koncert
festival
iná akcia
literárna akcia

Cez prah

Bytová kultúra spojená s prostredím disentu 70. a 80. rokov, jej dedičstvo a vplyv na súčasnosť spojená s medzigeneračným dialógom – v týchto témach sa bude niesť 6. ročník bratislavského multižánrového festivalu Cez Prah, ktorý sa tento rok bude konať 15. až 17. novembra v Bratislave. Diskusie, čítania, prednášky, koncerty či divadelné predstavenie sa budú, tak ako názov napovedá, odohrávať za prahmi viacerých bytov či inštitúcii v centre Bratislavy.
odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

Festival s príznačným názvom Cez Prah nadväzuje na bytovú kultúru 70. - 80. rokov minulého storočia, kultúru disentu a undergroundu v období normalizácie a v podobnom duchu prináša tematické diskusie, prednášky, čítania, koncerty, výstavy a divadelné predstavenie priamo do bytov. Náhodný nie je ani termín konania festivalu – spája totiž Deň väznených a prenasledovaných spisovateľov a Deň boja za slobodu a demokraciu.

Práve v týchto témach sa budú niesť jednotlivé časti programu, tento rok aj s leitmotívom Medzigeneračný dialóg. Bytové podujatia sa zároveň v súčasnosti stavajú do centra pozornosti aj v globálnom merítku – zotierajú hranicu medzi verejnou a súkromnou sférou, predstavujú malé, komorné formy kultúrnych podujatí a často spájajú tých, ktorí po dlhom pandemickom období k sebe nevedia nájsť cestu.


Na Deň väznených a prenasledovaných spisovateľov festival predstaví zahraničného rezidenta

Súčasťou a pomyselným otvorením festivalu bude privítanie prvého rezidenta slovenskej ICORN rezidencie, symbolicky 15. novembra na Deň väznených a prenasledovaných spisovateľov. Iránsky spisovateľ, ktorý je vo svojej vlasti stíhaný pre svoju prácu, predstaví svoje dielo a svoju cestu až na Slovensko vo Flat Gallery o 18:00.

Organizácia ICORN (International Cities of Refuge Network) je nezávislá organizácia miest a regiónov, ktorá ponúka útočisko spisovateľom, novinárom a umelcom, ktorým hrozí prenasledovanie, s cieľom presadzovať slobodu prejavu a podporovať demokratické hodnoty. 

Blue Grandma, Dunkelterapie aj bytové divadlo

Tri dni festivalu ponúknu návštevníkom naozaj pestrý program. Chýbať nebudú diskusie, prednášky a autorské čítania, zamerané na témy ako ruský imperializmus, deväťdesiate roky či „hrdinovkapitalistickej práce“, herec Robo Roth zas bude čítať z diel Petra Krištúfka. V rámci autorských čítaní sa predstavia aj autori a autorky zo súťaží Poviedka a Medziriadky. 

Okrem literárneho programu sa môžu návštevníci tešiť na výstavu fotografií Mareka Pupáka a jeho starej mamy, známej ako Blue Grandma, ktorí v spoločnej diskusii s Ľubou Voľanskou so Zrejmé otvoria tému medzigeneračný dialóg.

Návštevníci si môžu vyskúšať aj Dunkeltherapie: „terapiu“ tmou a experimentálnym zvukom, počas čoho môžu návštevníci vnímať vnemy, ktoré im pri zažnutom svetle unikajú. O bytové divadlo sa zas postará František Balog s monodrámou Róm z perinky alebo Enter the majority. 

Chýbať nebude ani hudobná časť, v rámci ktorej si môžu návštevníci festivalu vo štvrtok vypočuť koncert Garage v klube Pod lampou, v piatok celý festival svojou hudbou zakončia Irena a Vojtěch Havlovci

Predstavenia sa budú konať vo Flat Gallery, v Rómerovom dome a vo Foajé, ale aj v bytoch na Strakovej ulici a 29. augusta. Keďže kapacita bytov a niektorých priestorov je obmedzená, na vybrané predstavenia bude potrebné vopred sa nahlásiť. Vstupné je dobrovoľné. 

Program

Streda 15. novembra

18:00 (Flat Gallery): Diskusia s Farhadom Babaeiom o tom, ako odišiel z Iránu 
19:30 (Flat Gallery): Poviedka 2023: Jana Wernerová

Štvrtok 16. novembra

17:00 (Rómerov dom): Autorské čítanie Medziriadky
17:30 (Flat Gallery): Zrejmé: medzigeneračný dialóg 
18:30 (Flat Gallery): Blue Grandma - komentovaná prehliadka 
18:30 (Ulica 29. augusta): Róm z perinky alebo Enter the majority 
19:00 (Klub Pod lampou): Garage (koncert) 
20:00 (Ulica 29. augusta): Róm z perinky alebo Enter the majority 
20:00 (Foajé): Dunkeltherapie: Warm Winters, mappa

Piatok 17. novembra

13:00 (Strakova ulica): Text v meste: Literárne krajiny Bratislavy (prednáška) 
14:30 (Strakova ulica): Věčná devadesátá - Proměny české společnosti po roce 1989 (diskusia) 
16:00 (Strakova ulica): Roth číta Krištúfka 
17:00 (Foajé): Život ako každý iný (film) 
18:00 (Rómerov dom): Ruský imperializmus (prednáška) 
19:00 (Rómerov dom): Kapitalks: Hrdinové kapitalistické práce v Evropě so Sašou Uhlovou 
20:30 (Rómerov dom): Irena a Vojtěch Havlovci (koncert)


Informácie o presnom programe a konkrétnych miestach, kde sa bude festival odohrávať, sledujte na FB

Odporúčame

festival

Uprising 2024

30.8.2024 - 31.8.2024 / Zlaté piesky
odporúčame!
trh / gastro

JARmok na Devíne

So 30.3.2024 / Hrad Devín MMB - Národná kultúrna pamiatka
odporúčame!
iná akcia

SaShE v Tržnici

Rozjasnite svoj kalendár trojdňovou oslavou handmade, dizajnu a remesla. Predajná prehliadka originálnej lokálnej tvorby je...Viac
20.3.2024 - 22.3.2024 / Stará tržnica
odporúčame!
výstava

Ján Triaška - Double Trouble

21.2.2024 - 28.4.2024 / Zoya Museum
odporúčame!