festival

[fjúžn] - festival nových menšín

Trinásty ročník multižánrového festivalu [fjúžn] opäť predstaví program približujúci cudzincov a nové menšiny. V týždni od 20. do 27. apríla prinesie možnosť spoznať život, kultúru a tradície ľudí, ktorí sú súčasťou našej krajiny, hoci z nej nepochádzajú.

 

odporúčame!
20.04.2018, Pi - 27.04.2018, Pi

Počas celého festivalového týždňa budú na rôznych miestach v Bratislave prebiehať koncerty, výstavy, diskusie, komunitné podujatia či aktivity pre deti.

Koncerty a klubové noci predstavia interpretov rôznych žánrov - od domácej reggae špičky Medial Banana v špeciálnej festivalovej spolupráci cez zahraničných dj-ov Kutmah, Lotic či Sophie, až po vystúpenie detského zboru Superar.
V rámci festivalu Bratislavu navštívi aj španielsko-argentínska kapela Colectivo Panamera, francúzske divadlo Tamèrantong, či poľský reportér Wojciech Górecki.
Nezvyčajný pohľad na migráciu prinesie výstava Noela Roja a Magdalény Vaculčiakovej Ženy, ktoré ostali, približujúca osudy žien, ktorých partneri odchádzajú do zahraničia predovšetkým za prácou. Nový výstavný projekt vo verejnom priestore pripravuje aj fotograf Aleš Vojtášek. 

Súčasťou festivalu [fjúžn] bude už tradične pestrý program pripravený v spolupráci s cudzineckými komunitami a komunitnými centrami. Svoje aktivity predstavia aj 21. 4. v rámci podujatia Dobrý trh, no predovšetkým v nedeľu 22.4 počas Dňa otvorených komunít. Nový formát pozýva širokú verejnosť navštíviť a spoznať rôzne cudzinecké komunity pôsobiace v Bratislave. Počas celého dňa sa budú konať filmové premietania, diskusie, ukážky tradičnej kuchyne či tvorivé dielne.

Tematicky sa trinásty ročník zameria na otázku dôvery. Ak je oslabená dôvera v naše inštitúcie, chýba aj medzi ľuďmi. A ak nedôverujeme blízkemu okoliu, je veľmi ťažké pociťovať dôveru voči ľuďom, ktorých nepoznáme a ktorí pochádzajú z iného kultúrneho prostredia. Dôvera je výsledkom nenápadného procesu, v ktorom absentuje strach a rastie z pocitu bezpečia, keď sme prijatí takí, akí sme. Hlavným motívom festivalu, organizovanom Nadáciou Milana Šimečku, teda bude odbúravanie strachu, budovanie pocitu bezpečia a viery v seba navzájom. 

Program
19.4.2018, 20:00 / KC Dunaj - koncert
Colectivo Panamera
21.4. 2018, 10:30 / SNG -iná akcia pre rodiny s deťmi
Dobrý deň, pán sused
23.4.2018, 19:00 / Ticho a spol. - divadlo
Gasparego: Mučeník
27.4.2018 19:30/ Fuga
Apples and hrušky /diskusia

Podrobný program celého festivalu bude zverejnený tu.

Odporúčame

stand-up / talkshow

Namikrofón

Stand-up comedy ako Brno. Hviezdy českého stand up v Pistoriho paláci.Viac
Ut 20.3.2018 / Pistoriho palác
odporúčame!
výstava

Fotograf Bazovský

Výtvarné dielo Miloša Alexandra Bazovského ako jedného zo zakladateľov modernej slovenskej maľby bolo už mnohokrát predstavené na...Viac
16.11.2017 - 15.4.2018 / Slovenská národná galéria Bratislava
odporúčame!
koncert

Blues na Lodi

Skvelý koncert z cyklu „Blues na Lodi“, živý bluesový večer s výbornými muzikantami v priestore lodného baru. Príďte sa hudobne...Viac
Ne 8.4.2018 / Divadlo v podpalubí
odporúčame!
film

Miami

Road movie o dvoch sestrách - barových tanečniciach, ktoré unikajú pred gangstrami. Angela - tá staršia - je tanečnicou...Viac
Kino Film Europe / SĽUK
odporúčame!