festival

Festival proti násiliu

Festival proti násiliu prinesie 17. novembra spojenie štyroch podujatí: Koncert pre všímavých na Námestí SNP, Biela Vrana v SND, Stredoeurópske Fórum v Starej tržnici a koncerty vo Fuge. Spája ich spoločná myšlienka – okrem odkazu Nežnej revolúcie sa chcú spoločne postaviť proti prejavom neznášanlivosti a násiliu, ktoré je ich dôsledkom.
odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

Stredoeurópske fórum – Stará tržnica od 15.30

Stredoeurópske Fórum je medzinárodné podujatie organizované neziskovou organizáciou Projekt Fórum a Nadáciou Milana Simečku. Cieľom je propagovať hodnoty demokracie, ľudských práv, tolerancie a solidarity. V debate s názvom „Sme ako oni?” o ľudskej dôstojnosti, o strate rozumu a strate citu, o Ukrajine, ale aj o Československu sa stretnú Martin Putna, Oksana Zabužko a ďalší výnimoční hostia. 

Koncert pre všímavých – Námestie SNP od 17.00

Program tohtoročného Koncertu pre všímavých vznikol ako spoločný projekt festivalov Pohoda a Konvergencie a viaceré spojenia prinesie aj na samotnom pódiu na Námestí SNP.

Koncert otvorí o 17.00 Slovenský komorný orchester, s ktorým zaspievajú Jana Kirschner a Michal Kaščák. Michal sa predstaví aj s kapelou Bez ladu a skladu a Drť, ku ktorej sa tentokrát pripojí Fedor Gál. Zahrajú aj Chalani z chatrče a kapely Neha!, Rozpor a Para. Zaujímavé kolaborácie ponúknu Vec, Tono S a Zuzana Mikulcová či spojenie slovenského a maďarského folklóru v rámci vystúpenia kapiel Muzička a Varjos.

Zastúpenie bude mať aj židovská menšina, ktorú predstavia skvelí muzikanti v rámci projektu Chasidské piesne a rusínsku kultúru na koncerte zastúpi Štefan Štec. Záver koncertu bude patriť súčasnejším žánrom, keď zahrajú B-Complex a ukrajinská speváčka a rapperka Alina Pash.

Line-up:
17.00 - 17.20 Slovenský komorný orchester
17.20 - 17.25 SKO + Jana Kirschner + Michal Kaščák
17.25 - 17.30 Bez ladu a skladu
17.30 - 17.35 Chalani z chatrče
17.35 - 17.40 Drť + Fedor Gál
17.40 - 17.45 Neha!
17.45 - 17.50 Rozpor
17.50 - 17.55 Štefan Štec
17.55 - 18.00 Vec, Tono S ft. Zuzana Mikulcová
18.00 - 18.15 Jana Kirschner
18.15 - 18.25 Muzička + Varjos
18.25 - 18.35 Para
18.35 - 18.40 Chasidské piesne
18.40 - 18.50 B-Complex
19.00 - 19.30 Alina Pash (UA)

15. ročník ocenenia Biela vrana – SND od 20.00

Už pätnástykrát udelia ocenenie Biela vrana za občiansku statočnosť – tentokrát pod titulom „Obstáť v historických chvíľach“. Zuzana Wienk o jubilejnom ročníku vraví: „Žijeme obdobie veľkých historických výziev a zlomov.

Obdobie, ktoré nás testuje na dreň. Obdobie, ktoré nás nabáda nájsť v sebe to najlepšie. Prekonať prekážky a vrátiť sa k podstate ľudskosti.“ Práve o podobách sily, odvahy a ľudskosti v ťažkých chvíľach je ocenenie Biela vrana.

Odovzdajú ho Bystriny v spolupráci so Slovenským národným divadlom v Sále opery a baletu 17. novembra 2022 o 20.00. Moderátori Juraj Kemka a Martin Staňo okrem laureátov ocenenia privítajú na pódiu aj viacerých účinkujúcich – Janu Kirschner, Valeriiu Kuts, Annu Makarovu, Annu Prokopenko, Olenu Chuyko a Lernika Khachatriana. 

Fuga: Drť + Fedor Gál, Vovk (UA), Stoned Jesus (UA) – od 19.30

Paralelne s Bielou vranou bude program v bratislavskom klube Fuga. Na úvod zahrá alternatívna kapela Drť, ktorá sa po albumoch Puntičkár a Minister predstaví s novým projektom s Fedorom Gálom. Po nich prídu na rad Ukrajinci VOVK (post-metal/progstoner,), ktorí momentálne pracujú na nasledovníkovi debutového albumu Lair (2019). Program zavŕši legendárne ukrajinské trio Stoned Jesus. 

---

Som rád, že sa nám podarilo spojiť a skoordninovať štyri hodnotné podujatia do jedného celku pod hlavičkou Festival proti násiliu. Je dôležité, že námestie, ktoré bolo centrum Nežnej revolúcie, bude patriť umeleckej a občianskej oslave slobody a tolerancie.

Dramaturgia obsahuje viaceré symbolické vystúpenia, ktoré charakterizujú zápas občianskej spoločnosti za demokraciu ako napríklad rómsky projekt Chalani z chatrče, ktorý bol reakciou na raziu v Moldave and Bodvou. Chceme ukázať Slovensko ako priestor, kde sú menšiny vnímané s rešpektom ako obohatenie spoločnosti, preto máme zastúpených rómskych, maďarských, rusínskych či židovských umelcov a umelkyne.

Domácu scénu bude na záver Koncertu pre všímavých reprezentovať B-Complex – Matia Lenická, ktorá patrí k najvýraznejším tváram LGBTI+ ľudí na Slovensku. Teší ma umelecké zastúpenie jedného z lídrov Nežnej revolúcie Fedora Gála ako speváka skupiny Drť, za prirodzené považujem to, že vyvrcholenie akcie bude patriť Ukrajine – špeciálnou hostkou koncertu na Námestí SNP bude Alina Pash a v noci vo Fuge akciu uzavrú dve ukrajinské kapely.

Festival proti násiliu je okrem umeleckej oslavy protitotalitnej protikomunistickej revolúcie aj odpoveďou na protesty fašistov a iných protidemokratických síl. Verím, že aj týmto celodenným festivalom prispejeme k tomu, aby občianska spoločnosť posúvala krajinu smerom k lepšiemu a hodnotnejšiemu životu všetkých ľudí na Slovensku, hovorí o Festivale proti násiliu Michal Kaščák.

Akcia prebehne pod záštitou iniciatívy Slovenská Tepláreň.

Facebook event


 

Odporúčame

výstava

Nechajte ma byť takou, aká som - Životný príbeh Anny Frankovej

Slávnostné otvorenie kultúrno-komunitného centra Staré Lýceum a putovnej výstavy o príbehu Anny Frankovej. Príďte sa s nami...Viac
St 6.12.2023 / Staré Lýceum, Konventná 15
odporúčame!
film

Vermeer - najväčšia výstava

Séria Exhibition on Screen prináša v tomto unikátnom filme súkromnú prehliadku výstavy v sprievode riaditeľa Rijksmusea a...Viac
So 9.12.2023 / Kino Nostalgia
odporúčame!
divadlo

Special guest: Flamenco night

So 27.1.2024 / Red Cat Cabaret Club
odporúčame!
film

Akira

V roku 1988 japonská vláda zhodila atómovú bombu na Tokio po tom, čo experimenty ESP na deťoch zlyhali. V roku 2019, 31 rokov po...Viac
St 6.12.2023 / Kino Nostalgia
odporúčame!