film
festival

MFFK Febiofest 2019

A je tu ďalší - 26. ročník Medzinárodného festivalu filmových klubov Febiofest, ktorý sa v roku 2019 bude konať  v dátume od 20. do 26. marca. 26. ročník sa bude niesť v znamení zmien, ktoré prispejú k modernému a atraktívnemu festivalu.

20.03.2019, St - 26.03.2019, Ut

Febiofest privíta ukrajinského režiséra Sergeja Loznicova, ktorý za jediný rok stihol s troma filmami obehnúť tri áčkové festivaly a na svojom konte má desiatky ocenení, vrátane hlavných cien z festivalov v Cannes či Karlových Varoch. Odpremieta jeho filmy: Majdan, Proces, Krotká, Klérus, Také krásne šaty.

Zlo sa vo filme neskryje, bude hlásať blížiaci sa Medzinárodný festival filmových klubov Febiofest, ktorý sa v Bratislave uskutoční od 20. do 26. marca 2019 a následne poputuje do takmer pätnástky slovenských miest. MFFK Febiofest si vo svojej 26-ročnej histórii po prvý raz zvolil tému, ktorá bude leitmotívom programu s vyše stovkou zahraničných a slovenských filmových noviniek.

Podtitul festivalu Zlo sa vo filme neskryje najviac zarezonuje v sekcii Zrkadlo minulosti, ktorá už tradične prináša diela zlatého fondu domácej i svetovej kinematografie.

V tejto sekcii nájdu diváci kultové filmy ako napríklad čiernobielu komédiu Charlieho Chaplina Diktátor z roku 1940, ktorá neopakovateľným spôsobom podáva satiru na nemecký fašizmus a na jeho vodcu Adolfa Hitlera, ale aj dokumentárny film Leni Riefenstahl z roku 1935 Triumf vôle, ktorý naopak silnou propagandou vyzdvihuje strojcu smrtonosného režimu v pozitívnom duchu.

Nebude núdze ani o československé filmové poklady, MFFK Febiofest uvedie aj vojnovú snímku Diamanty noci režiséra Jana Němce podľa diela Arnošta Lustiga o úteku dvoch mladíkov z transportu smrti do koncentračného tábora či Prípad Barnabáš Kos režiséra Petra Solana o netalentovanom, no nadmieru ctižiadostivom hudobníkovi, ktorý sa pokútnymi praktikami stane riaditeľom veľkého orchestra.

Mysteriózny nemý horor Upír Nosferatu z roku 1922 Friedricha Wilhelma Murnaua bude na špeciálnej festivalovej projekcii sprevádzať živá hudba. Premietania väčšinou novo zdigitalizovaných archívnych filmov doplnia aj prednášky, ktoré snímky zasadia do historického a spoločenského kontextu.

Na festivalovom plátne diváci uvidia aj dokumenty ako Máme na víc, 39 minut po zvolení prezidenta, Sólo pro poslance a senátory aj hrané filmy ako Chvilky či Zkáza Dejvického divadla.

Diváci festivalu Febiofest budú mať možnosť vidieť ako prví dlho očakávaný film Dobrá smrť. Ide o skutočný príbeh 72-ročnej Angličanky Janette, ktorá trpí nevyliečiteľnou chorobou a túži uzavrieť svoj život dôstojne; preto volí asistovanú smrť. Režisér a producent Tomáš Krupa ním prináša otázku - sme vlastníkmi života, alebo život vlastní nás? 

MFFK Febiofest 2019 prinesie vyše sto snímok v deviatich sekciách, exkluzívne premiéry filmov ocenených na prestížnych zahraničných festivaloch, nové domáce snímky, pocty osobnostiam svetovej kinematografie, medzinárodnú súťaž, detské snímky i bohatý sprievodný program.

V Bratislave sa odohrá v Kine Lumière, v Kine Mladosť a Artkine za zrkadlom.

Program: 

Berlinka: 
24.3.2019, 20.00 / 10 dní, ktoré otriasli svetom

Program budeme dopĺňať.

-------------

Vstup:
Držiteľovi umožní vstup na neobmedzené množstvo festivalových premietaní podľa vlastného výberu ako aj na sprievodné podujatia počas bratislavského Febiofestu, ktorý sa uskutoční od 20. do 26. marca 2019 v Kine Lumière, Kine Mladosť a v Artkine za zrkadlom.

Cinepass: 20€ / 18€ študent
Víkendový Cinepass: 15€
1 vstup: 5€

Odporúčame

divadlo

Cirque du Soleil - Toruk- Avatar

Svetoznáme zoskupenie Cirque Du Soleil sa vracia na Slovensko.Viac
28.2.2019 - 3.3.2019 / Zimný štadión Ondreja Nepelu (Slovnaft Aréna)
odporúčame!
výstava

Užitočná fotografia. Fotografia v súčasnom slovenskom umení

Výstava Užitočná fotografia. Fotografia v súčasnom slovenskom umení je po výstavách venovaných médiu maľby (Maľba po maľbe, SNG,...Viac
9.11.2018 - 17.2.2019 / Slovenská národná galéria Bratislava
odporúčame!
výstava

Obrazáreň / Pinacoteca

Slovenská moderna zo súkromných zbierok v Zoya Gallery.Viac
25.1.2019 - 2.6.2019 / ZOYA Gallery
od vás odporúčame!
koncert

Korben Dallas - Bazén Tour

Korben Dallas vydávajú v marci 2019 nový štúdiový album pod názvom Bazén. Producentom nahrávky je britský hudobník a skladateľ...Viac
St 20.3.2019 / Majestic music club
odporúčame!