film

Martin Pollack: Pohľad do priepasti

Ako prežiť život, ak sa narodíte ako syn nacistického vraha? Reportér a spisovateľ Martin Pollack sa vydal po stopách svojho biologického otca, aby vrátil dôstojnosť a identitu jeho obetiam. Mnohé z nich boli zavraždené aj na Slovensku po potlačení SNP.
odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

Elitný nacista Gerhard Bast sa po potlačení SNP podieľal na vraždení partizánov a civilného obyvateľstva v okolí Banskej Bystrice a Ružomberka. Rakúsky novinár a spisovateľ Martin Pollack je jeho biologický syn. V knihe Smrť v bunkri sa vydal po Bastových stopách aj na Slovensko.

Dnes sa sem však vracia už len prostredníctvom svojho prekladateľa, kolegu spisovateľa a priateľa Michala Hvoreckého. Ten vo filme vyhľadá viaceré takmer zabudnuté miesta pamäti spojené s Bastovými zločinmi aj žijúcich pamätníkov SNP a svedkov Bastovho vraždenia. Cestou si kladie naliehavú otázku: Čo dnes pre slovenskú kolektívnu pamäť znamená odkaz SNP, ktorým Slovensko odmietlo fašistickú ideológiu, postavenú na netolerancii a nenávisti, a postavilo sa na správnu stranu dejín?

Po premietaní nasleduje diskusia v slovenskom jazyku. Diskusia bude tiež tlmočená do slovenského posunkového jazyka.

Martin Pollack: Pohľad do priepasti, Slovensko, 2024, 60 min, titulky, 15+
Réžia:
Jaroslav Vojtek

Film na ČSFD

Premietanie je súčasťou podujatia Festival slobody 2024. Pozrite si kompletný program.

Odporúčame

divadlo

Petra Fornayová a kol.: Zelená je tráva

Alebo načo umývať pohárik od jogurtu, keď niekto lieta štyrikrát za rok do Thajska. Docu-fiction predstavenie predstavuje...Viac
Ne 6.9.2026 / DPOH
odporúčame!
film

Kino na hrade Devín

16.7.2026 - 22.8.2026 / Hrad Devín MMB - Národná kultúrna pamiatka
odporúčame!
film

Súkromný život

Keď uznávaná psychiatrička Lilian Steiner zistí, že jedna z jej pacientiek zomrela, hlboko ju to zasiahne. V presvedčení, že išlo...Viac
Edison Filmhub / Kino Lumière
odporúčame!
film

Best of Fest Anča 2025

So 18.7.2026 / Staré Lýceum
odporúčame!