festival

Festival Slobody 2017

Počas troch týždňov bude od 6. novembra do 23. novembra prebiehať v Bratislave 7. ročník multižánrového Festivalu slobody. Čaká na vás bohatý filmový, divadelný, hudobný aj diskusný program. 

odporúčame!

Festival slobody je multižánrový medzinárodný festival, ktorý pripomína a analyzuje obdobie neslobody na Slovensku. Festival sa tento rok opäť rozšíri aj do regiónov ako jednodňová filmová prehliadka, ​​spojená s diskusiami a iným zaujímavým programom. 7. ročník Festivalu slobody organizuje Ústav pamäti národa.

Program:

6. NOVEMBER  / pondelok / Kino Lumière, Špitálska 4, Bratislava
Medzinárodná filmová prehliadka
 ​
dopoludňajší blok 9,00 - 13,00 vyhradený pre študentov základných a stredných škôl po rezervácii

9:00 - Junáci z prachu
Dokumentárny  / Slovensko / 26 min. 
Námet, scenár, réžia: Tomáš Vitek

9:30 - Diskusia k filmu Junáci z prachu

10:15 - Sound in the silence 2017
Dokumentárny / Slovensko / 2017 / 15 min. 
Réžia: Daniel Dluhý
Scenár: Daniel Dluhý, Juliana Gubišová

10:30 - Úkryt v ZOO
Historický/Dráma / USA/Veľká Británia/Česko / 2017 / 117 min.
Réžia: Niki Caro
Scenár: Angela Workman, Diane Ackerman (autorka predlohy)
Hrajú: Jessica Chastain, Daniel Brühl, Johan Heldenbergh, Martha Issová, Martin Hofmann, Jitka Smutná, Alena Mihulová

večerný blok 17,00 - 23,00

18:00 - Slávnostné otvorenie Festivalu slobody / Kino Lumière, Špitálska 4, Bratislava
Vstup len na pozvánky.

18:45 - Milada
Životopisný/Dráma/Historický / Česko / 2017 / 130 min.
Réžia: David Mrnka
Scenár: David Mrnka, Robert J. Conant
Hrajú: Ayelet Zurer, Robert Gant, Daniel Rchichev, Karina Rchichev, Taťjana Medvecká, Vica Kerekes, Igor Orozovič, Jaromír Dulava, Marián Mitaš, Vladimír Javorský, Dagmar Bláhová, Robert Jašków, Jitka Smutná, Hana Vagnerová, Alena Mihulová, Karel Dobrý, Petr Lněnička, Tomáš Měcháček, Leoš Juráček, Jiří Vyorálek, Daniel Macek, Aňa Geisler…

----------
 
Čaša vína

7. NOVEMBER  / utorok / Kino Lumière, Špitálska 4, Bratislava
Medzinárodná filmová prehliadka

dopoludňajší blok 9,00 - 13,00 vyhradený pre študentov základných a stredných škôl po rezervácii

9:00 - Sila svedectva - Prenasledovanie cirkví
Dokumentárny  / Slovensko / 11 min. 
Scenár, réžia: Ondrej Krajňák

9:16 -  Sound in the silence 2017
Dokumentárny / Slovensko / 2017 / 15 min. 
Réžia: Daniel Dluhý
Scenár: Daniel Dluhý, Juliana Gubišová

9:30 - Diskusia k filmu Sound in the silence 2017

10:15 - Úkryt v ZOO
Historický/Dráma / USA/Veľká Británia/Česko / 2017 / 117 min.
Réžia: Niki Caro
Scenár: Angela Workman, Diane Ackerman (autorka predlohy)
Hrajú: Jessica Chastain, Daniel Brühl, Johan Heldenbergh, Martha Issová, Martin Hofmann, Jitka Smutná, Alena Mihulová

večerný blok 17,00 - 23,00

17:00 - Sound in the silence 2017
Dokumentárny / Slovensko / 2017 / 15 min. 
Réžia: Daniel Dluhý
Scenár: Daniel Dluhý, Juliana Gubišová

17:15 – Posledná z prvého transportu
Dokumentárny / Francúzsko / 2014 / 54 min.
Scenár a réžia: Daniel Friedmann

18:15 - Diskusia s autorom filmu Posledná z prvého transportu
 
18:45 - Diera v hlave
Dokumentárny / Slovensko/Česko / 2016 / 90 min.
Scenár a réžia: Robert Kirchhoff

20:15 - Diskusia s autorom filmu Diera v hlave

21:00 - Agnus Dei / Les innocentes
Dráma / Francúzsko/Poľsko / 2016 / 115 min.
Réžia: Anne Fontaine
Scenár: Sabrina B. Karine, Alice Vial, Pascal Bonitzer, Anne Fontaine
Hrajú: Lou de Laâge, Agata Buzek, Agata Kulesza, Vincent Macaigne, Joanna Kulig, Eliza Rycembel, Katarzyna Dabrowska, Anna Próchniak, Helena Sujecka, Pascal Elso, Thomas Coumans, Zacharjasz Muszyński, Mariusz Jakus, Tomasz Sobczak, Artur Janusiak, Marta Mazurek, Aldona Jankowska, Magdalena Gnatowska, Weronika Humaj, Delfina Wilkońska

----------

​8. NOVEMBER / streda / Kino Lumière, Špitálska 4, Bratislava
Medzinárodná filmová prehliadka

dopoludňajší blok 9,00 - 13,00 vyhradený pre študentov základných a stredných škôl po rezervácii

9:00 - Stopy v snehu
Dokumentárny  / Slovensko / 27 min. 
Scenár, réžia, strih: Slavomír Zrebný

9:30 - Diskusia k filmu Stopy v snehu

10:15 -  Sound in the silence 2017
Dokumentárny / Slovensko / 2017 / 15 min. 
Réžia: Daniel Dluhý
Scenár: Daniel Dluhý, Juliana Gubišová

10:30 - Úkryt v ZOO
Historický/Dráma / USA/Veľká Británia/Česko / 2017 / 117 min.
Réžia: Niki Caro
Scenár: Angela Workman, Diane Ackerman (autorka predlohy)
Hrajú: Jessica Chastain, Daniel Brühl, Johan Heldenbergh, Martha Issová, Martin Hofmann, Jitka Smutná, Alena Mihulová

večerný blok 17,00 - 23,00

17:00 - Jeden nemecký život
Dokumentárny/Životopisný / Rakúsko / 2017 / 113 min.
Réžia: Christian Krönes, Olaf S. Müller, Roland Schrotthofer, Florian Weigensamer
Scenár: Christian Krönes, Olaf S. Müller, Florian Weigensamer

19:15 - Odrazy
Životopisný/Dráma/Historický / Poľsko / 2016 / 98 min.
Réžia: Andrzej Wajda
Scenár: Andrzej Mularczyk
Hrajú: Bogusław Linda, Aleksandra Justa, Zofia Wichłacz, Krzysztof Pieczyński, Szymon Bobrowski, Mariusz Bonaszewski, Maria Semotiuk, Bronislawa Zamachowska, Paulina Gałązka

21:00 - Sibírsky denník
Životopisný/Dráma/Historický / Česko / 2016 / 120 min.
Réžia: Viesturs Kairišs
Scenár: Melanie Vanaga
Hrajú: Sabine Timoteo, Baiba Broka, Outi Kärpänen, Erwin Leder, Viktor Nemets, Ivars Krasts​​

Deň pre Poľsko Poľský inštitút, Námestie SNP 27, Bratislava
Priestor pre poľský Inštitút národnej pamäti (IPN), ktorý predstaví svoju činnosť a vyrovnávanie sa s totalitnou minulosťou v Poľsku.

10:00 – 13:00 - Vzdelávacie aktivity poľského Inštitútu národnej pamäti
Prednáška o vzdelávacích aktivitách (Karol Madaj) a archíve IPN (Marek Dąbrowski)

16:00 - Zavraždení na hraniciach: usmrtení poľskí občania na československo-rakúskej hranici
Prezentácia aktuálneho vyšetrovania IPN
hostia: prokurátor Wojciech Pardyak z pobočky komisie pre stíhanie zločinov proti poľskému národu v Krakowe

17:00 - Poľsko: vyrovnávanie sa s totalitnou minulosťou
Dokumentárny film, prednáška, diskusia
hostia: Prof. Krzysztof Szwagrzyk, zástupca riaditeľa IPN; Marek Handerek, historik; Anna Szeląg, zástupkyňa riaditeľa Oddelenia pre vyhľadávanie a identifikáciu

----------

​9. NOVEMBER / štvrtok

- koncert -
18:00 - Hlas slobody - koncert pesničkárov dvoch generácií  / Divadlo Malá scéna STU, Dostojevského rad 7, Bratislava
Pesničkári tvorili neodmysliteľnú súčasť verejného odporu proti komunistickému režimu v Československu v minulom storočí a mnohí sú dodnes hlasom svedomia, upozorňujúcim na problémové miesta v spoločnosti. Festival slobody spojil dve generácie pesničkárov, ktorí tak v jeden večer, na jednom pódiu, nechajú zaznieť svoj Hlas slobody.
           
Účinkujú: Peter Janků, Trojka Zuzany Homolovej, Katarína Koščová a Daniel Špiner, Dagmar Andrtová - Voňková, Longital.

----------

10. NOVEMBER / piatok

- diskusia -
16:30 - „Odpustili sme, ale nezabúdame“ prenasledovaní a prenasledovatelia v zápase o spravodlivosť
/ Prednášková sála Univerzitnej knižnice, Ventúrska 11, Bratislava
Diskutovať budú hostia z Poľska, Maďarska, Čiech a Slovenska

- divadlo -
​19:30 -  ​Anna Franková: Nové divadlo v Nitre  / Divadlo Ludus (Heineken Tower Stage), Pribinova 25, Bratislava
Trinásťročná Anna Franková sa spolu s rodinou a ďalšími štyrmi ľuďmi počas druhej svetovej vojny dva roky ukrývala v zadnej časti jednej budovy v Amsterdame. Anna si zapisovala udalosti od 12. júna 1942 do 1. augusta 1944 a zaznamenala všetko, čo sa okolo nej dialo, aj jednotlivé dni v úkryte.

21:00 - Diskusia po divadelnom predstavení

----------

11. NOVEMBER / sobota

- divadlo -
18:00 - Storytelling Praha: Zrezivělé dětství / Divadlo Ludus (Heineken Tower Stage), Pribinova 25, Bratislava
Môže detstvo zhrdzavieť? Pokiaľ zo dňa na deň zmizne z nášho života milujúca bytosť, strojček v hodinkách detstva sa zasekne a všetko je zrazu iné. Rozprávanie o deťoch, ktorých rodičia sa v 50. rokoch 20. storočia stali obeťami politických procesov. O ich detských snoch a prianiach a o tom, v čom je iný svet, do ktorého sme sa narodili my.

19:00 - Diskusia po divadelnom predstavení

----------

12. NOVEMBER / nedeľa

- spomienkové podujatie -
14:00 - Modlitby za obete totalitných režimov / Kostol Najsvätejšieho Spasiteľa, Františkánske námestie, Bratislava
Medzináboženské stretnutie pri príležitosti spomienky na obete nacizmu a komunizmu.

----------

13. NOVEMBER / pondelok

- výstava -
17:00 - Vernisáž výstavy Ivana Köhlera „Jude osudy“ / Výstavná sieň Veľvyslanectva Maďarska, Sedlárska 3, Bratislava
Autor pripravil výstavu pri príležitosti 75. výročia prvého židovského transportu z Popradu (výstava bude sprístupnená v dňoch 13. – 23. 11. v čase 14:30 - 17:30, okrem 17. - 19. 11, štátny sviatok a víkend).

----------

14. NOVEMBER / utorok

- výstava -
10:00 - Odvlečení do gulagov / Súdna sieň Karola Planka a foyer Univerzity Komenského, Šafárikovo námestie 6, Bratislava
Premietanie filmu "Prežili sme gulag", diskusia
Otvorenie výstavy "Maďari v sovietskych táboroch 1944 - 1956

----------

15. NOVEMBER / streda / Súdna sieň Karola Planka, Univerzita Komenského, Šafárikovo námestie 6, Bratislava

10:30 - Občianska angažovanosť študentov vtedy a dnes
Prednáška, premietanie a diskusia s priamymi účastníkmi pochodu z roku 1989 a študentmi, ktorí sú dnes spoločensky aktívni a záleží im na tom aká bude kvalita života v našej krajine.

12:00 - Spomienka na pochod odvážnych študentov zo 16. novembra 1989 pred pamätnou tabuľou na budove Univerzity Komenského

----------

18. - 19. NOVEMBER / sobota - nedeľa

- spomienkové podujatie -
Víkend zatvorených hraníc / Cyklomost slobody, Devínska Nová Ves
Podujatie organizuje Bratislavský samosprávny kraj v spolupráci s Ústavom pamäti národa

----------

21. NOVEMBER / utorok
14:00 - 19:00 -
Festival slobody pod Pyramídou (Budova Slovenského rozhlasu, Štúdio 5, Mýtna 1, Bratislava)
Festival slobody v spolupráci s Rozhlasom a televíziou Slovenska - Rádiom Devín, ponúka možnosť vypočuť si vybrané programy vo forme verejného odposluchu v samotnej budove Slovenského rozhlasu.

----------

23. NOVEMBER / ŠTVRTOK

- divadlo -
18:30 - Slovenské národné divadlo, Ľubomír Feldek: Nepolepšený svätec
Hra Nepolepšený svätec alebo Vy máte v rukách moc, my pravdu sa sústreďuje na mravné posolstvo života významnej postavy katolíckeho disentu na Slovensku a lekára Silvestra Krčméryho, ktorého vieru a postoje nedokázali zlomiť ani niekoľkoročná väzba a väzenie, ani najbrutálnejšie metódy vtedajšej Štátnej bezpečnosti.
Lístky na podujatie môžete získať v súťaži na na facebookovej stránke Festivalu slobody.

Pozrite si hlavnú stránku Festivalu slobody
Fb stránka Festivalu slobody

------------------------------------------------------------

Vstup:  Na všetky podujatia je vstup voľný
(okrem slávnostného otvorenia festivalu 6. novembra, kde je vstup len na pozvánky, a divadelného predstavenia Nepolepšený svätec 23. novembra v Slovenskom národnom divadle, kde pre obmedzenú kapacitu ponúkame lístky pre verejnosť v súťažiach na facebookovej stránke)

Odporúčame

divadlo

Muži sa minuli (Dáša, Rút & Sisa)

29.11.2017 - 9.12.2017 / GUnaGU
odporúčame!
iná akcia

PechaKucha Night Bratislava vol.39 Rodičovská

PechaKucha Night Bratislava ukáže rôzne podoby rodičovstvaViac
St 6.12.2017 / A4 - priestor súčasnej kultúry
odporúčame!
divadlo

Večer moderného tanca - Tanečné divadlo Bralen

Na začiatku novembra vás Tanečné Divadlo Bralen pozýva stráviť príjemný sobotňajší večer s moderným tancom.Viac
So 26.5.2018 / Dom kultúry Zrkadlový háj
odporúčame!
film

Šilalo paňori (Studená vodička): Ťažká duša

Film je jedným z výstupov etnomuzikologického výskumu: Príbehy v piesňach, piesne v príbehoch, ktorý poukazuje na zrkadlenie...Viac
So 25.11.2017 / Kino Lumière
odporúčame!