film
festival

Jeden svet 2019

20. ročník Medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov Jeden svet prebehne v Bratislave od 9. do 13. októbra. 

odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti


Program podľa dní: 10.10.2019 štvrtok / 11.10.2019 piatok / 12.10.2019 sobota / 13.10.2019 nedeľa
Sprievodný program nižšie

10.10.2019, štvrtok
Kino Lumiére
(Špitálska 2206/4, 811 08 Staré Mesto)
17.00 | 34. dodatok: Právo na manželstvo / The 34th: The Story of Marriage Equality
86 min | Kino Lumière K1

18.30 | Diskusia po projekcii filmu 34. dodatok: Právo na manželstvo / Discussion after screening of The 34th
30 min | Kino Lumiére K1

17.30 | Ostrov hladných duchov / Island of the Hungry Ghosts
94 min | Kino Lumière K2

19.30 | BATAstories (Q&A: režisér / director Peter Kerekes)
105 min | Kino Lumière K2

20.00 | Na čiernej listine / The Blacklisted (Po projekcii nasleduje diskusia s Dejan Marković a režisérkou Sarou Marković. Moderuje: Matúš Pavlovič / Discussion after screening of The Blacklisted with Dejan Marković and director Sara Marković. Presenter: Matúš Pavlovič)
73 min | Kino Lumière K1

Kino Mladosť
(Hviezdoslavovo námestie 171/17, 811 02 Bratislava)
18.00 | Iný príbeh lásky / Heartbound
82 min | Kino Mladosť

20.00 | Sakawa
81 min | Kino Mladosť

Goetheho inštitút
(Panenská 682/33, 814 82 Bratislava)

18.00 | #Ženská rozkoš / #Female Pleasure
101 min | Goetheho Inštitút

19.50 | Diskusia po projekcii filmu #Ženská rozkoš – Kapitalks: #Ženská rozkoš/ Discussion after screening of #Female Pleasure – Kapitalks: #Female Pleasure
60 min | Goetheho inštitút

Filozofická fakulta UK
(Gondova 70/2, 811 02 Bratislava)
9.00 | 34. dodatok: Právo na manželstvo (diskusia po projekcii filmu s režisérkami Linda Cullen a Vanessa Gildea / Discussion after screening of The 34th with directors Linda Cullen and Vanessa Gildea)
Filozofická fakulta, vstup voľný / free entry

12.30 | #SledujMa / #FollowMe
50 min | Filozofická fakulta, vstup voľný / free entry

14.20 | Iný príbeh lásky / Heartbound: A Different Kind of Love Story
90 min | Filozofická fakulta, vstup voľný / free entry

Art Books Coffee
(Baštová 348/6, 811 03 Bratislava)
10.00 – 19.00 | SwattedO Soni a jej rodine, Persona Grata
21 min, 26 min, 16 min | Art Books Coffee, vstup voľný / free entry

16.00 | Diskusia s Danielou Krajčovou, režisérkou filmu Persona Grata / Discussion with Daniela Krajčová, director of movie Persona Grata
Art Books Coffee, vstup voľný / free entry

Lab. Cafe
(Námestie SNP 484/25, 811 01 Bratislava)
10.00 – 11.00 | Raňajky s Festivalom Jeden svet / Breakfast with One World Festival
Lab. Cafe, vstup voľný / free entry

------------

11.10.2019, piatok

Kino Lumiére
(Špitálska 2206/4, 811 08 Staré Mesto)
17.00 | Hluché dni / Silent Days (premiéra)
81 min | Kino Lumière K2

18.30 | Diskusia po projekcii filmu Hluché dni / Discussion after screening of Silent Days
40 min | Kino Lumiére K2

17.00–20.30 | Virtuálny svet / Virtual World
Kino Lumiére

17.30 | Pod lampou tma / Abducted In Plain Sight
91 min | Kino Lumière K1

19:15 | Diskusia po projekcii filmu Pod lampou tma/ Discussion after screening of Abducted in Plain Sight
40 min | Kino Lumiére K1

19.30 | Sakawa
81 min | Kino Lumière K2

20.00 | Lístok na mesiac / Ticket to the Moon (Q&A: režisérka / director Veronika Janatková, moderuje / presenter: Diana Fabiánová)
68 min | Kino Lumiére K1

Kino Mladosť
(Hviezdoslavovo námestie 171/17, 811 02 Bratislava)
18.00 | Hail Satan?
95 min | Kino Mladosť

20.00 | Vitajte v Sodome / Welcome to Sodom
92 min | Kino Mladosť

A4 – priestor súčasnej kultúry / A4 – Space for Contemporary Culture
(Karpatská 3089/2, 811 05 Bratislava)
20.00 | Exit – Dať extrémizmu zbohom / EXIT – Leaving Extremism Behind
83 min | A4 – priestor súčasnej kultúry / A4 – Space for Contemporary Culture

21.30 | Diskusia po projekcii filmu EXIT – dať extrémizmu zbohom! / Discussion after screening of EXIT – leaving extremism behind
60 min | A4 – priestor súčasnej kultúry / A4 – Space for Contemporary Culture

Goetheho inštitút
(Panenská 682/33, 814 82 Bratislava)
17.30 | Príbeh cesty okolo sveta / Far. The Story of a Journey Around the World
127 min | Goetheho Inštitút

19.30 | O otcoch a synoch / Of Fathers And Sons
98 min | Goetheho Inštitút

Art Books Coffee
(Baštová 348/6, 811 03 Bratislava)
10.00 – 19.00 | SwattedO Soni a jej rodine, Persona Grata
21 min | 26 min | 16 min | Art Books Coffee, vstup voľný / free entry

17.00 | Diskusia s Danielou Rusnokovou, režisérkou filmu o Soni a jej rodine (moderuje Zuzana Kovačič Hanzelová) / Discussion with Daniela Rusnokova, director of movie Soňa and her family (presenter: Zuzana Kovačič Hanzelová)
Art Books Coffee, vstup voľný / free entry

.klub pod lampou
(Partizánska 2 – Palisády, 81103, Bratislava)
18.00 | Glóbus & Jeden svet: Dokumentaristi medzi umením a aktivizmom / Globe & One World Festival: Documentary filmmakers between art and activism - diskusia
90 min | .klub pod lampou, vstup voľný / free entry

Satori Stage
(Mickiewiczova 2246/9, 811 07 Bratislava)
10.00 – 16:30 | Green Screen – No Planet. No Film. - program pre filmových profesionálov
Satori Stage, vstup voľný / free entry

Tepláreň café
(Zámocká 7074/30, 811 01 Bratislava)
19.00 | 34. dodatok: Právo na manželstvo / The 34th: The Story of Marriage Equality
Tepláreň café, vstup voľný / free entry

----------

12.10.2019, sobota

Kino Lumiére
(Špitálska 2206/4, 811 08 Staré Mesto)
17.00 | Posledný pastier / Sheep Hero
81 min | Kino Lumiére K1

17.30 | Návrat na Kubu / Return to Cuba
78 min | Kino Lumiére K2

19.00 | Diskusia po projekcii filmu Návrat na Kubu – Kuba za múrmi rezortov / Discussion after screening of Return to Cuba – Cuba Behind the Resorts‘ Walls
40 min | Kino Lumiére K2

19.30 | Kráľ záchodov / Mr. Toilet: The World’s #2 Man
87 min | Kino Lumiére K1

20.00 | Dobrá smrť / The Good Death
83 min | Kino Lumiére K2

Kino Mladosť
(Hviezdoslavovo námestie 171/17, 811 02 Bratislava)
15.00 | Kibera: Príbeh slumu / Vote for Kibera (+ diskusia s režisérom / discussion with director Martin Páv. Moderuje / Presenter: Matúš Pavlovič)
90 min | Kino Mladosť

17.30 | Diaľava / Over the Hills
76 min | Kino Mladosť

20.00 | Lov na rozkoš / Hunting For Hedonia
90 min | Kino Mladosť

A4 – priestor súčasnej kultúry / A4 – Space for Contemporary Culture
(Karpatská 3089/2, 811 05 Bratislava)
13.00 | Ukradnutý štát / The State Capture
75 min | A4 – Priestor súčasnej kultúry / A4 – Space for Contemporary Culture

14.30 | Diskusia po projekcii filmu Ukradnutý štát – Cafe Európa: Ukradnutý štát a ako vnímajú Slováci svoju budúcnosť / Discussion after screening of The State Capture – Café Europe: The State Capture and how do Slovaks perceive their future
70 min | A4 – priestor pre súčasnú kultúru / A4 – Space for Contemporary Culture

16.00 | Stratený domov / Lost Home
70 min | A4 – Priestor súčasnej kultúry / A4 – Space for Contemporary Culture

17.20 | Diskusia po projekcii filmu Stratený domov – Vojna na vlastnej koži / Discussion after screening of Lost Home – War on your own skin
70 min | A4 – priestor pre súčasnú kultúru / A4 – Space for Contemporary Culture

19.00 | Súmračný chór / Dusk Chorus
62 min | A4 – priestor pre súčasnú kultúru / A4 – Space for Contemporary Culture

Nová Cvernovka
(Račianska 1575/78, 831 02 Bratislava)
10.00 | Amerika v troskách / Shipwrecked America (Q&A: režisérka / director Alexandra Kandy Longuet, moderuje / presenter: urbanistka / urbanist Milota Sidorová)
52 min | Nová Cvernovka

10.00 | EDUdrama: Veľrybia speváčka Gréta / EDUdrama: Whale singer Greta
program pre deti počas premietania filmu Amerika v troskách
Nová Cvernovka, vstup voľný / free entry

16.00–20.00 | Virtuálny svet / Virtual World
Nová Cvernovka, vstup voľný / free entry

18.00 | The Polarity Party
Nová Cvernovka, vstup voľný / free entry

21.00 | Peter Luha & Futurelove Sibanda – koncert / concert
Nová Cvernovka, vstup voľný / free entry

VŠMU / The Academy of Performing Arts in Bratislava
(Ventúrska 268/3, 811 01 Bratislava)
18.00 | Vitaj, umelá inteligencia / Hi, Ai
90 min | VŠMU / The Academy of Performing Arts in Bratislava

19.45 | Diskusia po projekcii filmu Vitaj, umelá inteligencia! – Kapitalks / Discussion after the screening of Hi, Ai! – Kapitalks
60 min | VŠMU / The Academy of Performing Arts in Bratislava

Poľský inštitút / Polish Institute
(Námestie SNP 486/27, 811 01 Bratislava)
19.00 | Absynt – Všetky Louisove deti / Absynt – All the Louis’ children
Premietanie filmu Semená klamstva / Screening of Seeds of Deceit
90 min | Poľský inštitút, vstup voľný / free entry

Albrechtov dom
(Kapitulská 1, 811 01 Staré Mesto)
14.00 | Absynt – Čo to má spoločné so mnou? / Absynt – A Crime in The Family + krst knihy
60 min + 90 min | Albrechtov dom, vstup voľný / free entry

Art Books Coffee
(Baštová 348/6, 811 03 Bratislava)
10.00 – 19.00 | SwattedO Soni a jej rodine, Persona Grata
21 min | 26 min | 16 min | Art Books Coffee, Baštová 6B, vstup voľný / free entry

Artforum kníhkupectvo / Artforum bookstore
(Kozia 611/20, 811 03 Bratislava)
11.00 | Posvieťte si s nami na sny! / Light up your dream!
Artforum, vstup voľný / free entry

Lab. Cafe
(Námestie SNP 484/25, 811 01 Bratislava)
10.00 – 11.00 | Raňajky s Festivalom Jeden svet / Breakfast with One World Festival
Lab. Cafe, vstup voľný / free entry

10.00–15.00 | V mojom živote / Into My Life
15 min | Lab. Cafe, vstup voľný / free entry

11.00 | V mojom živote / Into My Life – po projekcii nasleduje diskusia s režisérkou filmu Ivanou Hucíkovou, moderuje: Alexandra Gabrižová
15 min | Lab. Cafe, vstup voľný / free entry

----------

13.10.2019, nedeľa

Kino Lumiére
(Špitálska 2206/4, 811 08 Staré Mesto)
15.00 | Zelená lož / Green Lie
93 min | Kino Lumiére K1

16.30 | Diskusia po projekcii filmu Zelená lož – Cafe Európa: Chcem, aby ste panikárili! / Discussion after the screening of Green Lie – Café Europe: I want you to panic!
60 min | Kino Lumiére K1

15.30 | Forman vs. Forman
78 min | Kino Lumière K2

17.30 | Moje storočie / My Century (Q&A: režisérka / director Theodora Remundová, moderuje / presenter Diana Fabiánová)
104 min | Kino Lumière K2

19.00 | Záverečný ceremoniál & projekcia víťazného filmu
Kino Lumiére K1

20.00 | #SledujMa / #FollowMe
50 min | Kino Lumière K2

Kino Mladosť
(Hviezdoslavovo námestie 171/17, 811 02 Bratislava)
15.30 | Divoká jazda / Minding the Gap
98 min | Kino Mladosť

18.00 | Domáci zápas / Home Games
98 min | Kino Mladosť

20.00 | Skutok sa stal / Never Happened (Q&A: režisér / director Barbora Berezňáková, moderuje / presenter Diana Fabiánová)
82 min | Kino Mladosť

Art Books Coffee
(Baštová 348/6, 811 03 Bratislava)
10.00 – 19.00 |  SwattedO Soni a jej rodine, Persona Grata
21 min | 26 min | 16 min | Art Books Coffee, Baštová 6B

Lab. Cafe
(Námestie SNP 484/25, 811 01 Bratislava)
18.00 | Kam patríme: Návrat do Nineveh Plains / Where We Belong: Returning to Nineveh Plains
22 min | Lab. Cafe, vstup voľný / free entry

18.30 | Diskusia po projekcii filmu Kam patríme – Návrat na Ninivskú planinu (Minority rights group) / Discussion after the screening of Where We Belong: Returning to Nineveh Plain
Lab. Cafe

Oficiálna stránka

V Amazónii horia pralesy, štátna tajomníčka Jankovská si dopisuje s Kočnerom a váš strýko si chce vziať za ženu pani z Moldavska, ktorú nikdy nevidel, ale napísala mu dlhý mail, že ho miluje a chce ho za muža. Aj vy sa občas cítite stratení v súčasnosti? Vytvorili sme pre vás unikátny výber filmov, ktoré otvárajú oči, pomáhajú kriticky myslieť i chápať súvislosti a umožňujú zorientovať sa v priestore plnom informácií a fake news.

Jubilejný 20. ročník Jedného sveta, nad ktorým tento rok prevzali záštitu primátor Bratislavy, Matúš Vallo, a starostka Starého Mesta, Zuzana Aufrichtová, ponúkne viac ako 40 filmov, vrátane štyroch slovenských a jednej celosvetovej premiéry. Okrem toho prinesie aj podnetné diskusie, výstavy, či krsty kníh.

„Tohtoročné filmy sú priamo naviazané na našu hlavnú festivalovú tému ‚Stratení v súčasnosti‘ a jej dôležité podtémy. Rada by som upozornila na film Vitajte v Sodome, ktorý je mrazivým svedectvom o jednom z najjedovatejších miest na Zemi – o skládke európskeho elektronického odpadu voľne pohodenom na predmestí v krajine Ghana,“ hovorí umelecká riaditeľka festivalu, Diana Fabiánová. Tento snímok má podľa nej v sebe silu prinútiť nás prehodnotiť naše spotrebiteľské návyky.

Aké je to narodiť sa v rodine džihádistu, kde sa intímne rodinné chvíle plazivo prelínajú s fanatizmom, sa návštevníci dozvedia v unikátnom dokumente o islamskej radikalizácii s názvom O otcoch a synoch. „Medziľudské vzťahy blízkej budúcnosti, v ktorých len jeden z partnerov disponuje tlčúcim srdcom, rozoberie sureálny snímok Vitaj, umela inteligencia! Odpovede na otázky ‚Kto sme? Kam ideme a ako nás ovplyvnila naša minulosť?‘ odhalia 100-ročné dámy a šarmantní gentlemani v dokumente Moje storočie, ktorý je dobrodružným pátraním po našej národnej identite,“ približuje bohatý program festivalu Jeden svet 2019 Diana Fabianová.

V súťažnej sekcii Slovensko a Česko za ľudské práva sa bude porota v zložení Alexandry Kandy Longuet (belgická režisérka, minuloročná víťazka Medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov v Jihlave), Jan Gebert (český novinár a režisér, minuloročný víťaz Jedného sveta) a Marek Kuboš (slovenský režisér, autor filmu Posledný autoportrét) rozhodovať medzi piatimi slovenskými a piatimi českými filmami, kde nebude chýbať ani novinka legendárnej Heleny Třeštíkovej (Forman vs. Forman), či krehký dlhometrážny debut Pavla Pekarčíka zložený z príbehov tých, ktorí nepočujú, no zato počúvajú sny (Hluché dni).

Jeden svet nie je len o kvalitných filmoch a filmároch, ktorí nezatvárajú oči pred tým, čo sa okolo nich a v ich krajine deje. Tie sú len jedným z nástrojov, ktoré organizácia Človek v ohrození dlhodobo a účinne používa pri boji za ľudské práva, inklúzii vylúčených komunít, globálnom vzdelávaní, ako aj humanitárnej a rozvojovej pomoci doma aj v krajinách, ktoré sú zmietané vojnovými, ekologickými a inými krízami.

Človek v ohrození preto poskytne svojich najlepších odborníkov do diskusií po filmoch, ktoré budú streamované aj online a tiež na školské projekcie, ktoré sú dlhodobo významnou súčasťou festivalu.

„Keďže vieme, že kvalitný obsah je len polovicou diváckeho zážitku, dali sme si záležať aj na forme. Návštevníci Jedného sveta uvidia filmy v maximálnom rozlíšení v kvalitných kinosálach, ale tiež v nonstop galerijnej inštalácii, cez VR okuliare, v príjemnej atmosfére kaviarne alebo v progresívnom prostredí Novej Cvernovky, kde sa im o deti zatiaľ postarajú profesionáli z EDU DRAMY,“ poodhaľuje koordinátorka festivalu Eva Križková.

Počas festivalu Jeden svet 2019 sa uskutoční aj množstvo site-specific podujatí, ktorých zámerom je zbližovať divákov a ich mesto. Festival tiež ponúkne možnosť virtuálnych diskusií cez sli.do alebo z pohodlia domova vďaka online streamingu.

Festival Jeden svet sa uskutoční 9.-13. októbra v Bratislave. Počas piatich dní prinesie dva krsty kníh európskych autorov, ktoré vyjdú vo vydavateľstve Absynt, 14 diskusii so zahraničnými hosťami, koncert Peter Luha & Futurelove Sibanda, výstavu vo verejnom priestore pred Starou Tržnicou, Green Screen konferenciu o trvale udržateľnom kine, interaktívny performance Polarity party ale predovšetkým filmy, ktoré menia pohľad na svet.

Oficiálna stránka

Sprievodný program: 

10.10.2019
17.00 - Kino Lumiére / 34.dodatok: Právo na manželsto - film a diskusia
19.50 - Goetheho inštitút / Kapitalks: Ženská rozkoš - diskusia

11.10.2019
17.00 - .klub pod lampou / Glóbus & Jeden svet: Dokumentaristi medzi umením a aktivizmom 
17.00 - kino Lumiére / Hluché dni - film a diskusia
17.30 - kino Lumiére / Pod lampou tma - film a diskusia
20.00 - A4 / Exit - dať extrémizmu zbohom - film a diskusia

12.10.2019
10.00 - Nová Cvernovka  / Virtuálny svet
10.00 - Nová Cvernovka / EDUdrama: Veľrybia speváčka Gréta  - deti
11.00 - Artforum / Posvieťte si s nami na sny - deti
14.00 - Albrechtov dom / Absynt - Čo to má spoločné so mnou? - diskusia a krst knihy
13.00 - A4 / Ukradnutý štát a ako vnímajú Slováci svoju budúcnosť - film a diskusia
16.00 - A4 / Stratený domov + vojna na vlastnej koži - film a diskusia
18.00 - Nová Cvernovka / The polarity párty - interaktívne podujatie
19.00 - Poľský inštitút / Absynt - Všetky Louisove deti - diskusia a krst knihy
19.45 - VŠMU / Kapitalks: Vitaj, umelá inteligencia! - film + diskusia
21.00 - Nová Cvernovka / Peter Luha & Futurelove Sibanda - koncert

13.10.2019
15.00 - Kino Lumiére / Zelená lož + Cafe Európa: Chcem, aby ste panikárili! - film a diskusia
18.30 - Lab.cafe Stará tržnica / Kam patríme - Návrat na Ninivskú planinu - film a diskusia

----------

Vstup
Permanetka na celý festival (ľubovoľný počet projekcií) | 20€/18€

Permanentka na 10 projekcií | 13 € / 10 €
Lístok na premietanie online | 4 € / 3 €
Lístok na premietanie na mieste | 5 € / 4 €

zľava platí pre študentov, seniorov a ZŤP

Odporúčame

divadlo

Chromozóm XX

Komédia o významných Slovenkách.Viac
Št 28.11.2019 / Red Cat Cabaret Club
odporúčame!
trh / gastro

Vianočné trhy na zámku Schloss Hof

Doprajte si zážitok na ktorý sa nezabúda
. Vianoce sú časom milých prekvapení a malých zázrakov, časom mimoriadnych zážitkov,...Viac
16.11.2019 - 22.12.2019 / Schloss Hof
odporúčame!
divadlo

Rozprávka o šťastnom konci

Rozprávke nechýba humor ani napätie, pohybová ladnosť až cirkusová akrobacia, výtvarná poézia ani scénická premenlivosť. A...Viac
21.11.2019 - 28.4.2020 / Slovenské národné divadlo - Historická budova
KIDSTOWN odporúčame!
koncert

Space Cats

Ut 26.11.2019 / Nu Spirit Bar
odporúčame!