film
festival

Cinevitaj 2023

Prehliadka talianskej kinematografie v rámci festivalu Dolce vitaj! Počas piatich večerov ožijú na filmovom plátne kina Lumiére v Slovenskej národnej galérii románoví hrdinovia Sandra Veronesiho, Niccolu Ammanitiho, Domenica Starnoneho, Donatelly di Pietrantonio a Paola Congettiho.

odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

Program: 

23.5. 19:30 Kolibrík, Kino Lumiére - Slovenská národná galéria

28.5. 20:00 Ja a ty, Kino Lumiére - Slovenská národná galéria

11.6. 20:00 Tá, čo sa vracia, Kino Lumiére - Slovenská národná galéria

17.6. 20:00 Zviazaní, Kino Lumiére - Slovenská národná galéria

20.6. 19:30 Osem hôr, Kino Lumiére - Slovenská národná galéria

Filmová prehliadka talianskej kinematografie Cinevitaj 2023, ktorú organizuje Taliansky kultúrny inštitút prinesie mnoho zaujímavých filmov, primárne je prehliadka zameraná na adaptácie známych talianských románov a noviel, témou prehliadky je literatúra vo filme

Cinevitaj 2023 je súčasťou festivalu talianskej kultúry Dolce vitaj! 2023. Pozrite si kompletný program festivalu.

 

Tohtoročná prehliadka Cinevitaj bude patriť filmovým adaptáciám úspešných talianskych románov, ktoré vyšli aj v slovenčine. Príbehy Donatelly Di Pietrantonio, Paola Cognetti, Domenica Starnoneho, Niccolu Ammanitiho a Sandra Veronesiho zarezonovali v Taliansku i v zahraničí a podávajú výstižné svedectvo o zložitosti partnerských i rodinných vzťahov v súčasnom svete.

Úspešné talianske snímky podávajú výstižné svedectvo o svete v ktorom žijeme, zamýšľajú sa nad zložitosťou medziľudských vzťahov, krehkosťou partnerských  a rodinných pút i nad silou priateľstva. Filmoví tvorcovia si tentokrát prizvali na spoluprácu tých najpovolanejších – talianskych spisovateľov, ktorí dokážu nastaviť zrkadlo doby tak, ako nikto iný. Filmové príbehy sú adaptáciou románov a ich autori sa v prevažnej miere podieľali aj na tvorbe scenárov.

Cinevitaj otvorí v utorok 23. mája o 19:30 snímka Kolibrík

Réžie sa chopila režisérka Francesca Archibugi, ktorá sa vo svojich filmoch v prevažnej miere venuje vzťahovým a rodinným témam. Je prirodzené, že tentokrát siahla po knižnom bestselleri Kolibrík. Životný príbeh Marca Carreru (Pierfrancesco Favino) je plný osudových náhod, strát a veľkých lások. Rozprávanie sa odvíja od sily spomienok, ktoré nám umožňujú plynulo prechádzať z jedného obdobia do druhého, od začiatku 70. rokov až do blízkej budúcnosti. Jedného dňa Marco stretne pri mori Luisu Lattes (Bérénice Bejo). Ich láska sa nikdy nenaplní, ale pretrvá až do konca života. Kolibrík je príbeh o vrodenej životnej sile, o boji, ktorý všetci zvádzame, aby sme pomocou mocných zbraní ilúzií, šťastia a radosti zvládli to, čo sa nám zdá neznesiteľné. Sandro Veronesi získal za svoj román v roku 2020 prestížnu taliansku cenu Premio Strega. V slovenskom preklade Stanislava Valla ho vydalo vydavateľstvo Slovart v roku 2021. Snímka bola nominovaná na národnú filmovú cenu David di Donatello v kategóriách najlepší scenár a najlepšia pieseň. Filmu dominujú herecké výkony Pierfrancesca Favina, Kasie Smutniak a Nanniho Morettiho a podmanivá záverečná pieseň tohtoročného víťaza festivalu San Remo Marca Mengoniho.

Druhou snímkou prehliadky je film režiséra Bernarda Bertolucciho Ja a Ty, na programe je v nedeľu 28. mája  o 20.00 hod.

Román Ja a ty vyšiel v roku 2010 a pre úspešného talianskeho autora Niccolu Ammanitiho znamenal najväčší komerčný úspech. V slovenčine ho aktuálne vydalo vydavateľstvo Drewo a srd v preklade Stanislava Valla. Lorenzo má trinásť a je tak trochu samotár. Introvert. Je v pohode, ale rodičia tým trpia. Prekladajú ho zo školy do školy, jednoducho chcú, aby zapadol do kolektívu, našiel si priateľov. A tak im chce urobiť radosť, najmä mame: oznámi jej, že odchádza na lyžiarsky zájazd do Cortiny. Pravdaže to nie je pravda, prázdninový týždeň prečká v pivnici, kde naňho čaká prekvapenie... „Pivnica“ sa ako téma opakuje takmer vo všetkých Ammanitiho dielach a predstavuje akúsi formu očistca. Knihou sa inšpiroval Bernardo Bertolucci, ktorý podľa neho natočil svoj posledný celovečerný film. Snímka získala Zlatý glóbus 2013 za hudbu, skladby Cure, Muse a Davida Bowieho nám pomáhajú preniknúť do vnútorného sveta hlavného hrdinu.

Filmové spracovanie mimoriadne úspešného románu Donatelly di Pietrantonio Tá, čo sa vracia je na programe v nedeľu 11. júna o 20:00 h.

Rok 1975, stredné Taliansko. Trinásťročné dievča zaklope na dvere neznámeho bytu s kufrom v ruke a plnou taškou topánok. Takto začína príbeh dospievajúcej Arminuty, ktorá prišla zo dňa na deň o všetko: o útulný domov, najbližších priateľov a predovšetkým o bezpodmienečnú lásku mamy a otca,  ktorých doposiaľ považovala za svojich rodičov. Pre dievča sa začína nový a úplne iný život. Dom je malý a ponurý, je tu kopec súrodencov a nedostatok jedla. Zoči-voči novej životnej situácii sa dievčina musí vysporiadať s pocitom osamelosti a prijať fakt, že ju vlastná rodina dvakrát zradila. Strohý a expresívny jazyk, ktorým Donatella Di Pietrantonio dokázala vyrozprávať príbeh o vzťahoch matiek a dcér prenikol aj do jeho filmovej podoby. Film získal Donatellovho Davida za adaptovaný scenár. Román Tá, čo sa vracia vyšiel v roku 2018 vo vydavateľstve Inaque v preklade Adriany Šulíkovej a stal sa knižným hitom.

Predposlednou snímkou prehliadky je titul Zviazaní. Festival ho uvedie v sobotu 17. júna o 20:00.

Neapol, osemdesiate roky: manželstvo Alda a Vandy sa dostalo do krízy, keď sa Aldo zamiloval do mladej Lidie. Po tridsiatich rokoch sú však manželia stále spolu. Z tridsaťročného rodinného príbehu, ktorý zasiahne dve generácie a je zviazaný skôr ostnatým drôtom než ľúbostnými putami, sa vynára otázka: máš právo podriadiť svoj život láske? Zviazaní je film o tajných putách, ktoré nás spájajú. Nie je to iba láska, čo drží pri sebe dvoch ľudí, ale aj to, čo po nej zostane, keď sa pominie. Môžete spolu zostať z ľútosti, hanby, nevraživosti, v zúfalom pokuse dodržať dané slovo. Je to film o tom, aké škody vie napáchať láska, keď nám náhle skríži cestu a ešte horšie, keď nás náhle prestane sprevádzať. Film získal v roku 2021 Zlatý glóbus za najlepšiu réžiu. Vznikol na motívy rovnomenného románu Domenica Starnoneho, ktorý vyšiel vo Vydavateľstve Inaque v roku 2019 v preklade Petra Bilého.

Cinevitaj uzavrie v utorok 20. júna o 19:30 intímny príbeh o priateľstve a hľadaní zmyslu života v tichu majestátnych hôr nakrútený podľa bestselleru Paola Cognettiho Osem hôr.

„Tento príbeh som začal písať ešte ako dieťa; je to príbeh, ktorý mi patrí, tak ako mi patria moje spomienky. Keď sa ma pýtajú, o čom je, vždy odpoviem: o dvoch priateľoch a jednej hore. Áno, presne o tom,“ uviedol autor literárnej predlohy Paolo Cognetti.

Pietro (Luca Marinelli) je chlapec z rušného talianskeho mesta, Bruno (Alessandro Borghi) je chlapec zo zabudnutej alpskej dediny. Jeden sa každé leto vracia do hôr s rodičmi, druhý kopce nikdy neopúšťa. Zdieľajú lásku k majestátnym vrcholom, zložitý vzťah k vlastným otcom a časom i husté brady. Tak ako príroda rastie, usychá a znovu kvitne, mení sa aj ich priateľstvo. Strata v Pietrovom živote ho po mnohých rokoch zavedie späť na vidiek a opätovné stretnutie s Brunom zmení jeho pohľad na svet. Pôsobivá dráma o hodnote priateľstva a prerode chlapcov v mužov sa odohráva v spektakulárnom prostredí Álp či Himalájí. Z deviatich nominácií na taliansku filmovú cenu David di Donatello získal štyri – za najlepší film, adaptovaný scenár, kameru a zvuk.

Odporúčame

koncert

Billy Barman a dievčatá zo SĽUK-u - Vianočný koncert

Show plná tanca a slovenských ľudových skladieb v podaní kapely Billy Barman a dievčat z folklórneho umeleckého súboru SĽUK.Viac
So 16.12.2023 / STARS auditorium
od vás odporúčame!
divadlo

Kopny! Buchny! Ric!

Hra DPOH v réžii Gejzu Dezorza.Viac
Št 14.12.2023 / DPOH
odporúčame!
divadlo

Uhol_92: Ponížení a krvilační

Ut 19.12.2023 / A4 - priestor súčasnej kultúry
odporúčame!
divadlo

Kým prídu Stouni...

29.12.2023 - 24.1.2024 / Slovenské národné divadlo - Činohra
odporúčame!