koncert

Preßburger Klezmer Band: Koncert pre dva hlasy

Stálica world music – kapela Preßburger Klezmer Band, ktorej posledný album Korene / Roots úspešne boduje v prestížnom rebríčku World Music Charts Europe, si pre bratislavské publikum pripravila svieži jarný koncert s priliehavým pomenovaním „Koncert pre dva hlasy“. Diváci sa teda môžu tešiť, okrem samotných „klezmerákov“, na dva hlasy – spevákov Martu Potančokovú a Juraja Adamuščina.
odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

Tí sa predstavia nielen v duetoch, ale aj samostatne, to všetko v najkrajších jidiš šlágroch tak, ako ich mala možnosť poznať aj Bratislava v predvojnovom období. Hra bratislavských klezmerov bola už vtedy v Prešporku známa a pochvalne sa o nich vyjadril aj svetoznámy hudobný skladateľ Ferenc Liszt.

Nechajte sa preniesť do nostalgickej atmosféry dávnych čias a užite si tie najkrajšie z jidiš piesní, ktoré bratislavskí klezmeri s láskou vybrali pre vás.

Preßburger Klezmer Band

Kapela, ktorej vizitkou je deväť CD albumov a dve „elpéčka“, prestížne ocenenie Radio_head Award, očarila divákov na stovkách koncertov nielen u nás doma, ale aj v desiatkach európskych krajín a zámorí, prichádza teda opäť raz s niečím špeciálnym. Na rozdiel od nedávneho turné Preßburger Klezmer Big Band, na ktorom sa predstavila tanečne s hosťujúcou dychovou sekciou, opäť prináša niečo osobité.  

Málokto vie, že táto dnes už legendárna kapela, začala amatérskym muzicírovaním. Stalo sa to v roku 1995, a tak sa bratislavskí klezmeri pomaly, ale iste, blížia neuveriteľným 30 rokom od svojho založenia.

Napriek tomu, že klezmer – ľudovú hudbu východných Židov (Aškenázov) - pôvodne predstavovali malé zoskupenia potulných muzikantov, postupne, aj vďaka masovej emigrácii Židov do Ameriky, nadobudla iný ráz. Jednoducho pôsobiaci hudobníci sa postupne transformovali do noblesných tanečných orchestrov alebo zoskupení podobných slávnym džezovým ansámblom. Klezmer hudba tak koketovala s džezom a šansónom a čerpali z nej inšpiráciu v svojich slávnych kompozíciách aj takí velikáni ako Benny Goodman a George Gershwin. Nielen v Amerike, ale aj predvojnovej Európe, prekvitali piesne v jazyku jidiš. Na koncertoch, v nóbl podnikoch, kabaretoch, ale tiež na doskách, ktoré znamenajú svet. Aj o tom sa na jarnom koncerte etablovanej bratislavskej formácie, pre ktorú sa židovská hudba stala vášňou, môžete presvedčiť.

Vstupné: 14€

Odporúčame

divadlo

Bratislava Burlesque Show

Št 6.4.2023 / Red Cat Cabaret Club
odporúčame!
festival

Comics salón & Anime show 2023

24.3.2023 - 26.3.2023 / Dom kultúry Ružinov
odporúčame!
festival

Dobrý trh na Panenskej

So 29.4.2023 / Panenská ulica a okolie
odporúčame!
koncert

Open-air Jarné BJD: Stanley Clarke & 4EVER

Ut 9.5.2023 / Stars Auditórium, Junácka 10 (Pasienky)
odporúčame!