koncert

Jazzanova

Nemecký nu jazzový projekt Jazzanova je späť. 13. septembra v Majestic Music Clube.

odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

Nemecký nu jazzový projekt Jazzanova je späť. Aj keď to znie neuveriteľne, začiatkom leta vydá nový štúdiový album, na ktorý fanúšikovia zostavy čakali celú dekádu. Ďalšou dobrou správou je, že nahrávku s názvom The Pool predstaví Jazzanova na turné, v rámci ktorého zoskupenie znovu zavíta aj do Bratislavy. Berte do rúk papier a pero alebo smartfón a zapisujte si štvrtok 13. septembra, kedy sa ukáže v Majestic Music Clube (MMC) v Bratislave. 

Predkapela: Gonsofus
Kapelu tvoria multiinštrumentalisti Sasha Mamaev a Gábor Tokár, ktorí svoju tvorbu opisujú aj ako “transcontinental groove”. Kto ich videl naživo, vie, že ide o veľmi energické vystúpenia, kde dvojica ovláda až 8 hudobných nástrojov a prostredníctvom loopovania vytvára show so zvukom celého ansámblu.

Za poslednych 5 rokov odohrali okolo 400 koncertov v 17 štátoch, okrem krajín susediacich zo Slovenskom napríklad aj v Nemecku, Švajčiarsku, Belgicku, Nórsku, Španielsku či v USA. Toto koncertné portfólio z nej robí jednu z najaktívnejších formácií na slovenskej hudobnej scéne.

V novom koncertnom programe na jeseň okrem iného predstavia materiál z ich pripraveného nového albumu, ktorý nahrali v Prahe (Studio Faust) a momentálne sa mixuje v New Yorku pod dohľadom Jasona Goldsteina (ten je známy svojou prácou s nahrávaním a mixovaním albumov interpretov ako The Roots, Nas, Jay-Z, Beyoncé). Čerstvý zážitok tak môžu čakať tí, ktorí uvidia Gonsofus po prvý raz, aj tí, ktorí sledujú evolúciu dua už niekoľko rokov a počuli ju napríklad aj na najväčších slovenských festivaloch Pohoda, Grape či Uprising.  

---------------------

Vstupenky zakúpite na Predpredaj.sk / 19€ / 23€

Jazzanova vznikla v roku 1995 v Berlíne ako zoskupenie producentov a dídžejov. O dva roky neskôr založilo label Sonar Kollektiv a v tom istom roku sa jej podarilo preraziť singlom Fedimes Flight, ktorý zaujal aj BBC. Producenti sa vo svojej tvorbe snažili ukázať novú, modernejšiu tvár jazzu, soulu a funky v kombinácii s elektronikou. Naplno sa im to podarilo na debutovom albumom In Between (2002). 

Po niekoľkých rokoch ale dospeli k zisteniu, že potrebujú nový, bohatší zvuk, a preto vytvorili projekt so “živými” inštrumentalistami na pódiu. Výsledkom bol ich druhý a až do tohto leta posledný počin Off All the Things (2008). V tom čase sa zásluhou festivalu W:lsonic Jazzanova konečne dostala aj na Slovensko. Po premiére v areáli bratislavskej Incheby v roku 2009 si projekt, s ktorým vtedy účinkoval americký soulový spevák Paul Randolph, mohli priaznivci vychutnať ešte štyrikrát - na sólo koncerte v MMC (2010), pod holým nebom na Pláži pod Ufom (2013 a 2014) a tiež mimo Bratislavy – v amfiteátri v Banskej Štiavnici (2014), kde vystúpili na festival BS City Beats.   

A čo sa v Jazzanove udialo odvtedy? Je pravdou, že niekoľko členov si v tom čase čiastočne dali pauzuz od hudby, založili si rodinu, no naďalej boli v spojení s fanúšikmi a pozorne vnímali dianie na klubovej scéne, z ktorej sami vzišli. To všetko vyústilo do diela, ktoré sami označujú ako najkomplexnejší album Jazzanovy.

“Špecifický spôsob, akým sme používali sample, no aj spôsob ako sme v štúdiu pracovali s nástrojmi, sa podpísalo pod to, že sme dosiahli veľmi kompaktný zvuk,” povedal na margo chystanej nahrávky jeden z členov Stefen Leisering. Naznačil tak, že album bude skôr celistvou nahrávkou s jednotným zvukom ako kompilácia singlov, ktoré spolu majú len málo spoločného.

V tejto chvíli je z albumu The Pool k dispozícii jediná ochutávka - singel Rain Makes The River, ktorú vokálne obohatila Rachel Sermanni. Prvé komentáre singla hovoria o podobnosti s Portishead a odklone od tanečných kúskov z predchádzajúceho albumu (Let Me Show Ya alebo I Can See). Po prvý raz sa o tom komplexne presvedčíme 29. júna, kedy ich tretia štúdiovka oficiálne vyjde. Oveľa viac sme však zvedaví na živú formu tohto albumu, ku ktorej sa dostaneme na konci leta…

 

Odporúčame

výstava

Orly a holubice

Komunikácia medzi rôznymi ľudskými spoločenstvami funguje na základe medzikultúrneho dialógu – kultúrnej výmeny. Vzájomné...Viac
17.8.2018 - 28.10.2018 / Kunsthalle Bratislava
odporúčame!
festival

Old’s Cool Bratislava 2018

Slovenská národná galéria Bratislava / Satori Stage
odporúčame!
iná akcia

Bratislavské mineralogické dni

Bratislavské mineralogické dni predstavujú jednu z najväčších výstavných akcií v Slovenskej republike zameranú na minerály,...Viac
So 6.10.2018 / Dom kultúry Ružinov
od vás odporúčame!
festival

Biela noc Bratislava 2018

Biela noc premení ulice Bratislavy už po štvrtý rok na magickú nočnú prechádzku súčasným umením.Viac
So 29.9.2018 / Bratislava
odporúčame!