film
festival

Festival slobody - medzinárodná filmová prehliadka

Trinásty ročník medzinárodnej filmovej prehliadky v rámci Festivalu slobody, ktorá uvedie domáce aj zahraničné filmy a dokumenty venujúce sa obdobiu totalitných režimov do roku 1989. Vstup na všetky filmové predstavenia je voľný.
odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

Program

7. november - utorok

18:00 – 18:15 Otvorenie filmovej prehliadky Festivalu slobody

18:15 – 18:45 Malý svet pravdy
slovenská kinopremiéra
Dokumentárny / Historický,   Slovensko, 2023, 26 min.
Réžia: Marek Poláček

Najnovší dokumentárny film z produkcie Ústavu pamäti národa. Prostredníctvom historikov a  hlavne známych i  neznámych vydavateľov, distributérov a  tvorcov samizdatu sa dozviete, čo pre nich tento fenomén obdobia neslobody znamenal a  aký bol ich Malý svet pravdy.

18:45 – 19:15 Diskusia s tvorcami dokumentárneho filmu Malý svet pravdy
Hostia: režisér Marek Poláček, historik ÚPN Patrik Dubovský

19:30 – 21:30 Zákal / Zaćma
Dráma, Poľsko, 2016, 110 min.
Réžia: Ryszard Bugajski
Slovenské titulky: Romana Korenková
poľský jazyk, anglické a slovenské titulky

Júlia Brystigier alebo Krvavá Luna bola nekompromisná a krutá prokurátorka, ktorá bola v období rokov 1953 – 1956 známa ako prenasledovateľka predstaviteľov katolíckej cirkvi. Jednou z jej vtedajších obetí bol kardinál Wyszyński (Marek Kalita), silou svojej viery a ducha sa mu však neľudské zaobchádzanie prokurátorky podarilo prežiť. Na začiatku 60. rokov prichádza Júlia (Maria Mamona) navštíviť kardinála, ten však váha, či ju má prijať. Preto musí Júlia najprv prejsť rozhovormi s rehoľnou sestrou Benedyktou (Małgorzata Zajączkowska) a nevidomým kňazom Ciecorkom (Janusz Gajos), ktorí majú zistiť, čo vlastne prokurátorku za kardinálom privádza.

8. november -  streda

17:00 –  17:50 Alfonz Paulen – hrdina lásky
Dokumentárny, Slovensko, 2022, 52 min.

Šenkvický farár Alfonz Paulen pomáhal v roku 1950 – 1951 s útekmi kňazov a rehoľníkov na západ. Štátna bezpečnosť odhalila jeho činnosť a na jeseň v r. 1951 ho zatkla a tvrdo vypočúvala. Odsúdili ho na 11 rokov väzenia. V r. 1954 zomrel vo väzení Mírov na kruté zaobchádzanie, no rovnako aj v dôsledku neposkytnutia primeranej zdravotnej starostlivosti.

17:50 – 18:20 Diskusia k  filmu

18:30 – 20:00 Deti od Windermere / The Windermere Children
Dráma / Historický, Veľká Británia / Nemecko, 2020, 88 min.
Réžia: Michael Samuels
Slovenské titulky: Lukáš Glesk
anglický jazyk, anglické a slovenské titulky

Skutočný príbeh skupinky detí a dospievajúcich, ktorí prežili koncentračné tábory a väčšinou boli jedinými členmi rodín, ktorí prežili holokaust. V internátnej škole na brehu jazera Windermere sa snažia zotaviť a prekonať svoje traumy, aby mohli začať nový život v novej krajine. Je to pre nich veľmi ťažké, no zdroj sily napokon nájdu v pevných priateľstvách, ktoré im aspoň čiastočne nahrádzajú rodiny, o ktoré prišli.

20:10 – 22:00 Skúška / A vizsga
slovenská premiéra
Dráma, Maďarsko, 2011, 89 min.
Réžia: Péter Bergendy
Slovenské titulky: Lucia Duba
maďarský jazyk, anglické a slovenské titulky

Revolučné vzplanutie z jesene 1956 bolo udusené a Maďarsko ovláda atmosféra strachu a špicľovania. A tak aj mladý agent Jung, ktorý navonok funguje ako súkromný učiteľ, prechádza testom spoľahlivosti, ktorý vedie jeho nadriadený a priateľ Markó. Pohybovať sa v prostredí, kde sú špehovia sami špehovaní, vyžaduje značnú ostražitost a schopnosť rýchleho úsudku. Prispieva to nielen k sústavnému napätiu, ale aj k dynamike inak komorného filmu. Na prvý pohľad klasický príbeh o tragickej etape maďarských dejín stojí medzi žánrovým spletencom, osobnou drámou a dokumentom dobových pomerov. Tie vykresľuje s dôrazom na praktiky tajnej polície, nezabúdajúc na intímny rozmer, ktorý nemožno oddeliť ani od najodťažitejších totalitných praktík. A tak proti sebe stoja nielen kolegovia, ale aj priatelia, a jedna z roví ich vzťahu bude musieť ísť stranou. Ktorá to bude? A  môžu byť veci ako predtým.

9. november -  štvrtok

17:30 – 18:00 Ostrov slobody
Krátkometrážny / Dráma, Česko, 2022, 26 min.
Réžia: Petr Januschka

Krátky film o láske a slobode. Píše sa rok 1981 v komunistickom Československu a mladý muž Jindřich (Jiří Mádl) sa na palube charterového letu na Kubu prekvapivo stretne so svojou láskou z detstva Evou (Judit Bárdos). Okamžite nadviažu rozhovor a s každou odpoveďou, s každým zábleskom či nechceným dotykom staré puto znovu ožíva. Netušia, že čoskoro budú stáť pred možno najťažším rozhodnutím svojho života.

18:15 – 20:00 Charta 77 – príbehy signatárov zo Slovenska
Séria 6 dokumentárnych filmov (6x10 min)  
Slovensko 2023, 6x10 min.
Réžia:   Soňa Gyarfašová

Charta 77 bola počas následnej normalizácie najhlasnejšou obhajobou ľudských práv v Československu. V čase od jej vzniku až do novembra 1989 ju podpísalo 1 883 ľudí, no podľa odhadov historikov boli len niečo vyše štyri desiatky z nich zo Slovenska. Príbehy šiestich chartistov zo Slovenska predstavíme v 6-dielnom dokumentárnom cykle RTVS Charta 77 – signatári zo Slovenska: 
1. Marián Zajíček: Otázka princípov 
2. Martin Beck Matuštík: S odkazom Jana Patočku 
3. Vladimír a Mária Komárovci: Tí, ktorí štípali režim 
4. Kyra Matuštík: Neskrotná 
5. Tibor Novotka: Rebel proti vlastnej vôli? 
6. Miroslav Lehký: Z hovorcu Charty 77 vyšetrovateľom komunistických zločinov

Diskusia s chartistami 
Hostia:   chartisti účinkujúci vo filme, režisérka Soňa  Gyarfášová, moderátor Tomáš Mrva

20:15 – 22:00 Pod pieskom / Under sandet
Vojnový / Historický / Dráma, Dánsko / Nemecko, 2015, 101 min.
Réžia: Martin Zandvliet
Slovenské titulky: Pavlína Hlúpiková
anglické a slovenské titulky

Na konci druhej svetovej vojny prinúti dánska armáda nemeckých zajatcov, ktorí sú skoro ešte deťmi, splniť nebezpečnú úlohu – zneškodniť a odstrániť nášľapné míny z dánského pobrežia. Chlapci bez potrebných znalostí i technických pomôcok veľmi rýchlo pochopia, že pre nich vojna ešte zďaleka neskončila. Snímka Pod pieskom, inšpirovaná skutočnými udalosťami, odhaľuje neznámy príbeh jedného tragického okamihu dánskej histórie.

10. november - piatok

17:00 – 17:40 Príbeh lásky / Opowieść o Miłości
slovenská premiéra
Dokumentárny / Skutočný príbeh / Animovaný, Poľsko, 2022, 38 min.
Réžia a  scenár: Rafał Bryll
Slovenské titulky: Monika Tužinská
poľský jazyk, anglické a slovenské titulky

Láska Židovky a  Poliaka, vojna, pekné chvíle aj udalosti, pri ktorých tuhne krv v  žilách. Bohdan si spomína na časy druhej svetovej vojny, keď sa počas okupácie zamiloval na celý život do Kryše – na ich prvé rande, krásne chvíle, ale aj drámu Židov v čenstochovskom gete. Rozpráva senzačný príbeh o vyslobodení Kryše z pazúrov holokaustu. Odvážna akcia v uliciach Čenstochovej pod dohľadom nemeckých strážcov bola jedinou možnosťou, ako zachrániť život Bogdanovej milovanej. Skutočný príbeh Krystyny Geisler a Bogdana Jastrzębskieho, oceneného titulom Spravodlivý medzi národmi.

 

17:50   – 18:40 Když prišla noc…
Dokumentárny / Historický, Česko, 2023, 53 min.
Réžia: Zora Cejnková

Český protifašistický odboj netvorili len komunisti. Ti druhí však mali byť zabudnutí. Stovky stratených českých mužov a žien položilo svoje životy na neslávne známom popravisku v Berlíne-Plötzensee. Doteraz nezverejnené archívy gestapa a unikátne výpovede žijúcich potomkov v novom dokumente Z. Cejnkovej.

19:00 – 20:55 Posledná poprava / Nahschuss
Dráma / Životopisný, Nemecko , 2021,    111 min.
Réžia: Franziska Stünkel
nemecký jazyk, české titulky

Franz Walter práve dokončil doktorát z ekonómie v Nemeckej demokratickej republike, keď mu rozviedka prisľúbi miesto profesora na univerzite. Ambiciózny vedec okamžite prijíma a súhlasí s tým, že bude pracovať pre zahraničnú spravodajskú službu, kým nenastúpi na svoju novú pozíciu. Spolu s kolegom Dirkom dostáva úlohy v západnom Nemecku. Čoskoro je však donútený vydierať nevinných ľudí, aby ich prinútil hovoriť. A jeho nadriadení zájdu ešte ďalej. Utečenci z NDR a ich príbuzní sa stávajú terčom psychickej deštrukcie. Súčasťou plánu sú falšované listy, lekárske diagnózy, sledovanie a odpočúvanie. A to je viac, než Franz dokáže uniesť... Strhujúca historická dráma je inšpirovaná životom a smrťou Wernera Teskeho, posledného väzňa popraveného v bývalej NDR.

21: 10 –  22:50 Malý súdruh / Seltsimees laps
Dráma / Rodinný, Estónsko, 2018, 100 min.
Réžia: Moonika Siimets
Slovenské titulky: Veronika Goldiňáková
estónsky jazyk, anglické a slovenské titulky

V roku 1950 sa Sovieti pokúšajú rozdrviť začínajúce hnutie odporu na vidieku v Estónsku. Dievča nechápe, prečo bola jej matka zatknutá alebo prečo bol jej otec naštvaný, keď povzbudzovala mladých pionierov pri ich pochode.

7. - 10. november Medzinárodná filmová prehliadka pre školy, Kino Mladosť
Kapacita kina je už naplnená.

 

 

Podujatie je súčasťou Festivalu slobody 2023. Pozrite si kompletný program festivalu.

Odporúčame

koncert

Domo Emigrantes (ITA)

Talianske zoskupenie Domo Emigrantes sa po prvý raz predstaví na Slovensku v rámci festivalu Dolce vitaj.Viac
Po 27.5.2024 / Kapucínsky kostol, Župné nám. 10
odporúčame!
film

To sa mi snáď len zdá

Nicolas Cage v úlohe nenápadného vysokoškolského profesora Paula. Ten sa zo dňa na deň začne objavovať v snoch miliónov ľudí po...Viac
Kino Kultúrka Stupava / Kino Mier Senec
odporúčame!
výstava

Giovanni Segantini

Na Slovensko prichádza prvá autorská výstava Giovanniho Segantiniho s výberom diel pochádzajúcich z Mestskej galérie Giovanni...Viac
6.6.2024 - 22.9.2024 / Bratislavský hrad
odporúčame!
divadlo

Generácia Z: Sused, ktorého nechcem

St 22.5.2024 / DPOH
odporúčame!