festival
iná akcia
kurz / workshop
trh / gastro

Urban Market 2023 (Winter Edition)

Vianoce v znamení podpory pre lokálnu a udržateľnú tvorbu prináša Urban Market. Kurátorský výber značiek pre dospelých aj deti z oblastí módy, dizajnu, šperkov, doplnkov, umenia aj kozmetiky návštevníkov tento raz zavedie na unikátne miesto v bratislavskom Starom meste. 

odporúčame!
08.12.2023, Pi - 10.12.2023, Ne
budova banky, Štúrova 5

Príďte si užiť pokojnú vianočnú atmosféru, nakúpiť darčeky pre blízkychči seba a podporiť tak domácu kreativitu a tvorbu.

Vianočný Urban Market pokračuje v tradícii objavovania unikátnych priestorov. Návštevníkom počas víkendu od 8. do 10. decembra sprístupní historickú budovu banky na rohu ulíc Štúrova a Grösslingova. Dnes národná kultúrna pamiatka vznikla v časoch Prvej republiky. Ako centrálu pre Všeobecnú slovenskú úverovú banku ju navrhol Alexander Skutecký a bankám slúžila počas celej svojej vyše storočnej histórie. Urban Market prinesie verejnosti jedinečnú príležitosť prebádať jej interiér.

Viac info o budove

Téma edície Poklad 
Poklad v sebe spája tajomstvo, dobrodružstvo a vzrušenie, túžbu hľadať a objaviť to, čo má hodnotu. Čo je pre nás v Urban Markete najväčším pokladom? Lokálna tvorba a ľudia, ktorí tvoria a sú nám ostatným inšpiráciou. Talent a práca, ukrytá za každým výrobkom a dizajnom. Návštevníci, ktorí majú chuť objavovať a podporovať práve to jedinečné a originálne.

Najdôležitejšou súčasťou podujatia bude aj tento raz predajná výstava dobrej módy, dizajnu a umenia najmä od nezávislých slovenských značiek a tvorcov. Ich kompletný zoznam si môžete pozrieť na webe.

Ateliér Ovál spája šperkárky Miu Čopíkovú, Silviu Gálovú, Magdalénu Šebestovú a Danu Tomečkovú. Na Urban Markete predstavia prstene a náušnice z kolekcií Ray a Tinsel, vyrábané technikami odlievania, ručného rezania, tradičného filigránu a jeho netradičného súčasného spracovania. Vlastnoručne vyrábané klobúky Bjorgi’s spájajú špecifickú formu s pôvodnou funkciou. Cieľom je vrátiť a obnoviť hodnotu a jedinečnosť tohto remesla a opätovne sa naučiť odvahe nosiť a dávať klobúk dolu v našich každodenných životoch. Ak máte doma nadšencov bicyklovania, ten pravý darček pod stromček môže byť funkčný dress od českej značky Mura Cycling. Drobcov a ich rodičov zase môžete potešiť nádhernými a variabilnými učiacimi vežami a drevenými hračkami značky PETINKA. Hľadáte len nejakú milú drobnosť pre špeciálnu osobu či seba? Milky Milk Ville predstavuje umelecký svet Sharon pochádzajúcej z Malajzie, ktorá tvorí očarujúce poklady pre radosť. Všetky poklady, ktoré na Urban Markete objavíte si môžete domov odniesť napríklad aj v priestranných taškách od Mum ray. Svoje produkty vyrábajú zo zbytkového bavlneného plátna od českej firmy vyrábajúcej stany. Tento materiál je funkčný, nepremokavý a 100% rozložiteľný. Ideálne na decembrové nákupy! Toto je, samozrejme, iba hŕstka zo stovky predajcov, ktorí budú súčasťou zimného Urban Marketu.

Otváracie hodiny
Piatok: 16:00 – 20:00
Sobota: 10:00 – 20:00
Nedeľa: 10:00 – 18:00

foto zdroj: tomasmanina.com

Sprievodný program

9. 12.

2 turnusy – 10:00 a 15:00 Wall Street starej Bratislavy (dĺžka cca 2 hodiny) - vypredané
Vydajte sa s nami na jedinečnú komentovanú prechádzku, na ktorej spoznáte miesta, kde pôsobili najvýznamnejšie banky a sporiteľne – vrátane budovy banky, v ktorej sa bude konať zimný Urban Market.
Prečítajte si viac o budove banky.

20:00 Urban Market Saturday Night, Kácečko

Denný sprievodný program bude v budove sústredený na dvoch miestach. Na prízemí budovy nájdu návštevníci KOLABO Lounge, kde budú vystavené vybrané diela prihlásené do 5. ročníka súťaže autorského dizajnu KOLABO. Výstavu doplnia djské sety od daniu, FOM, Nat, Rhuby Wax, St. Emmita a Maikl Knight.

ČSOB Lounge na druhom poschodí ponúkne diskusie …lebo sú Vianoce s psychologičkou Simonou Hanovou a Magdalénou Mihálovou z projektu ksebe.sk. Rozprávať sa budú o tom, čo robiť, ak máme Vianoce spojené s nie práve príjemnými emóciami. Ľudia nie sú stromy – O odvahe mať sny so Zuzanou Šimekovou sa dozviete viac o románovej novinke autorky bestselleru Krásni ľudia. Svoju novú knihu uvedie v diskusii tiež Dorota Holubová: Neskrývaná láska. Deťom sú v programe venované divadelné predstavenia Vianočná rozprávka od nevaDIvadlo v sobotu a TdPASLÍK od Divadla na hojdačke v nedeľu, vždy o 10:30 doobeda. Každý deň sa uskutoční aj akustický koncert. V piatok sa predstaví alt-folkový spevák Zabiť Františka, v sobotu sýrska speváčka Lara Abou Hamdam a v nedeľu pesničkár Vlado Nosáľ.

Celodenné tvorivé dielne budú prebiehať v spolupráci s kreatívnou dielňou Lab.cafe. Návštevníci si každý deň budú môcť vyskúšať tvorbu s 3D tlačiarňou, v piatok sa uskutoční aj workshop výroby sójových sviečok, v sobotu prídu na rad rastlinné terária a v nedeľu pôjdeme domov s vlastnoručnými machovými obrazmi.

Večerný program

V piatkový večer bude program po Urban Markete priamo na mieste pokračovať vernisážou výstavy z 5. ročníka projektu Kolabo. Po 20.00 sa dozvieme, ktoré z prihlásených prác ocenila odborná porota a odnesú si tak 3 hlavné ceny tohtoročnej otvorenej výzvy. Okrem toho sa počas večera môžete tešiť na špeciálny program – site-specific audiovizuálnu kolaboráciu Kansiik a Coraline so svetelnými dizajnérmi CTRL_Space.

V sobotný večer vás Urban Market pozýva do Kácečka na Kamennom námestí, kde sa o zábavychtivých postarajú The Curly Simon, Supaspicybois + Denym, Call Dominika, Otec Mirec a Hugo Hypetrain a Purist DJs. Hneď v úvode večera sa môžete zúčastniť aj live nahrávania podcastu Za Hudbou w/ Otec Mirec & Hugo Hypetrain.

Na vianočnom Urban Markete bude aj tento rok pre návštevníkov pripravená limitovaná edícia baliacich papierov. Nenechávajte si však návštevu na poslednú chvíľu, míňajú sa rýchlo.

Miesto konania: budova banky, Štúrova 5, Bratislava. Upozorňujeme, že budova banky nie je bezbariérová.

Vstupné: 

Predpredaj: permanentka 10€ // denné vstupné (nezáleží na dni) 4€ // rodinné vstupné 15€ (2 dospelí a 2 deti do 15 rokov alebo 1 dospelý a 3 deti do 15 rokov)

Na mieste: piatok 4€ // sobota 5€ // nedeľa 4€ // rodinné vstupné 15€ (2 dospelí a 2 deti do 15 rokov)

Deti do 6 rokov, seniori a ZŤP majú vstup zadarmo.

Na vernisáž Kolabo v piatok o 20:00 je vstup voľný.

 

Viac info

Odporúčame

film

Kôň

Hrdinom komédie Martina Šulíka o vnútornej slobode a jej podobách i hraniciach je zakríknutý učiteľ Ján Dušička (Daniel Fischer...Viac
Ne 17.12.2023 / SĽUK
odporúčame!
koncert

The Dead South (CAN)

Kanadská kapela The Dead South, ktorá je fenoménom naprieč generáciami i žánrami, sa po úspešnom koncerte v roku 2022 vracia do...Viac
St 5.6.2024 / STARS auditorium
odporúčame!
výstava

Inge Morath - Pocta k 100.narodeninám (AT)

4.11.2023 - 30.12.2023 / Rakúske kultúrne fórum Bratislava
odporúčame!
festival

Urban Market 2023 (Winter Edition)

Vianoce v znamení podpory pre lokálnu a udržateľnú tvorbu prináša Urban Market. Kurátorský výber značiek pre dospelých aj deti z...Viac
8.12.2023 - 10.12.2023 / budova banky, Štúrova 5
odporúčame!