festival
iná akcia
kurz / workshop
trh / gastro

Urban Market 2024 (Spring Edition)

Teploty stúpajú, vrabce čvirikajú, je čas na jarnú edíciu! Urban Market sa po 5 rokoch vracia na pôdu Fakulty architektúry a dizajnu. Prehliadku autorského lokálneho dizajnu a tvorby aj tentokrát doplní bohatý program pre deti a dospelých a Urban Food Park – to všetko na priľahlom Námestí slobody pod ikonickou fontánou.

odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

Jarná edícia bude zároveň spojená s 15. ročníkom festivalu DAAD (Dni architektúry a dizajnu), ktorý každoročne mapuje a prezentuje to najlepšie, čo sa v danej oblasti deje na domácej a zahraničnej scéne .

Bude to jedna veľká oslava dizajnu, umenia, architektúry, tvorivosti a rozmanitosti – pridajte sa k nám a staňte sa jej súčasťou. 

Otváracie hodiny:

31.máj: 16:00 – 22:00 (market otvorený do 20:00)

1.jún: 10:00 – 22:00 (market otvorený do 20:00)

2.jún: 10:00 – 18:00

Vstupné:

Permanentka na 3 dni 6€ v online predpredaji, vstupné na 1 deň: 3€ v predaji iba na mieste

Deti do 6 rokov, seniori a ZŤP majú vstup zdarma.

Vďaka partnerovi ČSOB máte možnosť uhradiť vstupné na mieste aj bezhotovostne.

Street food zóna a sprievodný program v exteriéri sú zdarma.
Vstup na vlastné nebezpečie. Vstup so psom je vítaný.

Klik pre zoznam predajcov

Sprievodný program vznikol v spolupráci s Fakultou architektúry a dizajnu, festivalom Dni architektúry a dizajnu a Bratislavským kultúrnym a informačným strediskom. Na programe počas Dňa detí sa podieľajú aj Metropolitný inštitút Bratislavy, projekty Mesto pre deti, KOLO a mestský podnik OLO.

31. mája, piatok

Urban Market Stage
16:00 DJs Fomonius
17:30 prezentácia Mladí: Alan Prekop, What Architects., Superatelier, DOXA Architekti
18:30 dokument: 168
19:00 dokument: We The Others
20:00 DJ Satis by Daniel Kordik: Sounds of CE ZA AR
21:00 koncert: FVLCRVM (AV show)

Fakulta architektúry a dizajnu
16:00 – 20:00 výstava: Cena profesora Jozefa Lacka 2023 

18:00 Urban Market Afterparty: Isama Zing ~ Bulp ~ Whithe ~ FOM ~ Beyuz, Kácečko

1. júna, sobota

Urban Market Stage
10:00 divadlo pre deti: NevaDIvadlo - Kompost story
11:00 interaktívne predstavenie pre deti: EDUdrama - Malý samuraj
13:00 vedecký pokus pre deti: Vedecké okienko 
14:30 koncert: Od Suchoňa cez Duchoňa po Lipu v podaní zborchestra ZUŠ Jozefa Kresánka
15:30 párty pre deti: Detská (DJ) party s DJ Brunovským
16:30 prezentácia: Cena profesora Jozefa Lacka 2023 
17:30 prezentácia: Živé miesta 
18:00 prezentácia: 2021 Architekti - Obnova Námestia slobody 
19:00 koncert: DIS IS MARKĒTA 
20:00 koncert: Vojtik
21:00 koncert: Taomi s kapelou

Námestie Slobody
10:00 – 12:00 workshop pre deti: Tvoríme si s výtvarným ateliérom Devín 
10:00 – 12:00 burza: Detská burza
10:00 – 17:00 hry pre deti: Zóna na hranie s MIB-om a KOLO-m
14:00 – 17:00 workshop: Skejt workshop s Asociáciou Skateboardingu 

Fakulta architektúry a dizajnu
10:00 – 12:00 & 14:00 – 16:00 workshop: Rastlinné teráriá s Lab.cafe 
10:00 – 20:00 výstava: Cena profesora Jozefa Lacka 2023 

2. júna, nedeľa

Urban Market Stage

10:00 divadlo pre deti: Divadlo Žihadlo - Udatná posádka
11:00 Sunday Disco: DJs Daniu & Friends 
14:30 tančiareň: Hustle Bratislava
16:30 koncert: Tono S. kapelou

Fakulta architektúry a dizajnu
10:00 – 12:00 & 14:00 – 16:00 workshop: Machové obrazy s Lab.cafe
10:00 – 18:00 výstava: Cena profesora Jozefa Lacka 2023

---

Téma edície: Rozmanitosť

Žijeme vo svete rozmanitosti – vidieť ju v prírode, aj v kultúrnej spoločnosti. Je tu s nami odjakživa. Je to dedičstvo, ktoré si v sebe nesieme a predávame ďalším generáciám. Je v nás zakorenená a je vzrušujúce ju spoznávať. Rozmanitosť otvára dvere tvorivosti, nabáda k spolupráci, novým nápadom a inováciám. Je nekonečnou inšpiráciou, ktorá nás posúva a robí tento svet lepším.

Urban Market je už od svojho vzniku oslavou rozmanitosti. Za posledných 14 rokov sme prezentovali stovky dizajnérok a dizajnérov – každá a každý z nich bol v niečom iný. Či už osobnosťou alebo formou tvorby. Jedno ale mali spoločné. Vďaka ich inakosti a rozdielnemu pohľadu na svet vytvorili neopakovateľný lokálny dizajn. 

Svet je pestrý a farebný, a rozmanitosť v ňom hrá zásadnú úlohu – potvrdzuje totiž našu jedinečnosť. V rámci jarnej edície by sme chceli poukázať na jej dôležitosť. Nezatvárajme pred ňou oči, nebojujme proti nej, ukážme spolu, že je potrebná a nevyhnutná. Lebo keď sa proti nej predsa len rozhodneme bojovať, budeme bojovať jedine proti sebe.

Prvý júnový víkend bude v Bratislave opäť patriť oslave lokálneho dizajnu, módy, umenia a autorskej tvorby. Urban Market sa vracia na Fakultu architektúry a dizajnu STU a Námestie slobody, kam od 31. mája do 2. júna spolu s partnermi prinesie dizajnérsky trh a pestrý kultúrny program pre celú rodinu.

Predajná zóna: móda, dizajn, umenie aj jedlo

Tohtoročná selekcia predajcov patrí podľa slov organizátorov k najlepším za ostatné roky. „Teším sa, že sa nám podarilo prilákať množstvo noviniek, ktoré sme na Urban Markete doteraz nemali. Z viac ako 125 značiek sa bude u nás vyše štyridsať prezentovať po prvýkrát. Aj návštevníci, ktorí Urban Market dobre poznajú, budú mať čo nové objavovať” hovorí kurátorka Urban Marketu, Nikola Luzárová.

Jedinečnosť sklárskeho umenia prinesie na Urban Market etablovaná sklárska dizajnérka Marika Racek. Ozvláštniť interiér či vyjadriť názor vám pomôžu aj hravé kobercové tapisérie Carpet DIYem. ba.be, to je bath & beachware. Očakávajte teda nepostrádateľné kúsky na pláž a kúpanie z mušelínu, froté a waflovej bavlny pre deti a dospelých. Či už sa chystáte v lete na festival alebo ste skôr typ na vychádzky v prírode, funkčné a veselé ľadvinky Hello Jelou vám poslúžia ako úkryt pre všetky nevyhnutné drobnosti.

Na veselé letné dni sú ako stvorené pestrofarebné šperky značky SINA. Vyrábajú sa kombináciou lasera a ručného spracovania zo zvyškov akrylového skla zo svetelných reklám. Vône vytvorené na mieru majstrami parfumérmi vo francúzskom meste Grasse vám zase učarujú v kozmetických prípravkoch FEY NOMEN. Kompletný zoznam značiek, ktoré budete môcť spoznať na jarnom Urban Markete, nájdete už teraz na webe podujatia.

Množstvo aktivít bude sústredených aj v exteriéri fakulty, na Námestí slobody. Rozmanité občerstvenie tu ponúkne Urban Food Park so selekciou rýchleho, ale chutného a kvalitného jedla a nápojov z pojazdných stánkov. Vychutnať si ho návštevníci budú môcť pri sprievodnom programe.

Medzinárodný deň detí s BKIS

Sprievodný program dáva tento rok väčší dôraz na aktivity pre deti. Počas sobotného Medzinárodného dňa detí sa Urban Market spája s Bratislavským kultúrnym a informačným strediskom a spoločne prinášajú pestrý program pre tých najmladších.

Urban Market-u sa každý rok darí skoncentrovať na jedno miesto tvorcov vizuálne atraktívneho dizajnu, v ktorom sa prelína umelecký prejav autorov s ich remeselnou zručnosťou. Máme spoločný zámer - priniesť návštevníkom a návštevníčkam čo najviac kvality a pestrosti, okrem zakúpených vecí si domov odniesť aj zážitky z koncertu a spoločne stráveného času. Sme veľmi radi, že aj tento rok môžeme dotvárať jeho atmosféru programom vyskladaným z divadla a prednášok pre deti, prezentácií o architektúre, či žánrovo rozmanitých hudobných vystúpení, hovorí o spolupráci Katarína Hulíková, riaditeľka BKIS.

Pre deti sú pripravené divadelné predstavenia, nevaDIvadlo s Kompost story a interaktívne predstavenie Malý samuraj od EDUdrama. Komentovaný chemický pokus si deti vyskúšajú počas Vedeckého okienka, tvoriť budú s Výtvarným ateliérom Devín a triky na skejte sa naučia pod vedením Asociácie Skateboardingu. Uskutoční sa tiež detská burza, detská dj párty s DJ Brunovským a zónu na hranie spolu pripravia MIB, Mesto pre deti, KOLO a OLO. Čerešničkou na torte bude hudobné predstavenie Od Suchoňa cez Duchoňa po Lipu v podaní zborchestra ZUŠ Jozefa Kresánka.

Na deti v programe nezabúdame ani v nedeľu, pred obedom ich privíta Divadlo Žihadlo s predstavením Udatná posádka.

Architektúra, výstavy, diskusie a prezentácie s DAAD a FAD STU

Miesto konania, aj spolupráca s Dňami architektúry a dizajnu, sľubujú v programe silné zastúpenie architektonických tém. Mladé talenty predstaví Cena profesora Jozefa Lacka 2023 na výstave a prezentácii výsledkov najlepších diplomových prác absolventov architektonických škôl na Slovensku. Už vychádzajúce hviezdy slovenskej architektonickej scény spoznáte na diskusii MLADÍ, kde sa predstavia Alan Prekop, What Architects., Superatelier a DOXA Architekti.

Vybrané projekty z Programu obnovy verejných priestorov Bratislavy spoznáte na prezentácii Živé miesta. Predstavíme si aj víťazný návrh a priebeh realizácie Námestia slobody od ateliéru 2021 Architekti.

Pripravené sú tiež premietania dvoch dokumentárnych filmov. Prvým je 168, dokument režiséra Jara Vojteka o realizácii prvého slovenského mrakodrapu Eurovea 2. Druhým dokumentom je We The Others, ktorý predstavuje život a prácu brazílskych dizajnérov Fernanda a Humberta Campanovcov pri príležitosti 40. výročia založenia ich spoločného štúdia. Po premietaniach bude nasledovať ešte krátky DJ set Daniela Kordíka spojený s krstom LP-čka Satis, ktoré vzniklo ako soundtrack k videodokumentom Ceny Slovenskej komory architektov za architektúru CE ZA AR 2023.

Hudba a tanec

Hudobný program v piatok otvoria djským setom Fomonius. Večer sa pódia ujme FVLCRVM so svojím už legendárnym live setom, ktorý sprevádza špeciálna audiovizuálna show. V sobotu večer hudobné zoskupenie DIS IS MARKĒTA ukáže ako to vyzerá, keď sa spojí 5 muzikantov z rôznych hudobných svetov a snúbi sa folklór s elektronikou, prvkami ambientu aj klasickej hudby. Svoj intímny a dojímavý debut Kvety z podpoľania predstaví Vojtik, ktorý si zaň vyslúžil ocenenie Debut roka 2023 na RadioHead_Awards. Bratislavskú premiéru si odbije raper a spevák Taomi so živou kapelou.

V nedeľu poobede to bude najmä o tanci. O Sunday Disco párty sa postarajú Daniu & Friends, nasledovať bude obľúbená Tančiareň s Hustle Bratislava a pomyselnú bodku za tohtoročným jarným Urban Marketom udelí raper a spevák Tono S. s kapelou. V piatok v noci sa uskutoční aj afterparty v KC Dunaj.

Na jarnom Urban Markete nebudú chýbať ani tvorivé workshopy. S kreatívnou dielňou LAB budeme vyrábať rastlinné teráriá a machové obrazy. Bude to jedna veľká oslava dizajnu, umenia, architektúry, tvorivosti a rozmanitosti a už sa na vás veľmi tešíme!

Viac info

 

Odporúčame

film

Hranice Európy

Celovečerný dokumentárny film Apoleny Rychlíkovej sleduje novinárku Sašu Uhlovú, ktorá opúšťa svoju rodinu a spoločne s miliónmi...Viac
27.6.2024 - 28.6.2024 / Kino Lumière
odporúčame!
koncert

Sigrid Horn (AT)

Vyrastala v dolnorakúskom regióne Mostviertel, dospievala vo Viedni. Pesničkárka a skladateľka Sigrid Horn spieva v dialekte,...Viac
St 26.6.2024 / Rakúske kultúrne fórum Bratislava
odporúčame!
letný festival

Pop Messe 2024

25.7.2024 - 27.7.2024 / Areál Velodrom, výstaviště BVV, Brno
odporúčame!
film

Čarodejník Kajtek

Strhujúci príbeh o čarovnom svete detskej fantázie, dospievaní a snahe o zdokonalenie sveta.Viac
Kino Lúky / Artkino Za zrkadlom / Kino Lumière
odporúčame!