film
festival

Jeden svet 2018

19. ročník Medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov Jeden svet prebehne v Bratislave od 11. do 16. októbra. Bude venovaný spomienke na Jána a Martinu.

odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti


Program podľa dátumov: 9. október / 11. október / 12. október / 13. október / 14. október / 15. október / 16. október

9. októbra 2018  – utorok

Artforum
19:00  Pamäť – Sloboda – Spomínanie: debata s Monikou Vrzgulovou, Róbertom Kirchhoffom, moderuje Soňa Gyarfášová

---------------------

11. októbra 2018 – štvrtok

Mladosť
16:00  Veliteľka Arian / Alba Sotorra / Nemecko, Španielsko, Sýria / 2018 / 77 min. / kurdsky / slovenské a anglické titulky  (HH)
18:00   Čističi / Hans Block, Moritz Riesewieck / Nemecko, Brazília, Holandsko, Taliansko, USA / 2018 / 80 min. / anglicky / české a anglické titulky  (UP) + Q&A
20:30   Mäso je pasé / Marc Pierschel / Nemecko / 2017 / 95 min. / anglicky, nemecky / české a anglické titulky  (MPV)

KC Dunaj
20:00   Keď sa Boh nepozerá / Till Schauder / USA, Nemecko / 2017 / 88 min. / anglicky, perzsky, nemecky / české a anglické titulky  (HH)

Goetheho inštitút
18:00 Jeden svet s Absyntom: Beseda s Evou Umlauf k jej novej knihe z vydavateľstva Absynt – Číslo na tvojom predlaktí je modré ako tvoje oči, moderuje Michal Hvorecký

--------------------

12. október 2018 – piatok

Kino Lumiére
K1
16:15   Nič sa neodpúšťa / Vincent Coen, Guillaume Vandenberghe / Belgicko, Francúzsko, Maroko / 2017 / 62 min. / francúzsky / české a anglické titulky  (UP)
17:45   Dôstojne zomrieť / Jesse van Venrooij / Holandsko / 2018 / 52 min. / holandsky / slovenské titulky  (UP)  + Q&A
20:00   Cirkus Rwanda / Michal Varga / Česko, Slovensko / 2018 / 80 min. / česky, rwandsky, anglicky / slovenské a anglické titulky  (SČĽP) *  + Q&A

K2
16:15   Spýtaj sa vašich / Barbora Berezňáková / Slovensko / 2018 / 28 min. / slovensky  (MPV)  + Q&A - vstup je voľný
17:15   Okupácia 1968 / Jevdokija Moskvina, Linda Dombrovszky, Magdalena Szymków, Marie Elisa Scheidt, Stefan Komandarev / Slovensko, Česko, Poľsko, Maďarsko, Bulharsko / 2018 / 130 min. / slovensky, česky, poľsky, maďarsky, bulharsky, nemecky, rusky / slovenské a anglické titulky  (SČĽP)
20:00   Závislá od mäsa / Marijn Frank / Holandsko / 2015 / 74 min. / holandsky / slovenské titulky  (SŠ)
21:45   Bojovníčka s nenávisťou  / Vincenzo Caruso / Nemecko, Taliansko / 2017 / 52 min. / nemecky, anglicky / slovenské a anglické titulky  (HH)

Mladosť
16:00  Osamelý boj Thomasa Reida / Feargal Ward / Írsko / 2017 / 77 min. / anglicky / české a anglické  (HH)
17:45   Hráč s deťmi / Fèlix Colomer / Španielsko / 2017 / 94 min. / katalánsky, španielsky / slovenské a anglické titulky  (SŠ)  + Q&A
20:30   Proces / Askoľd Kurov / Estónsko, Poľsko, Česko / 2018 / 70 min. / rusky, ukrajinsky, anglicky / slovenské a anglické titulky (UP)

Café Berlinka
19:30   Neviditeľné deti / Marek Franko / Slovensko / 2018 / 27 min. / slovensky  (SČĽP)  - vstup je voľný
20:00   Diskusia Tajné životy: obťažovanie, pedofília, veci, o ktorých mlčíme, hostia: Miroslav Kocúr, Oľga Pietruchová, Silvia Porubanová 

Klub pod Lampou
18:00   Diskusia .glóbus & Jeden svet: Za Olega Sencova, hostia: Jana Bučka, Jefim Fištejn,Alexander Duleba, moderuje: Matúš Dávid

Artforum
19:00  Jeden svet s Absyntom: Beseda  s Andrejom Bánom k jeho novej knihe Slon na Zemplíne z vydavateľstva Absynt, moderuje Samo Marec

--------------------

13. október 2018 – sobota

Kino Lumiére
K1
14:00   Mama plukovníčka / Francúzsko, Konžská demokratická republika / 2017 / 72 min. / lingala, svahilsky / české a anglické titulky  (HH)
16:00   Švédi z osady / Katarína Farkašová / Slovensko / 2018 / 74 min. / anglicky, slovensky / slovenské a anglické titulky  (SČĽP) *
17:14    Rómska debata, hostia: Irena Bihariová, Irma Horváthová, Andrej Belák, moderuje Martin Vavrinčík
19:00   Osudy slobody / Jakub Šuvada / Slovensko / 2018 / 20 min. / slovensky / anglické titulky  (ŠP) *  + Q&A - vstup je voľný
21:00   Silvana na / Mika Gustafson, Christina Tsiobanelis, Olivia Kastebring / Švédsko / 2017 / 90 min. / anglicky, arabsky, litovsky, švédsky / české a anglické titulky  (HH)

K2
14:00   Môj neznámy vojak / Anna Kryvenko / Česko, Lotyšsko, Slovensko / 2018 / 80 min. / česky, slovensky, rusky / slovenské titulky  (SČĽP)  + Q&A
16:00   Zlodeji času / Cosima Dannortizer / Španielsko, Francúzko / 2018 / 84 min. / anglicky, francúzsky, japonsky, nemecky, holandsky, katalánsky, španielsky / slovenské a anglické titulky  (MPV)
18:00   Hráč s deťmi / Fèlix Colomer / Španielsko / 2017 / 94 min. / katalánsky, španielsky / slovenské a anglické titulky  (SŠ)  + Q&A
21:00   Ženy Zlatého úsvitu / Håvard Bustnes / Nórsko, Dánsko, Fínsko / 2017 / 92 min. / anglicky, grécky jazyk / české a anglické titulky  (MPV)

Mladosť
10:00   Aktivistka / Petteri Saario / Fínsko / 2017 / 57 min. / fínsky / české a anglické titulky  (JSD)
11:15   Všetci diktátorovi muži / Marjolaine Grappe / Francúzsko / 2018 /  anglicky, francúzsky, nemecky / slovenské a anglické titulky  (UP)
12:30   Dôstojne zomrieť / Jesse van Venrooij / Holandsko / 2018 / 52 min. /  holandsky / slovenské titulky   (HH)  + Q&A
15:30   V zajatí / Bernadett Tuza-Ritter / Maďarsko-Nemecko /2017 / 89 min.  /maďarsky /české a anglické titulky (SŠ)
17:15   Za zenitom / Sunny Bergman / Holandsko / 2007 / 55 min. / anglicky, holandsky / slovenské a anglické titulky  (SŠ)
18:30  Lapačky snov / Kim Longinotto / Spojené kráľovstvo, USA / 2015 / 104 min. / anglicky / české a anglické titulky  (HH)
20:30  Projekt Babička / Bálint Révész / Maďarsko, Spojené kráľovstvo / 2017 / 93 min. / anglicky, maďarsky, nemecky / české a anglické titulky  (HH)

Kino Klap VŠMU 1
14:00   Ženy venezuelského chaosu / Margarita Cadenas / Francúzsko, Venezuela / 2017 / 83 min. / španielsky / české a anglické titulky  (MPV)
16:00   Cudzinec v raji / Guido Hendrikx / Holandsko / 2016 / 73 min. / anglicky / české a anglické titulky  (SŠ)
18:00   Niečo naviac / Palo Kadlečík, Martin Šenc / Slovensko / 2018 / 67 min. / slovensky / anglické titulky (SČĽP)  + Q&A
19:30   Hľadač mín / Hogir Hirori, Shinwar Kamal / Švédsko / 2017 / 82 min. / kurdsky / české a anglické titulky  (HH)

Kino Klap VŠMU 2
15:00  Rebelská stredná v Berlíne / Alexander Kleider / Nemecko / 2017 / 92 / nemecky / české a anglické
titulky (SŠ)
17:00   Červená duša / Jessica Gorter / Holandsko / 2017 / 90 min. / rusky / české a anglické titulky  (SŠ)
19:00   V mojej izbe / Ayelet Albenda / Izrael / 2017/  70 min. / anglicky / slovenské a anglické titulky  (SŠ)
20:20  Xenofóbia / Barbora Sliepková / Slovensko / 2018 / 26 min. / slovensky  (SČĽP)

KC Dunaj
12:00   Hranice práce / Apolena Rychlíková / Česko / 2017 / 71 min. / česky / anglické titulky  (SČĽP)
13:15   Európa: Na ktorých deťoch záleží? / Jenne Magno / 2017 / česky, anglicky / české titulky / 75 min.  (UP)
14:30   Diskusia Táto krajina nie je pre deti, hostia: Anna Siminghton Maar, Gwendolyn Albert, protagonista
filmu  
15:30   Biomasaker, Zdravie za milión, Pezinská skládka / Jana Bučka, Lenka Moravčíková-Chovanec, Lena Kušnieriková / Slovensko / 2018 / 30 + 29 + 27 min. / slovenský / titulky  (SČĽP)  + Q&A - vstup je voľný

Café Berlinka
19:30   Stand-up show Kate Smurthwaite, ForniKATEress: Polyamoria v praxi / v anglickom jazyku
20:30 Q&A s Kate Smurthwaite
21:00  Papučová noc: Naprieč svetom – spoveď slobodnej  ženy / Jennifer Fox / USA / 2006 / 5 x 58 (290) min. / anglicky / anglické  titulky  (MPV)

Artforum
10:00 – 11:00  Jeden svet s Artforom: Posvieťte si s nami na slobodu, knižné interaktívne programy pre deti vo veku 5 – 10 rokov  

--------------------

14. október 2018 – nedeľa

Kino Lumiére
K1
14:00   Azúrová / Karina Holden / Austrália / 2017 / 76 min. / anglicky / české titulky  (MPV)
15:20   Diskusia Proti prúdu: Ako ustáť globálny konzum, hostia: Ivana Maleš, Alžbeta Irhová-Bagbet, Annamarie Velič, moderuje Lukáš Osvald
16:30   Pred zločinom / Monika Hielscher, Matthias Heeder / Nemecko / 2017 / 88 min. / anglicky, francúzsky, nemecky / české a anglické titulky  (SŠ)
18:30   Keď príde vojna / Jan Gebert / Česko, Chorvátsko / 2018 / 76 min. / slovenský / anglické titulky  (SČĽP) + Q&A
21:00   Všetci diktátorovi muži / Marjolaine Grappe / Francúzsko / 2018 /  anglicky, francúzsky, nemecky / slovenské a anglické titulky  (UP)

K2
14:00   Lapačky snov / Kim Longinotto / Spojené kráľovstvo, USA / 2015 / 104 min. / anglicky / české a anglické titulky  (HH)
16:15   Mesto duchov / Matthew Heineman / USA / 2017 / 90 min. / anglicky, arabsky / české a anglické titulky  (UP)
19:15   Závislá od mäsa / Marijn Frank / Holandsko / 2015 / 74 min. / holandsky / slovenské a anglické titulky  (SŠ)
20:30   Červená duša / Jessica Gorter / Holandsko / 2017 / 90 min. / rusky / české a anglické titulky  (SŠ)

Mladosť
12:00   Pásmo detských filmov (Rodičia s deťmi) / 2 x 30 min., vhodné pre vek 8 – 10 r.  a 11 – 14 r. / český dabing  (JSD)
14:00   V zajatí / Bernadett Tuza-Ritter / Maďarsko, Nemecko / 2017 / 89 min. / maďarsky / české a anglické titulky  (SŠ)
16:30    Genezis 2.0 / Christian Frei, Maxim Arbugajev / Švajčiarsko, Čína, Rusko, Južná Kórea, USA / 2018 / 112 min. / rusky, anglicky, jakutsky, kórejsky / slovenské a anglické titulky  (MPV)
19:00   Prípad Kalmus / Adam Hanuljak / Slovensko / 2018 / 78 min. / slovensky, nemecky / slovenské a anglické titulky  (SČĽP) + Q&A
21:00   Nič sa neodpúšťa / Vincent Coen, Guillaume Vandenberghe / Belgicko, Francúzsko, Maroko / 2017 / 62 min. / francúzsky / české a anglické titulky  (UP)

Kino Klap VŠMU 1
13:30   Mama plukovníčka / Francúzsko, Konžská demokratická republika / 2017 / 72 min. / lingala, svahilsky /české a anglické titulky  (HH)
15:00   Kroky na hrane / Viliam Bendík / Slovensko / 2017 / 40 min. / slovensky / anglické titulky  (SČĽP) + Q&A
16:30   Poetka / Stefanie Brockhaus, Andreas Wolff / Nemecko / 2017 / 90 min. / arabský / české a anglické
titulky  (HH) + Q&A
19:00   Veliteľka Arian / Alba Sotorra / Nemecko, Španielsko, Sýria / 2018 / 77 min. / kurdsky / slovenské a anglické titulky  (HH) +Q&A

Kino Klap VŠMU 2
11:00   Ženy Zlatého úsvitu / Håvard Bustnes / Nórsko, Dánsko, Fínsko / 2017 / 92 min. / anglicky, grécky jazyk / české a anglické titulky  (MPV)
13:00   Naprieč svetom – spoveď slobodnej  ženy / Jennifer Fox / USA / 2006 / 6x 58 (353) min. / anglicky / titulky  (HH)
14:00 – 1.diel
15:00 – 2.diel
16:00 – 3.diel
17:00 – 4.diel
18:00 – 5.diel
19:00 – 6.diel
20:00   Bez identity / Michael Drob / USA / 2014 / 96 min. / anglicky, rusky / slovenské a anglické titulky  (MPV)

Café Berlinka
14:00   Európsky sen: Srbsko / Jaime Alekos / Španielsko / 2018 / 19 min. / anglicky / slovenské a anglické titulky  (UP) - Vstup je voľný
14:20   Diskusia S utečencom v obývačke, hostia: Anna Alboth, Zuzana Števulová

----------------------

15. október 2018 – pondelok

Kino Lumiére
K1
16:30   Aktivistka / Petteri Saario / Fínsko / 2017 / 57 min. / fínsky / české a anglické titulky  (JSD)
18:00    Kubánski rafteri / Carles Bosch / Španielsko / 2002 / 120 min. / španielsky / slovenské a anglické titulky  (MPV) + Q&A
21:00   Mäso je pasé / Marc Pierschel / Nemecko / 2017 / 95 min. / anglicky, nemecky / české a anglické titulky  (MPV)

K2
16:00   Bez identity / Michael Drob / USA / 2014 / 96 min. / anglicky, rusky / slovenské a anglické titulky  (MPV)/
17:40 Diskusia Ľudia bez občianstva, hosť Yolande Ditewig
19:00  Čističi / Hans Block, Moritz Riesewieck / Nemecko, Brazília, Holandsko, Taliansko, USA / 2018 / min. / anglicky / české a anglické titulky  (UP)
21:00 Hranice práce / Apolena Rychlíková / Česko / 2017 / 71 min. / česky / anglické titulky  (SČĽP)

Mladosť
16:00   Smutné jazyky / Anna Grusková / Slovensko / 2018 / 60 min. / slovensky / slovenské a anglické titulky  (SČĽP) + Q&A
18:00  / Cosima Dannortizer / Španielsko, Francúzko / 2018 / 84 min. / anglicky, francúzsky, japonsky, nemecky, holandsky, katalánsky, španielsky / slovenské a anglické titulky  (MPV)
19:45   302 životov / Lee Sang-hao, Ahn Hae-ryong / Južná Kórea / 2014 / 77 min. / kórejsky / slovenské a anglické titulky  (UP)
21:15   Za zenitom / Sunny Bergman / Holandsko / 2007 / 55 min. / anglicky, holandsky / slovenské a anglické titulky  (SŠ)

KC Dunaj
18:30   Chuť žiť / Marek Kaboš / Slovensko / 2018 / 26 min. / slovensky  (SŠ) * - vstup je voľný
19:10   Diskusia Chuť žiť – Za čiernou oponou, hostia: Valentína Sedíleková, Martina Paulínyová, moderuje Samo Marec
20:30   Mesto duchov / Matthew Heineman / USA / 2017 / 90 min. / anglicky, arabsky / české a anglické titulky  (UP)

FIF Aula Univerzity Komenského, Šafárikovo nám. 6, Bratislava, 1. poschodie
11:00   Zaľúbenci na dráte – premietanie a masterclass Carles Bosch

Aula Univerzity komenského
16:30   Diskusia Cena slobody, hosť: Timothy Snyder, moderuje Martin M.  Šimečka

Artforum
12:30   Autogramiáda Timothy Snyder
19:00 ZRUŠENÉ Jeden svet s Absyntom: Beseda s Jeanom Hatzfeldom, moderuje Mária Ferenčuhová, čítačka Absyntovky, hostia: Henrieta Mičkovicová, Kristína Kanátová, Richard Autner

Nová cvernovka
19:00  Diskusia Denník N & Jeden svet: Vražda, ktorá pohla Slovenskom, hostia: Milan Lučanský, Peter Bárdy, moderuje Monika Tódová
20:20  Osudy slobody / Jakub Šuvada / Slovensko / 2018 / 20 min. / slovensky / anglické titulky  (ŠP)

--------------------

16. októbra 2018 – utorok

Kino Lumiére
K1
16:00   Mesto duchov / Matthew Heineman / USA / 2017 / 90 min. / anglicky, arabsky / české a anglické titulky  (UP)
18:00   Pred zločinom/ Monika Hielscher, Matthias Heeder / Nemecko / 2017 / 88 min. / anglicky, francúzsky, nemecky / české a anglické titulky  (SŠ)

K2
16:00   Nerodič / Jana Počtová / Česko / 2017 / 83 min. / česky / anglické titulky  (MPV)
18:00   Poetka / Stefanie Brockhaus, Andreas Wolff / Nemecko / 2017 / 90 min. / arabský / české a anglické titulky  (HH)
20:00   Lepším človekom / Lawrence Jackman, Attiya Khan / Kanada / 2017 / 79 min. / anglicky / české titulky  (HH)

Mladosť
14:15  Zachor – Pamätaj / Monika Stacho, Ľubo Stacho / Slovensko / 2017 / 55 min. / slovensky (SČĽP) * + Q&A
15:45   Osamelý boj Thomasa Reida / Feargal Ward / Írsko / 2017 / 77 min. / anglický / české a slovenské
titulky  (HH)
17:30   Silvana / Mika Gustafson, Christina Tsiobanelis, Olivia Kastebring / Švédsko / 2017 / 90 min. / anglicky, arabsky, litovsky, švédsky / české a anglické titulky  (HH)
19:30   Víťazný divácky film

Kino Klap VŠMU 1
14:00   Lepším človekom / Lawrence Jackman, Attiya Khan / Kanada / 2017 / 79 min. / anglicky / české titulky  (HH)
16:00   Genezis 2.0 / Christian Frei, Maxim Arbugajev / Švajčiarsko, Čína, Rusko, Južná Kórea, USA / 2018 / 112 min. / rusky, anglicky, jakutsky, kórejsky / slovenské a anglické titulky  (MPV)
18:15   Azúrová / Karina Holden / Austrália / 2017 / 76 min. / anglicky / české titulky / (MPV)
19:45   Projekt Babička / Bálint Révész / Maďarsko, Spojené kráľovstvo / 2017 / 93 min. / anglicky, maďarsky, nemecky / české a anglické titulky  (HH)

KC Dunaj
18:00  Utopený v mori obrazov  / 2016 / 33 min. / (UP) - Vstup je voľný
1
8:40  Diskusia Súmrak zahraničného spravodajstva, hostia: Jean Hatzfeld, Carl Soderbergh,  Belinda Goldsmith, moderuje Oľga Baková
21:30 záverečná párty s prekvapením

Filozofická fakulta FiF UK, vchod z Múzejnej ilice, miestnosť N418
09:00  Paywall: Obchod s vedou / Jason Schmitt / USA, Kanada, Spojené kráľovstvo / 2018 / 65 min.  (SŠ)
10:05  Diskusia k filmu: Otvorené dáta, hosť: Ján Gondol

Divadlo L+S
09:00 – 19:00 Jeden svet v spolupráci s Nadáciou otvorenej spoločnosti, Masterclass Storytime 2018: Carles Bosch a Agnieszka Holland

------

Sekcie:
Slovensko a Česko za ľudské práva)
Slepá škvrna (SŠ)
Hrdinovia a hrdinky (HH)
Máte právo vedieť (MPV)
Uhoľ pohľadu (UP)
JS deťom (JSD)
Špeciálne premietanie (ŠP)

Program ponúkne divákom 67 zahraničných a domácich filmov z prestížnych festivalov, z ktorých väčšina bude na Slovensku uvedená po prvýkrát. Festivalovú kolekciu spája chuť po pravdivých informáciách, chuť podieľať sa na spoluvytváraní spoločnosti, ktorá je uvedomelá a empatická a chuť pochopiť celistvý obraz, ktorý tvorí našu dennú realitu. Nádielku filmov doplní vyše 20 sprievodných podujatí, medzi nimi diskusie s tvorcami a odborníkmi, workshopy, masterclassy, ale aj stand-up vystúpenie či čítačky kníh.

Oficiálna stránka

Jeden svet privíta svetoznámeho Timothyho Snydera, nominantku na Nobelovú cenu aj oscarového dokumentaristu

Vyše 60 hostí, režisérov, producentov, aktivistov, spisovateľov, historikov, sociológov, enviromentalistov či reportérov z Európy aj z USA prijalo pozvanie Medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov Jeden svet a zavíta od 11. do 16. októbra 2018 do Bratislavy. Budú súčasťou diskusií, masterclassov, prednášok. Od tém vraždy Jána Kuciaka, cez život Rómov na Slovensku, osud Olega Sencova vo väzení, utečencov v gréckych táboroch až po otázky pedofílie, anorexie či ochrany životného prostredia.

„Headlinerom“ medzi hosťami je bez pochýb  jeden z najrenomovanejších súčasných historikov, svetoznámy spisovateľ a profesor na prestížnej americkej Yaleovej univerzite, špecialista na dejiny strednej a východnej Európy, Timothy Snyder. V pondelok 15. októbra vystúpi v Aule Univerzity Komenského vo verejnej diskusii s názvom Cena slobody s Martinom M. Šimečkom. Bude hovoriť aj o tom, prečo krajná pravica povstáva z popola dejín, prečo politici ako Trump, Le Pen, Salvini, Okamura či Orbán získavajú na popularite a aké kroky krajín V4 ohrozujú demokraciu v našom regióne.

 

Odporúčame

divadlo

Las Vegas Varieté

Zvodný, jemne zvrhlý a veľkolepý revuálny zážitok. Humor, očarujúce cirkusové, tanečné a hudobné čísla, burlesque a vy – hostia...Viac
So 1.6.2019 / Red Cat Cabaret Club
odporúčame!
standup / talkshow

Silné reči v Starej Tržnici

Silné Reči stand-up comedy show sa rozlúči so svojou jubilejnou 10. sezónou rozlúči v Starej Tržnici. Pred letnou pauzou sa teda...Viac
Ut 18.6.2019 / Stará tržnica
odporúčame!
festival

Urban Market 2019 - Spring Edition

Urban Market má 10. Počas celého roka 2019 oslavujeme 10te výročie Urban Marketu. Začíname jarnou edíciou, ktorá sa uskutoční v...Viac
31.5.2019 - 2.6.2019 / Fakulta architektúry STU
odporúčame!
iná akcia

Pomôž nám vyčistiť Lužné lesy v Petržalke!

So 25.5.2019 / Ihrisko na Veľkom Draždiaku
odporúčame!