Workshop nadväzuje na sériu konferencií organizovaných tranzit. sk v minulosti spolu s Miroslavom Marcellim a Petrom Michalovičom.
Program- 20. 11. 2012 o 18.30 h / Filmová a televízna fakulta VŠMU
Miroslav Marcelli a Peter Michalovič: Umenie v tekutej dobe – úvod
Miroslav Marcelli (1947) vyštudoval filozofiu a dejiny na FF Univerzity Komenského v Bratislave. Venuje sa súčasnej francúzskej filozofii a nemeckej klasickej filozofii.
Peter Michalovič (1960) vyštudoval filozofiu a estetiku na FF Univerzity Komenského. Venuje sa estetickej teórii a teórii rozprávania
Josef Rauvolf: Burrougsove preskoky
Josef Rauvolf (1953) po promócii na FF Univerzity Karlovej v roku 1980 pracoval ako domovník, zároveň sa podieľal na činnosti Jazzové sekce, prekladal pre samizdat. Po roku1989 pôsobil ako nezávislý publicista, prispieval do Mladé Fronty, Lidových novin, Respektu, Hospodářských novin, Reflexu atď, publikoval preklady (predovšetkým W. Burroughse, ďalej J. Kerouaka, W. Gibsona, H. Selbyho, A. Ginsberga a ďalšie), v roku 2012 mu bola udelená Cena Josefa Jungmanna za najlepší preklad roka. Podieľal sa na cykle Alternatívna kultúra pre Českú televíziu (cena FITES v roku 1998) i na ďalších dokumentárnych filmoch, spolupracuje s rozhlasom, prednáša o beat generation. Žije v Prahe.
21. 11. 2012 o 18.30 h / Filmová a televízna fakulta VŠMU
Tomáš Glanc: Koncepty spoločenstva: Jean-Luc Nancy (La Communauté désœuvreé), Maurice Blanchot (La Communauté inavouable) a participatívne praktiky v súčasnom umení
Tomáš Glanc (1969) vyštudoval rusistiku abohemistiku na FF Univerzity Karlovej a doktorský program Graduiertenkolleg v Universität Konstanz. Promoval štúdiou o vizualite ruských avantgárd (Видение русских авангардов, knižne 1999. Ďalšie monografie sa týkajú vývoja avantgardnej estetiky v literatúre a výtvarnom umení (Lexikon ruských avantgard, 2005) a súčasného kultúrneho kontextu v Rusku (Souostroví Rusko, 2012). Pripravil k vydaniu, komentoval či preložil práce Jurija Lotmana a tartuskej školy, Kazimíra Maleviča, Romana Jakobsona, Renate Lachman a iné. Pôsobil ako riaditeľ Ústavu slavistických a Východoeurópskych štúdií FF UK v Prahe, riaditeľ Českého centra v Moskve, vedecký pracovník na Univerzite v Brémach, v súčasnosti pôsobí ako hosťujúci profesor na Humboldtovej univerzite v Berlíne.
22. 11. 2012 o 18.30 h / Filmová a televízna fakulta VŠMU
Monika Mitášová a Marian Zervan: Premenné architektúry vo veku tekutosti
Marian Zervan (1952) pôsobí ako teoretik architektúry a výtvarného umenia. Venuje sa sakrálnej a profánnej ikonografii a teórii a metodológii architektúry a umenia v 20. storočí. Medzi najvýznamnejšie texty a publikácie patria: Príbehy Nového Zákona. Ikonografia z roku 2001 a Príbehy Starého Zákona. Ikonografia z roku 2006 a K premenám priestorovej teórie architektúry druhej polovice 20. storočia z roku 2000 a text Otázka „Čo je architektúra a tri odpovede na ňu z roku 2004. Viacero štúdií venoval kritickej teórii architekta Petra Eisenmana. Spolu s Ing. arch. Monikou Mitášovou, PhD. boli spoluorganizátormi seminára a workshopu ARCHfest’96, spoluautormi a editormi teoretických čísiel časopisu Projekt na tému Písanie v architektúre a Diagramy v architektúre.
Monika Mitášová (1968) sa zaoberá súčasnou teóriou architektúry. V Slovenskej národnej galérii sa ako kurátorka zbierky architektúry 20. storočia (2005–2012) podieľala na výstavách Priestory umenia v šedej zóne. Projekty pre tranzit. Spolu s tranzitom, FA STU a TU Vienna (2010), Vladimír Dedeček. Spolu s Alexandrou Kusou a ateliérom zerozero untd. Expozícia pavilónu Českej a Slovenskej republiky na 11. Bienále architektúry v Benátkach (2008), Forma nasleduje… risk. Publikuje v časopisoch Stavba, Era 21, Zlatý řez, Architekt a Projekt. Je editorkou antológie Oxymorón a pleonasmus. Texty kritické a projektivní teorie, Zlatý Řez, Praha 2011.
vstup zdarma