iná akcia

Deň plný pary: Kráľovná železníc neodišla

Zažite deň plný pary a oslávte 40. výročie od skončenia bežnej prevádzky parných rušňov na Slovensku.

Táto akcia sa konala v minulosti

Pandemická situácia nedovolila na deň presne po 40 rokoch zrealizovať plánované podujatie s názvom Kráľovná železníc neodišla, čiže akúsi rekonštrukciu slávnostného programu zo 17. októbra 1980, kedy bola slávnostnou jazdou parného vlaku z Bratislavy cez Galantu a Trnavu do Leopoldova, ťahaného parným rušňom 556.036, ukončená pravidelná prevádzka parných rušňov na Slovensku. Železnice Slovenskej republiky v spolupráci s partnerskými občianskymi združeniami sa preto rozhodli podujatie usporiadať v náhradnom termíne. Tým bude sobota 26. júna 2021.

V tento deň vyrazí z bratislavskej hlavnej stanice o 7:40 parný vlak, ktorý v rovnakej trase opäť odtiahne Štoker 556.036. Na svojej ceste zastaví v Senci, Galante, Trnave a v Leopoldove ho vystrieda parný rušeň 555.3008, ktorý vlak potiahne späť do Bratislavy, tentokrát však cez Trnavu a Pezinok. Poobede sa obidva parné rušne vydajú spolu na hviezdicovú jazdu po tratiach v Bratislave.

„Parný rušeň 556.036, prezývaný Štoker, je jeden z tých šťastnejších, ktorý sa podarilo zachrániť pred plameňmi autogénu. Po skončení prevádzky parných rušňov sa stal súčasťou zbierok podnikového múzea železníc na Slovensku, dnešného Železničného múzea Slovenskej republiky. Vďaka šikovnosti dobrovoľníkov z občianskeho združenia Spolok Výhrevne Vrútky je rušeň stále funkčný a dokáže ťahať vlaky rovnako ako pred 40 rokmi.“, uviedol jeho riaditeľ Michal Tunega. Ako dodal, v zbierke  múzea sa nachádza niečo vyše 270 historických železničných vozidiel. Z toho parných rušňov je 35, z nich niekoľko je „živých“, tzn. prevádzkyschopných, niektoré sú obnovené len vzhľadovo, čiže sú vo vystavovateľnom stave, ďalšie sa podrobujú náročným opravám do prevádzkyschopného stavu a zvyšné čakajú, kým na nich príde rad a tiež budú opravené.

Neváhajte preto a strávte nevšedný deň plný pary a sadzí.

Vstupenky za 5€ - 15€


 

Odporúčame

film

Quo vadis, Aida?

Kino Pezinok / Kino Mier Modra / Kino Nostalgia / Kino Film Europe / SĽUK / Cinemax Bory Mall / Kino Mlados...
odporúčame!
výstava

Časová schránka zo sochy Archanjela Michala

23.10.2021 - 24.10.2021 / Múzeum dejín mesta - Stará radnica
odporúčame!
film

Zátopek

So 23.10.2021 / Kino Nostalgia
odporúčame!
divadlo

Horror Show

30.10.2021 - 5.11.2021 / Red Cat Cabaret Club
odporúčame!