koncert
festival

Less is sound

 Slovensko-britské vydavateľstvo Proto Sites uvádza sériu koncertov experimentálnej hudby a zvukových performancií v jedinečných prírodných lokáciách. Už 18.-19.9.2021. Kontrabas a východ slnka na skrytom polostrove v Bratislave, participatívny akustický koncert pre 90 druhov vtákov alebo Dunaj ako otvorená partitúra.

Táto akcia sa konala v minulosti

Program:

sobota 18.9.2021 o 8.00 ráno: Cremaschi (live koncert) / Yamasaki (soundwalk)
Miesto: Polostrov pod Slovanským ostrovom – 48°09'24.5"N 17°00'24.2"E
(skopíruj súradnice do google maps)

Sobotný východ slnka na cípe polostrova, v bezprostrednej blízkosti Dunaja ozvučí George Cremaschi. Rodený Newyorčan je už niekoľko rokov stálicou pražskej scény, kde pôsobí v rôznych projektoch. Jeho špecialitou je skúmanie hraničných možností kontrabasu, ktorého surový zvuk nechá organicky pretekať zobúdzajúcim sa polostrovom pri Devínskom kameňolome.

Soundwalk 'Asking The Forest If That Book Could Go Home' od japonskej vokalistky, performerky a filmárky Ami Yamasaki premení skrytý polostrov pri Devínskom kameňolome na hustý dubovo - brezovo - bukový les prefektúry Nagano (ostrov Honšú, Japonsko). Okrem práce s terénnymi nahrávkami, fragmentami ASMR a zvukovými haiku sa v nej Yamasaki sústredí na kreovanie vlastnej post-realistickej biofónie, v ktorej sa stretávajú zvieratá boreálnych lesov s vtákmi zo subtrópov. Vystačí si pritom len s vlastnými hlasívkami. Táto časť bude koncipovaná ako soundwalk s využitím mobilného internetu bez priamej účasti autorky.nedeľa 19.9.2021 o 18.00 večer: DJ Gäp / Fero Király
Miesto: 48°06'10.7"N 17°08'33.5"E

Participatívna zvuková performance v lese pri Micherovej zátoke v réžii Adama Mateja aka Dj Gäp sa bude venovať stieraniu hraníc medzi interpretom a publikom. Minimalistická kompozícia pre perkusie sa pokúsi zapojiť do tvorby miestnych obyvateľov - napr. vrabca poľného, žlnu zelenú, škovránka stromového a ďalších asi deväťdesiat druhov vtákov. Každý divák/diváčka sa stáva performerom/kou vďaka veľmi jednoduchému návodu. Nepotrebujete žiadne skúsenosti s hudobnou tvorbou. Koncert neskôr vyjde ako vinylová platňa vo vydavateľstve Proto Sites.

Dunajský soundscape sa stane východiskovým materiálom pre hudobný live experiment Fera Királyho. Skladateľ a člen Cluster Ensemble so zameraním na mikrotonalitu, livecoding a minimalizmus bude pracovať s hydrofóniou a algoritmickým zvukovým processingom. Počúvaj, či už rozkvila Calatha Palustris alebo zvukové hry s tým, čo znie pod hladinou aj okolo nás.

Live koncert bude možné počúvať v reálnom čase jedine cez slúchadlá a smartphone s mobilným internetom.

Účinkujúci:

Dj Gäp
- Participatívna akustická performance pre 90 druhov vtákov a minimalistické perkusie integruje prirodzenú biofóniu lesa pri Micherovej zátoke. Každý divák/čka je performer/ka! Každý vtáčik je performer/ka!

Fero Király - Danube walk with me: Prekódovanie toho, čo bolo dané alebo hudobné hry s dunajským environmentom. Koncert pre hydrofonický mikrofón a algoritmický zvukový processing.

Ami Yamasaki - Soundwalk na skrytom polostrove pri Devínskom kameňolome // v dubovo-bukovo-brezových lesoch ostrova Honšú v Japonsku.

George Cremaschi - Sobotný východ slnka na cípe polostrova v bezprostrednej blízkosti Dunaja. Surový zvuk kontrabasu a lokálna biofónia.

-----------

Vstupné je dobrovoľné a bude venované na aktivity Lesoochranárskeho združenia Vlk

Na soundwalk A.Yamasaki a live koncert F. Királyho budete potrebovať vlastné slúchadlá a smartphone s mobilným internetom.

Prosíme vás o zachovanie maximálneho ticha počas celého podujatia. Koncerty budú nahrávané.

Viac info o lokáciách a doprave čoskoro.

Koncept Less is Sound (odvodené z 'Less is more' / 'Les je zvuk') odkazuje na citát amerického skladateľa a soundscape ekológa Bernie Krauseho:
„Aj keď fotografia môže mať hodnotu tisíc slov, prírodný soundscape má hodnotu tisíc fotografií.“

Podľa globálneho seizmologického výskumu (publikovaného v žurnáli Science Today) bol prvý lockdown najtichším obdobím v zaznamenanej histórii. Návrat zvukov prírody vylákal do exteriérov profesionálnych aj amatérskych tvorcov terénnych nahrávok. Ľudia sa stali turistami vo vlastnom meste.
Pandémia (ako aj stále akcelerujúca klimatická kríza) zvýraznili nesporný význam parkov a prímestských prírodných lokácií, ktoré sú v optike neskorého kapitalizmu často vnímané ako zbytočné alebo ekonomicky impotentné.

Less is Sound amplifikuje soundscape týchto miest - ich prirodzenú hudbu, ktorá je bežne skrytá pod nánosmi vizuálnych vnemov, pod vodnou hladinou alebo pod hlukovým smogom mesta.
 

Odporúčame

festival

Bienále ilustrácií Bratislava 2021

15.10.2021 - 9.1.2022 / Bratislavský hrad
KIDSTOWN odporúčame!
divadlo

Od zeme

Hudobno-tanečná inscenácia, v ktorej je valasko-pastierska kultúra dešifrovaná a reflektovaná optikou a autorsko-interpretačným...Viac
Galéria Slovenskej výtvarnej únie / Umelka / Nová Cvernovka
odporúčame!
festival

[fjúžn] 16: Zaostrite na svet, ktorý máme doma

Počas festivalu sa môžete tešiť na pestrú zmes viac než 20 podujatí na rôznych miestach a v rôznych formátoch. Koncerty, diskusie...Viac
16.9.2021 - 25.9.2021 / Bratislava
odporúčame!
výstava

Krása každodennosti: Výber secesie zo zbierok Múzea mesta Bratislavy

10.6.2021 - 31.10.2021 / Múzeum historických interiérov MMB
odporúčame!