koncert

0tras & Teória odrazu & Veľká Potreba

Koncert legiend slovenského alternatívneho rocku.
odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

0tras
Jedna zo slovenských zásadných alternatívnych rockových skupín, ktorá vznikla pôvodne ako duo Varso & Fujak (členov skupiny Teória Odrazu) v roku 1994, rok na to už ako trio s basgitaristom Jožom Hruškom, neskôr s Martinom Baculákom. Obnovila sa po viac ako 20 rokoch v pôvodnej zostave obohatenej o svojho hudobného producenta Davida Šubíka zo Skleněnej louky v Brne a má už za sebou množstvo úspešných vystúpení u nás i v Čechách.

Koncert je spojený s projekciou krátkometrážneho filmu "Otváram dvere a neviem, čo sa s nimi deje..." (réžia: Kristián Grupač, VŠMU 2021, hrajú: Tomáš Vravník, Jana Oľhová, Miro Noga, Vladimír Obšil a i. ), ktorý je inšpirovaný albumom 0tras-u "Kysucký postindustriál" (1998, reedícia Vlna 2021) a osudmi gitaristu a speváka Petra "Varsa" Varsavika. Bol s úspechom uvedený na filmových prehliadkach u nás i v zahraničí (Praha, Riga, Benátky, Portugalsko), pričom tento rok na filmovom festivale Áčko v Bratislave získal hlavnú cenu za réžiu a zvuk.

Skupina nedávno vydala digitálny live album 0tras: "Lájv in Prág!" (Hevhetia, 2023) z minuloročného koncertu v pražskom klube Kaštan s legendou českej alternatívy Mikolášom Chadimom (saxofón), ako hosťom v závere.

Zostava:
Peter "Varso" Varsavik - spev, rev, gitara
Julo Fujak - bicie, hlas
Jožo Hruška - bezpražcová basgitara
David Šubík - klávesy a elektronika

“Stylově bychom tvorbu OTRASu snad mohli zjednodušeně škatulkovat jako novovlnný progrock či artpunk, v estetické rovině jako horrorově civilistní surrealismus a filozoficky bych to jasně viděl na kysucký postexistencialismus. Ne náhodou je na jejich bookletu CD Kysucký postindustriál citát Carla Gustava Junga, který hovoří o tom, že při pátrání po svých skutečných motivacích sice objevujete sebe samého, ale toho poznání dosahujete pouze za cenu silných otřesů.“
Petr Slabý

Teória Odrazu
Legendárna alternatívna rocková skupina z Čadce vznikla roku 1988. V roku 1990 prijíma ponuku pražského vydavateľstva Globus International nahrať vlastnú platňu, ktorá vyšla o rok neskôr v edičnom rade spolu s titulmi legendárnych českých skupín MCH Band, E, Ještě jsme se nedohodli, Garáž a súboru Veni. Na eponymnej platni, ktorá sa dočkala nejednej reedície (aj na CD Teória Odrazu: „Komplet“, Hevhetia 2011) prekvapí inštrumentálna zdatnosť hudobníkov a exaltovaný, miestami až hysterický spev hravo živočíšneho Petra Štekláča.

V skladbách sa prelínajú prvky rocku, jazzu, punku, dychovky, kysuckého folklóru, minimalizmu a experimentálnej hudby. Neodmysliteľným poznávacím znamením skupiny je aj Štekláčova poľnica narúšajúca každý žáner. Preplietajúce sa sofistikované gitarové a basgitarové party Varsa a Fujaka vynikajú invenčnosťou a technickou čistotou v súhre s presvedčivou hrou bubeníka Šusteka.

Skupina okrem Štekláčových textov, z ktorých dýcha nadsázka, čierny humor a kysucký kolorit (Zavraždený zemiak, Čierne oči, čo plačete), zhudobňovala netradičným spôsobom aj poéziu levočských básnikov Petra Milčáka (Raz zo sna, Dobrovoľne nasilu) či Pavla Suržina (Čo vravia).

Kapela v roku 1992 pri príležitosti „krstu“ svojej platne nahrala živý album „Live ´92“ (vydaný na magnetofónovej kazete, KHK 1996). Na nahrávke spoluúčinkoval ako hosť aj prvý bubeník Bez ladu a skladu Richard Rybníček. Následne sa skupina po nahratí demosnímky nerealizovanej druhej platne rozpadá.

Druhý reunion Teórie Odrazu (prvý sa udial po dvadsiatich rokoch 2012) sa tento rok koná z príležitosti 35. výročia jej vzniku. 

Zostava:
Peter „Šteko“ Štekláč – spev, poľnica
Julo Fujak – bassgitara, spev
Peter „Varso“ Varsavik – elektrická gitara
Vlado Šustek – bicie

„Dominující náladou skupiny Teória Odrazu je vztek. Rozzlobení kluci z Čadce mají proč se vztekat. Rozesraný lidský vztahy, zpustošená města, morální bída. (...) To vše dává jejich vzteku plné oprávnění. A protože ke „Změně“ nestačí jenom svrhnout režim, ale je to záleži-tost „sebekultivace“ každého jednotlivce, bude asi dost dlouho trvat, než se důvody ke vzte-ku alespoň o něco zmenší. Vztek skupiny Teória Odrazu je však očistný, a proto se domní-vám, že hned tak nezestárne.“
Mikoláš Chadima

Veľká Potreba
Romantic tesilka post post punk. Kapela Veľká Potreba už siedmy rok na scéne neúprosne tlačí vpred svoj zámer ventilovať frustráciu z korporátneho stereotypu a napĺňania každodenných potrieb, pričom neuhýba ani pred vzťahovo-citovými témami. V novembri minulého roku vydali svoj druhý album s názvom Tlak.

Odporúčame

festival

Urban Market 2024 (Spring Edition)

31.5.2024 - 2.6.2024 / Fakulta architektúry a dizajnu STU
odporúčame!
koncert

Mýšačka live: She Past Away (TR) + Body of Pain (CZ)

Mýšačka live tentoraz do Bratislavy prinesie legendárne turecké dark wave duo She Past Away. O support sa postará české duo Body...Viac
Št 28.3.2024 / Subdeck
odporúčame!
iná akcia

Ekovýchova na Kamzíku

Pozývame vás objavovať, bádať, tvoriť, diskutovať a spoznávať svet z nového uhla pohľadu spolu s Daphne - inštitútom aplikovanej...Viac
Ne 3.3.2024 / Centrum ekovýchovy a lesnícke arborétum Kamzík
odporúčame!
letný festival

Punkáči deťom 2024

13.ročník hudobno-spoločenského letného festivalu, ktorého hlavným motívom je benefícia. Každým rokom sa časť tržieb zo vstupného...Viac
29.8.2024 - 31.8.2024 / Camping Rybníky, Opatovce
odporúčame!