divadlo

Eva Priečková, Katarína Poliačiková: Holding River - Držať Rieku

Eva Priečková a Katarína Poliačiková pokračujú v bádaní pohybu a jazyka, ktoré sa začalo v roku 2020 spoločným projektom Learning Water, Salty Eyes. Naďalej sa učia vodu, prechádzajú z interiéru do terénu, stoja na brehu, skúmajú ho, ponárajú sa. Zisťujú, že rieka je niečo, čo nedokážu podržať. Dá sa však zakúšať, počúvať, prežívať telom. Na brehu zažívajú veci, ktoré doteraz nikdy neskúsili.
odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

“Na mesačnom brehu skúmame telo rieky. Máme strach stať sa ňou, stratiť tvar. Stávame sa riekou. Vždy sme ňou boli.  Pýtame sa, ako stekutiť jazyk, nechať ho (roz)plynúť. Rozpúšťame reč, jednoznačné významy. Jazyk sa stáva rôznymi druhmi tekutín. 

Sme dve telá v neopréne, ktoré si na brehu rozprávajú o zaslizených pľúcach, o túžbe, smútku a slinách, o tom, ako sa húsenica najskôr musí úplne rozpustiť, zmiznúť, stať sa tekutou, aby sa neskôr vynorila ako motýľ. Hra na brehu, hra na rieku.

Čím všetkým je rieka? Čím sme my – pri nej, v nej? Čo nájdeme?”

Koncepcia & performance: Eva Priečková, Katarína Poliačiková
Foto: Natália Zajačiková

Trvanie: 35 min.

Eva Priečková je vzájomne závislá tanečná umelkyňa. Zaujíma ju tanec v rôznych skupinách, vzájomné učenie sa pohybu v a okolo nás a vytekanie tanca mimo tanečného baletizolu. 

Katarína Poliačiková je vizuálna umelkyňa, ktorá sa v súčasnosti intenzívne venuje i písaniu. Vo svojej tvorbe skúma – naprieč rôznymi médiami – rozhrania malých a veľkých histórií, rôzne možnosti zaznamenávania a zdieľania príbehov.

Predstavenie je súčasťou podujatia Less is sound. Pozrite si kompletný program.

Odporúčame

koncert

Sigrid Horn (AT)

Vyrastala v dolnorakúskom regióne Mostviertel, dospievala vo Viedni. Pesničkárka a skladateľka Sigrid Horn spieva v dialekte,...Viac
St 26.6.2024 / Rakúske kultúrne fórum Bratislava
odporúčame!
koncert

Kosheen & Sian Evans (UK)

Pi 15.11.2024 / Majestic music club
odporúčame!
film

Aalto: architektúra emócií

Ako premýšľal a tvoril jeden z najvýznamnejších moderných architektov Alvar Aalto? Podmanivá filmová výprava preniká do...Viac
So 29.6.2024 / Kino Nostalgia
odporúčame!
film

Bozk

Príbeh sleduje Antona, ktorý sa túži stať dôstojníkom kavalérie. Počas výcviku prikáže svojej čate, aby pomohla istému barónovi...Viac
Pi 28.6.2024 / Kino Lumière
odporúčame!