Kurátorka: Nadezhda Pavlova
Jordan „Jurij“ Jordanov (1940 – 2009) sa narodil, žil a zomrel v meste Sofia v Bulharsku, kde sa tiež vyučil za fotografa. Ako umelec bol aktívny od polovice 60. rokov do neskorých 90. rokov.
Jurij – ako ho každý volal – fotografoval najmä Bulharsko a oblasť Balkánu, ale jeho snímky boli už za jeho života vystavované po celom svete. Jeho séria z pohoria Rodopy nazvaná „Snímky z Ograzhden“ vyhrala v roku 1987 Grand Prix bulharskej fotografie. V roku 1988 mal na Zango FotoForum v Mníchove (Západné Nemecko) sólovú výstavu svojich prác, v roku 1989 pokračoval vlastnou výstavou v Galérii Shadai v Tokyu (Japonsko). O rok neskôr, v roku 1990, bol Jordanov jedným z vystavujúcich umelcov na výstave „Päť bulharských fotografov“ odprezentovanej na treťom ročníku FotoFest Biennial v Houstone v Texase.
Jordanov je jediným bulharským fotografom, ktorý bol tri razy (v roku 1994, 1995 a 1998) financovaný švajčiarskou nadáciou Pro Helvetia pre dokumentárne projekty v Albánsku, Mongolsku a v prostredí bulharského väzenského systému. Jeho fotografie sa nachádzajú v stálej kolekcii The Museum Of Fine Arts v Houstone, USA; Musée de l'Elysée v Lausanne, Švajčiarsko; Biblioteque Nationale v Paríži, Francúzsko; Národnej galérii umenia v Sofii, Bulharsko, a v súkromných zbierkach po celom svete.
Jordanovove fotografie napĺňajú zachytený moment súcitom a dôstojnosťou bez štipky sentimentu. Umelcov záujem je úplne zameraný na obyčajných – alebo „malých“, ako sa vraví v Bulharsku – ľudí Bulharska, Albánska a Mongolska v pominuteľných okamihoch ich práce, odpočinku, smútenia či osláv. Bez zámeru zneužívať a bez snahy špekulovať vytvoril Jurij celoživotné dielo neveľkých fotografii, ktoré uchovávajú prchavý pohľad na kolektívne srdce ľudskosti.
Jordanovova výstava prichádza do Bratislavy z dobrej vôle Sergia Poggianellu, zberateľa, kurátora a zakladateľa nadácie v Rovereto v Taliansku, ktorá nesie jeho meno. Strieborné želatínové tlače boli všetky zhotovené priamo autorom a sú súčasťou stálej zbierky Nadácie Sergia Poggianellu, ktorá obsahuje okolo troch tisícok umeleckých diel a svetových kultúrnych artefaktov.
text Rafaelo Kazakov