výstava

Juraj Meliš - Prierez tvorby (1960 - 2013)

Výstava prináša prierez výtvarnej tvorby Juraja Meliša od 60tych rokov až po rok 2013.

Táto akcia sa konala v minulosti

Tvorba autora, ktorý patril k predstaviteľom alternatívnej výtvarnej scény, je silno poznamenaná spoločensky pohnutou atmosférou obdobia v ktorom začal tvoriť. Najskôr sa venoval tvorbe environmentov a objektov a bol vôbec jedným z prvých predstaviteľov eko-artu na Slovensku.

Nadosobné motívy prírody, vesmíru a ekológie však dopĺňa o intenzívnu subjektívnu reakciu. Využitie materiálov zosúladil so svojim konceptom antiestetického „plebejského“ nazerania na sochu – pracuje s nenáročnými, často nahrubo opracovanými materiálmi a všednými predmetmi (trámy, dosky, kamene, hrdzavé plechy, klince).

Dominantnými témami autorovej tvorby sú nadčasové a univerzálne problémy ako hlúposť, egoizmus, láska a nenávisť podané s humorom a iróniou. Prostredníctvom sochárskeho objektu tak pred nás predkladá spoločenské a morálne výzvy.

Sleduje stavy spoločenského vedomia a bytia, odtiene ideológie, narába tiež s pojmami slobody, morálky a etiky, ktoré v jeho tvorbe figurujú ako „Idea“. Jeho prvé reléfy sú akoby denníkové záznamy o živote. Neskôr tvorí aj vizuálnu poéziu, ako sochársku interpretáciu vlastných textov.

Lyrické vety tu stavia do kontrastu s primitivizujúcim stvárnením písma. V 80. rokoch prichádza s motívom vlastnej posmrtnej masky, ktorú stvárňuje v intenciách polemiky, grotesky a sebairónie. Tá sa stane dominantnou jeho ďalšej tvorby.

Autorove diela sú súčasťou zbierok renomovaných domácich i zahraničných galérií a univerzít, napríklad v Českej republike, Nemecku, Maďarsku, Francúzsku, Holandsku, Argentíne, Brazílii, Kanade, Mexiku a USA a tiež v zbierkach súkromných majiteľov v Európe a USA. Samostatne vystavuje od roku 1970.

Výtvarne spolupracoval na viacerých filmoch (napr. Drak sa vracia, Panna zázračnica). Okrem toho vytvoril šesť grafických albumov, ktoré uzatvárajú jeho veľkú tému „Idea“. V roku 1989 spoluzakladal voľné umelecké združenie Gerulata.

Odporúčame

festival

Pohoda 2022

Na 24. ročníku vystúpia Nick Cave & The Bad Seeds, Black Pumas The Libertines, Richie Hawtin, Metronomy, Wolf Alice, slowthai...Viac
7.7.2022 - 9.7.2022 / Letisko Trenčín
odporúčame!
film

Zátopek

So 18.12.2021 / Kino Nostalgia
odporúčame!
divadlo

Staré dámy

Jedna žila v prepychu a v dobrej štvrti, druhá v chudobe a v kolónii na predmestí. Jedna je elegantná dáma, druhá celý život...Viac
Št 9.12.2021 / Štúdio L+S
odporúčame!
výstava

Celok je menší ako súčet jeho častí

Výstava Celok je menší ako súčet jeho častí je postavená na asymetrických celkoch a intervenčných vstupoch vystavujúcich autoriek...Viac
26.11.2021 - 20.2.2022 / GMB - Mirbachov palác
odporúčame!