festival

[fjúžn] - festival nových menšín

Trinásty ročník multižánrového festivalu [fjúžn] opäť predstaví program približujúci cudzincov a nové menšiny. V týždni od 20. do 27. apríla prinesie možnosť spoznať život, kultúru a tradície ľudí, ktorí sú súčasťou našej krajiny, hoci z nej nepochádzajú.

odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

Počas celého festivalového týždňa budú na rôznych miestach v Bratislave prebiehať koncerty, výstavy, diskusie, komunitné podujatia či aktivity pre deti.

Koncerty a klubové noci predstavia interpretov rôznych žánrov - od domácej reggae špičky Medial Banana v špeciálnej festivalovej spolupráci cez zahraničných dj-ov Kutmah, Lotic či Sophie, až po vystúpenie detského zboru Superar.
V rámci festivalu Bratislavu navštívi aj španielsko-argentínska kapela Colectivo Panamera, francúzske divadlo Tamèrantong, či poľský reportér Wojciech Górecki.
Nezvyčajný pohľad na migráciu prinesie výstava Noela Roja a Magdalény Vaculčiakovej Ženy, ktoré ostali, približujúca osudy žien, ktorých partneri odchádzajú do zahraničia predovšetkým za prácou. Nový výstavný projekt vo verejnom priestore pripravuje aj fotograf Aleš Vojtášek. 

Súčasťou festivalu [fjúžn] bude už tradične pestrý program pripravený v spolupráci s cudzineckými komunitami a komunitnými centrami. Svoje aktivity predstavia aj 21. 4. v rámci podujatia Dobrý trh, no predovšetkým v nedeľu 22.4 počas Dňa otvorených komunít. Nový formát pozýva širokú verejnosť navštíviť a spoznať rôzne cudzinecké komunity pôsobiace v Bratislave. Počas celého dňa sa budú konať filmové premietania, diskusie, ukážky tradičnej kuchyne či tvorivé dielne.

Tematicky sa trinásty ročník zameria na otázku dôvery. Ak je oslabená dôvera v naše inštitúcie, chýba aj medzi ľuďmi. A ak nedôverujeme blízkemu okoliu, je veľmi ťažké pociťovať dôveru voči ľuďom, ktorých nepoznáme a ktorí pochádzajú z iného kultúrneho prostredia. Dôvera je výsledkom nenápadného procesu, v ktorom absentuje strach a rastie z pocitu bezpečia, keď sme prijatí takí, akí sme. Hlavným motívom festivalu, organizovanom Nadáciou Milana Šimečku, teda bude odbúravanie strachu, budovanie pocitu bezpečia a viery v seba navzájom. 

Program: 
štvrtok 19.4.
piatok 20.4.
sobota 21.4.
nedeľa 22.4.
pondelok 23.4.
utorok 24.4.
streda 25.4.
štvrtok 26.4.
piatok 27.4.

23.4. - 6.5. / Staré mesto /výstava fotografií vo verejnom / spolupráca / BigMedia
Aleš Vojtášek: trʌst
Výstava voľne nadväzuje na autorovu minuloročnú sériu fotografií zaoberajúcu sa témou integrácie. Portréty osobností, ktoré si zvolili Slovensko za svoju domovinu, vystavené na citylightoch vo verejnom priestore, netradičnou formou reflektujú tému dôvery.

štvrtok 19.4.
18:30 / Open Gallery, Baštová 5/ vernisáž / vstup voľný / Sk/Eng/ spolupráca / Nadácia otvorenej spoločnosti, Women Who Stay
Noel Rojo & Magdaléna Vaculčiaková: Ženy, ktoré zostali
Na 13. ročník [fjúžn] sa naladíme vernisážou výstavy fotografií zo spoločného projektu slovenskej novinárky a mexicko-amerického fotografa. Portréty Mexičaniek, Senegalčaniek a Etiópčaniek prinášajú ženský pohľad na migráciu. Výstava je prístupná od 19. do 27. apríla 2018.
20:00 / KC Dunaj, Nedbalova 3/ koncert / vstup 7 €/ spolupráca / Acción Cultural Española (AC/E), Španielske veľvyslanectvo, Visegrad Film Forum
[fjúžn] warm-up: Colectivo Panamera (ESP/ARG) & Bad Karma Boy & Beyuz & DJ Potkan
O hudobné naladenie na festival sa postará španielsko-argentínska kapela a domáci Bad Karma Boy, ktorí sa predstavia spolu so špeciálnym hosťom, ktorým bude írsky pesničkár žijúci na Slovensku, Graeme Mark.

piatok 20.4.
18:00 / Kalab, Zámocká 5 / vernisáž / vstup voľný /spolupráca / Kalab
Padinské dôverné príbehy (SRB)
Vernisáž insitného slovenského autora zo srbskej Vojvodiny Martina Papa, počas ktorej sa uskutoční aj krst novej knihy etnografa Jána Botíka Slováci vo Vojvodine.
18:30 / Nová Cvernovka, Račianska 78 / diskusia / vstup voľný / ENG / spolupráca / Literárny klub, Nová Cvernovka
Literárny klub s Nazeeha Saeed
Diskusia s novinárkou, ktorá má viac ako 18 rokov skúseností v medzinárodnej tlači, rádiu a televízii. Venuje sa predovšetkým ľudským právam a politickému spravodajstvu, advokuje za slobodu tlače a slova.
20:00 / Nová Cvernovka, Račianska 78 / stand-up comedy / vstup 5 € / ENG / spolupráca / Joke’s On You, Nová Cvernovka
Joke’s On You
Obľúbená stand-up show v anglickom jazyku predstaví štyroch členov zoskupenia, ktoré vystupuje v celej strednej Európe. Tentokrát vás rozosmejú Alan Henderson, Tamas Vamos, Matej Makovický a Sia.
22:00 / Nová Cvernovka, Račianska 78 / párty / vstup 6 € / spolupráca / ajlavmjuzik, Visegrad Film Forum, Nová Cvernovka
ajlavmjuzik [fjúžn] night Kutmah , Sofie, Petijee, Biomat
Klubová noc predstaví beaty britského Dja a producenta s egyptsko-škótskymi koreňmi, ktorého obľubuje aj Flying Lotus, a Djku iránsko-rakúskeho pôvodu, ktorú môžete poznať zo Stone Throw Records.

sobota 21.4.
10:00 - 17:00 / Jakubovo námestie / komunitné podujatie / vstup voľný / spolupráca / Mareena, Punkt
[fjúžn] s Mareenou, spoločne na Dobrom trhu
Aj tento rok sa stretneme na Dobrom trhu. V spolupráci s Mareenou sme pre vás pripravili diskusie, vystúpenia, tvorivé dielne, umeleckú aj gastronomickú zónu.
10:30 - 12:00 / SNG - Esterházyho palác, Námestie Ľudovíta Štúra 4/ pre deti / vstup 4 € / potrebná rezervácia na miroslava.misova@sng.sk / spolupráca / Slovenská národná galéria
Dobrý deň, pán sused.
S niektorými susedmi sa iba zdravíme, o niektorých nič nevieme, s inými sme kamaráti. Ako sa býva, keď máme dobré susedské vzťahy a navzájom si dôverujeme? Program pre rodiny s deťmi od 4 do 10 rokov ukáže, ako sa dá budovať dôvera.
10:00 - 14:00 / Lab.café, Námestie SNP 25 / workshop / vstup 10 € / potrebná rezervácia / SK/ENG / spolupráca / Lab.café
Výroba kožených doplnkov s Verbua (SK/FR)
Vyrobte si vlastné kožené doplnky s Veronikou a Bastienom z tradičného francúzskeho brašnárstva.
19:00 / Kino Lumiére, Špitálska 4 / film / vstup 4,5 €, študenti 3,5 € / NL/ENG /spolupráca / Kino Lumiére, Veľvyslanectvo Holandského kráľovstva
I Love My Muslim (NL)
Dokumentárny film dvojice Marjolein Busstra a Rebekka van Hartskamp zachytáva príbeh 62-ročnej Holanďanky, ktorá konvertovala na islam z lásky k 33-ročnému líbyjskému bojovníkovi za slobodu. Nasledovať bude diskusia s hlavnou aktérkou a producentami filmu.
21:00 / MMC, Karpatská 2 / koncert / vstup 14 € / Spolupráca / Reaggae Callin‘
[fjúžn] sounds: Ting + Medial Banana + U-Cee (CZ/DE)
Lahôdka pre fanúšikov reggae, ska a spájania rôznych žánrov. O zábavu sa postará osemčlenná medzinárodná kapela z Prahy a domáca reggae špička, doplnená o špeciálnu [fjúžn] hosťovačku.
21:00 / KC Dunaj, Nedbalova 3 / koncert / vstup 7 €/ Spolupráca / KC Dunaj
Kubánska noc: Caribe (CZ/BOL)
Atmosféru horúcej Kuby a rytmy salsy, ča-ča, bolera, merengue či mamby na parket prinesie medzinárodná kapela Caribe a sety DJov Emeteria a Peťáka.

nedeľa 22.4.
10:00 - 20:00 / Bratislava / komunitné podujatie / vstup voľný
Deň otvorených komunít
Spoznajte cudzinecké komunity žijúce na Slovensku počas celodenného programu, ktorý sa bude konať v KC Dunaji a viacerých komunitných centrách. 
20:00 / Kino Lumiére, Špitálska 4 / film / vstup 4,5 €, študenti 3,5 € / CZ/ENG / spolupráca / Kino Lumiére, Freesam Production
Bohu žel (CZ)
Dokument Sašu Dlouhého dáva spoločenskú hystériu okolo utečeneckej krízy do kontrastu so životom šiestich ľudí, ktorí v Česku hľadajú útočisko a približuje, aké je to žiť ako cudzinec či cudzinka v inej krajine. Premietanie je slovenskou premiérou a nasledovať ho bude diskusia s tvorcami.

pondelok 23.4.
17:00 / Palárikova 1 / komentovaná prechádzka / vstup voľný / potrebná rezervácia na adriana@nadaciams.sk
[fjúžn] walks: Olja Triaška Stefanovič (SK/SRB)
Fotografka a pedagogička Olja Triaška Stefanović sa narodila v Novom Sade v Srbsku, ale v našom meste sa ako cudzinka už dávno necíti. Sama sa považuje za Bratislavčanku a prevedie vás svojimi obľúbenými miestami v Starom meste.
17:00 / MIXáčik nízkoprahové rodinné centrum, Stavbárska 38 / pre deti / spolupráca / Edudrama, MIXáčik a MIXklub
Príbehy spoza mora
Dobrodružný príbeh malého chlapca návštevníkov nízkoprahového centra prevedie cez ďaleké exotické krajiny a príbehy ľudí so zvláštnou rečou či zvykmi, ktorí sú k nám v skutočnosti omnoho bližšie, ako sme si mysleli.
17:30 / Karloveská knižnica, Jurigovo námestie 2 / pre deti / vstup voľný / rôzne jazyky / spolupráca / Karloveská knižnica
Knižky z detstva
Aké knihy čítajú deti v Afganistane, na Blízkom východe či v africkom Somálsku? Rodiny, ktoré sú z rôznych končín sveta a na Slovensku našli svoj nový domov, sa s nami podelia o príbehy, ktoré čítali v detstve.
18:00 / Kalab, Zámocká 5 / diskusia / vstup voľný / spolupráca / Kalab
Doma v cudzej krajine
Dušan Mikušovič (Denník N), Miriam Bošelová a Partik Rago (Katedra etnológie a folkloristiky UKF), Anna Medveďová (FPU) a Pavol Ljavroš (insitný maliar, Padina v Srbsku) budú diskutovať o novodobej pracovnej migrácii v stredoeurópskom priestore.
19:00 / Kalab, Zámocká 5 /diskusia / vstup voľný / spolupráca / Kalab
Nedeľné šachy so Silvestrom Lavríkom
Diskusia so Silvestrom Lavríkom nielen o jeho tvorbe, ale aj jeho pohľade na súčasnú spoločensko-politickú situáciu či situáciu menšín a dôveru vo vzťahu vačšinová spoločnosť a minority.
19:00 / Ticho a spol., Školská 14 / divadlo, diskusia a výstava / vstup 7 € / 4 € študenti / spolupráca / HateFree Culture, Ticho a spol.
Gasparego: Mučeník
Divadelná hra o náboženskom fanatizme, extrémizme a povrchnosti súčasnej doby v podaní slovenského amatérskeho súboru. Predstavenie doplní diskusia na tému extrémizmu, strachu a dôvery a výstava Jany Ledvinovej a Reného Kubášeka.

utorok 24.4.
15:00, 17:00 / Ulita, Kopčianska 90 / pre deti / spolupráca / Edudrama, Ulita
Príbehy spoza mora
Dobrodružný príbeh malého chlapca návštevníkov nízkoprahového centra prevedie cez ďaleké exotické krajiny a príbehy ľudí so zvláštnou rečou či zvykmi, ktorí sú k nám v skutočnosti omnoho bližšie, ako sme si mysleli.
18:30 / Kalab, Zámocká 5 / diskusia / vstup voľný / ENG/SK / spolupráca / Mareena, Kalab
Večer s Mareenou: Dôvera medzi nami
Aké je to prísť hľadať druhý domov na Slovensko, ako sú Slováci ochotní pomôcť a ako integrácia na Slovensku vlastne vyzerá? Hosťami večera bude Andrea Kutlíková, manažérka dobrovoľníckeho programu v občianskom združení Mareena, Klára Tihláriková, študentka a zároveň dobrovoľníčka v občianskom združení Mareena a Jean Pierre Ruhamyambuga pôvodom z Burundi.
19:00 / Tanečné divadlo Ifjú Szivek, Mostová 8 / koncert / vstupné 10 € / spolupráca / AMITY o.z., Tanečné divadlo Ifjú Szivek
World [fjúžn] Music: Duo Dinovski & Schuberth (AT/MKD) & Wild Strings Trio (SK/SLO/FR)
Hudobný večer predstaví dve zoskupenia, ktoré množstvo rôznorodých hudobných vplyvov pretvárajú do osobitého zvuku. Wild String Trio tvoria violenčelista z Francúzska, gitarista zo Slovinska a huslistka zo Slovenska. Dlhoroční spoluhráči Atanas Dinovski a Paul Schuberth skúmajú možnosti hudobného jazyka prepájaním hudobných tradícií juhovýchodnej a severnej Európy, ako aj jazzu a novej hudby.

streda 25.4.
16:00 / KS Impulz, Dopravná 22 / pre deti / spolupráca / Edudrama, Mládež ulice
Príbehy spoza mora
Dobrodružný príbeh malého chlapca návštevníkov nízkoprahového centra prevedie cez ďaleké exotické krajiny a príbehy ľudí so zvláštnou rečou či zvykmi, ktorí sú k nám v skutočnosti omnoho bližšie, ako sme si mysleli.
16:38 a 18:16 / vlak Bratislava Hl. st. - Wien Hbf. / diskusia / vstup voľný / SK/ENG/DE / spolupráca / Eduma, Curatorial Studies Institute
Živá [fjúžn] knižnica v Tram-e
Spoznajte príbehy "živých kníh" na trase Bratislava – Viedeň a späť. V umeleckom vlaku Tram môžete stretnúť Hani, Zahru a Daniela, ktorí vám počas cesty priblížia svoje osobné skúsenosti.
17:00 / Open Gallery, Baštová 5 / komentovaná prehliadka / vstup voľný / SK/ENG / spolupráca / Nadácia otvorenej spoločnosti, Ženy, ktoré zostali
Ženy, ktoré zostali
Autori projektu, fotograf Noel Rojo a novinárka Magdaléna Vaculčiaková, prezradia príbehy zo zákulisia práce na projekte v Mexiku, Senegale a Etiópii.
18:30 / Mareena, Lazaretská 32 / film / vstup voľný / spolupráca / Mareena
Kinovečer v Mareene: Dokumentárny film - Plavba
Premietanie príbehu troch priateľov - hudobníka Nabila, novinárky Angely a IT-čkára Ramiho - a ich cesty zo Sýrie do Egypta a následne Európy spracovaný do pútavého dokumentu.
19:00 / Bless x Nu Spirit, Medená 16 / vernisáž / vstup voľný / spolupráca / Katedra fotografie a nových médií a Katedra vizuálnej komunikácie VŠVU, Nu Spirit Bar, Bless
Pho bo presentation
Prezentácia fotografických kníh študentov VŠVU, ktorí vytvorili autorské knihy ako vlastnú interpretáciu tohtoročnej festivalovej témy Dôvera.
21:00 / Nu Spirit Bar, Medená 16 / párty / vstup voľný / spolupráca / Nu Spirit Bar
PHO BO afterparty: DJ Skank & DJ Reverend & Die Kartoffeln
Afterpárty prezentácie fotografických kníh študentov VŠVU, vytvorených v rámci festivalu [fjúžn]. K rozhovorom i do tanca zahrajú DJi Skank, Reverend a Die Kartoffeln.

štvrtok 26.4.
16:00 / fontána pred Starou tržnicou / komentovaná prechádzka / vstup dobrovoľný / spolupráca / Ivor Švihran z M_P_ BA, Árpád Korpás
Po stopách multietnicity a multikulturalizmu Bratislavy
Čo zostalo z mnohonárodnostnej Bratislavy? Aké bolo spolunažívanie rôznych etník a komunít mesta v predchádzajúcich storočiach? Aká je história a súčasnosť židovskej komunity? Čo by sme mali vedieť o tradičných etnických skupinách okolia Bratislavy? Na tieto i podobné otázky hľadá odpovede tematická prehliadka dvoch sprievodcov: Ivora Švihrana z M_P_ BA a Árpáda Korpása.
18:00 / Kalab, Zámocká 5 /výstava / vstup voľný / spolupráca / Kalab
Papšovej dôvera v Kalabe
Simona Papšová je študentkou 1. ročníka magisterského stupňa štúdia v ateliéri Ilony Németh na katedre intermédií VŠVU. Výstava je jej osobnou reakciou na tému dôvera.
18:00 / Veľký evanjelický kostol, Panenská 28 / ekumenické podujatie a koncert / vstup voľný / spolupráca / Superar Slovakia, Evanjelický cirkevný zbor Bratislava Staré Mesto, Marián Prevendarčík
Za dôveru: Koncert detského zboru Superar
Vystúpenie detského zboru Superar prostredníctvom hudby sprítomní spolupatričnosť a dôveru medzi ľuďmi rôznych etník a vierovyznaní. Piesne o sile hudby a priateľstva z celého sveta zaznejú v podaní zboru, ktorý tvoria slovenské a rómske deti.
19:00/ Artforum, Kozia 20 / čítanie / vstup voľný spolupráca / Anasoft Litera
Autorské čítanie a rozhovor s Alexandrou Salmelou
Autorka mnohých básní, rozprávok, poviedok a divadelných hier predstaví svoju najnovšiu knihu Antihrdina.
Autorské čítanie doplní rozhovor vedený Oliverom Rehákom.
22:00 / The Club, Rybné námestie 1 / párty / vstup 6 €, zľavy pre študentov / spolupráca / Internationals Bratislava
Internationals Hawaii Party
Kvetinové vence a cudzinci zo všetkých kútov sveta vás čakajú na medzinárodnej párty s havajskou tematikou.

piatok 27.4.
15:00 / Mareena, Lazaretská 32 / workshop / vstup voľný / spolupráca / Marenna
Kreatívne poobedie: Migrujúce ruksaky
Behom dvoch hodín strávených s Mareenou sa naučíte, ako si ušiť vlastný batoh. Zero-waste aktivita spotrebuje všetky materiály, ktoré už doma nechcete. Doneste látky, staré rifle alebo plátenky a dajte im druhú šancu.
17:30 / DK Lúky, Vígľašská 1 / divadlo / vstup 9 € / spolupráca / Tamèrantong!, Francúzsky inštitút
Tamèrantong!: Cigánka Lorda Stanleyho (FR)
Romantické a poetické predstavenie v bujarej réžii s prvkami komiksu a rock’n’rollu je inšpirované rómskou legendou. Zároveň je však hlavne ódou na toleranciu a slobodu. Súbor tvorí 24 hercov vo veku od 6 do 16 rokov, ktorí žijú na parížskom predmestí a pochádzajú z Afriky, Ázie, Európy.... Mladí herci zdieľajú javisko s piatimi profesionálnymi hercami a tanečníkmi.
18:00 / Kalab, Zámocká 5 / hry / vstup voľný / spolupráca / Kalab
Psychohry: Dôvera v komunikácii
Večer plný zaujímavých psychologických hier, pri ktorých sa nielen zabavíte, ale aj zlepšíte svoje komunikačné schopnosti pod vedením psychológov z projektu Otvorená hra.
18:00 / Bukowski bar, Námestie SNP 24 / diskusia / vstup voľný / SK/PL / spolupráca / vydavateľstvo Absynt, Bukowski bar
[fjúžn] Absynt: Wojciech Górecki na Planéte Kaukaz
Poľský historik, novinár a reportér Wojciech Górecki na festivale predstaví svoju knihu Planéta Kaukaz. Diskusiu moderuje Samo Marec.
19:30 / Fuga, Námestie SNP 24 / diskusia / vstup voľný / ENG
Apples and hrušky: LGBT+ cudzinci na Slovensku
Diskusia o LGBT+ cudzincoch na Slovensku alebo mandarínky in a world of oranges. Tento rok sa v rámci diskusného formátu Apples & Hrušky budeme rozprávať o živote menšín v menšinách na Slovensku. Moderuje Nastaran A. Motlagh.
21:00 / KC Dunaj, Nedbalova 3 / koncert / vstup 5 € / spolupráca / KC Dunaj
[fjúžn] Rock'n'Roll Night: Bros'n'beast (CZ/USA) & Walter Schnitzelsson
Noc, ktorá frčí na kvalitnom rock'n'rolle, indie a rockabilly! Tešiť sa môžete na kapely Walter Schnitzelsson a Bros'n'Beasts na čele s charizmatickým americkým frontmanom Scottom De Castrom. Svoju DJskú energiu prihodí trio The Ugly Selectors.
22:00 / Fuga, Námestie SNP 24 / párty / vstupné 11 € / spolupráca / Mäss
Mäss x [fjúžn]: Lotic (DE/USA) & Soda Plains (CHN/UK) & BZGRL (SK/UK) & Isama Zing & Ink Midget 
Pravidelný klubový formát prinesie špičku z berlínskej scény. Lotic vo svojej hudobnej produkcii reflektuje černošskú a LGBT identitu a patrí k hviezdam labelu Janus. Soda Plains je pôvodom z Hong Kongu, vyrastal vo Veľkej Británii a jeho live sety sú nezabudnuteľným zážitkom.

Odporúčame

film

The Florida Project

Neďaleko Disneylandu na Floride stojí mnoho kedysi populárnych pestrofarebných motelov. Očarujúca šesťročná Moonee a jej kamaráti...Viac
Ut 24.7.2018 / Cinemax Bory Mall
odporúčame!
film

Niekto to rád zahalené

Armand a Leila, študenti politológie, sú mladý pár. Majú v úmysle odísť do New Yorku a absolvovať tam v OSN stáž na konci štúdia.Viac
Letné Film Europe kino v Berlinke SNG / Kino Lumière
odporúčame!
film

Úplní cudzinci

Každý z nás má tri životy: verejný, súkromný a tajný. Voľakedy boli naše tajné životy ukryté v archívoch našej mysle, dnes v...Viac
St 8.8.2018 / FK Nostalgia
odporúčame!
letný festival

Uprising festival 2018

11. ročník festivalu Uprising na Zlatých pieskoch. Budú reggae legendy legendy Inner Circle, Lee 'Scratch' Perry, a Mad Professor...Viac
24.8.2018 - 25.8.2018 / Bratislava
odporúčame!