iná akcia

Finisáž výstavy: Paštéková / Daimonion + Silvia Sviteková - performance

V stredu 26.6.2019 Paralená Polis naposledy privíta maliarku Oľgu Paštékovú na jej predajnej finisáži "Daimonion". Po food arte a živom vlkovi si pre Vás Paralelná Polis s Oľgou pripravia ďaľšie originálne prekvepenie.

Táto akcia sa konala v minulosti

Na obrazy Oľgy Paštékovej sa môžeme pozerať ako na mytologické výjavy a nachádzať v nich symboly slobody, transformácie, života a smrti a tiež tému ochrany prírody - domova zobrazených divokých zvierat. Výstave Daimonion dominujú tmavé farby a atmosféra noci. Autorka nachádza inšpiráciu vo svete divokých zvierat, ako sú vlci, medvede a havrany.

Výstava Daimonion slovenskej umelkyne Oľgy Paštékovej v sebe pochopiteľne nesie jej osobnejšie témy. Sloboda, nielen človeka, ale aj zvierat, sa objavuje v jej dielach pravidelne a jej spolupráce zahŕňajú aj projekty pre Lesoochranárske zoskupenie VLK, Pes v núdzi a rôzne charitatívne podujatia.
Divoké zvieratá prežívajú slobodný život v ich prirodzenom prostredí. Najčastejšie vnímaný objekt jej obrazov je v tejto výstave určite vlk - symbolika s vlkmi viazaná je opisovaná ako nespútaná vlna inštinktov a slobody.
V kontexte Paralelnej Polis sa významy samotného priestoru a vystavených obrazov navzájom prepíjajú. Maľby sú navrstvené a tmavé odtiene šeliem v nočnom lese na prvý pohľad sa dajú vnímať temne a neprístupne. Podobne ako Paralelná Polis, ktorej čierna fasáda sa zdá byť na prvý pohľad temná a neprístupná.

Divoké zvieratá v kontraste s technológiámi však nie sú v Polis vyňaté z nedotknutej prírody, ale obrazy sú postavené len ako okno z technologického centra do neporušenej prírody.

Súčasťou programu finisáže bude aj tanečná performance Silvia Sviteková, ktorá sa zaoberá nielen samotným priestorom a rôznym objektom, ktoré sa v ňom nachádzajú, ale taktiež reaguje a svojím spôsobom nadväzuje na vystavené diela.
 

Viac o výstave

Odporúčame

divadlo

Vojna a mier

Ut 19.11.2019 / Slovenské národné divadlo - Činohra
odporúčame!
divadlo

Josef Švejk

Po 21.10.2019 / Divadlo Aréna
odporúčame!
koncert

The Young Gods (CH)

Ne 1.12.2019 / Majestic music club
odporúčame!
film

Ostrým nožom

Ľudovítovi zavraždili neonacisti jediného syna. Kvôli nefunkčnému súdnemu systému sú však tí istí páchatelia prepustení na...Viac
Ne 17.11.2019 / Kino Lamač
odporúčame!