výstava

Miloš Kopták – Niečo ako domov

Vo vnútornom živote človeka existujú súvislosti a nadväznosti. Existuje v ňom neustály dialóg medzi minulosťou a prítomnosťou, medzi názorom a skúsenosťou, dialóg, ktorý tvorí vedomie a vnútorný život každého z nás. Výstava Miloša Koptáka s názvom Niečo ako domov, reflektuje tento dialóg, toto vedomie, v ktorom Miloš Kopták v piatich dejstvách utvára najmä abstraktnú reflexiu toho, z čoho sa skladá jeho domov a čo ho definuje.
odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

Robí to zrejme aj z obáv z neľahkých časov pandemických, a následne vojny v Európe, z obáv a z hľadania hodnôt aj minulých, ktoré ho ako človeka v dnešnom svete definujú najmä pre neho samého. Vo výsledku tohto dejinného tlaku sebaspytovania, však pri pohľade na diela nemáme pocit, že sa pozeráme na silený, vlastný sebaobraz. 

Výstava ponúka výber diel z ostatných dvoch rokov, kde sa môžeme prejsť aj spoločnou tvorbou autorskej maliarskej dvojice Mirroir Noir (Miloš Kopták  & Rai Escalé), ich odkazy na krajinu s horizontom, ktorú je možné vidieť s prižmúrením očí.
Výstava uvádza aj nový samostatný Koptákov maliarsky cyklus My.Ja.Vy. (skratka zámien, ale aj zvukovej jazykovej hry s odkazom na Myjavu, kde autor prežil uplynulé roky rekonštruovaním starej usadlosti).

V centre jeho záujmu ako pozorovateľa je obloha, s tým súvisiaca širokosť rozhľadu, transponovaná do intuitívnej maliarskej hry na plátne pomocou farby a hrubého štetca.
Vidíme najmä abstrakciu, alebo výjavy medzi abstrakciou a zobrazeným.

Vidíme hru s tvarom, náhodné a riadené ťahy štetcom. Abstraktná a nová je aj séria venovaná rodine: mame, priateľke, spolupracovníkom, psovi. Všetko je to ale maľba veľmi minimalistická, hmlovitá, založená na pastelovosti odtieňov, predmety a podoby na plátnach sa strácajú a vynárajú. Odkazujú k nim iba názvy. Kopták pracuje cielene s nuansami farby a plochy s nádychom odkazu k duchovnu, modré plochy pulzujú v šere výstavnej siene historického Pistoriho paláca v Bratislave.

Miloš Kopták (1969), absolvent Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave (Ateliér grafiky a knižnej tvorby prof. D. Kállaya), sa venoval medzi rokmi 2000 - 2015 ilustrácií kníh, mnohé z nich dostali aj ocenenia. Popri tejto základnej línii tvorby sa venuje aj voľnej tvorbe v médiu maľby, tvorbe malých objektov. Jeho náklonnosť k voľnej tvorbe prevážila v roku 2007, keď založil umeleckú tvorivú dvojicu s katalánskym umelcom Rai-om Escalé a odvtedy vystavovali spoločne vytvorené maľby pod názvom Mirroir Noir. Ich spoločnú kontempláciu nad témami života, smrti, spomienok, negatívnych osobností politického života, ale aj reminiscencie na Bazovského tvorbu, ktoré stvárňovali v spoločných cykloch, sa dostali počas obdobia pandémie korony do útlmu (2020 – 2022).

Kopták pracuje aj ako jeden z troch intendantov TOTOgalérie! v Bratislave, zameranej na tvorbu najmä slovenských ilustrátorov. 
Tvorca, autor, umelec je aj preto tvorcom, že bez aktu tvorby a intuitívneho hľadania vo výsledku nemôže existovať, práve naopak v behu času potrebuje väčšinu času venovať tvorbe.

Miloš Kopták tento čas využil a preto je možné jeho diela: maľby a objekty si pozrieť od 6.septembra do 30. septembra 2022 každý deň okrem pondelka od 14:00 do 19:00. 

Odporúčame

divadlo

bazén (bez vody)

Čierna komédia svetoznámeho britského autora Marka Ravenhilla. bazén (bez vody) je šokujúca hra o spôsoboch, akými sa naše túžby...Viac
St 14.6.2023 / V-klub (Véčko)
od vás odporúčame!
koncert

Modré hory akustik

Št 1.6.2023 / Pink Whale
odporúčame!
film

Zošalieť

Všetci chceme mať vlastný byt – priestor, kde si môžeme oddýchnuť a cítiť sa bezpečne. Svoju nehnuteľnosť si vyhliadla aj...Viac
Ut 30.5.2023 / Kino Film Europe
odporúčame!
výstava

Mimmo Rotella

16. ročník Talianskeho festivalu na Slovensku Dolce Vitaj otvorí v predstihu autorská výstava Mimma Rotellu. Významného...Viac
21.4.2023 - 18.9.2023 / Bratislavský hrad
odporúčame!