film
festival

Festival Slobody 2018

Festival slobody je multižánrové medzinárodné podujatie, ktoré pripomína a analyzuje obdobie neslobody na Slovensku.

odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

Ústav pamäti národa pripravuje premietania dokumentárnych a hraných filmov pre študentov a verejnosť, program pre školy v budove Slovenského rozhlasu vrátane diskusie s pamätníkmi a historikmi aj divadelné predstavenia.
Súčasťou programu budú tiež výstavy o záchrancoch a zachránených z obdobia holokaustu, o protestoch proti invázii vojsk Varšavskej zmluvy do Československa a o kultúrnej opozícii v krajinách komunistického bloku.  

Hlavnými hosťami Festivalu slobody budú Pavel Litvinov (USA), Joanna Helander (Švédsko) a Zoltán Bíró (Maďarsko), ktorí sa zúčastnia na panelovej diskusii o udalostiach spojených s rokom 1968 v Novej Cvernovke. 

Návštevníci sa môžu tešiť aj na predstavenie #dubček (Divadlo Aréna), ktoré približuje osobnosť Alexandra Dubčeka v zlomových okamihoch roku 1968, a hru Poledne (Divadlo Continuo, ČR) o osudoch ôsmich protestujúcich proti okupácii Československa na Červenom námestí v Moskve.

Program Festivalu slobody 2018
Na všetky podujatia je vstup voľný *
* okrem slávnostného otvorenia festivalu 5. novembra, kde je vstup len na pozvánky

5.11. / pondelok
6.11. / utorok
7.11. / streda
8.11. / štvrtok
9.11. / piatok
10.11. / sobota

5.11.  / pondelok
Medzinárodná filmová prehliadka / Kino Lumière, Špitálska 4, Bratislava
Dopoludňajší blok 9:00 - 12:30 vyhradený pre študentov vybraných škôl po rezervácii

9:00 Premietanie krátkeho dokumentu Sound in the Silence, ktorý zachytáva atmosféru
a emócie účastníkov projektu zoznamujúcich sa počas ôsmych dní s dejinami dvoch varšavských povstaní z rokov 1943 a 1944.
Po premietaní nasleduje diskusia s Jagnou Jaworowskou (sociálna antropologička, Európska sieť pamäť a solidarita) a Danielom Dluhým (režisér dokumentárneho filmu).
10:30 Projekcia hraného filmu Jan Palach, ktorý na pozadí turbulentného vývoja politickej situácie v roku 1968 v ČSSR sleduje posledné mesiace v živote hlavného hrdinu a odkrýva divákovi možné pohnútky jeho tragického konca.
18:00 Slávnostné otvorenie Festivalu slobody - vstup len na pozvánky
Kino Lumière, Špitálska 4, Bratislava
19:00 - Jan Palach
Dráma / Životopisný, historický / ČR, SR / 2018 / 124 min.
Robert Sedláček v posledných rokoch viackrát preukázal, že spojenie historických tém a dramatických
ľudských osudov svedčí jeho režijnému rukopisu. Demýtizujúci pohľad bez prehnaného pátosu, no na základe dôkladného historického zberu materiálu, sleduje príbeh posledných mesiacov života novodobého martýra Jana Palacha.  
Čaša vína

6.11. / utorok
Medzinárodná filmová prehliadka / Kino Lumière, Špitálska 4, Bratislava
Dopoludňajší blok 9:00 - 12:30  vyhradený pre študentov vybraných škôl po rezervácii

9:00 Premietanie krátkeho filmu Agent Vian z dokumentárneho cyklu Českej televízie Příběhy 20. století, ktorý rozpráva príbeh dvoch kamarátov. Jeden sa stal spolupracovníkom  Štátnej bezpečnosti a druhý jeho sledovaným subjektom.
Po premietaní nasleduje diskusia venovaná téme Štátnej bezpečnosti s režisérom Adamom Drdom, historikom Jergušom Sivošom  a pamätníkom Štefanom Vrátnym.
10:30 Projekcia hraného filmu Jan Palach, ktorý na pozadí turbulentného vývoja politickej situácie v roku 1968 sleduje posledné mesiace v živote hlavného hrdinu a odkrýva divákovi možné pohnútky jeho tragického konca.
___________ ​

17,00 - 23,00 večerný blok
vstup do sály je na vstupenky s nulovou hodnotou, ktoré sa začínajú vydávať 30 min. pred predstavením
v pokladni kina Lumiere

​17:00Agent Vian
Dokumentárny / Česko / 2017 / 26 min.
Dvaja kamaráti, študenti vysokej školy, skončia na policajnej vyšetrovni po tom ako sa zúčastnili demonštrácie.  Jeden z nich sa stáva agentom Štátnej bezpečnosti a donáša na toho druhého.
Po filme nasleduje diskusia venovaná fungovaniu a praktikám Štátnej bezpečnosti s režisérom Adamom Drdom a historikom Jergušom Sivošom.
18:10 Blok filmov venovaných pamiatke "živých pochodní"
Tematický blok troch dokumentárnych filmov o ľuďoch, ktorí sa rozhodli na protest proti okupácii Československa vojskami Varšavskej zmluvy zaplatiť životom - sebaupálením. 
Počujte môj krik
Dokumentárny / Poľsko / 1991 / 46 min. / české titulky
Dokumentárna rekonštrukcia varšavského upálenia Ryszarda Siwieca a jeho "kriku" za slobodu.
Smrť v ohni
Dokumentárny / Maďarsko / 2002 / 26 min. / české titulky
Príbeh "maďarského Palacha", šestnásťročného študenta Sándora Bauera.
Poselství Jana Palacha
Dokumentárny / Česko / 2008 / 57 min. 
Hľadanie motívov a odkazu tragického upálenia Jana Palacha.
20:40 - Stratili sme Stalina
Komédia / Historický / VB, Fran., Belg. / 2017 / 106 min.
Dňa 5. marca 1953 umiera Stalin. Nad jeho mŕtvolou sa začína tragikomický boj o nástupníctvo: Súdruhovia z politbyra sa pomaly zbavujú dlhoročného strachu a začína to ozajstné divadlo. Ak sa vám to nezdá ako dostatočne vtipná zápletka, tak verte, že film Stratili sme Stalina vo svojej tragickosti a schopnosti uťahovať si z vysokých vecí je veľmi vtipný. V Rusku tento film zakázali.

7.11./ streda
​Dopoludňajší blok 8:30 - 12:00 vyhradený pre študentov vybraných škôl po rezervácii
Festival slobody pod Pyramídou / Slovenský rozhlas - Štúdio 5, Mýtna 1, Bratislava

8:30 Premietanie krátkeho dokumentu Spýtaj sa vašich: 68, ktorý cez osobné svedectvá obyčajných ľudí predstavuje divákom silný emocionálny obraz 21. augusta 1968.
Diskusia k filmu s historikom Petrom Jašekom a autorkou filmu Barborou Berezňákovou.
 10.15 Odposluch rozhlasovej hry Stalo sa prvého septembra. Historický príbeh z obdobia rokov 1938 až 1968 je príbehom troch kamarátov, bojujúcich o lásku jednej ženy. Ich individuálne osudy sa stanú vratkými člnkami v divokej búrke dejinných udalostí.
Diskusia k rozhlasovej hre s historikom Petrom Jašekom a autorom Pavlom Rankovom.   
___________ 

Medzinárodná filmová prehliadka / Kino Lumière, Špitálska 4, Bratislava

17,00 - 23,00 večerný blok , vstup do sály je na vstupenky s nulovou hodnotou, ktoré sa začínajú vydávať 30 min. pred predstavením v pokladni kina Lumiere
17:00 - Blok propagandistických filmov
Totality 20. storočia veľmi skoro pochopili, aký silný nástroj na šírenie svojej ideológie majú v podobe filmového média. Cieľom bloku je predstaviť vývoj filmovej propagandy v období budovania socializmu na Slovensku.Premietanie filmov bude doplnené úvodom historika Ondreja Podolca na tému propagandy.
Úderník
Dokumentárny / Československo / 1950 / 19 min.
Dokumentárny film o prvom úderníkovi Michalovi Ogurčákovi z Rudnian a o rozmachu úderníckeho hnutia.
Očami kamery
Dokumentárny / Československo / 1959 / 15 min.
Tvorivý tandem Štefan Uher a Stanislav Szomolányi, neskorší priekopníci tzv. Novej vlny, a ich na pohľad podvratná dokumentárna reportáž z Jednotného roľníckeho družstva Štefánikovo.
Koniec ticha
Dokumentárny / Československo / 1961 / 10 min.
Dokumentárny film o premene východného Slovenska ukazuje harmóniu prírody a práce človeka pomocou monumentálnych záberov a dynamickej zvukovo-obrazovej montáže.
Vrcholky stromov
Dokumentárny / Československo / 1972 / 18 min.
Úsmevný dokumentárny film zachytávajúci prácu i chvíle oddychu členov Brigády socialistickej práce v cementárni v Hornom Srní.
18:30 - Watching the moon at the night
Dokumentárny / Švédsko / 2015 / 87 min. / slovenské titulky
Slovenská premiéra dokumentárneho filmu švédskej režisérky Joanny Helander o súčasnom terorizme a antisemitizme. ​Film sa zameriava na skúsenosti obetí a prezentuje ich spolu s názormi svetových odborníkov v tejto oblasti.
Po filme nasleduje diskusia s režisérkou Joannou Helander.
20:40Chuck Norris vs. komunizmus
Dokumentárny / VB, Rum., Nem. / 2015 / 78 min. / slovenské titulky
Dokument o čare filmu a jeho sile meniť životy. V osemdesiatych rokoch minulého storočia začali do Rumunska prúdiť tisíce západných filmov, ktoré otvorili okno do slobodného sveta každému, kto sa odvážil dívať. Pašerák VHS kaziet a statočná prekladateľka priniesli ľuďom do obývačiek príbehy o sile jednotlivca a rozdúchali revolúciu.
výstava
18:00 - Vernisáž výstavy Risk Factors
Pistoriho palác, Štefánikova 25, Bratislava
Multimediálna výstava, ktorá sa venuje kultúrnej opozícii, jej významu a pochopeniu kultúrneho dedičstva disentu v bývalých socialistických krajinách.

8.11. / štvrtok
diskusia a vernisáž výstavy

17:00 - Za vašu a našu slobodu
Nová Cvernovka, Račianska 78, Bratislava
Medzinárodné podujatie, ktorého témou sú zahraničné protesty proti okupácií Československa v auguste 1968.  ​Súčasťou je moderovaná diskusia s priamymi účastníkmi protestov, ktorí za vyjadrenie svojho nesúhlasu tvrdo zaplatili a vernisáž rovnomennej výstavy, ktorú uvedie jej autor Adam Hradilek (CZE).
 V diskusii vystúpia Pavel Litvinov (USA) - účastník protestu na Červenom námestí v Moskve, Joanna Helander (SWE) - účastníčka protestov​v Krakove , Zoltán Bíró (HUN) - účastník protestov v Budapešti.

9.11. / piatok
výstava

16:00 - Vernisáž výstavy Between Life and the Death
Barokové nádvorie Univerzitnej knižnice, Ventúrska 11, Bratislava
Tvárou v tvár tragickému osudu Židov boli obyvatelia okupovaných krajín aj samotní Nemci nútení rozhodnúť sa, ako reagovať na masovú krutosť v období holokaustu. Postoje sa značne líšili, ale iba malá skupina našla odvahu pomôcť ľuďom v ohrození života. Práve príbehom záchrancov a zachránených, ktorí sa ocitli medzi životom a smrťou, je venovaná táto výstava.
divadlo
​19:00 / Divadlo Aréna: #dubček
Divadlo Aréna, Viedenská cesta 10, Bratislava
Alexander Dubček, Antonín Novotný, Ludvík Svoboda, Leonid Iľjič Brežnev, Gustáv Husák a Vasiľ Biľak ožívajú na divadelných doskách prostredníctvom generačnej výpovede pätice mladých performerov  v modernom príbehu o histórii, ktorá sa udiala skôr než sa narodili.
Po predstavení nasleduje diskusia.

10.11. / sobota
​filmová prehliadka a diskusia

14:00
 - Filmová prehliadka projektu Courage
Pistoriho palác, Štefánikova 25, Bratislava
Spolu s výstavou Risk Factors ponúka výber súťažných filmov projektu Courage možnosť  oboznámiť s činnosťou a významom kultúrnej opozície v krajinách východného bloku.
Súčasťou podujatia bude diskusia.
19:00 - Divadlo Continuo: Poledne
Divadlo LAB, Svoradova 4, Bratislava
Inscenácia vychádza z rovnomennej knihy Natálie Gorbanevskej, jednej z "ôsmich statočných", ktorí 25. augusta 1968 pokojne demonštrovali ​na Červenom námestí v Moskve proti okupácií Československa vojskami Varšavskej zmluvy. Demonštrácia bola po niekoľkých minútach rozohnaná tajnými agentmi KGB. Nasledovali výsluchy, súdy, vyhnanstvá, pracovné tábory a nútené umiestenia v psychiatrických klinikách.
Po predstavení nasleduje diskusia.

-----------

Zmena programu vyhradená.

Vstup na Festival slobody je voľný. 

Informácie o Festivale slobody a fotogalérie z predchádzajúcich ročníkov nájdete tu.

Odporúčame

letný festival

Vrbovské vetry 2019

Vrbovské vetry 2019, budú 6. júla, aj tentokrát na štadióne vo Vrbovom, a pod drobnohľadom pána precedu húpacieho koníka.Viac
So 6.7.2019 / Štadión, Vrbové
odporúčame!
film

High Life

Príbeh sa odohráva vo vesmíre na palube kozmickej lode. Skupina trestancov sa rozhodla namiesto doživotia slúžiť vede a stali sa...Viac
26.5.2019 - 21.6.2019 / Kino Film Europe
odporúčame!
vážna hudba

Organové koncerty pod pyramídou - 22. ročník

22. ročník koncertného cyklu Organové koncerty pod pyramídou.Viac
Ne 16.6.2019 / Koncertné štúdio Slovenského rozhlasu
odporúčame!
koncert

Bastille

Koncert Bastille sa presúva z 20. februára na 28. mája 2019. Koncert otvorí škótsky pesničkár ONR., no nevystúpi na ňom ďalší...Viac
Ut 28.5.2019 / Refinery Gallery
odporúčame!