výstava

Myette Fauchère - Chameléonske portréty

Pomocou svojho originálneho fotografického vybavenia nám Myette Fauchèrepredstavuje portréty skupín pózujúcich pred pozadím zhotoveným z rovnakej látky z akej sú ušité ich odevy.

Táto akcia sa konala v minulosti

Pri príležitosti rôznych ceremónií sa v Čiernej Afrike celé rodiny alebo skupiny obliekajú do odevov ušitých z rovnakej látky. Od najmladšieho po najstaršieho, každý člen má oblečený odev s rovnakým vzorom.

Myette Fauchère nám ponúka zvláštny vizuálny experiment. Svojou prácou sa mohla zaradiť ku klasickým zobrazeniam, k priamočiarych portrétom Čiernej Afriky v štýle zvečnenom v tvorbe Malijčana Seydou Keita či Cornélia Augustta z Pobrežia slonoviny.

Čo vidíme na jej fotografiách? Priateľov, rodiny, páriky, ktorí sa zišli na nejakom podujatí, na svadbe, pohrebe, narodeninách. Osoby pózujú v a priori improvizovaných kulisách, avšak vo veľkom štýle, akoby chceli o trošku viac zdôrazniť význampodujatia.

Kurátor: Pierre Canaguier

Fotografka Myette Fauchère je absolventkou Vysokej škole výtvarných umení v Saint-Etienne v roku 2004. Okrem fotografických objednávok sa venuje osobným projekom za účelom realizácie výstav v inštitúciách ako Dom architektúry v meste Isère, Banícke múzeum v Saint-Etienne a inde.

Medzi rokmi 2005 a 2010 jej dvere otvorila Afrika a vznikli dva veľké projekty:

Najprv to bol projekt Latitude Boubou, keď jej mesto Mably, zo známeho francúzskeho textilného regiónu umožnilo pracovať s africkými látkami v Mali.

Neskôr, v roku 2010, to boli Chameleónske portréty, kde predstavila svoj originálny pohľad na zvyky a tradície v Togu a Benine. Prezentovala ho v Múzeu viskózy v Grenobli, v Múzeu civilizácie v Saint-Just-Saint-Rambert, v Múzeu Géo-Charles, na Medzinárodnom festivale nezvyčajných textílií v Clermont-Ferrand a v Dome výtvarných umení v Lyone.

Chameleónske portréty pokračovali vo svojej ceste až do Maroka do mesta Tanger, kde ich umelkyňa vystavovala na Festivale kníh a umení, ďalej v Meknese a Agadire a nakoniec v Senegale počas bienále Dak’Art v 2014.

Myette Fauchère zároveň pôsobí aj v školskom prostredí v rôznych mestách. V rámci umeleckých rezidencií rozvíja svoju prácu okolo textilných objektov (topánky, rukavice, plyš) a hybridného tela, pričom zostáva verná téme kamufláže.

Výstava sa koná v rámci 25. ročníka Mesiaca fotografie v Bratislave.

Odporúčame

výstava

Erik Binder - Vizuálny punk

Výstava malieb jednej z najvýraznejších osobností slovenskej výtvarnej scény porevolučného obdobia - Erika Bindera.Viac
29.5.2024 - 29.9.2024 / Galéria Nedbalka
odporúčame!
film

Národ veľrýb

Dychberúca púť nežných obrov. Séria doteraz nevidených podvodných záberov prináša veľryby bližšie k divákom: môžeme počuť...Viac
Ut 25.6.2024 / Kino Lúky
odporúčame!
kurz / workshop

Rodové očakávania cez reflexiu výstavy (a ako ich komunikovať dieťaťu)

Po 26.8.2024 / Apponyiho palác MMB
odporúčame!
koncert

Berlin Manson

Vesmírny DIY punk Berlin Manson pozýva na release party svojho nového albumu Poor but sexy, ktorá sa odohrá počas festivalu not a...Viac
So 29.6.2024 / Nová Cvernovka
odporúčame!