vážna hudba

EnsembleSpectrum: James Tenney - Harmonic Space

V roku 2024 si svet pripomína 90. výročie narodenia amerického skladateľa Jamesa Tenneyho, jedného z najpoprednejších osobností experimentálnej tvorby 20. storočia. EnsembleSpectrum, významný súbor súčasnej hudby na Slovensku, sa rozhodol osláviť jeho nedožitých 90. rokov profilovým koncertom, ktorého program predstaví slovenskému publiku výber raritných komorných skladieb z jeho tvorby.
odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

Poslucháč bude môcť zažiť neobyčajnú zvukovú krásu experimentálneho umenia, ktoré nielenže ešte na Slovensku nezaznelo, ale je vzácne nájsť ho aj v zahraničných programoch.

James Tenney (1934-2006) bol významný americký skladateľ, hudobný teoretik a pedagóg. Jeho experimentálny postoj k súčasnej kompozícii mu zaručil, že sa stal súčasťou mnohých, svetovo významných, hudobných udalostí. Tenneyho práca často prekračovala tradičné hranice, využíval algoritmické metódy, psychoakustické fenomény či neštandardné, prirodzené ladenie, aby vytvoril nové, jedinečné hudobné zážitky.

EnsembleSpectrum, pod taktovkou umeleckého vedúceho Mateja Slobodu, svojim profilovým koncertom prinesie výber toho najlepšieho. Zaznejú diela pre komorný súbor, dva špeciálne naladené klavíry, ale aj gigantické 40 minútové trio pre violu, violončelo, kontrabas a tape delay. Súbor výberom skladieb predstaví zvukomalebnú krajinu Jamesa Tenneyho a jeho novátorské princípy komponovania.

Skladby v nádhernom prostredí kostola Klarisiek v Bratislave ponúknu publiku jedinečný zážitok hudobného jazyka, ktorý citlivo kombinuje technickú sofistikovanosť s estetickou priezračnosťou. Slovami Johna Cagea: „Mnohé dvere sú dnes otvorené (otvárajú sa podľa toho čomu venujeme pozornosť). Avšak, akonáhle sa pozrieme za seba, žiadnych stien alebo dverí niet. Prečo sme teda boli tak dlho zatvorení? Zvuky, ktoré počujeme sú hudba.“

Členovia EnsembleSpectrum vrátane dirigenta Mateja Slobodu ponúknu poslucháčom možnosť nájsť v súčasnej hudbe hlboký zmysel pre zvukovú krásu. 

Program koncertu:
James Tenney – Harmonium #7
James Tenney – Chromatic Canon
James Tenney – Chorales for Harmonic Piano
James Tenney – Glissade pre violu, violončelo, kontrabas a tape delay

Účinkujúci:
EnsembleSpectrum
Matej Sloboda, umelecký vedúci

Vstup voľný

EnsembleSpectrum patrí medzi najvýraznejšie a najaktívnejšie slovenské súbory špecializujúce sa na komornú hudbu 20. a 21. storočia. Z túžob uvádzať menej známe a nové diela, ktorých zdolanie často predstavuje mentálnu a technickú výzvu sa postupom rokov stala vášeň a životné poslanie motivujúce nás do stále väčších a závažnejších dramaturgií presahujúcich hranice hudby.

Za desať rokov svojich aktivít súbor naštudoval vyše stotridsať rôznorodých diel súčasnej domácej a zahraničnej tvorby, založil vydavateľstvo UBU Collection (utopická brána umenia), pod ktorým vydal tri z celkovo piatich album, vytvoril na vzdelávanie zameraný Inštitút otázok pre súčasnú hudbu a vo svetovej premiére uviedol vyše šesťdesiat nových diel, vytvorených tiež na objednávku EnsembleSpectrum. Patričné miesto obsadzujú aj slovenské premiéry diel. EnsembleSpectrum je pravidelným iniciátorom vzniku nových diel najmä prostredníctvom projektu zameraného na mladú generáciu, projektu New Dawn.

EnsembleSpectrum sa pravidelne predstavuje na významných domácich (Melos-Étos, Viva Musica!, Nová slovenská hudba), prehliadkach (Galéria Hudby, Konfrontácie, Hudba u Fullu), ale aj zahraničných festivaloch (MicroFest Prague, MusicOlomouc) a prehliadkach (Fête de la Musique) ako aj na vlastných dedikovaných koncertoch (New Dawn On the Road, Rezonancia farieb, Mikroskop - Platforma pre mikrointervalovú hudbu, Avantgarda 60) alebo unikátnom deväť hodinovom maratóne Sleepover v Novej Cvernovke.

V roku 2018 súbor debutoval s nahrávkou New Dawn, ktorú nasledoval titul Avant-garde of the '60s (2021) venovaný komorným dielam slovenskej tvorby 60. rokov a New Dawn Vol. 2 – La femme armée (2021), ktorý bol nominovaný na ocenenie Radio_Head Award v kategórii klasická hudba za rok 2021.

Tento titul tvorí spolu s debutovou nahrávkou Doublebassement kontrabasistu Františka Výrostka & BraCk Players začiatok aktivít priestoru pre šírenie súčasného umenia UBU Collection (utopická brána umenia). Dve nominácie na ocenenie Radio_Head Award za rok 2022 v kategóriách klasická ako aj experimentálna hudba získal EnsembleSpectrum za profilové CD jeho umeleckého vedúceho Mateja Slobodu - Doctor ONE & Mistress PULSE (2022).

V roku 2023 vydal súbor dva albumy – 2CD Joy Boy dedikovaný hudbe amerického a slovenského minimalizmu a tretie pokračovanie projektu New Dawn s hudbou mladých skladateliek a skladateľov zo Slovenska a zahraničia.