). Setlist kapely sa mení každým ich živých vystúpením, ktoré ponúka množstvo tribálnych polyrytmov v zmesi post-punku a EBM. Z Chicaga dorazia Angry Blackmen (US), dvojica raperov obľubujúca industriálny hip-hop a necenzurovaný, lyrický  flow.

Spoza Atlantiku priletí na festival predviesť inovatívny punkový prístup The Drin (USA). Šesťčlenná kapela hrá temný post-punk plný zvukových textúr. Ich albumu "Today My Friend You Drunk the Venom" venoval recenziu aj renomovaný Pitchfork. Z Glasgowa prídu energickí DOSS (UK), ktorých živé vystúpenia sú jedinečným zážitkom, plným mohutných bicí, basových liniek a vtipnej aj kritickej lyriky. Dôverne reflektujú škótsku kultúrnu identitu. Multidisciplinárny umelec SWARMM (UK) vo svojom vystúpení zaujme elektronickým setom, ktorý prelína hrou na husle v spojení s 3D projekciou. Experimentálne duo Los Sara Fontan (ES) spája hru na klávesy, husle a bicie vo vystúpeniach, ktoré sú plné polyrytmov a  improvizácie. Z berlínskej scény sa predstavia popový Mink (DE), ktorých hudbu možno opísať pocitom eufórie a melanchólie pri kráčaní domov po dlhej letnej noci. Zo susedného Poľska zavíta stálica varšavskej alternatívnej scény, Julek Ploski (PL). V tvorbe, ktorá pôsobí dojmom filmového soundtracku, spája barok, metal a hyperpop. Ďalšou poľskou skupinou je maskované trio T'ien Lai (PL), inšpirované klubovými rytmami z Afriky, Južnej Ameriky, produkuje industriálne techno, prelínajúce sa so živými perkusiami. Minulý rok line-up postrádal shoe-gaze, čo organizátori tento rok napravili éterickými Manon Meurt (CZ). Mladé kvarteto si poslucháčov získalo prenikavými vokálmi speváčky Kateřiny Elznicovej a chytľavými melódiami. 

Islandská hudobná scéna oplýva niekoľkými “úspešnými príbehmi” lokálnych umelcov, ktorí sa etablovali na globálnej hudobnej scéne. Či sa k nim pridá aj škandi-popová speváčka lúpína (IS), sa ukáže v nasledujúcich rokoch, no na Sharpe festival prinesie jej introspektívne texty na spleti zvukových kombinácií inšpirovaných islandským prostredím. Zastúpenie ženských interpretiek v line-upe rozšíri  kapela ŽEN (HR) zo Zagrebu, ktorá hrá progresívny post-rock a svojou tvorbou pozýva poslucháčov k zamysleniu sa nad témami feminizmu či odmietnutia rodových stereotypov. Fascinujúcou súčasťou hudobného programu bude aj bývalá dirigentka, v súčasnosti producentka industriálnej techno hudby, NFNR (UA) z Kyjeva. Ďalekou a predsa blízkou sa stala kapela The Dharma Chain (AU/DE), pôvodom z Austrálie, momentálne pôsobiaca v Berlíne. Hrajú psychadelický rock & roll inšpirovaný nesofistikovanosťou 60tkového garage rocku a 90tkového shoegazu.  “Die Flunder” pomenováva druh riečnej ryby, ktorá sa počas dňa maskuje v piesku a v noci hľadá potravu. Toto pomenovanie si zvolilo aj mladé, začínajúce zoskupenie Flunder (AT), ktoré si svojimi experimentálnymi a emocionálnymi piesňami buduje základňu priaznivcov vo viedenských kluboch. Na viedenskej ale aj bangladéšskej klubovej scéne sa angažujú মm. (AT/BD) (číta sa ako 'mwo'). DJ a hudobní kurátori v ich setoch spájajú žánre ako batida, dancehall, bail či funk. Tiež podporujú iniciatívy za prístupné a bezpečné klubové prostredie v Dhake, Viedni aj po celom svete. Podnikajú praktické kroky zamerané na inklúziu queer návštevníkov a dekoloniálnu prax.

V rámci slovenského zastúpenia sa s premiérou hudobného projektu predstaví R'n'b popová speváčka Erika Rein (SK). Spolu s producentom Jonatánom Pastirčákom tvoria hudbu, ktorá pop, experiment a alternatívu neškatuľkuje ale prepája. Talentovaná hudobníčka a klaviristka Kriss Krimm (SK) sa predstaví spolu s kapelou a odpremiéruje jej nové projekty. Žánrovo fluidný set plný rytmických melódii zahrá etablovaná DJ-ka TRANSmisia (SK). Originálnu inštrumentálnu hudbu, ktorá priťahuje pozornosť nadšencov prog-rocku, nu-jazzu, alternatívy a klasickej hudby zahrá zoskupenie Trilobeat (SK). Zamatové vokály mladej umelkyne FAYE (SK) prirodzene vyznievajú v jej neosoulových, RnB a alt jazzových piesňach za doprovodu kapely. Precízne k svojej tvorbe pristupuje aj speváčka a textárka Vanessa Weisz (SK). Ku každému tracku pristupuje individuálne, pričom hudba je pre ňu terapeutickým nástrojom, ktorým vie otvárať citlivé témy sklamania, smrti aj láska. Z uličiek bratislavskej DIY hudobnej scény vystúpi punková kapela DETI (SK), kvarteto, ktoré vyvoláva strach a zároveň túžbu priblížiť sa im bližšie vďaka úderným setom plným minimalistických fuzz riffov. V žánrovej diverzite line-upu sa nezabudne ani na drsnejšie znejúce projekty. Predstaví sa post-black metalová kapela Besna (SK), ktorá minulý rok získala cenu Radio Head Awards v kategórii Hard & Heavy. Kapela vyniká prepracovaným zvukom, úprimným prejavom a nie je im cudzia angažovanosť v rámci spoločensko-politických tém. Z Londýna dorazí Slovenka Monika Subrtová (UK/SK). Monika vytvára sonické eseje, v ktorých skúma krásu vzťahu človeka a stroja a vplyvu elektronickej hudby na ľudské vnímanie. Na zmysly návštevníkov zapôsobí aj kompozícia Be – long – ing od skladateľa a improvizátora Štefana Szabóa (SK), ktorý vystúpi spolu so strunovým kvartetom.

 

 

SHARPE nie je len hudobný a spoločenský zážitok, ale aj vzdelávacia platforma, podporujúca medzinárodnú spoluprácu a cirkuláciu slovenskej nezávislej hudby. Šiesty ročník v apríli 2024 prinesie pestrý hudobný a edukačný zážitok s umelcami a rečníkmi z rôznych častí sveta.

Festival predstavuje aj prvých konferenčných rečníkov, medzi ktorými je legendárny DJ a moderátor KEXP, kapacita hudobnej žurnalistiky a známa tvár z IQ magazínu, ako aj promotéri španielskeho Primavera Sound a ostrovného festivalu Tremor.

Od lokálneho rádia až po jednu z najvplyvnejších hudobných platforiem, ktorá nestratila silnú komunitu poslucháčov. Nezávislá rozhlasová stanica KEXP zo Seattlu je mnohým známa, a ak aj nie, určite minimálne videli niektoré z ich "Live on KEXP" videí na YouTube. Dlhoročný, legendárny šéfdramaturg rádia, Kevin Cole, ktorý sa okrem iného môže pochváliť aj DJ-ovaním na súkromných párty Princa a osobným priateľstvom s umelcom, po fyzicky neuskutočnenom pandemickom ročníku SHARPE 2020 opäť potvrdil svoju účasť pre ten nadchádzajúci. Okrem Kevina sa v programe predstaví aj pravidelný konferenčný hosť, hudobný novinár Gordon Masson, či prvýkrát prednášajúci Ivone Lesan z Primavera Sound a Márcio Laranjeira, promotér mnohých portugalských podujatí a festivalu Tremor organizovaného na Azoroch.

V rámci konferenčnej časti budú návštevníci môcť počuť Aïdu Camprubi, spoluzakladateľku Barcelonského BAM Festivalu. Okrem toho sa venuje programovej činnosti pre rozsiahle stretnutia expertov hudobného priemyslu, Primavera Pro, na festivale Primavera. Je tiež moderátorkou španielskeho Boiler Room a kultúrnou kritičkou pre Rockdelux a Vogue Španielsko. Ďalšou hosťkou bude Katia Giampaolo, spolu riaditeľka obľúbeného a kapacitne vyťaženého klubu Estragon v Bologni. Katia je tiež súčasťou predsedníctva MMF (Music Managers Forum Italy) a manažérkou úspešnej post-rockovej kapely JoyCut. Príde aj skúsený manažér a zvukový inžinier Sergio Picón Gonzáles. Sergio je vedúcou osobnosťou nahrávacej spoločnosti Aloud Music, zakladateľ hudobného magazínu Muzikalia a kultúrnym agitátorom v Barcelone.

Vstupné: Permanentky na dva festivalové večery sú v predaji za cenu 39€. Pro pass, ktorý umožňuje vstup na celý festival, vrátane dvoch hudobných večerov, konferencií, workshopov, networkingov a Pro Area prístup, je v predaji za 69 €.

Viac info na webe festivalu.

Od iných hudobných podujatí sa Sharpe odlišuje jeho víziou prispieť ku kvalite domácej hudobnej infraštruktúre podporovaním vzdelávania, rozvoja a spolupráce. Organizátori túto víziu napĺňajú prostredníctvom konferencie, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou festivalu.

Sharpe tak vytvára priestor na odborné diskusie, workshopy a oficiálne aj neoficiálne stretnutia medzi interpretmi, hudobnými odborníkmi a fanúšikmi.

Odporúčame

prednáška / diskusia

Siesta v galérii: V oku búrky. Umenie secesie na Ukrajine

Ne 21.7.2024 / Slovenská národná galéria Bratislava
odporúčame!
letný festival

Festival Atmosféra 2024

Atmosféra rozvíri tuzemské festivalové vody už po dvanásty krát. Návštevníci sa môžu tešiť na Lenku Dusilovú, Janu Kirschner,...Viac
2.8.2024 - 4.8.2024 / Hontianske Nemce - Vinice
odporúčame!
film

Raoul Taburin

Ak sa niekto vyzná v bicykloch tak je to Raoul Taburin. Opravár a dodávateľ bicyklov v krásnom mestečku Saint Céron na juhu...Viac
So 29.6.2024 / Kino Lumière
odporúčame!
koncert

Kosheen & Sian Evans (UK)

Pi 15.11.2024 / Majestic music club
odporúčame!