film

Přípravy k filmu T

Milan Klepikov sa vo filme na pomedzí experimentu a poetického dokumentu zaoberá koncom sveta, aspoň teda tak, ako ho definoval básnik Petr Král. Podľa neho sa totiž deti rodia do sveta, ktorý má svoj koniec už za sebou.
Táto akcia sa konala v minulosti

S cieľom pochopiť, ako sa na tento koncept pozerá samotná mladá generácia, a zároveň zaznamenať koniec kinematografie, ako sme ju poznali dodnes, vytvára Klepikov neusporiadaným lovom vizuálnych i auditívnych podkladov filmový skicár, ktorému vládnu útržky životov mladých aktérov, ktorí majú koniec sveta už zdanlivo za sebou, ale aj dlhé roky budúcnosti pred sebou.


Záchrana všetkého, čo nemožno zachrániť

Koniec sveta nie je žiadna katastrofa!

Myšlienku, že matky dnes rodia deti do sveta, ktorý má svoj koniec už za sebou, nazval básnik Petr Král najväčším tabu dneška. Vybral som sa za ním, ale hlavne za ľuďmi, o ktorých vlastne hovorí. Koľko života je možné ešte vyvzdorovať v dobe "koncov"? Končeniu kinematografie sa dá zabrániť iba zbesilým lovom malých optických a akustických pokladov, skrytých v gestách a hlasoch. Forma: skicár.

„Otázku, či je to dokument alebo nie, by som prenechal iným, pre mňa je každý film dokument alebo naopak žiadny a všetky sú aj nie sú fikcie. Rozdeľovaním na žánre sa ešte nikdy nikto k žiadnemu podstatnému poznatku nedostal. Tvrdím ja.” (Milan Klepikov, filmový dramaturg, historik, autor esejí a režisér, vyštudoval filmovú vedu na Karlovej univerzite a od roku 2000 je zodpovedný za program Ponrepa, kina Národného filmového archívu).

Réžia: Milan Klepikov, ČR, 93 min, 2021, česky

Film na ČSFD

Vstupné: 4 € predpredaj / 3 € zľavnené / 5 € na mieste

Odporúčame

film

Úžasný Mauric (dabing)

Zo sveta Úžasnej Plochozeme a kníh Terryho Pratchetta prichádzajú do kín obľúbení hrdinovia v animovanej komédii pre celú rodinu...Viac
SĽUK / Kino Mier Modra / Kino Mier Senec / Cinema City Vivo / Cinema City Eurovea / Cinema City Aupark / Cin...
KIDSTOWN odporúčame!
koncert

In Jazz We Trust: NikiStein Reunion (SK/BRA)

Št 30.3.2023 / Nu Spirit Bar
odporúčame!
výstava

Ženy – príbehy žien, ktoré ovplyvnili svet

26.5.2022 - 31.3.2023 / Múzeum židovskej kultúry SNM
odporúčame!
festival

Víno pod hviezdami 2023

7. ročník festivalu Víno pod hviezdami konajúci sa v romantickom prostredí pezinských vinohradov pod Starou horou. Príďte...Viac
4.8.2023 - 6.8.2023 / Vinohrady Pezinok
odporúčame!