iná akcia

Finisáž výstavy: Paštéková / Daimonion + Silvia Sviteková - performance

V stredu 26.6.2019 Paralená Polis naposledy privíta maliarku Oľgu Paštékovú na jej predajnej finisáži "Daimonion". Po food arte a živom vlkovi si pre Vás Paralelná Polis s Oľgou pripravia ďaľšie originálne prekvepenie.

Táto akcia sa konala v minulosti

Na obrazy Oľgy Paštékovej sa môžeme pozerať ako na mytologické výjavy a nachádzať v nich symboly slobody, transformácie, života a smrti a tiež tému ochrany prírody - domova zobrazených divokých zvierat. Výstave Daimonion dominujú tmavé farby a atmosféra noci. Autorka nachádza inšpiráciu vo svete divokých zvierat, ako sú vlci, medvede a havrany.

Výstava Daimonion slovenskej umelkyne Oľgy Paštékovej v sebe pochopiteľne nesie jej osobnejšie témy. Sloboda, nielen človeka, ale aj zvierat, sa objavuje v jej dielach pravidelne a jej spolupráce zahŕňajú aj projekty pre Lesoochranárske zoskupenie VLK, Pes v núdzi a rôzne charitatívne podujatia.
Divoké zvieratá prežívajú slobodný život v ich prirodzenom prostredí. Najčastejšie vnímaný objekt jej obrazov je v tejto výstave určite vlk - symbolika s vlkmi viazaná je opisovaná ako nespútaná vlna inštinktov a slobody.
V kontexte Paralelnej Polis sa významy samotného priestoru a vystavených obrazov navzájom prepíjajú. Maľby sú navrstvené a tmavé odtiene šeliem v nočnom lese na prvý pohľad sa dajú vnímať temne a neprístupne. Podobne ako Paralelná Polis, ktorej čierna fasáda sa zdá byť na prvý pohľad temná a neprístupná.

Divoké zvieratá v kontraste s technológiámi však nie sú v Polis vyňaté z nedotknutej prírody, ale obrazy sú postavené len ako okno z technologického centra do neporušenej prírody.

Súčasťou programu finisáže bude aj tanečná performance Silvia Sviteková, ktorá sa zaoberá nielen samotným priestorom a rôznym objektom, ktoré sa v ňom nachádzajú, ale taktiež reaguje a svojím spôsobom nadväzuje na vystavené diela.
 

Viac o výstave

Odporúčame

film

Malé ženy

Jo, Meg, Amy a Beth sú štyri dospievajúce sestry, ktoré snáď ani nemôžu byť viac odlišné. Po tom, čo ich otec zahynul vo vojne,...Viac
Po 8.6.2020 / Kino Lumière
odporúčame!
letný festival

Brutal Assault Festival 2021

10.8.2021 - 14.8.2021 / Jaroměř - Pevnosť Josefov
odporúčame!
film

Parazit (čiernobiela verzia)

Po 8.6.2020 / Kino Lumière
odporúčame!
výstava

Divadelné storočie: stopy a postoje

28.2.2020 - 30.6.2021 / Historické múzeum SNM
odporúčame!