film
festival

Jeden svet 2022

23. ročník Medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov Jeden svet chce otriasť pojmom domov v základoch. Toto jednoduché slovo našej slovnej zásoby sa totiž nespája u každého s teplom, ako sa to zvykne hovoriť. Festival Jeden svet preto 5. – 11. novembra vo svojom programe vymetie rozličné kúty domovov na celom svete.

          

 

 

odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

Počas siedmich dní vám festival prinesie špičkové filmy z celého sveta, ktoré reflektujú tému domova. Niektoré si môžete pozrieť  online z pohodlia Vašej obývačky a iné zas naživo v kinách, kde máte možnosť stretnúť filmových tvorcov, spisovateľov a ľudskoprávnych aktivistov z celého sveta, napríklad aj na Oscara nominovanú Jessicu Kingdon.
 

Program:

5.11. - 6.11.

12:00 - 12:00 Vonku, Dážď, čo sa nikdy nekončí, Horský chodník, Medzi nebom a horami, Pryvoz, online

6.11.

14:00 Mjanmarské denníky, A4 – priestor súčasnej kultúry

17:00 Nelly a Nadine, Kino Mladosť

17:00 Shabu (premietanie je vhodné aj pre ľudí s citlivejším zmyslovým vnímaním), A4 – priestor súčasnej kultúry

19:00 Telo na telo diskusia s režisérkou Mariou Iovine (film obsahuje špeciálne titulky a audiokomentár cez slúchadlá – premietania sa môžu zúčastniť aj ľudia so sluchovým aj zrakovým znevýhodnením), Kino Klap (Filmová a televízna fakulta VŠMU)

6.11. - 7.11.

12:00 - 12:00 Ako to chcem ja, Ostrov melanchólie, Projekt Kartel, Návod na prežitie, online

 

7.11.

16:00 Odlúčené, A4 – priestor súčasnej kultúry

17:00 René – väzeň slobody, Kino Mladosť

18:00 Ozvena, A4 – priestor súčasnej kultúry

19:00 Návštevníci, Kino Klap (Filmová a televízna fakulta VŠMU)

21:00 Tri minúty (po)zastavené v čase, A4 – priestor súčasnej kultúry

7.11. - 8.11.

12:00 - 12:00 Jednotka intenzívneho života, Vitajte späť, zbohom, Láska, nemecké marky a smrť, Manželstvo, online

 

8.11.

18:00 Naša voľba, náš hlas, Goetheho inštitút

19:00 Adam Ondra: Posúvať hranice, Kino Klap (Filmová a televízna fakulta VŠMU)

20:00 Jeden svet v krátkosti, A4 – priestor súčasnej kultúry

8.11. - 9.11.

12:00 - 12:00 Sami proti všetkým, Územie, Návrat: Život po ISIS, Terapia, online

 

9.11.

18:00 Pongo Calling, A4 – priestor súčasnej kultúry

19:00 Odpočítavanie – posledný film Ivana Palúcha, Kino Klap (Filmová a televízna fakulta VŠMU)

20:00 My Street Films SK, A4 – priestor súčasnej kultúry

9.11. - 10.11.

12:00 - 12:00 Večná jar, Dežo Hoffmann – fotograf Beatles, Fragile Memory, Umelá inteligencia vo vojne, online

 

10.11.

16:00 Za zvieratá, A4 – priestor súčasnej kultúry

17:00 Vzostup, Kino Klap (Filmová a televízna fakulta VŠMU)

18:00 Odchádzania, A4 – priestor súčasnej kultúry

20:00 Krava, Kino Mladosť

10.11. - 11.11.

12:00 - 12:00 Aja, Posledný turista, Rebélia, Záložňa, online

 

11.11.

17:00 +/- 90, Kino Klap (Filmová a televízna fakulta VŠMU)

11.11. - 12.11.

12:00 - 12:00 Náročná cesta domov, Deti hmly, Dcéry, Naša sloboda

 

Sprievodné podujatia:

5. 11.

17:00 Dekonštrukcia kolonialistických naratívov v dokumentárnej kinematografii a priemysle, A4 – priestor súčasnej kultúry viac info

6. 11.

17:00 Audiovízia bez bariér II: Aj nevidiaci majú právo na kino, Kino Klap (Filmová a televízna fakulta VŠMU) viac info

18:00 Workshop filmového zvuku, Kino Klap (Filmová a televízna fakulta VŠMU) viac info

20:00 Kapitalks na Jednom svete: Ľudské práva až pod kožu, A4 – priestor súčasnej kultúry viac info  

           + Human Rights Tattoo

7. 11.  

18:30 Kapitalks na Jednom svete: 3,50 na mesiac a sprcha dvakrát týždenne, A4 – priestor súčasnej kultúry viac info

8. 11.   

18:00 Café Európa: Stratení v reklame, A4 – priestor súčasnej kultúry viac info

22:00 Jeden svet po zotmení: DJ NED, A4 – priestor súčasnej kultúry

9. 11.

19:30 Diskusia s Deníkom N: Ako vyvážiť a neznevážiť? Obrazy rómskej menšiny v médiách, A4 – priestor súčasnej kultúry viac info

22:00 Jeden svet po zotmení: Karaoke Tundra / Irrenafford, A4 – priestor súčasnej kultúry

10. 11.   

16:30 Café Európa: Európa po vojne, A4 – priestor súčasnej kultúry viac info

18:00 Harald Jähner: Čas vlkov. Život v troskách Tretej ríše – krst knihy, Goetheho inštitút viac info

19:00 Masterclass: Jessica Kingdon, Kino Klap (Filmová a televízna fakulta VŠMU) viac info

22:00 Jeden svet po zotmení: Karaoke Tundra / Irrenafford, A4 – priestor súčasnej kultúry

11. 11.

19:00 Flashback – slávnostné odovzdávanie cien spojené s predstavením Divadla bez domova, A4 – priestor súčasnej kultúry viac info 

21:00 Projekcia víťazného filmu, A4 – priestor súčasnej kultúry viac info

22:00 Jeden svet po zotmení: Vesnu, A4 – priestor súčasnej kultúry

Ďalšie sprievodné podujatia a viac info.

Medzinárodný festival dokumentárnych filmov Jeden svet počas siedmich dní prinesie špičkové filmy z celého sveta, ktoré reflektujú tému domova. Niektoré si môžete pozrieť  online z pohodlia vašej obývačky a iné zas naživo v kinách, kde máte možnosť stretnúť filmových tvorcov, spisovateľov a ľudskoprávnych aktivistov z celého sveta, napríklad aj na Oscara nominovanú Jessicu Kingdon.

Vďaka filmu Vzostup (Ascension), ktorého autorkou je už spomínaná čínsko-americká režisérka a producentka Jessica Kingdon, sa na chvíľu ocitnete v továrňach, kde sa vyrábajú tie najobyčajnejšie veci našich domácností, ale aj inteligentné robotické sexuálne bábiky. „Krajina, ktorá bola v minulosti známa ako svetová továreň, je teraz jedným z najväčších spotrebiteľských trhov na svete,“ prezradila v rozhovore pre magazín Vogue. Môže za to tzv. čínsky sen. Tento termín spopularizoval prezident Si Ťin-pching. Síce sa podobá americkému snu a sľubuje, že ak budú ľudia tvrdo pracovať, dosiahnu ekonomickú stabilitu, no v skutočnosti sa za ním skrýva čínsky nacionalizmus. Možno najviac prekvapivým momentom vo filme je remeselná zručnosť pracovníčok, ktoré starostlivo maľujú a upravujú robotické bábiky. „Bol to vrchol irónie na pracovisku,“ zhodnotila Kingdon. „Vidíte, ako ženy nežne vyrábajú bábiky pre tú najzákladnejšiu mužskú túžbu, no zároveň je to pre ne len obyčajná práca." Celovečerný film Vzostup získal nominácie na Oscara,  Critics Choice Awards, Cinema Eye Honors, IDA Award či Independent Spirit Award. Jessica Kingdon bude mať na Jednom svete aj masterclass pre verejnosť a študentov.

Saila Kivelä je nielen režisérkou, ale aj aktivistkou, ktorá tajne natáčala zábery zo zvieracích fariem. Svedectvo o tom, v akých podmienkach zvieratá žijú, otriaslo mnohými nielen vo Fínsku, ale aj za jeho hranicami. Sailu následne čakal trojročný právny zápas, v ktorom pre ňu prokurátor žiadal trest odňatia slobody a farmári zas chceli najvyššie odškodnenie. Na festivale Jeden svet uvedie svoj autobiografický film Za zvieratá (Eläinoikeusjuttu). Po jeho projekcii bude prirodzene nasledovať diskusia so Sailou Kivelä, ale aj s Europoslancom Michalom Wiezikom.
 

Ďalšou výnimočnou osobnosťou na festivale bude ukrajinská režisérka Alina Gorlova, ktorá osobne uvedie svoj film Dážď, čo sa nikdy nekončí (This Rain Will Never Stop). Je natočený v nápadnej čiernobielej podobe, ktorá nie je náhodná. Symbolizuje kontrast vojny a mieru. Vo filme sa totiž stretávame s 20-ročným Andriyom Suleymanom. Spoločne so svojou kurdskou rodinou musel utiecť pred sýrskou občianskou vojnou na Ukrajinu, odkiaľ pochádza jeho mama. Začínajú nový život v malom meste na východe krajiny, kde ich však zastihne ďalší vojenský konflikt.

Talianska režisérka Maria Iovine má cit pre spoločenskú angažovanosť, inkluzívnosť, ale aj pútavé rozprávanie, v ktorom dokáže vyzdvihnúť úlohu a osobnosť žien nášho tisícročia. Na festivale osobne uvedie svoj film Telo na telo (Corpo a corpo) o medailistke z paralympiády v Tokiu 2020. Triatlonistke Veronice Yoko Plebani navždy poznačila telo bakteriálna meningitída. Vie, že bez boja nikdy nedosiahne úspech. A tak, ako ju nedokázala zastaviť smrteľná baktéria, nepodarí sa to ani koronavírusu. Napriek pozastaveniu športových aktivít je odhodlaná získať ďalšiu medailu. Film Telo na telo je nielen o sile ľudského odhodlania, ale spoznávame v ňom aj rozličné štandardy krásy, silu žien a bezhraničnú energiu v boji za rodovú rovnosť. 

Na festivale Jeden svet sa môžete stretnúť aj s českou dokumentárnou hviezdou Helenou Třeštíkovou, rešpektovanou producentkou a sales agentkou Irenou Taskovski, umelcom a iniciátorom projektu Human rights tattoo Sanderom van Busselom a mnohými ďalšími zaujímavými osobnosťami. V Slovenskej premiére uvidíte niekoľko domácich, českých a zahraničných filmov.

Bratislavské projekcie, obohatené o stretnutia so zaujímavými osobnosťami a iné špeciálne bonusy, sa uskutočnia v Kine Klap Filmovej a televíznej fakulty VŠMU, v A4 – priestore súčasnej kultúry a v kine Mladosť.  

---

Medzinárodný festival dokumentárnych filmov Jeden svet sa koná 5. – 11. novembra pod záštitou prezidentky Slovenskej republiky Zuzany Čaputovej, primátora hlavného mesta SR Bratislavy Matúša Valla a Európskej komisie.

Festival Jeden svet finančne podporil Audiovizuálny fond. Hlavným organizátorom je nezisková organizácia Človek v ohrození.   

  • Krátky film Commodity City, r. Jessica Kingdon - Aký je každodenný život predavačov, ktorí pracujú na najväčšom spotrebiteľskom trhu na svete Yiwu Markets v Číne?

  • Krátky film It’s Coming!,  r. Jessica Kingdon & Nathan Truesdell - O inteligentných robotických sexuálnych bábikách a ich produkcii.

 

 

Odporúčame

výstava

Prológ. 12 farieb reality

Zrekonštruovaná Slovenskú národná galéria je otvorená! Jej novými priestormi vás po prvýkrát prevedie dvanásť tematických...Viac
11.12.2022 - 31.12.2023 / Slovenská národná galéria Bratislava
odporúčame!
koncert

Vltava (CZ) & Hviezda

Št 20.7.2023 / Pink Whale
odporúčame!
iná akcia

Trh - Piac - Markt

10.6.2023 - 1.7.2023 / Stará tržnica
odporúčame!
film

Moc

V dráme s prvkami politického thrilleru je nešťastná náhoda na poľovačke, pri ktorej zomrie človek, začiatkom príbehu, ktorý...Viac
Kino Mier Modra / Slovenská národná galéria Bratislava / Kino Lumière
odporúčame!