festival
vážna hudba

Viva Musica! 2020

Hudobný festival Viva Musica! je už šestnásť rokov neoddeliteľnou súčasťou leta v Bratislave a, hoci v upravenom režime, aj tento rok svojim návštevníkom prinesie exkluzívne hudobné zážitky. S heslom „svetovo slovenská Viva“ ponúkne počas celého augusta dvanásť koncertov (z toho tri zadarmo) na šiestich magických miestach v centre Bratislavy. Na koho sa môžete tešiť?

odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

1.8. Nádvorie Starej radnice – Karvay, Patkoló, Buranovský  - klik pre info - vypredané

4.8. Záhrada domu Albrechtovcov – Martin Adámek: Recitál - klik pre info a vstupenky

11.8. Záhrada domu Albrechtovcov – Peter Mazalán: Zimná cesta - klik pre info a vstupenky

13.8. Námestie pri Eurovea - Lenka Molčányová: Baroque goes jazz - voľný vstup - klik pre info

14.8. Námestie Nežnej revolúcie – Astor Piazzola: Tango nuevo - voľný vstup - klik pre info

16.8. Nádvorie Starej radnice – Gertler, Bradshaw - klik pre info a vstupenky

18.8. Záhrada domu Albrechtovcov – Stroon & VJ Kubriel - klik pre viac info a vstupenky

20.8. Námestie pri Eurovea - Kristin Lash & Jakob Grey - voľný vstup - klik pre info

21.8. Dóm sv. Martina – Vladimír Godár: Querela Pacis - klik pre info a vstupenky

25.8. Zrkadlová sieň Primaciálneho paláca – Paľa, Fančovič - klik pre viac info a vstupenky -vypredané

27.8. Nádvorie Starej radnice - Juraj Bartoš: Classics & Jazz - klik pre viac info a vstupenky - vypredané

28.8. Stará tržnica - Ľubica Čekovská: Portrét - klik pre viac info a vstupenky

 

---

Otvárací koncert 16. ročníka festivalu (1.8.2020, Nádvorie Starej radnice) prinesie premiérové spojenie excelentných slovenských umelcov, ktorí už niekoľko rokov žijú a pôsobia v zahraničí. Huslista Dalibor Karvay a kontrabasista Roman Patkoló uvedú spoločne s klaviristom Danielom Buranovským virtuózne diela svetovej hudobnej literatúry, o. i. aj slávne Štyri ročné obdobia v Buenos Aires argentínskeho hudobného skladateľa Astora Piazzollu v úprave pre husle, kontrabas a klavír. „Som veľmi rád, že budem môcť vystupovať s Daliborom Karvayom a Danielom Buranovským na festivale Viva Musica!. Tento prestížny festival bude slnkom pre Slovensko po ťažkých časoch korona krízy,“ uviedol Roman Patkoló, ktorý na festivale vystúpi po prvýkrát.

Festivalovú štafetu prevezme ďalší výrazný talent, ktorý sa na Slovensko v lete vráti zo zahraničia, konkrétne z Paríža, kde žije a pôsobí. Klarinetista Martin Adámek patrí i napriek svojmu mladému veku medzi svetovú interpretačnú špičku. Je laureátom niekoľkých medzinárodných súťaží a členom prestížneho súboru súčasnej hudby Ensemble intercontemporain, ktorý na festivale vystúpil v roku 2018. Na koncerte 4.8.2020 v záhrade legendárneho Domu Albrechtovcov na Kapitulskej ulici ho doplnia klaviristka Alena Hučková a violončelista Andrej Gál.

Sólové recitály, ale aj netradičné spojenia

V záhrade Domu Albrechtovcov okrem Martina Adámka vystúpia ďalší dvaja umelci, ktorí hudbu prepájajú s rôznymi inými performatívnymi či vizuálnymi prvkami. V utorok 11.8.2020 sa predstaví operný spevák, režisér, scénograf a konceptuálny umelec Peter Mazalán, ktorý sa venuje najmä autorským intermediálnym projektom prepájajúcim klasickú piesňovú literatúru so súčasnými divadelnými a performatívnymi technikami. Jeho najnovší projekt Zimná cesta (Winterreise) vychádza z piesňového cyklu Franza Schuberta a je zároveň príspevkom k diskusii o téme autizmu. Na koncerte ho uvedie v spolupráci s klaviristom Petrom Pažickým a herečkami Janou OľhovouAnnamáriou Janekovou.

Klavirista Ryan Martin Bradshaw a huslista Teo Gertler patria k najmladším umelcom v histórii festivalu Viva Musica!. I napriek svojmu veľmi mladému veku disponujú obaja umelci mimoriadnou hudobnou zrelosťou, virtuóznou technikou a osobitým štýlom interpretácie. Na svojom konte majú víťazstvá z niekoľkých prestížnych medzinárodných súťaží a koncerty na svetových hudobných pódiách v spolupráci s viacerými špičkovými svetovými orchestrami a dirigentskými osobnosťami. V rámci dvoch samostatných polorecitálov uvedú diela z tvorby L. v. Beethovena, F. Chopina, P. I. Čajkovského či M. Ravela. Koncert sa uskutoční v nedeľu 16. augusta na Nádvorí Starej radnice. Tea Gertlera bude za klavírom sprevádzať klavirista Dušan Šujan.

Vycestovať do Argentíny toto leto asi možné nebude, no atmosféru letného nočného Buenos Aires budete môcť v Bratislave zažiť už 14. augusta na Námestí Nežnej revolúcie pred Starou tržnicou. Špičkové slovenské kvarteto ALEA v zložení Boris Lenko (akordeón, bandoneón), Stano Palúch (husle), Daniel Buranovský (klavír) a Ján Krigovský (kontrabas) so špeciálnym hosťom Adrienou Bartošovou uvedú to najlepšie z tvorby argentínskeho hudobného skladateľa Astora Piazzollu (1921 – 1992), známeho aj ako „El Grand Astor“ („Veľký Astor“). Piazzolla je považovaný za najvýznamnejšieho skladateľa tanga v druhej polovici 20. storočia, tvorcu nového štýlu nazvaného tango nuevo, ktorý v sebe zahŕňa aj prvky klasickej hudby a jazzu. Hovorí sa o ňom, že svoje tangá hrával v argentínskych krčmách, kde ho miestni neraz aj zbili, lebo tvrdili, že im kazí ich „ozajstné“ argentínske tango. Napriek tomu je dnes práve jeho meno synonymom argentínskej hudby a tohto celosvetovo obľúbeného tanečného štýlu. Vstup na tento koncert je bezplatný a ak budete mať chuť, pokojne si budete môcť aj zatancovať.

Spojenie hudby a vizuálneho umenia na festival prinesie Dalibor Kocián aka Stroon, ktorý svoje koncerty vždy prispôsobuje miestu, času a divákom. „Veľmi sa na koncert teším, aj kvôli prostrediu a konceptu, aký sme vymysleli. Bude to skvelý audiovizuálny zážitok. Budem hrať prierez mojou tvorbou, čo znamená akustické kompozície, staršie elektroakustické skladby, solárne prelúdia a, samozrejme, aj skladby z nového albumu, na ktoré sa teším asi najviac,“ povedal Stroon. Site-specific koncert v záhrade Domu Albrechtovcov je naplánovaný na 18.8.2020 a zaznie v spolupráci s vizuálnym expertom Jakubom Pišekom (VJ Kubriel).

Querela pacis, oratórium pre soprán, alt, bas, miešaný zbor a orchester, vzniklo pôvodne na objednávku známeho putovného festivalu Europa Cantat a v premiére zaznelo v holandskom Utrechte v roku 2009. Autorom je slovenský hudobný skladateľ, muzikológ a hudobný historik Vladimír Godár. Inšpiráciu k ideovej rovine oratória skladateľovi poskytol známy renesančný mysliteľ Erazmus Rotterdamský. Témy, ktoré naprieč jeho oratóriom rezonujú, pritom v kontexte dnešnej doby vyznievajú ešte aktuálnejšie ako kedykoľvek predtým.

V roku 2009 ma oslovil festival Europa Cantat, ktorý sa mal konať v Utrechte, či by som neskomponoval dielo, ktoré by sa uviedlo spolu s Händelovým Te Deum, ktoré Händel napísal k uzavretiu Utrechtského mieru. Poznal som text Erazma Roterdamského Querela pacis (Žalospev mieru), s ktorého myšlienkami sa stotožňujem, a tak som inšpirovaný Erazmovými postojmi súhlasil a začal som písať. Skladba bola potom v päťčasťovej podobe predvedená v rámci ďalšieho ročníka festivalu. Nepovažoval som ju však za dokončenú, postupne som menil, zavrhoval či pridával ďalšie časti, až vzniklo 11-časťové dielo Querela pacis. Skladba je záverečnou časťou trilógie, ktorá pozostáva z diel Orbis sensualium pictus na slová Jána Amosa Komenského (tu je protagonistom dieťa), Mater (žena) a Querela pacis (muž),“ dopĺňa Vladimír Godár.

Oratórium Querela pacis zaznie 21. augusta 2020 v nádherných priestoroch bratislavského Dómu sv. Martina v podaní sólistov Terezy Maličkayovej, Petry Noskaiovej a Tomáša Šelca v sprievode Solamente naturali s umeleckým vedením huslistu Miloša Valenta Cirkevného zboru mesta Bratislavy (zbormajster Dušan Bill) pod taktovkou dirigenta Mareka Štryncla.

 

Milan Paľa je neprehliadnuteľný zjav na hudobnej scéne, ktorého odborná verejnosť právom radí medzi elitu svetových interpretov mladej generácie. S klaviristom Ladislavom Fančovičom v rámci koncertu 25.8.2020 v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca uvedú diela z tvorby Dmitrija Šostakoviča, Jevgenija Iršaia a Mieczysława Weinberga.

Excelentný hudobník, skladateľ a aranžér – Juraj Bartoš patrí už niekoľko rokov medzi najvýraznejšie muzikantské osobnosti nielen u nás doma, ale aj v zahraničí. Kritika vyzdvihuje predovšetkým jeho hudobnú všestrannosť, ktorá ho predurčila k tomu, aby bol špičkovým hudobníkom so zmyslom pre jazz, swing i klasickú hudbu. V rámci svojho profilového koncertu na festivale Viva Musica! uvedie virtuózne koncerty pre trúbku a orchester z pera talianskych a českých hudobných majstrov, ale aj vlastné jazzové kompozície. Na koncerte ho pod vedením huslistu a dirigenta Ewalda Danela doplní legendárny Slovenský komorný orchester Bohdana Warchala, ktorý v roku 2020 oslavuje okrúhle 60. narodeniny. Koncert sa uskutoční vo štvrtok 27. augusta 2020 na Nádvorí Starej radnice v Bratislave.

Záverečný koncert 16. ročníka festivalu Viva Musica! prinesie profilový koncert medzinárodne úspešnej slovenskej hudobnej skladateľky, aranžérky a klaviristky Ľubice Čekovskej. „Je pre mňa obrovským potešením, že na Viva Musica! festivale zaznie moja klasická, divadelná aj filmová hudba. Počas korona krízy som si uvedomila jednu veľmi príjemnú skutočnosť – že naše uši rúška nepotrebujú. A tak sa teším, že sa budeme počuť aj vidieť. Príďte!“ pozýva na koncert Čekovská.

Ľubica Čekovská patrí k najvýraznejším osobnostiam slovenskej hudby. Je držiteľkou niekoľkých medzinárodných ocenení a jej tvorbu vydáva renomované nemecké vydavateľstvo Bärenreiter Verlag-Kassel. Jej diela sú uvádzané na významných festivaloch súčasnej hudby v Nemecku, Rakúsku, Anglicku, Estónsku, v Čechách a na Slovensku. Momentálne pracuje na objednávke novej opery Impresario Dotcom pre slávny operný festival Bregenzer Festspiele v Rakúsku, ktorý jej nové dielo uvedie vo svetovej premiére 20. augusta 2020.

V rámci záverečného koncertu 16. ročníka festivalu Viva Musica! zaznie v podaní Orchestra Viva Musica! pod taktovkou Antona Popoviča so sólistom Mikim Skutom prierez Čekovskej klasickou, scénickou a filmovou tvorbou. Koncert sa uskutoční 28. augusta 2020 v bratislavskej Starej tržnici.

Odporúčame

festival

Víkend otvorených parkov a záhrad 2021

XIII. ročník kultúrno-vzdelávacieho podujatia, ktorého cieľom je prezentovať hodnoty našich parkov a záhrad.Viac
4.6.2021 - 6.6.2021 / Bratislava
odporúčame!
film

Služobníci

Vyberú si cestu svedomia alebo cestu kolaborácie? Príbeh kňazov z totalitného Československa Služobníci režiséra Ivana...Viac
Pi 23.4.2021 / Kino Lumière - Kino doma (online)
odporúčame!
výstava

Ako sa hrali naši...

Múzeum mesta Bratislavy sprístupňuje od 12. 12. 2020 výstavu historických hračiek pod názvom Ako sa hrali naši... Svet hry a...Viac
12.12.2020 - 9.1.2022 / Múzeum mesta Bratislavy MMB
odporúčame!
koncert

Erik Truffaz Quartet - zmena termínu

Ne 10.10.2021 / Ateliér Babylon
odporúčame!